Jump to content
jhonny

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑΣ 12-15 ΜΑΪΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 minutes ago, teo_73 είπε:

Αυτά τα διευρα τα ρίξε και εδώ για 1-2 λεπτά.Απλη συννεφιά τώρα.

Iσως ρε Τεο κανει κατι σημερα..Εγω παντως γλυκοκοιταζω την Παρασκευη...😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, sakis13 είπε:

Iσως ρε Τεο κανει κατι σημερα..Εγω παντως γλυκοκοιταζω την Παρασκευη...😉

Ναι βρεεεε😉Ήδη σε λίγο θα γραφτούν τα πρώτα χιλιοστά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πωπω σήμερα από κάμερες και δορυφορική φαίνεται να είναι μεγάλη μέρα για πολλά ηπειρωτικά. Ζηλεύω που δεν είμαι Λάρισα-Τύρναβο αλλά στον Βόλο, μακάρι να βγάλει κάτι και εδώ.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 minutes ago, [weathermaniac] είπε:

Για να δούμε σαν να ετοιμάζεται δεύτερη μούφα σήμερα...

Προσωπικά βλέποντας την δορυφορική πιστεύω ότι θα την βγάλει την καταιγίδα σήμερα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, MeteoTirnavos είπε:

Προσωπικά βλέποντας την δορυφορική πιστεύω ότι θα την βγάλει την καταιγίδα σήμερα..

φυσάει πολύ ρε Θάνο.. Δεν λέω έχει πράγμα σε σχέση με εχθές, αλλά δύσκολα να φτιαχτεί κάτι καλό αν συνεχίσει ο χαζοαέρας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μια καταιγιδούλα επιτέους έχουμε νοτιοδυτικά μας. όχι κάτι το ιδιαίτερο, αλλά σε σχέση με εχθές καλό είναι και αυτό...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τα προβλήματα ορατά στο αμόνι της καταιγίδας,....

Παρακαλώ περιμένετε, η εικόνα θα εμφανιστεί σε λίγο / please wait the image will appear soon

 

Modele GFS - Carte prévisions

 

δεν ξέρω αν μου ξέφυγε το 500αρι εχθές και δεν το είδα.. Πολύ μεγάλη ταχύτητα ανέμων εκεί πάνω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Πάντως λόγω και πάλι του ισχυρού ανέμου (όχι βέβαια όσο με χθες) στα ψηλά στρώματα της ατμόσφαιρας δυσκολεύεται να βγάλει κάτι καλό και οργανωμένο. Οπότε θα πάμε για μικρές και σύντομες καταιγίδες..

Εκτός από την δορυφορική φαίνεται και στην κάμερα της Ιεράς Μονής Τιμίου Προδρόμου στον Κίσσαβο

E9r5Rry.jpg

Εκεί που έχουμε ανάπτυξη κάθετων αναπτύξεων από ένα ύψος και μετά ο ισχυρός άνεμος τις σπρώχνει οριζόντια, μην προλαβαίνοντας να οργανωθεί σε μεγάλο βαθμό. Μόνο η αστάθεια μπορεί να αμβλύνει κάπως το πρόβλημα αλλά και πάλι..

Σχεδόν μαζί το γράψαμε Μιχαήλ.. 

Επεξεργάστηκε από MeteoTirnavos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
7 minutes ago, MeteoTirnavos είπε:

Πάντως λόγω και πάλι του ισχυρού ανέμου (όχι βέβαια όσο με χθες) στα ψηλά στρώματα της ατμόσφαιρας δυσκολεύεται να βγάλει κάτι καλό και οργανωμένο. Οπότε θα πάμε για μικρές και σύντομες καταιγίδες..

Εκτός από την δορυφορική φαίνεται και στην κάμερα της Ιεράς Μονής Τιμίου Προδρόμου στον Κίσσαβο

E9r5Rry.jpg

Εκεί που έχουμε ανάπτυξη κάθετων αναπτύξεων από ένα ύψος και μετά ο ισχυρός άνεμος τις σπρώχνει οριζόντια, μην προλαβαίνοντας να οργανωθεί σε μεγάλο βαθμό. Μόνο η αστάθεια μπορεί να αμβλύνει κάπως το πρόβλημα αλλά και πάλι..

Σχεδόν μαζί το γράψαμε Μιχαήλ.. 

Θάνο δεν θα το πιστεύψεις όπως ούτε εγώ!!! Η καταιγίδα οργανώνεται πάρα πολύ και μοιάζει να περιστρέφεται!! κεντράρει Λάρισα φίλε!!!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΆΝτε να δούμε.. Σίγουρα θα ήτα ακόμα καλύτερα έως πολύ αν δεν είχαμε τα αρνητικά της ημέρας, αλλά με αυτά πορευόμαστε 

 

Γενικά αν δει όμως κανείς φαινόμενα τζίφων και δορυφορική, σίγουρα έχουμε λιγότερα από ότι δίνουν. Βέβαια πολλές φορές σε αστάθειες ο τζίφος πχ μπορεί να δίνει υετότρυπα στην Λάρισα, αλλά τελικά να έχουμε καταιγίδα και εδώ αν έχουμε το κατάλληλο ρεύμα. Σήμερα κατά κάποιον τρόπο γίνεται το αντίστροφο στην θεσσαλία γενικότερα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχώς άρχισε να εξασθενεί κιόλας.. .. Πέφτουν οι πρώτες χοντρές σταγόνες, ωστόσο η βάση της αρχίζει και ανεβαίνει πιο ψηλά.. κακό. Φυσικά δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με τις προηγούμενες κακοκαιρίες, και φυσικά με την καταιγίδα του μεγάλου Σαββάτου. Τελικά το Cape κάνει όντως θαύματα. Για να δούμε αν θα μας επηρεάσει τουλάχιστον η βροχοκουρτίνα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βρέχει καλά τώρα, λογικά πρόσκαιρα, ήδη βγαίνει ο ήλιος. Αχ πόσο μου λείπει το μεγάλο Σάββατο!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μωρέ μπράβο 10-12mm άφησε η πρόσκαιρη καταιγίδα στα δυτικά τμήματα της Λάρισας με ραγδαιότητες που έφθασαν τα 120-160mm/hr 

Ακόμη και αν δεν προλαβαίνουν να αναπτύσσονται πλήρως, αφήνουν αξιόλογο νερό εξαιτίας των αυξημένων επιπέδων υγρασίας στην ατμόσφαιρα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, MeteoTirnavos είπε:

Μωρέ μπράβο 10-12mm άφησε η πρόσκαιρη καταιγίδα στα δυτικά τμήματα της Λάρισας με ραγδαιότητες που έφθασαν τα 120-160mm/hr 

Ακόμη και αν δεν προλαβαίνουν να αναπτύσσονται πλήρως, αφήνουν αξιόλογο νερό εξαιτίας των αυξημένων επιπέδων υγρασίας στην ατμόσφαιρα. 

Προς Τύρναβο φαινόταν το δυνατό μέρος από ανατροφοδότηση εκεί. Τώρα τι έκανε μέσα στον Τύρναβο δεν ξέρω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Ομβρους του ενος-δυο λεπτων με χοντρες σταγονες ειχαμε στον ασπροπυργο μεχρι και νωρις το απογευμα..Το πρωι απο το δασος χαιδαριου μεχρι και την λιμνη κουμουνδουρου εντονη βροχη και εναλλαγες με χαλαζι...Στο κεντρο εγραψε εν τελει 0.4mm αλλα η καλλιθεα εμεινε στα κουλουρια..Και δω στα δυτικα πλεον ανοιχτος ο καιρος..Αλλα και στην αθηνα οπως μαθαινω..Τελευταια ευκαιρια για κατι αξιολογο στον νομο πλεον την παρασκευη..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...