Jump to content
[weathermaniac]

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΟΥΝΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Τρίτη και η Τετάρτη που έρχονται θα σας αφήσουν με το στόμα ανοιχτό. [και το δικό μου επίσης.] προσυπογράφω. Νομίζω ότι θα μιλάμε για τρομερές καταστάσεις. Επίσης Κυριακή Και δευτέρα θα κάνει απίστευτα πράγματα στην Τουρκία. Τέλος θα ήθελα να δω αν τα χρωματάκια που δίνει ο τζίφος το Σάββατο είναι απλά λάθος λόγω του τρελού Cape ή αν όντως πέρα από τις όποιες αναπτύξεις, σημειωθούν μεμονομένες καταιγίδες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ωραία η προοπτική ναι μεν θα ανέβει η θερμοκρασία αλλά δεν φαίνεται να πάει στα άκρα και μάλιστα φαίνονται πάλι και αστάθειες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και τα σημερινά τρεξίματα δείχνουν ότι η Τρίτη και η Τετάρτη θα είναι βίαιες μέρες!

φυσικά αστάθεια θα υπάρχει και κυριακή και δευτέρα, αλλά όχι σαν αυτή που ακολουθεί!

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άμα βγει ο λίβας που φαίνεται για το Σάββατο τότε λογικά 33-34oC θα έχουμε σε όλη την πεδιάδα της Θεσσαλίας, ενώ στον νομό Λάρισας θα έχουμε γενικευμένα 34-35oC. Η πόλη της Λάρισας ίσως φθάσει τοπικά και τους 36oC. Ωραία πράγματα φαίνονται από την Κυριακή το βράδυ με καταιγίδες στην Κεντρική Μακεδονία και Βόρεια και Ανατολική Θεσσαλία!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μακάρι να κάνει κάτι και στην Αττική από 'βδομάδα... παίζει και δε παίζει για την ώρα! Χαίρομαι τουλάχιστον που δεν έχω καταλάβει έντονη ζέστη, που κοιμάμαι ανθρώπινα τα βράδια και δεν έχω παράπονο...! Αν και να πω πως δε το βλέπω να κρατάει για πολύ αυτό... κάτι με προβληματίζει προς το άλλο ΣΚ και του Αγίου Πνεύματος... θα δούμε βέβαια αλλά εγώ ακούω εναν ψίθυρο! Ίσως να μην είναι και τίποτα το ιδιαίτερο τελικά... μακάρι... εχουμε μια 'βδομάδα ακόμη μπροστά μας...

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 ώρες πριν, Άγγελος είπε:

Δυο εκδοχές για το 3ήμερο του Αγίου Πνεύματος...

GFS vs GEM

E0C4060E-3E83-45F3-B8B0-4BF490223268.png

Κάτι τέτοια βλέπω και προβληματίζομαι... θα γίνει βέβαια κάποια στιγμή και είναι φυσιολογικό, απλώς είτε είναι έντονη ζέστη (το πιθανότερο πιστεύω), είτε κατά κάποιον τρόπο ο 1ος καύσωνας για φέτος, θα προτιμούσα μακριά μας για την ώρα! Θα δούμε που το πάει... μπορούμε να το δούμε σαν τάση για την ώρα, αν το πάει κατά 'κει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

o στόχος για το επόμενο Σκ είναι να βγει το χθεσινό παράλληλο, ή το σημερινό τζεμ. Δηλαδή δείκτες αστάθειας στον θεό και τρελά μπουρίνια. Η ζέστη είναι δεδομένη, δεν θα μπορούσε να τα κάνει αυτά εξάλλου χωρίς αυτή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εμφάνιση πιθανότητας νυχτερινών καταιγίδων στην Θεσσαλία σήμερα αλλά και αύριο. χμμ Εχθές πάντως το βράδυ βγήκαν και ας μην έδειχναν τίποτα τα μοντέλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ανάμεικτα τα συναισθήματα από τα 6αρια. Αν μιλούσαμε για το τι θέλω να έβγαινε μέχρι την επόμενη Κυριακή θα έπαιρνα το κύριο του τζίφου. Ουσιαστικά βγάζει τον στόχο που έχω θέσει για τότε. Η Τρίτη που έρχεται συνεχίζει να είναι η πιο ενδιαφέρουσα μέρα, η τετάρτη παίζεται ακόμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εξαφάνιση φαινομένων για σήμερα το βράδυ, θα δούμε τι θα γίνει τελικά.. Να δούμε αν η ίδια ιστορία παιχτεί και αύριο...

Modele GFS - Carte prévisions

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άθλια η προοπτική του καιρού με θερμοκρασίες Ιουλίου, επειγόντως πρέπει από τις επόμενες μέρες να αρχίσει κάτι να αλλάζει. Μόνο να μην κολλήσει η βελόνα δυτική Ευρώπη και σε εμάς να ανεβάζει όλο το θερμό κύμα σε Ιταλία-Ελλάδα.    

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
6 minutes ago, MeteoTirnavos είπε:

Άθλια η προοπτική του καιρού με θερμοκρασίες Ιουλίου, επειγόντως πρέπει από τις επόμενες μέρες να αρχίσει κάτι να αλλάζει. Μόνο να μην κολλήσει η βελόνα δυτική Ευρώπη και σε εμάς να ανεβάζει όλο το θερμό κύμα σε Ιταλία-Ελλάδα.    

Εμένα καιρικά αυτή η εβδομάδα που έρχεται μου φαίνεται η πιο ενδιαφέρουσα μέχρι στιγμής της καταιγιδοπεριόδου..

 

βελτιώθηκε πολύ η τετάρτη, αφού οι τζίφοι έκαναν το αναμενόμενο βήμα προς ούκμο και ευρωπαίο, ευτυχώς

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, [weathermaniac] είπε:

Εμένα καιρικά αυτή η εβδομάδα που έρχεται μου φαίνεται η πιο ενδιαφέρουσα μέχρι στιγμής της καταιγιδοπεριόδου..

Από θέμα καταιγίδων συμφωνώ και εγώ λόγω και της έντονης ζέστης. Απλά εγώ μιλάω πιο πολύ από άποψη θερμοκρασιών που παρά είναι υψηλές για Ιούνιο μήνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, MeteoTirnavos είπε:

Από θέμα καταιγίδων συμφωνώ και εγώ λόγω και της έντονης ζέστης. Απλά εγώ μιλάω πιο πολύ από άποψη θερμοκρασιών που παρά είναι υψηλές για Ιούνιο μήνα.

Οκ, κατανοητό τότε, ήδη φτάσαμε 36αρια σήμερα, άρα τελικά τα 38αρια ή και 40αρια το επόμενο Σκ όντως δεν είναι καθόλου απίθανα. Πάλι καλά που είμαι μια χαρά προς το παρόν, ζεσταίνομαι λίγο, αλλά μέχρι εκεί..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το Κυριακοδεύτερο το επόμενο, έχει τα φόντα να βγει ακόμα πιο δυνατό και από την ερχόμενη τετάρτη. και αυτό γιατί ενώ θα έχουμε θερμή εισβολή στα 850, στα 500 θα έχουμε ψυχρή εισβολή, δηλαδή 35 βαθμούς κατακόρυφη θερομβαθμίδα σε αυτά τα ύψη. Βέβαια πρέπει να βγει πρώτα αυτό στα προγνωστικά γιατί πιο εύκολο είναι να έχουμε απλά τον πρώτο καύσωνα της σαιζόν και να μείνουμε με το Cape στο χέρι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τέλειο απλά

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

 

 

 

και το τζεμ λίγο πολύ αυτά βγάζει. Βέβαια είναι πολύ μακριά για τότε. Εξάλλου έχουμε μπροστά μας Τρίτη και τετάρτη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

GFSPARAEU12_288_1.png

 

Το θέλωωω... τυλιχτε το μου!! Ωραίο το παράλληλο αλλά και το κύριο ωραίο στις μακρινές εκείνες ώρες.... μακάρι μετά το άλλο ΣΚ να έχουμε μια ενδιαφέρουσα εξέλιξη, όσο γίνεται... αν και είναι μακριά θέλουμε αστάθειες και γίδες... και στην Αττική!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μάλλον θα έχουμε ένα πέρασμα έντονης ζέστης αρχικά, προς το άλλο ΣΚ (για μερικές περιοχές ίσως και θερμοκρασίες καύσωνα οριακά...) αλλά αμέσως μετά έχουμε αρκετές πιθανότητες να έχουμε αστάθεια! Και μάλιστα έντονη, ακριβώς για το λόγο που αναφέρει παραπάνω ο Μιχάλης σχετικά με τη κατακόρυφη θερμοβαθμίδα... είτε αυτές οι ψυχρότερες αέριες μαζες μας επισκεφτούν στα 500 hPa  με τη μορφή λίμνης, όπως το 12αρι παράλληλο, είτε όχι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, MeteoTirnavos είπε:

Άθλια η προοπτική του καιρού με θερμοκρασίες Ιουλίου, επειγόντως πρέπει από τις επόμενες μέρες να αρχίσει κάτι να αλλάζει. Μόνο να μην κολλήσει η βελόνα δυτική Ευρώπη και σε εμάς να ανεβάζει όλο το θερμό κύμα σε Ιταλία-Ελλάδα.    

Από άποψη θερμοκρασιών δε μου φαίνεται παράξενη η προοπτική του καιρού... για τη περιοχή μου τουλάχιστον εδώ στην Αττική! Και δεν είναι λίγες οι φορές που μας κάνει ένα έντονο κύμα ζέστης ή και καύσωνα μέσα στο δεύτερο δεκαπενθήμερο! Και το 2012 και το 2014, μου 'χουν μείνει και ειδικά το 2012, έκανε πολύ ζέστη απ' τη πρώτη κι όλας μέρα! Και το 2016, 2017 έκανε ένα δυνατό κυμα καυσωνα, τη πρώτη με 39άρια - 40 βαθμούς με διάρκεια, και τη δεύτερη χρονιά 3 μέρες με 41-43.... αυτές οι θερμοκρασίες εδώ στην Αττική! Και τέτοιο κύμα καύσωνα προς το παρόν δεν φαίνεται να έχουμε... Σίγουρα μπορούμε και καλύτερα φέτος, αλλά υπάρχουν και χειρότερα....!

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Winterlove είπε:

Από άποψη θερμοκρασιών δε μου φαίνεται παράξενη η προοπτική του καιρού... για τη περιοχή μου τουλάχιστον εδώ στην Αττική! Και δεν είναι λίγες οι φορές που μας κάνει ένα έντονο κύμα ζέστης ή και καύσωνα μέσα στο δεύτερο δεκαπενθήμερο! Και το 2012 και το 2014, μου 'χουν μείνει και ειδικά το 2012, έκανε πολύ ζέστη απ' τη πρώτη κι όλας μέρα! Και το 2016, 2017 έκανε ένα δυνατό κυμα καυσωνα, τη πρώτη με 39άρια - 40 βαθμούς με διάρκεια, και τη δεύτερη χρονιά 3 μέρες με 41-43.... αυτές οι θερμοκρασίες εδώ στην Αττική! Και τέτοιο κύμα καύσωνα προς το παρόν δεν φαίνεται να έχουμε... Σίγουρα μπορούμε και καλύτερα φέτος, αλλά υπάρχουν και χειρότερα....!

Το θέμα είναι ότι από τον 21 αιώνα και μετά τα καλοκαίρια πήραν την ανιούσα με αποτέλεσμα να έχουμε συνηθίσει πλέον τα ζεστά καλοκαίρια να τα λέμε φυσιολογικά και τα φυσιολογικά να τα λέμε ψυχρά.    

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 minutes ago, MeteoTirnavos είπε:

Το θέμα είναι ότι από τον 21 αιώνα και μετά τα καλοκαίρια πήραν την ανιούσα με αποτέλεσμα να έχουμε συνηθίσει πλέον τα ζεστά καλοκαίρια να τα λέμε φυσιολογικά και τα φυσιολογικά να τα λέμε ψυχρά.    

με μαθηματική ακρίβεια θα γινόταν αυτό ή αν δεν γίνει τώρα θα γίνει το υπόλοιπο του καλοκαιριού..κάποια στιγμή θα ξεσπάσει από την άλλη μεριά με ζέστες και ξεραίλα..ή καλύτερα με μεγάλες ζέστες-καύσωνες που θα εναλλάσσονται με διαστήματα πολύ άστατου καιρού-έντονα φαινόμενα....δεν γίνεται να πάει τόσο δροσερό όλο το καλοκαίρι από Απρίλη τρένο ..δεν θυμάμαι να χει γίνει ποτέ,,,,

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, sotos*snow είπε:

με μαθηματική ακρίβεια θα γινόταν αυτό ή αν δεν γίνει τώρα θα γίνει το υπόλοιπο του καλοκαιριού..κάποια στιγμή θα ξεσπάσει από την άλλη μεριά με ζέστες και ξεραίλα..ή καλύτερα με μεγάλες ζέστες-καύσωνες που θα εναλλάσσονται με διαστήματα πολύ άστατου καιρού-έντονα φαινόμενα....δεν γίνεται να πάει τόσο δροσερό όλο το καλοκαίρι από Απρίλη τρένο ..δεν θυμάμαι να χει γίνει ποτέ,,,,

Να ξεσπάσει όσο θέλει η βελόνα όμως να μην κολλήσει με την ζέστη πάνω μας όπως μας έχει συνηθίσει τα τελευταία 20 χρόνια κατά την διάρκεια του καλοκαιριού..   

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 minutes ago, MeteoTirnavos είπε:

Το θέμα είναι ότι από τον 21 αιώνα και μετά τα καλοκαίρια πήραν την ανιούσα με αποτέλεσμα να έχουμε συνηθίσει πλέον τα ζεστά καλοκαίρια να τα λέμε φυσιολογικά και τα φυσιολογικά να τα λέμε ψυχρά.    

Δεν αντιλέγω... κι όντως το φυσιλογικό μεταβάλλεται στο χρόνο και διαμορφώνεται βάση δεδομένων που άλλαξαν με τον καιρό, αν φυσικά αλλάξουν!  Για τους χειμώνες και τις άλλες εποχές είμαι σίγουρος πως κάτι έχει αλλάξει...έστω αν είναι λίγο... και θερμοκρασιακά. Για το καλοκαίρι είμαι σίγουρος επίσης πως έχει παραταθεί σε διάρκεια σχέση με παλιότερα! Τώρα για το περι του φυσιολογικού θερμοκρασιακά δεν αντιλέγω... η αλήθεια είναι βέβαια πως δε θυμάμαι ποτέ το δροσερό να ήταν και το φυσιολογικό, ίσως γιατί δεν έχω και την εμπειρία του 20ου αιώνα, χωρίς όμως να το αποκλείω φυσικά....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...