Jump to content
gakhun

Ελληνική επικαιρότητα

Message added by teo_73

Καλησπέρα σας. Σας ενημερώνουμε οτι στα τόπικ Ελληνική επικαιρότητα και Διεθνείς Ειδήσεις,εφεξής θα μπαίνει μονο η είδηση με το λινκ,χωρίς περαιτέρω σχολιασμούς.Οποιαδήποτε άλλου είδους ανάρτηση θα σβήνεται.

Ευχαριστούμε για την κατανόηση.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

100 συλλήψεις μέχρι στιγμής

δεν θέλω ποινή φυλάκισης

χρηματική ποινή θέλω ....από 5.000 και πάνω να ισιώσει η ψευτομαγκιά στη χώρα.......να πληρώσει κι αυτή κάτι.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

H Ελλαδα κλεινει τα συνορα με Αλβανια και Β.Μακεδονια.Επισης σταματουν τα πλοια για Ιταλια και οι πτησεις προς Ισπανια.

https://www.zougla.gr/politiki/article/i-elada-klini-ta-sinora-me-alvania-ke-voria-makedonia

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

Αθανάσιος Πρεκατες

Χθες στις 11:28 π.μ.

ΚΟΡΟΝΟΪΟΣ
ΕΙΜΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΣΤΗ ΜΕΘ ΤΖΑΝΕΙΟΥ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΔΥΟ ΛΟΓΙΑ ΜΕ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΙΟ ΑΠΛΟ ΤΡΟΠΟ, ΣΤΗΡΙΖΟΜΕΝΟΣ ΣΕ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΑΠΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΦΗΜΗΣ ΠΛΗΡΩΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΑ

ΕΡΩΤΗΣΗ 1Η: ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΟΣ ΟΛΟΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΘΟΡΥΒΟΣ;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ 1Η: ΝΑΙ,
ΓΙΑΤΙ;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ:
Α. Ο ΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΤΑΔΟΤΙΚΟΣ, ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΗΣ ΚΟΙΝΗΣ ΓΡΙΠΗΣ
Β. ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΟΔΟ ΕΠΩΑΣΕΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΩΣ 7 ΗΜΕΡΕΣ, ΜΕ μέσο όρο τις 4 ημέρες (NEJM 2020 FEB), αλλα μερικοι ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 14 ΗΜΕΡΕΣ.

ΕΡΩΤΗΣΗ 2Η: ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΕΠΩΑΣΕΩΣ: ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ Ο ΑΣΘΕΝΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΤΑΔΙΔΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΤΑΔΟΤΙΚΟΣ ΔΙΑΣΠΕΙΡΕΤΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ, δηλαδη ο ασθενής μπορει να μεταδιδει τον ιό μέχρι 2 βδομάδες, ΔΗΛ. να τον έχει μέσα του και ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ. ΕΚΕΙ ΕΓΚΕΙΤΑΙ ΟΛΗ Η ΠΡΟΛΗΨΗ, ΓΙ’ ΑΥΤΟ ΟΛΟΙ ΤΟ ΦΩΝΑΖΟΥΝ, ΜΕΙΝΕΤΕ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ, ΜΗΝ ΒΓΑΙΝΕΤΕ ΕΞΩ. Ο καθένας μπορει να πει ΕΓΩ θα βγω και αν πεθανω οκ; Ναι αλλα δεν ειναι έτσι. Εσυ αν θέλεις να πεθανεις οκ, αλλα θα εχει μεταδώσεις τον ιο σε πολλους άλλους και οι ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ. ΔΥΝΗΤΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΝ ΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΜΕΤΑΔΙΔΟΥΜΕ, ΓΙ' ΑΥΤΟ ΟΧΙ ΕΠΑΦΕΣ, ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΕΛΑΧΙΣΤΟΤΑΤΕΣ

ΕΡΩΤΗΣΗ 3Η: ΚΑΠΟΙΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΗΝ ΓΡΙΠΗ, ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ: ΟΧΙ, ΓΙΑΤΙ
ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΩΝ ΚΑΤΩΤΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΙΝΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΕΙ ΣΕ ΕΓΚΥΡΟΤΑΤΑ ΞΕΝΟΓΛΩΣΣΑ ΙΑΤΡΙΚΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ
Α.Η ΘΝΗΤΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΡΙΠΗ ΕΙΝΑΙ 7-18 ΑΝΑ 100.000 ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ (Li 2019, )
Η ΘΝΗΤΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΡΩΝΟΪΟ ΕΙΝΑΙ 1.4%, ΔΗΛ αναλογικά θα πεθανουν 1400 ΑΝΑ 100.000 ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ (ΝΕJM FEB 2020) !!!!!
ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ, H ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ. ΓΙΑΤΙ;
ΠΧ. ΑΜΑ ΝΟΣΗΣΟΥΝ 50.000 ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΕΘΑΝΟΥΝ 1.4 x 500 = 700 ΑΤΟΜΑ απο τον ΚΟΡΟΝΟΙΟ, ενω ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΡΙΠΗ ΤΟ ΠΟΛΥ 9 ΑΤΟΜΑ.!!! Δηλ. Στις Ελληνικές ΜΕΘ που πεθαινουν ΑΠΟ ΓΡΙΠΗ κάθε χρόνο κατά μ.ο. περιπου απο 100-200 άτομα, δηλ. Καταλαβαίνετε πόσο αντιστοιχει σε ΚΟΡΟΝΟΙΟ
ΕΠΕΙΔΗ ΔΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΝ ΟΧΙ ΟΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΟΥΝ ΣΤΙΣ ΜΕΘ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ Η ΘΝΗΤΟΤΗΤΑ ΣΤΗ ΜΕΘ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΑΣΘΕΝΩΝ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΡΟΝΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΠΙΟΥ 22% ΣΤΗΝ ΚΙΝΑ (Guan nejm 2020 FEB)
αν ΙΣΧΥΣΟΥΝ ΤΑ ΑΝΩΤΕΡΩ ΝΟΥΜΕΡΑ ΙΣΩΣ Θα ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ "3.150" ΚΛΙΝΕΣ ΣΤΙΣ ΜΕΘ!!!!!!!ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΕΞΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ

ΕΡΩΤΗΣΗ 4Η: ΠΟΣΟ ΜΑΚΡΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΜΕΤΑΔΙΔΕΙ. ΓΕΝΙΚΑ ΑΠΟ 1 ΩΣ 3 ΜΕΤΡΑ. ΣΠΑΝΙΑ ΚΑΙ ΩΣ 4 ΜΕΤΡΑ

ΓΙ’ ΑΥΤΟ ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ, ΜΗΝ ΠΑΤΕ ΣΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΕΝΟΧΛΗΣΗ. ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΒΗΧΑ ή ΠΥΡΕΤΟ ΠΑΡΤΕ ΤΟΝ ΕΟΔΥ ή ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΑΣ. ΣΥΝΗΘΩΣ ΘΑ ΣΑΣ ΠΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΤΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ

ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΟΛΕΜΟ, ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΤΡΟΜΑΚΡΑΤΗΣΩ ΑΛΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ.
ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΤΗΡΙΖΟΜΕΝΑ ΣΕ ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΜΕΛΕΤΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΙΝΑ
Ο ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Ο ΜΕΓΑΣ ΑΥΤΟΣ ΣΤΡΑΤΗΛΑΤΗΣ ΝΙΚΟΥΣΕ ΣΤΙΣ ΜΑΧΕΣ, ΓΙΑΤΙ ΜΑΘΑΙΝΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟ, ΤΙΣ ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥ.
ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟ, ΠΟΥ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ ΤΟΣΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΟΥΝ

ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ. ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΟΛΟ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΩΝ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΩΝ. ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ

ΕΛΠΙΖΩ ΟΛΑ ΤΑ ΑΝΩΤΕΡΩ ΝΟΥΜΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΙΣΧΥΣΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κορωνοϊός: Ανεκδιήγητοι Αθηναίοι - Έκλεισαν τις παραλίες και… πήραν τα βουνά - Δείτε φωτογραφίες

Αρνούνται να συμμορφωθούν με τα μέτρα περιορισμού  -Τα αυτοκίνητα σχημάτιζαν ουρές στην άνοδο προς το βουνό το πρωί της Κυριακής

https://www.protothema.gr/greece/article/984689/koronoios-apeitharhoi-athinaioi-ekleisan-tis-paralies-kai-piran-ta-vouna/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τρομος και πανικος...

Ο τρομος του επικειμενου κινδυνου ο οποιος επιφερει τον πανικος λογω αδυναμιας.

 

Οπως ειχα γραψει λιγες μερες πριν δυο πολυ κακοι συμβουλοι οι παραπανω...

Ειδικα οταν οδηγησουν στο ν'αρχισουν οι πολιτες μιας χωρας να στρεφονται ο ενας εναντιον του αλλου.

 

Η Ελλαδα μας παραμενει στα 4 θυματα μεχρι στιγμης.

Δηλαδη εως σημερα, καταγραφονται απωλειες της ταξεως του 0,000037% (αυτο μας λενε οι αριθμοι φιλοι μου και δεν δεχονται αμφισβητηση).

Παρ'ολα αυτα κοιταξτε γυρω σας.. Καποιοι ηδη νιωθουν οτι το τελος του κοσμου ηρθε ή ειναι πολυ κοντα...

 

Αξιοι της μοιρας τους λοιπον οσοι λαοι δεν επιδειξουν αντοχες και σθενος οπως θα επρεπε.

Αλλα αντ'αυτου επιδειξουν αντιδρασεις σαν ν'απαρτιζονται απο αβοηθητα και τρομαγμενα βρεφη...

Επεξεργάστηκε από evonimos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μυτιλήνη: Αντιφασιστική πορεία εν μέσω κορωνοϊού - Επίθεση και απειλές σε καταστηματάρχες

https://www.real.gr/koinonia/arthro/mytilini_antifasistiki_poreia_en_meso_koronoiou_epithesi_kai_apeiles_se_katastimatarxes-619039/

και

Κορωνοϊός: Η ΚΕΕΡΦΑ έκανε συναυλία στα Βριλήσσια παρά τις απαγορεύσεις!

https://www.protothema.gr/greece/article/984631/koronoios-i-keerfa-ekane-sunaulia-sta-vrilissia-para-tis-apagoreuseis/

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 hours ago, evonimos said:

Καλησπερα.

Ας μην σπερνουμε πανικο με προβλεψεις αποκαλυψης.

Υπομονη και ψυχραιμια χωρις περισσοτερες Κασσανδρες.

Εχουμε αρκετες νομιζω σ'αυτη την φαση...

 

Επισης δε βλεπω τον λογο να ζητουμε ως πολιτες υπερβολες, οσον αφορα τα μετρα.

Η κυβερνηση θεωρω πως κανει αυτο που πρεπει.

Δεν υπερβαλλει αλλα ουτε μενει απραγη.

Υπομονη φιλοι μου. Δεν θα σταματησω να το γραφω!

 


 

Δεν εχεις καταλαβει το μέγεθος  του προβληματος. 

 

Χρειαζεται υπερβολικη αντιδραση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 minutes ago, gakhun said:

Μυτιλήνη: Αντιφασιστική πορεία εν μέσω κορωνοϊού - Επίθεση και απειλές σε καταστηματάρχες

https://www.real.gr/koinonia/arthro/mytilini_antifasistiki_poreia_en_meso_koronoiou_epithesi_kai_apeiles_se_katastimatarxes-619039/

και

Κορωνοϊός: Η ΚΕΕΡΦΑ έκανε συναυλία στα Βριλήσσια παρά τις απαγορεύσεις!

https://www.protothema.gr/greece/article/984631/koronoios-i-keerfa-ekane-sunaulia-sta-vrilissia-para-tis-apagoreuseis/

 

Αντικοινωνικα κοπροσκυλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχω καιρό να μπω και δεν πρόκειται να συζητήσω το συγκεκριμένο θέμα εδώ μέσα. Αλλά από που κι ως που απαγορεύονται οι οποιεσδήποτε συγκεντρώσεις,ακόμα και υπαίθριες,αλλά το μόνο μέτρο που δεν συζητάμε ούτε εδώ (και το οποίο δεν έχει παρθεί ούτε στην ιταλία) είναι να μην κλείσει ούτε μια επιχείρηση,εταιρία,μαγαζί ώστε να ισχύσει πραγματικά και όχι επιλεκτικά κι εκεί που δεν επηρεάζονται τα οικονομικά συμφέροντα κράτους και εργοδοτών το μότο "μένουμε σπίτι". Έχω ρωτήσει πόσα άτομα αν υπάρχει ανοσία στους εργασιακούς χώρους (που είναι και σε κλειστούς χώρους στο 90% των περιπτώσεων) και απάντηση ακόμα δεν έχω πάρει. Κολλάς δηλαδή αν βγεις βόλτα στην παραλία και το βουνό,αλλά δεν κολλάς σε ένα γραφείο με άλλα 10-20-50 άτομα; 

 

Κατά τα άλλα ο καθένας είναι υπεύθυνος των πράξεων του,είτε μιλάμε για τον κορονοϊό,είτε μιλάμε για οποιαδήποτε απλή γρίπη ή ασθένεια όπως είναι και ο κορονοϊός 

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

56 λεπτά πριν, evonimos είπε:

Τρομος και πανικος...

Ο τρομος του επικειμενου κινδυνου ο οποιος επιφερει τον πανικος λογω αδυναμιας.

 

Οπως ειχα γραψει λιγες μερες πριν δυο πολυ κακοι συμβουλοι οι παραπανω...

Ειδικα οταν οδηγησουν στο ν'αρχισουν οι πολιτες μιας χωρας να στρεφονται ο ενας εναντιον του αλλου.

 

Η Ελλαδα μας παραμενει στα 4 θυματα μεχρι στιγμης.

Δηλαδη εως σημερα, καταγραφονται απωλειες της ταξεως του 0,000037% (αυτο μας λενε οι αριθμοι φιλοι μου και δεχονται αμφισβητηση).

Παρ'ολα αυτα κοιταξτε γυρω σας.. Καποιοι ηδη νιωθουν οτι το τελος του κοσμου ηρθε ή ειναι πολυ κοντα...

 

Αξιοι της μοιρας τους λοιπον οσοι λαοι δεν επιδειξουν αντοχες και σθενος οπως θα επρεπε.

Αλλα αντ'αυτου επιδειξουν αντιδρασεις σαν ν'απαρτιζονται απο αβοηθητα και τρομαγμενα βρεφη...

Στην ελλάδα ζεις φίλε μου, όπου ζει και βασιλεύει η λογική του χίου,του ευαγγελάτου,του μέγκα και του σκάι. Υπομονή και θα περάσει κι αυτή η μόδα,μέχρι να βρουν κάτι άλλο να ασχοληθούν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 minutes ago, salonikatasos said:

Στην ελλάδα ζεις φίλε μου, όπου ζει και βασιλεύει η λογική του χίου,του ευαγγελάτου,του μέγκα και του σκάι. Υπομονή και θα περάσει κι αυτή η μόδα,μέχρι να βρουν κάτι άλλο να ασχοληθούν

Ναι.

Υπομονη και ψυχραιμια. Το γραφω καθε μερα..

 

Εχουν τεραστια ευθηνη τα ΜΜΕ που πυροδοτουν τον τρομο και τον πανικο, ενω τα συνολικα θυματα στην Ελλαδα των 10.800.000 ειναι 4 ανθρωποι.

 

Απο την αλλη ομως, παρατηρω κατι ακομη πιο επικινδυνο.

Πολιτες που εχουν απωλεσει καθε ιχνος κοινης λογικης και λειτουργουν με γνωμονα τον φοβο.

Αυτο ποτε δεν κατεληξε θετικα σε καμια κριση στην ιστορια.

 

Επεξεργάστηκε από evonimos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, gakhun είπε:

Μυτιλήνη: Αντιφασιστική πορεία εν μέσω κορωνοϊού - Επίθεση και απειλές σε καταστηματάρχες

https://www.real.gr/koinonia/arthro/mytilini_antifasistiki_poreia_en_meso_koronoiou_epithesi_kai_apeiles_se_katastimatarxes-619039/

και

Κορωνοϊός: Η ΚΕΕΡΦΑ έκανε συναυλία στα Βριλήσσια παρά τις απαγορεύσεις!

https://www.protothema.gr/greece/article/984631/koronoios-i-keerfa-ekane-sunaulia-sta-vrilissia-para-tis-apagoreuseis/

 

Να δω αν θα κουνηθουν οι λελεδες αμα βγαλουν το στρατο στους δρομους...Αλλα ετσι ειναι...Την δημοκρατια που τοσο χλευαζουν,τους εδωσε η ιδια το δικαιωμα να δρουν κατα αυτον τον τροπο..Αλλα θα ρθει η ωρα τους..Και οχι απο το κρατος...ΜΚΟ και αναρχοαπλυτοι θα εχουν την τυχη που τους αρμοζει..Οταν πρεπει και οπως πρεπει...Αντιφασιστες και καλα και λειτουργουν πιο φασιστικα και απο τα ταγματα εφοδου..Τι ζουμε ρε π....τη μου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, salonikatasos είπε:

Έχω καιρό να μπω και δεν πρόκειται να συζητήσω το συγκεκριμένο θέμα εδώ μέσα. Αλλά από που κι ως που απαγορεύονται οι οποιεσδήποτε συγκεντρώσεις,ακόμα και υπαίθριες,αλλά το μόνο μέτρο που δεν συζητάμε ούτε εδώ (και το οποίο δεν έχει παρθεί ούτε στην ιταλία) είναι να μην κλείσει ούτε μια επιχείρηση,εταιρία,μαγαζί ώστε να ισχύσει πραγματικά και όχι επιλεκτικά κι εκεί που δεν επηρεάζονται τα οικονομικά συμφέροντα κράτους και εργοδοτών το μότο "μένουμε σπίτι". Έχω ρωτήσει πόσα άτομα αν υπάρχει ανοσία στους εργασιακούς χώρους (που είναι και σε κλειστούς χώρους στο 90% των περιπτώσεων) και απάντηση ακόμα δεν έχω πάρει. Κολλάς δηλαδή αν βγεις βόλτα στην παραλία και το βουνό,αλλά δεν κολλάς σε ένα γραφείο με άλλα 10-20-50 άτομα; 

 

Κατά τα άλλα ο καθένας είναι υπεύθυνος των πράξεων του,είτε μιλάμε για τον κορονοϊό,είτε μιλάμε για οποιαδήποτε απλή γρίπη ή ασθένεια όπως είναι και ο κορονοϊός 

Δεν έχουν απαγορευθεί ακόμη, οι υπαίθριες συγκεντρώσεις, αλλά εφόσον αδυνατούμε να κατανοήσουμε το πρόβλημα, θα γίνει και αυτό. Αναφορικά με τα καταστήματα, έχουν ήδη παρθεί μέτρα προστασίας και θα παρθούν και άλλα:

ΤΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Η ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ

Κορωνοϊός: Ενα άτομο ανά 10 τ.μ. από αύριο στα σούπερ μάρκετ -Αναλυτικά τα νέα μέτρα

Πηγή: iefimerida.gr - https://www.iefimerida.gr/politiki/koronoios-ena-atomo-ana-10-tm-apo-ayrio-sta-soyper-market

 

Τέλος. προφανώς είναι πολύ διαφορετικό να βγεις να πάρεις π.χ γάλα παίρνοντας όλα τα αναγκαία μέτρα προστασίας ( αλλά και μία ηλεκτρική συσκευή που σου χάλασε - δεν είναι μόνο τα τρόφιμα αναγκαία στη σύγχρονή εποχή) και διαφορετικό να πας σε μία παραλία να λιαστείς με την παρέα σου και να απολαύσεις την φραπεδιά σου, γράφοντας στα τέτοια σου όλον τον υπόλοιπο κόσμο που συνειδητά μένει στο σπίτι του.

Γιατί όλοι γουστάρουν μία ανοιξιάτικη μέρα που κάθονται να βγουν μία βόλτα, αλλά αυτοί που βάζουν το μυαλό τους να λειτουργήσει, καταλαβαίνουν ότι αν σκεφτούν όλοι το ίδιο και βγουν έξω π.χ στις παραλίες, ο ιός θα εξαπλωθεί και θα θέσουν σε κίνδυνο τις ζωές τους και κυρίως των ανθρώπων που έχουν πρόβλημα.

Τέλος, για να σχολιάσω και τα περί εργοδοτών, οικονομικά συμφέροντα κτλ. νομίζω ότι όλοι μπορούμε να κατανοήσουμε ότι η οικονομία δεν μπορεί να σταματήσει εντελώς. Απλά γίνεται προσπάθεια, όσο είναι δυνατό, να περιορίζεται η επαφή και κυρίως οι συγκεντρώσεις ατόμων (πχ. θα έχουμε διεύρυνση ωραρίου, περισσότερη διανομή κατ' οίκον κτλ)

Επεξεργάστηκε από gakhun
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 λεπτά πριν, evonimos είπε:

Ναι.

Υπομονη και ψυχραιμια. Το γραφω καθε μερα..

 

Εχουν τεραστια ευθηνη τα ΜΜΕ που πυροδοτουν τον τρομο και τον πανικο, ενω τα συνολικα θυματα στην Ελλαδα των 10.800.000 ειναι 4 ανθρωποι.

 

Απο την αλλη ομως, παρατηρω κατι ακομη πιο επικινδυνο.

Πολιτες που εχουν απωλεσει καθε ιχνος κοινης λογικης και λειτουργουν με γνωμονα τον φοβο.

Αυτο ποτε δεν κατεληξε θετικα σε καμια κριση στην ιστορια.

 

Αυτα ελεγαν και οι Ιταλοι...Φιλε μολις ηρθε στην Ελλαδα και τις τελευταιες μερες αυξανονται παρα πολυ τα κρουσματα ενω μεσα σε 4 ημερες εχουμε 4 νεκρους ενω 5 ειναι σε κρισιμη κατασταση...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, gakhun είπε:

Δεν έχουν απαγορευθεί ακόμη, οι υπαίθριες συγκεντρώσεις, αλλά εφόσον αδυνατούμε να κατανοήσουμε το πρόβλημα, θα γίνει και αυτό. Αναφορικά με τα καταστήματα, έχουν ήδη παρθεί μέτρα προστασίας και θα παρθούν και άλλα:

ΤΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Η ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ

Κορωνοϊός: Ενα άτομο ανά 10 τ.μ. από αύριο στα σούπερ μάρκετ -Αναλυτικά τα νέα μέτρα

Πηγή: iefimerida.gr - https://www.iefimerida.gr/politiki/koronoios-ena-atomo-ana-10-tm-apo-ayrio-sta-soyper-market

 

Τέλος. προφανώς είναι πολύ διαφορετικό να βγεις να πάρεις π.χ γάλα παίρνοντας όλα τα αναγκαία μέτρα προστασίας ( αλλά και μία ηλεκτρική συσκευή που σου χάλασε - δεν είναι μόνο τα τρόφιμα αναγκαία στη σύγχρονή εποχή) και διαφορετικό να πας σε μία παραλία να λιαστείς με την παρέα σου και να απολαύσεις την φραπεδιά σου, γράφοντας στα τέτοια σου όλον τον υπόλοιπο κόσμο που συνειδητά μένει στο σπίτι του.

Γιατί όλοι γουστάρουν μία ανοιξιάτικη μέρα που κάθονται να βγουν μία βόλτα, αλλά αυτοί που βάζουν το μυαλό τους να λειτουργήσει, καταλαβαίνουν ότι αν σκεφτούν όλοι το ίδιο και βγουν έξω π.χ στις παραλίες, ο ιός θα εξαπλωθεί και θα θέσουν σε κίνδυνο τις ζωές τους και κυρίως των ανθρώπων που έχουν πρόβλημα.

Τέλος, για να σχολιάσω και τα περί εργοδοτών, οικονομικά συμφέροντα κτλ. νομίζω ότι όλοι μπορούμε να κατανοήσουμε ότι η οικονομία δεν μπορεί να σταματήσει εντελώς. Απλά γίνεται προσπάθεια, όσο είναι δυνατό, να περιορίζεται η επαφή και κυρίως οι συγκεντρώσεις ατόμων (πχ. θα έχουμε διεύρυνση ωραρίου, περισσότερη διανομή κατ' οίκον κτλ)

Χθες ημουν για μπασκετ και ηρθαν και μας.εδιωξαν οι αστυνομικοι καποια στιγμη. Ημασταν 15 ατομα σε μια μπασκετα. εικονα σημερινη που εβαλαν κορδελες επειδη απαγορευεται οπως ειπαν

20200315_171955.thumb.jpg.d3e14ed0d9ffbdf3c7a96680c6daaab2.jpg

Ημουν ανευθυνος χθες,αλλα αυριο που θα παω στην εταιρια να δουλεψω με αλλα 50 ατομα σε ενα κλειστο χωρο σαν διαμερισμα για 8ωρες,θα ειμαι υπευθυνος πολιτης; το κρατος αυτο μου λεει ουσιαστικα

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, Χρηστος said:

Αυτα ελεγαν και οι Ιταλοι...Φιλε μολις ηρθε στην Ελλαδα και τις τελευταιες μερες αυξανονται παρα πολυ τα κρουσματα ενω μεσα σε 4 ημερες εχουμε 4 νεκρους ενω 5 ειναι σε κρισιμη κατασταση...

Φιλε μου αγαπητε,

Εγω δεν μιλαω υποθετικα.

Παραθετω τα στοιχεια που εχουμε αυτην την στιγμη.

Δεν παριστανω την Κασσανδρα και πανω απο ολα δεν θελω να σπερνω τον πανικο.

Αυτο το εχουν αναλαβει αλλοι.

 

Επεξεργάστηκε από evonimos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, evonimos said:

Ναι.

Υπομονη και ψυχραιμια. Το γραφω καθε μερα..

 

Εχουν τεραστια ευθηνη τα ΜΜΕ που πυροδοτουν τον τρομο και τον πανικο, ενω τα συνολικα θυματα στην Ελλαδα των 10.800.000 ειναι 4 ανθρωποι.

 

Απο την αλλη ομως, παρατηρω κατι ακομη πιο επικινδυνο.

Πολιτες που εχουν απωλεσει καθε ιχνος κοινης λογικης και λειτουργουν με γνωμονα τον φοβο.

Αυτο ποτε δεν κατεληξε θετικα σε καμια κριση στην ιστορια.

 

Δεν διαβαζεις οτι τα ιδια ακριβως συνεβησαν στην Ιταλια. Κι εκει ειχαν 4 θυματα καποια μερα. Τα οποια εγινα 8, 20, 200, 2000. 

 

Τι δεν καταλαβαινεις. 

Σταματηστε να καθησυχαζεστε. 

Χρειαζεται συνεργασια ολων.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, salonikatasos said:

Χθες ημουν για μπασκετ και ηρθαν και μας.εδιωξαν οι αστυνομικοι καποια στιγμη. Ημασταν 15 ατομα σε μια μπασκετα. εικονα σημερινη που εβαλαν κορδελες επειδη απαγορευεται οπως ειπαν

20200315_171955.thumb.jpg.d3e14ed0d9ffbdf3c7a96680c6daaab2.jpg

Ημουν ανευθυνος χθες,αλλα αυριο που θα παω στην εταιρια να δουλεψω με αλλα 50 ατομα σε ενα κλειστο χωρο σαν διαμερισμα για 8ωρες,θα ειμαι υπευθυνος πολιτης; το κρατος αυτο μου λεει ουσιαστικα

 

Οταν παραβιαζεται η λογικη συλλογικα, το μονο που σου απομενει ειναι να κοιταξεις να μην προκαλεις γιατι θα σε συμπαρασυρει και εσενα.

Δυστυχως οι ακροτητες ειναι το αποτελεσμα του πανικου.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Κώστας. said:

Δεν διαβαζεις οτι τα ιδια ακριβως συνεβησαν στην Ιταλια. Κι εκει ειχαν 4 θυματα καποια μερα. Τα οποια εγινα 8, 20, 200, 2000. 

 

Τι δεν καταλαβαινεις. 

Σταματηστε να καθησυχαζεστε. 

Χρειαζεται συνεργασια ολων.

Εχω απαντησει ηδη σε αυτα...

Διαβασε τα προηγουμενα μυνηματα μου.

Πανικος και φοβος = κακοι συμβουλοι...

 

Επεξεργάστηκε από evonimos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, evonimos said:

Φιλε μου αγαπητε,

Εγω δεν μιλαω υποθετικα.

Παραθετω τα στοιχεια που εχουμε αυτην την στιγμη.

Δεν παριστανω την Κασσανδρα και πανω απο ολα δεν θελω να σπερνω τον πανικο.

Αυτο το εχουν αναλαβει αλλοι.

 

Τι υποθετικά. Τι θα πει αθτη τη στιγμη. Δε βλεπεις το τσουναμι;

Βλακες ειναι ολοι αυτοι που υο βλέπουν;

Καθεσαι  στην ακτη ενω ερχδται ενα τσουναμι και λες. Με βαση οσα βλεπω ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΉ  . 

 

Ποια στιγμη.  Μιλαμε με ορους προληψης.Οσο γινεται.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, evonimos said:

Εχω απαντησει ηδη σε αυτα...

Διαβασε τα προηγουμενα μυνηματα μου.

Πανικος και φοβος = κακοι συμβουλοι...

 

Μα δεν ειπαμε οτι θα κλαιμε. 

Ειπαμε να παλουκωθουν ολοι μεσα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

14 minutes ago, salonikatasos said:

 

Ημουν ανευθυνος χθες,αλλα αυριο που θα παω στην εταιρια να δουλεψω με αλλα 50 ατομα σε ενα κλειστο χωρο σαν διαμερισμα για 8ωρες,θα ειμαι υπευθυνος πολιτης; το κρατος αυτο μου λεει ουσιαστικα

 

Καταλαβαινω ακριβως τι λες, απλως θελω να ειμαι δικαιος με το κρατος.

Οι κρατικοι μηχανισμοι ολων των κρατων (και του δικου μας), βρισκονται μεταξυ συμπληγαδων αυτην την δεδομενη στιγμη.

Απο την μια πρεπει να αντιδρασουν δυναμικα ωστε να μην κατηγορηθουν για απραγια και απο την αλλη πρεπει να διατηρησουν μια σταση ψυχραιμη ωστε να μην δημιουργηθει πανικος.

 

Δεν ειναι ευκολο να το διαχειριστουν.

Μακαρι να κανουν το καλυτερο, αλλα οπως βλεπεις εχουν να αντιμετωπισουν μια πολυ δυσκολη κατασταση για την οποια δεν υπηρξε προηγουμενο.

Επεξεργάστηκε από evonimos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...