Jump to content
gakhun

Ελληνική επικαιρότητα

Message added by teo_73

Καλησπέρα σας. Σας ενημερώνουμε οτι στα τόπικ Ελληνική επικαιρότητα και Διεθνείς Ειδήσεις,εφεξής θα μπαίνει μονο η είδηση με το λινκ,χωρίς περαιτέρω σχολιασμούς.Οποιαδήποτε άλλου είδους ανάρτηση θα σβήνεται.

Ευχαριστούμε για την κατανόηση.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνεση, συνοχη και υπομονη φιλοι μου.

 

Αν και κατεθεσα τις ισχυρες ενστασεις μου, στην παρουσα συγκυρια θα στηριξω τα μετρα της κυβερνησεως.

Ελπιζω να συνεχισουμε να ειμασατε χαμηλα απο πλευρας θυματων ωστε να επιταχυνθει ο κυκλος ολοκληρωσης αυτου του επισοδειου..

 

Ας ειμαστε λοιπον δυνατοι και γεροι ολοι μας και ας κραταμε δυναμεις για το υστερον της πανδημιας, το οποιο προοιονιζεαται πολυ χειροτερο απο την ιδια καθε'αυτου την ιωση.

Επεξεργάστηκε από evonimos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Κώστας. said:

Σβησε το παραπανω τοτε  που μιλαει για χούντα 

Χαλαρωσε Κωστακη.

"Οι ΕΠΟΜΕΝΕΣ" γραφει ο ανθρωπος..

Μαθε να διαβαζεις επιτελους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Με τη δημοκρατική απαγόρευση της κυκλοφορίας τελειώνουν οριστικά και αμετάκλητα πλέον οι δικαιολογίες της κυβέρνησης για την ευθύνη των πολιτών και βάζει η ίδια όριο 15 ημερών ώστε να πάνε τα νέα κρούσματα στο 0 (ΜΗΔΕΝ). αφού το πρόβλημα ήταν η κυκλοφορία του κόσμου, από αύριο 23 μαρτίου και τις επόμενες 15 μέρες υποτίθεται όλοι θα είναι σπίτια τους (που δεν ισχύει,γιατί θα συνεχίσουν όλοι να δουλεύουν κανονικά),άρα δεν υπάρχει κίνδυνος μετάδοσης και 8 απριλίου όλη η ελλάδα θα είναι καθαρή από τον ιό. 

 

8 απριλίου λοιπόν

Δηλαδη θες να γινουμε Ιταλια? Τα νουμερα που εχουμε εμεις σημερα αυτοι τα ειχανε πριν 25 ημερες!!!

Απο τους προγονους μας ζητουσαν να πολεμησουν για την πατριδα , απο εμας ζητανε να κατσουμε σπιτι!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Χρηστος είπε:

Δηλαδη θες να γινουμε Ιταλια?

Απο τους προγονους μας ζητουσαν να πολεμησουν για την πατριδα , απο εμας ζητανε να κατσουμε σπιτι!!!

Τα τρομολαγνικά δεν με ακουμπάνε. Από τη στιγμή που μας ζητάνε να κάτσουμε σπίτι,ζητάω κι εγώ μηδενισμό των κρουσμάτων ώστε να επιστρέψω στην καθημερινότητά μου σε 15 μέρες,αφού οι ίδιοι λένε ότι αυτό είναι το έσχατο μέτρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδια μη το τραβηξουμε ειναι κριμα.Σβηστηκε η λεξη απο οποιον και αν προηλθε.Σχολιαστε την ειδηση αν θελετε αλλα χωρις να δωσετε πολιτικες προεκτασεις.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν έχουμε πολλά κρούσματα και θανάτους, φταίει η κυβέρνηση. Αν πάρει η κυβέρνηση ισχυρά μέτρα γρήγορα είναι υπερβολική άρα πάλι φταίει η κυβέρνηση.. τι να πει κανείς

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πιθανων αυτο θα ειναι το εντυπο που θα συμπληρωνουμε.

Η ανακοίνωση αναμένεται, σύμφωνα με όλες τις ενδείξεις, να πραγματοποιηθεί σήμερα στις 18.00 κατά τη διάρκεια της ενημέρωσης από τους κ.κ. Τσιόδρα και Χαρδαλιά.

Στη διάθεση μας βρίσκεται το έγγραφο το οποίο θα καλούνται να συμπληρώσουν οι πολίτες προκειμένου να αιτιολογήσουν την ανάγκη απομάκρυσνης από την οικία τους. Σύμφωνα με αυτό για τις εταιρείες ή τις υπηρεσίες που είναι ανοικτές οι εργαζόμενοι θα πρέπει να συμπληρώνουν το σχετικό πεδίο και να έχουν μαζί τους βεβαίωση από τον εργοδότη. Πρώτα θα πρέπει να αποκλείεται η δυνατότητα τηλεργασίας.

Από εκεί και πέρα οι πολίτες θα μπορούν να βγαίνουν για σούπερ μάρκετ, φαρμακείο ή βενζινάδικο γράφοντας την ακριβή διεύθυνση που πηγαίνουν.

Σε ένα τρίτο πεδίο θα συμπληρώνουν εάν χρειάζεται να εξέλθουν για λόγους υγείας ή για επιτακτικούς οικογενειακούς λόγους, σωματική άσκηση ή βόλτα με το κατοικίδιο.

Aξίζει να σημειωθεί ότι ενδεχομένως η συγκεκριμένη δήλωση θα γίνεται και μέσω SMS!

90507789_205335777362246_4752236035755212800_n.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, [weathermaniac] said:

Αν έχουμε πολλά κρούσματα και θανάτους, φταίει η κυβέρνηση. Αν πάρει η κυβέρνηση ισχυρά μέτρα γρήγορα είναι υπερβολική άρα πάλι φταίει η κυβέρνηση.. τι να πει κανείς

Ακριβως ετσι ειναι δυστυχως..

 

Οπως ειχα γραψει νωριτερα, οι κυβερνησεις των κρατων ειναι μεταξυ συμπληγαδων.

Για αυτο και τους δινω ελαφρυντικα, δεδομενου οτι ειναι ουσιαστικα ανισχυρες.

Θα μου πεις, πως εφτασαν ως εκει? Αυτην ειναι αλλη μεγαλη συζητηση...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Αν έχουμε πολλά κρούσματα και θανάτους, φταίει η κυβέρνηση. Αν πάρει η κυβέρνηση ισχυρά μέτρα γρήγορα είναι υπερβολική άρα πάλι φταίει η κυβέρνηση.. τι να πει κανείς

Η κυβέρνηση εδώ και πόσες μέρες μας λέει ότι όποιος κυκλοφορεί έξω είναι ανεύθυνος και πιθανή αιτία εξάπλωσης της νόσου. από τη στιγμή που η κυβέρνηση τους μαντρώνει όλους,πλέον ναι η κυβέρνηση φταίει για ό,τι συμβεί από δω και πέρα και με το αν θα μειωθούν ή όχι τα κρούσματα. 

 

Κατά τα άλλα μέχρι στιγμής δεν είδα κάποιον να κατηγορεί την κυβέρνηση για ό,τι έχει γίνει μέχρι σήμερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, teo_73 είπε:

Πιθανων αυτο θα ειναι το εντυπο που θα συμπληρωνουμε.

Η ανακοίνωση αναμένεται, σύμφωνα με όλες τις ενδείξεις, να πραγματοποιηθεί σήμερα στις 18.00 κατά τη διάρκεια της ενημέρωσης από τους κ.κ. Τσιόδρα και Χαρδαλιά.

Στη διάθεση μας βρίσκεται το έγγραφο το οποίο θα καλούνται να συμπληρώσουν οι πολίτες προκειμένου να αιτιολογήσουν την ανάγκη απομάκρυσνης από την οικία τους. Σύμφωνα με αυτό για τις εταιρείες ή τις υπηρεσίες που είναι ανοικτές οι εργαζόμενοι θα πρέπει να συμπληρώνουν το σχετικό πεδίο και να έχουν μαζί τους βεβαίωση από τον εργοδότη. Πρώτα θα πρέπει να αποκλείεται η δυνατότητα τηλεργασίας.

Από εκεί και πέρα οι πολίτες θα μπορούν να βγαίνουν για σούπερ μάρκετ, φαρμακείο ή βενζινάδικο γράφοντας την ακριβή διεύθυνση που πηγαίνουν.

Σε ένα τρίτο πεδίο θα συμπληρώνουν εάν χρειάζεται να εξέλθουν για λόγους υγείας ή για επιτακτικούς οικογενειακούς λόγους, σωματική άσκηση ή βόλτα με το κατοικίδιο.

Aξίζει να σημειωθεί ότι ενδεχομένως η συγκεκριμένη δήλωση θα γίνεται και μέσω SMS!

90507789_205335777362246_4752236035755212800_n.jpg

το έντυπο είναι ψεύτικο γιατί δεν υπάρχουν τέτοια υφυπουργεία. υπουργείο προστασίας του πολίτη είναι όλα και απλά υπάρχουν επιμέρους υφυπουργοί

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Τα τρομολαγνικά δεν με ακουμπάνε. Από τη στιγμή που μας ζητάνε να κάτσουμε σπίτι,ζητάω κι εγώ μηδενισμό των κρουσμάτων ώστε να επιστρέψω στην καθημερινότητά μου σε 15 μέρες,αφού οι ίδιοι λένε ότι αυτό είναι το έσχατο μέτρο

Συγνωμη αλλα ακουσες καποιον αρμοδιο να λεει οτι αν επιβληθει απαγορευση μετακινησεων θα μηδενιστουν τα κρουσματα οταν τελειωσει αυτη η απαγορευση? Παραθεσε μου λιγο...

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, salonikatasos είπε:

το έντυπο είναι ψεύτικο γιατί δεν υπάρχουν τέτοια υφυπουργεία. υπουργείο προστασίας του πολίτη είναι όλα και απλά υπάρχουν επιμέρους υφυπουργοί

Τασο ειπα πιθανων.Μπορει να ειναι κατι παρομοιο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, salonikatasos said:

Η κυβέρνηση εδώ και πόσες μέρες μας λέει ότι όποιος κυκλοφορεί έξω είναι ανεύθυνος και πιθανή αιτία εξάπλωσης της νόσου. από τη στιγμή που η κυβέρνηση τους μαντρώνει όλους,πλέον ναι η κυβέρνηση φταίει για ό,τι συμβεί από δω και πέρα και με το αν θα μειωθούν ή όχι τα κρούσματα. 

 

Κατά τα άλλα μέχρι στιγμής δεν είδα κάποιον να κατηγορεί την κυβέρνηση για ό,τι έχει γίνει μέχρι σήμερα

Οι κυβερνησεις ειναι ανισχυρες φιλε μου..

Το μονο που μπορουν να κανουν απεναντι σε αυτη την κατασταση ειναι να λειτουργησουν παρεμβατικα..

Χωρις αυτο να εγγυαται τιποτα απολυτως.

Ομως δεν ειναι η στιγμη να στραφεις εναντιον του κρατους.

Προσεχε γιατι ετσι επωφελουνται αλλοι πολυ ισχυροτεροι εχθροι σου!!!

Επεξεργάστηκε από evonimos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Χρηστος είπε:

Συγνωμη αλλα ακουσες καποιον αρμοδιο οτι αν επιβληθει απαγορευση μετακινησεων θα μηδενιστουν τα κρουσματα οταν τελειωσει αυτη η απαγορευση? Παραθεσε μου λιγο...

Δεν το είπε κανείς,αλλά αυτό θα πρέπει να περιμένουμε από τη στιγμή που το πρόβλημα ήταν οι μετακινήσεις των κατοίκων σύμφωνα με όσα μας έλεγαν καθημερινά ώστε να φτάσουμε σε αυτό το μέτρο. Κι από τη στιγμή που εδώ και καιρό οι 14 μέρες ξέρουμε ότι είναι ο χρόνος που χρειάζεται για να γιατρευτείς,αν ισχύσει για 2 βδομάδες η απαγόρευση θα πρέπει να έχουμε και μηδενισμό ή σχεδόν μηδενισμό των κρουσμάτων. Αλλιώς μας έλεγαν ψέματα και το μέτρο απαγόρευσης της κυκλοφορίας είναι λάθος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, evonimos είπε:

Οι κυβερνησεις ειναι ανισχυρες φιλε μου..

Το μονο που μπορουν να κανουν απεναντι σε αυτη την κατασταση ειναι να λειτουργησουν ως παρεμβατικα..

Χωρις αυτο να εγγυαται τιποτα απολυτως.

Ομως δεν ειναι η στιγμη να στραφεις εναντιον τοθ κρατους.

Προσεχε γιατι ετσι επωφελουνται αλλοι πολυ ισχυροτεροι εχθροι σου!!!

Δεν είμαι εναντίον του κράτους. Μέχρι στιγμής μια χαρά κυλάνε τα πράγματα κι από άποψη κρουσμάτων και από άποψη μέτρων. Έστω και με τους περιορισμούς που να δεχθώ ότι είναι αναγκαίοι. Από δω και πέρα και από τη στιγμή που οδηγούνται σε περιορισμό των δημοκρατικών μου δικαιωμάτων και ελευθεριών θα κριθούν κι οι ίδιοι πιο αυστηρά. Και μιλάμε για την Ελλάδα με τα δεδομένα που έχουμε αυτή τη στιγμή στη χώρα μας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Δεν το είπε κανείς,αλλά αυτό θα πρέπει να περιμένουμε από τη στιγμή που το πρόβλημα ήταν οι μετακινήσεις των κατοίκων σύμφωνα με όσα μας έλεγαν καθημερινά ώστε να φτάσουμε σε αυτό το μέτρο. Κι από τη στιγμή που εδώ και καιρό οι 14 μέρες ξέρουμε ότι είναι ο χρόνος που χρειάζεται για να γιατρευτείς,αν ισχύσει για 2 βδομάδες η απαγόρευση θα πρέπει να έχουμε και μηδενισμό ή σχεδόν μηδενισμό των κρουσμάτων. Αλλιώς μας έλεγαν ψέματα και το μέτρο απαγόρευσης της κυκλοφορίας είναι λάθος

Αυτο ειναι αδυνατο εκτος αν συμβουν οσα συνεβησαν στην Κινα...Στοχος ειναι να μειωθουν τα κρουσματα και να καθηστερησουμε την εξαπλωση...Ποιος σου ειπε ψεμματα? Αφου το λες και μονος σου οτι δεν εχει πει κανεις οτι θα μηδενιστουν τα κρουσματα...Οι αρμοδιοι λενε οτι εχουμε κρισιμο διμηνο μπροστα μας...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, salonikatasos said:

Δεν είμαι εναντίον του κράτους. Μέχρι στιγμής μια χαρά κυλάνε τα πράγματα κι από άποψη κρουσμάτων και από άποψη μέτρων. Έστω και με τους περιορισμούς που να δεχθώ ότι είναι αναγκαίοι. Από δω και πέρα και από τη στιγμή που οδηγούνται σε περιορισμό των δημοκρατικών μου δικαιωμάτων και ελευθεριών θα κριθούν κι οι ίδιοι πιο αυστηρά. Και μιλάμε για την Ελλάδα με τα δεδομένα που έχουμε αυτή τη στιγμή στη χώρα μας. 

Εδω θα συμφωνησω, απλως να συμπληρωσω οτι αυτο θα πρεπει να γινει μετα το περας της κρισεως.

 

Το εχω γραψει και εγω πολλακις.

Αυτο οπως και διαφορα αλλα, επιβαλλεται να κριθουν.

 

Επεξεργάστηκε από evonimos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Χρηστος είπε:

Αυτο ειναι αδυνατο εκτος αν συμβουν οσα συνεβησαν στην Κινα...Στοχος ειναι να μειωθουν τα κρουσματα και να καθηστερησουμε την εξαπλωση...Ποιος σου ειπε ψεμματα? Αφου το λες και μονος σου οτι δεν εχει πει κανεις οτι θα μηδενιστουν τα κρουσματα...Οι αρμοδιοι λενε οτι εχουμε κρισιμο διμηνο μπροστα μας...

Έχουμε καθημερινά 30-40 κρούσματα με τον κόσμο κανονικά έξω. Άρα περιμένω λιγότερα από αυτά αφού ο κόσμος θα είναι στα σπίτια του

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λίγο πριν την ανακοίνωση απαγορευσης γενικής κυκλοφορίας (λογικά) ας πω και κάτι να γελάσουμε μπας και ξεχάσουμε λίγο την κατάντια μας...... 

Λέω λοιπόν..... 

Φανταστείτε από σήμερα και για 5-6 μέρες να μην περιμέναμε βροχές αλλά πανελλαδικό καθολικό χιονιά.... 

Ξεκάθαρα όλοι οι συλληφθέντες για σπάσιμο της καραντίνας θα ειμασταν εμείς οι χιονοφιλοι.... 😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ανακοινώνει τα μέτρα ο Μητσοτάκης. Από εμένα ένα μεγάλο μπράβο στην ελληνική κυβέρνηση για τα εξαιρετικά αντανακλαστικά που επέδειξε. Εγώ επειδή είχα κάποια συμπτώματα τις τελευταίες 2 μέρες και τρόμαξα, δεν έχω κανένα πρόβλημα να μείνω μέσα και 3 μήνες αν χρειαστεί .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μας λυπήθηκε ο Θεός και στην κρισιμότερη ίσως μεταπολεμική κρίση εμφάνισε έναν σοβαρό άνθρωπο να διαχειρισθεί το τσούρμο μας ......

προσπαθεί ο άνθρωπος (Κυριάκος) να συνετίσει ή μάλλον να φοβίσει τα "ζώα", τους "έλα μωρέ", τους  " δεν θα τους κάνω το χατήρι "  που κυκλοφορούν ανάμεσα μας.

και στη δουλεία θα μπορεί κάποιος να πάει, και για το τρέξιμο του, και για το κατούρημα του σκύλου του, και όλα όσα γινόταν μέχρι σήμερα......απλά υπό κάποιες απλές προϋποθέσεις

λίγη συνείδηση και ανθρωπιά χρειάζεται.......κι όλα καλά θα πάνε!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Χρηστος said:

94 νεα κρουσματα και 2 νεκροι σημερα...34 διασωληνωμενοι

Tα κρουσματα ως γνωστον ειναι πολυ περισσοτερα καθως οι αναλυσεις γινονται επιλεκτικα μονο στα πιο υποπτα περιστατικα...Οι νεκροι αντικατοπτριζουν την εκταση της πανδημιας...

Τα ερωτηματα ομως που προκυπτουν εδω ειναι..

Οι θανατοι εχουν προκυψει μονο απο τα συγκεριμενα κρουσματα?Αν εχουν καταληξει ανθρωποι απο τους οποιους δεν παρθηκε δειγμα,δεν ειναι δηλαδη μεσα στα γνωστα κρουσματα,το γνωριζουμε οτι πεθαναν απο κορωνοιο?Συγκαταλεγονται οι θανατοι αυτοι αν υπαρχουν στο γνωστο αριθμο θανατων?Γενικα ρωταω..

 

Επεξεργάστηκε από korfalonas
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...