Jump to content
gakhun

Ελληνική επικαιρότητα

Message added by teo_73

Καλησπέρα σας. Σας ενημερώνουμε οτι στα τόπικ Ελληνική επικαιρότητα και Διεθνείς Ειδήσεις,εφεξής θα μπαίνει μονο η είδηση με το λινκ,χωρίς περαιτέρω σχολιασμούς.Οποιαδήποτε άλλου είδους ανάρτηση θα σβήνεται.

Ευχαριστούμε για την κατανόηση.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, evonimos είπε:

Παρ'ολα αυτα ομως, ηδη απο προχθες και μ'αυτα τα δεδομενα, το WHO εσπευσε να κυρηξει τον πλανητη επισημως σε ..κατασταση πανδημιας.

Αρα νομιζω οτι εχουμε νεα δεδομενα σχετικα με τι σημαινει πλεον ο ορος 'πανδημια', επισημως.

 

Πλεον αρκει ο πλανητης να εχει 0.00006% θανατους (επι του συνολικου πλυθησμου) απο μια μεταδιδομενη ασθενεια ωστε να κυρηχθει επισημως σε κατασταση πανδημιας..

Θα μπορουσε καλλιστα να χαρακτηριστει και ως πανδημια 'προληπτικου' τυπου..

Τι να πω...?

 

Τωρα για να ελαφρυνω λιγο το κλιμα, να παραθεσω αστειευομενος και μερικες αλλες περιπτωσεις πιθανης 'πανδημιας'.. 

 

Οπως για παραδειγμα 'πανδημια' απο θανατους λογω κεραυνων, με ετησιο αριθμο θυματων παγκοσμιως που υπολογιζεται εως τις 6.000?!

Ακομη  περισσοτερο θα μπορουαν να χαρακτηριστουν ως 'πανδημια' και οι θανατοι λογω δαγκωματος φιδιου, με θυματα που φτανουν τα 81.410 εως 137.880 ετησιως??!

Και φανταστειτε ποσες ακομη εν δυναμει πανδημιες θα μπορει να ανακαλυφθουν, βασει των νεων αριθμων/στατιστικων που καθιστουν τις περιπτωσεις υποψηφιες ως πανδημιες κατα WHO..

 

Περαν του φαιδρου τωρα, προτεινω να παραμεινουμε οσο το δυνατον πιο ψυχραιμοι και σε εγρηγορση φιλοι μου και ολα θα τα αντιμετωπισουμε! Δεν εχουμε και αλλη επιλογη αλλωστε, απο το να το αντιμετωπισουμε με στωικοτητα και υπευθηνοτητα ακολουθοντας τις συμβουλες του κρατικου μηχανισμου.

 

... όλα αυτά είναι σωστά ... αλλά ο μεγαλύτερος ''πονοκέφαλος'' αυτή τη στιγμή είναι η πλήρης διερεύνηση των πυλών εισόδου του ιού καθώς και του μηχανισμού λειτουργίας του,που του επιτρέπει μια ασυνήθιστα υψηλή ταχύτητα εξάπλωσης ....είναι πάρα πολλά τα ,ακόμα,αναπάντητα ερωτηματικά σ'έναν απ'ότι φαίνεται εντελώς αχαρτογράφητο ιό .... ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, WEATHER-FUN είπε:

 

Απορω πως σε αφήνουν οι μόντς να γράφεις όλες αυτές τις παραπληροφοριες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, WEATHER-FUN είπε:

 

... με όλο το σεβασμό προς το άτομο σου ... σου λέω ότι το να λες την άποψη σου είναι δικαίωμα σου .... το να συσχετίζεις άσχετα  πράγματα είναι πρόβλημα ....(??????) ... τι σχέση έχει η πυρκαγιά στο Μάτι με έναν ιό .....????????????????????????????????? .... θα σε παρακαλούσα σαν μεγαλύτερος να σκέπτεσαι πιο ψύχραιμα και πιο λογικά πριν γράψεις κάτι τόσο σοβαρό .....(...στα λέω αυτά καλοπροαίρετα πάντα..)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, gakhun είπε:

Κορωνοϊός: Έλληνας καθηγητής στο Imperial εξηγεί γιατί θα θυμόμαστε για πάντα τους επόμενους δύο μήνες

Τα έκτακτα μέτρα που ήδη εφαρμόζονται παγκοσμίως και αυτά που είναι προ των πυλών θα έχουν ως αποτέλεσμα οι επόμενοι δύο -και όχι μόνο- μήνες να μας μείνουν για πάντα χαραγμένοι στη μνήμη

https://www.protothema.gr/greece/article/983967/koronoios-ellinas-kathigitis-sto-imperial-exigei-giati-tha-thumomaste-gia-pada-tous-epomenous-duo-mines/

Η δημοκρατία αντέχει λέει το οικονομικό κόστος, οι επαγγελματιες που η δουλειες τους πανε πισω θα αντεξουν;;  μάλλον θα χρεωθουνε περισοτερο,  και η δημοκρατία θα απαιτεί να πληρώσεις  το κενο αυτο διαστημα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, weatherlover 64 είπε:

Η δημοκρατία αντέχει λέει το οικονομικό κόστος, οι επαγγελματιες που η δουλειες τους πανε πισω θα αντεξουν;;  μάλλον θα χρεωθουνε περισοτερο,  και η δημοκρατία θα απαιτεί να πληρώσεις  το κενο αυτο διαστημα

... ο κορονοϊός κάποια στιγμή θα πάψει να μας απασχολεί .... οι οικονομικές επιπτώσεις εξ'αιτίας του θα μας ''κάνουν παρέα'' πολυυυυυύ περισσότερο'' δυστυχώς ....☹️

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η είδηση που κυκλοφορει κάνει λόγο ότι σήμερα-αυριο θα ανακοινωθει κλείσιμο των εμπορικών καταστημάτων και των εστιατορίων.Ανοιχτα πιθανών μόνο Σουπερμαρκετ, τράπεζες,βενζινάδικα,και φαρμακεία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Η είδηση που κυκλοφορει κάνει λόγο ότι σήμερα-αυριο θα ανακοινωθει κλείσιμο των εμπορικών καταστημάτων και των εστιατορίων.Ανοιχτα πιθανών μόνο Σουπερμαρκετ, τράπεζες,βενζινάδικα,και φαρμακεία.

Ναι Θοδωρη μεχρι αυριο το πρωι θα εχει ανακοινωθεί και η αναστολη λειτουργίας των καταστηματων υγειονομικού ενδιαφεροντος,κατι το οποιο το ακουμε απο τους πωλητες μεγαλων προμηθεύτηκων εταιριων απο το πρωι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το κλείσιμο καφέ, μπαρ, εστιατορίων και εμπορικών κέντρων ανακοίνωσε το υπουργείο Υγείας. Εξαιρούνται τα delivery και τα take away.

Τα νέα πιο αυστηρά μέτρα για την ανάσχεση της εξάπλωσης του κορονοϊού, ανακοίνωσε το υπουργείο Υγείας, μετά την ενημέρωση σχετικά με την αύξηση των κρουσμάτων

Συγκεκριμένα:

  • Κλείνουν όλα τα εμπορικά κέντρα.
  • Όλα τα καφέ μπαρ, καφετέριες. Όλη η εστίαση εκτός delivery και take away. 
  • Οι αθλητικές εγκαταστάσεις εκτός των ανοιχτών χώρων για ατομική άθληση
  • Κέντρα αισθητικής.

Ανοιχτά παραμένουν:

  • Τρόφιμα, σούπερ μάρκετ, λιανεμπόριο τρόφιμα, φούρνοι, ζαχαροπλαστεία (χωρίς τραπεζοκαθίσματα) και φαρμακεία. 

Τα μέτρα θα ισχύσουν από το Σάββατο 14/3

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Eιμαι Σκλαβενίτη για να πάρω γάλα στα παιδιά και είμαι στην ουρά στο ταμείο σχεδόν 1 ώρα..   Δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα..... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο φοβος και ο πανικος ειναι παντα κακοι συμβουλοι. 

 

Οπως καταλαβενουμε ολοι, αυτο ειναι ενα stress test τοσο για τον κρατικο μηχανισμο οσο και τον απλο πολιτη.

 

Υπομονη και ψυχραιμια οπως παντα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, teo_73 είπε:

Το κλείσιμο καφέ, μπαρ, εστιατορίων και εμπορικών κέντρων ανακοίνωσε το υπουργείο Υγείας. Εξαιρούνται τα delivery και τα take away.

Τα νέα πιο αυστηρά μέτρα για την ανάσχεση της εξάπλωσης του κορονοϊού, ανακοίνωσε το υπουργείο Υγείας, μετά την ενημέρωση σχετικά με την αύξηση των κρουσμάτων

Συγκεκριμένα:

  • Κλείνουν όλα τα εμπορικά κέντρα.
  • Όλα τα καφέ μπαρ, καφετέριες. Όλη η εστίαση εκτός delivery και take away. 
  • Οι αθλητικές εγκαταστάσεις εκτός των ανοιχτών χώρων για ατομική άθληση
  • Κέντρα αισθητικής.

Ανοιχτά παραμένουν:

  • Τρόφιμα, σούπερ μάρκετ, λιανεμπόριο τρόφιμα, φούρνοι, ζαχαροπλαστεία (χωρίς τραπεζοκαθίσματα) και φαρμακεία. 

Τα μέτρα θα ισχύσουν από το Σάββατο 14/3

Εαν το τραβηξουν και κανα δυο μηνες ακομα σε λιγο θα κλεισουν και αυτα γιατι ο κοσμος δεν θα εχει παραδακι και θα αρχισουν τα πλιατσικα,  ενοειται δεν πληρωνουμε φραγκο στις υποχρεωσεις ειδικα τραπεζες και κρατος,  προεχει η επιβιωση,γιατι το τσουβαλι με τα φασολια τελειωνει

Επεξεργάστηκε από weatherlover 64
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Eιμαι Σκλαβενίτη για να πάρω γάλα στα παιδιά και είμαι στην ουρά στο ταμείο σχεδόν 1 ώρα..   Δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα..... 

Ηρθε η ωρα να βαλουμε διπλα στους σταθμους και μια κατσικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Εγώ ομολογώ ότι σήμερα έχω τρομοκρατηθεί λίγο... 

Αυτο θελουν  keep calm.Τηρησε τα βασικα εαν εισαι υγιης δεν εχεις να φοβασαι τιποτα

Επεξεργάστηκε από weatherlover 64
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

49 λεπτά πριν, weatherlover 64 είπε:

Αυτο θελουν  keep calm.Τηρησε τα βασικα εαν εισαι υγιης δεν εχεις να φοβασαι τιποτα

Καλησπερα.Πριν φιλε μου εκανες συστασεις σε μελος.Τωρα εισαι εσυ ομως που αφηνεις ερωτηματικα...Εχεις καποια στοιχεια που παραπεμπουν στο οτι καποιοι θελουν να τον/μας τρομοκρατησουν? Και ποιοι ειναι αυτοι? Μηπως να το παμε και εδω μεσα σε θεωριες συνωμοσιας οπως γινεται σε αλλους χωρους? Και τι ειδους συμβουλη ειναι αυτη που δινεις? Το συντριπτικο ποσοστο των ανθρωπων που νοσουν αυτη τη στιγμη υγιεις ηταν πριν νοσησουν. Και μερικοι τηρουσαν και τα βασικα.Και ομως νοσησαν.Τα βασικα και πολυ παραπανω απο αυτα τηρουν και οι γιατροι με τους νοσηλευτες.Ομως και αυτοι νοσουν.

Το αυτο θελουν θα μπορουσε να ειχε παραληφθει.Εκτος αν εχεις τα στοιχεια τα οποια μπορεις και να παραθεσεις για να μαθουμε και εμεις ποιοι,και για ποιον λογο θελουν να μας τρομοκρατησουν.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, weatherlover 64 είπε:

Αυτο θελουν  keep calm.Τηρησε τα βασικα εαν εισαι υγιης δεν εχεις να φοβασαι τιποτα

Αυτό θέλουν (να τρομοκρατηθούμε) ποιοι;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 λεπτά πριν, gakhun είπε:

Αυτό θέλουν (να τρομοκρατηθούμε) ποιοι;;;

Παγκοσμιο crash test φοβου - κυριαρχιας

Επεξεργάστηκε από weatherlover 64
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Καλησπερα.Πριν φιλε μου εκανες συστασεις σε μελος.Τωρα εισαι εσυ ομως που αφηνεις ερωτηματικα...Εχεις καποια στοιχεια που παραπεμπουν στο οτι καποιοι θελουν να τον/μας τρομοκρατησουν? Και ποιοι ειναι αυτοι? Μηπως να το παμε και εδω μεσα σε θεωριες συνωμοσιας οπως γινεται σε αλλους χωρους? Και τι ειδους συμβουλη ειναι αυτη που δινεις? Το συντριπτικο ποσοστο των ανθρωπων που νοσουν αυτη τη στιγμη υγιεις ηταν πριν νοσησουν. Και μερικοι τηρουσαν και τα βασικα.Και ομως νοσησαν.Τα βασικα και πολυ παραπανω απο αυτα τηρουν και οι γιατροι με τους νοσηλευτες.Ομως και αυτοι νοσουν.

Το αυτο θελουν θα μπορουσε να ειχε παραληφθει.Εκτος αν εχεις τα στοιχεια τα οποια μπορεις και να παραθεσεις για να μαθουμε και εμεις ποιοι,και για ποιον λογο θελουν να μας τρομοκρατησουν.

 

Εγω προσωπικα ,δεν τα πιστευω αυτα ,ο φοβος και το αγχος ειναι πολυ χειροτερα για οποιαδηποτε αρρωστια ,παθηση , απο προσωπικη εμπειρια τα γραφω αυτα ξεπερασα ενα μεγαλο προβλημα υγειας χωρις να παω σε γιατρους και νοσοκομεια ,ποτε δεν πηγα ουτε απεξω δεν εχω περασει και ειμαι 56 ετων και δουλευω σαν 25αρης, ισως να ειμαι η εξαιρεση ,αλλα δεν μπορει να ειμαι μονος. Ο κουνιαδος μου ειναι γιατρος χειρουργος στην γερμανια, ειπε οτι τωρα οποιος φταρνιζετε πλεον καταγραφετε σαν κρουσμα, υπερβολικοτητα ως προς τι;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Κορωνοϊός: Η Ελλάδα πρέπει να μπει σε καραντίνα σήμερα

Αν δεν μπούμε σε καραντίνα σήμερα, θα έχουμε 3.000 κρούσματα σε μία εβδομάδα.
Ανησυχητικοί οι αριθμοί αύξησης του κορωνοϊού στην Ελλάδα: H Δρ. Νευροβιολογίας, Κωνσταντίνα Θεοφανοπούλου εξηγεί γιατί η Ελλάδα πρέπει να μπει σε καραντίνα.

Γράφει η Κωνσταντίνα Θεοφανοπούλου, Δρ. Νευροβιολογίας, Πανεπιστήμιο Ροκφέλερ, Νέα Υόρκη.

https://www.athensvoice.gr/life/health/629206_koronoios-prin-i-katastasi-stin-ellada-ginei-anexelegkti

Ένα από τα καλύτερα και πιο τεκμηριωμένα άρθρα που έχω διαβάσει αυτές τις ημέρες.

Επεξεργάστηκε από gakhun
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, weatherlover 64 είπε:

Εγω προσωπικα ,δεν τα πιστευω αυτα ,ο φοβος και το αγχος ειναι πολυ χειροτερα για οποιαδηποτε αρρωστια ,παθηση , απο προσωπικη εμπειρια τα γραφω αυτα ξεπερασα ενα μεγαλο προβλημα υγειας χωρις να παω σε γιατρους και νοσοκομεια ,ποτε δεν πηγα ουτε απεξω δεν εχω περασει και ειμαι 56 ετων και δουλευω σαν 25αρης, ισως να ειμαι η εξαιρεση ,αλλα δεν μπορει να ειμαι μονος. Ο κουνιαδος μου ειναι γιατρος χειρουργος στην γερμανια, ειπε οτι τωρα οποιος φταρνιζετε πλεον καταγραφετε σαν κρουσμα, υπερβολικοτητα ως προς τι;;

 

38 λεπτά πριν, weatherlover 64 είπε:

Παγκοσμιο crash test φοβου

Αλλη ηταν η ερωτηση και οχι ολα αυτα που γραφεις.Στην απαντηση σου λοιπον οτι αυτο που περναει ο πλανητης ειναι ενα παγκοσμιο crash test φοβου,εξακολουθεις να μη παρεχεις στοιχεια απο ποιους και γιατι γινεται.Καταλαβαινεις οτι απ την απαντηση σου,οι ερωτησεις απο ολους μπορει να ειναι πολλες και να σε φερουν σε πολυ δυσκολη θεση.Το σταματαω εδω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...