Jump to content
[weathermaniac]

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΟΥΝΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι για ακραία καταιγίδα το καλοκαίρι ή γενικότερα την περίοδο που κλασσικά ξεκινά η αστάθεια, πρέπει να έχει προηγηθεί ζέστη, αυτό έχω παρατηρήσει για την περιοχή που έμενα. Για παραδειγμα, το 2018 πριν τις τρομερές καταιγίδες του Μάη είχε προηγηθεί ένας καυτός Απρίλης. Γενικά υπάρχουν πολλά παραδείγματα που μπορώ να αναφέρω και ο γενικός κανόνας είναι ότι για δυνατη καταιγίδα στην περιοχή μου πρέπει να έχει προηγηθεί πολύ ζέστη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έντονες ζέστες και πάλι από Πέμπτη και μετά έως το Σαβ/κο τουλάχιστον....μετά από το διάλειμμα 2-3 ημερών....δεν αρχίσαμε καλά......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

δυνατα τα 18αρια! Εφτιαξε η τεταρτη,και βγαζουν τρελειο σεναριο απο την κυριακη και επειτα

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 minutes ago, MeteoTirnavos είπε:

Και αύριο πιστεύω έχουμε μεγαλύτερες πιθανότητες για τα μπουρίνια από το  Θερμαϊκό σε σχέση με σήμερα..

πάντως η περιοχή ενδιαφέροντος έχει μηδενικό cape.. παίζει να βγει καμιά ποτιστικούρα αύριο, άντε να πέσουν και λίγα ηλεκτρικά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

OMG!!!!!!!!!1

Modele GFS - Carte prévisions

 

 

 

ΣΥΝΕΧΊΖΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΕΠΑΛΗΘΕΎΟΥΝ ΤΑ ΤΡΕΞΊΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΉ ΜΟΥ.. Η ΕΠΌΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΆΔΑ ΜΠΟΡΕΊ ΝΑ ΓΊΝΕΙ ΙΣΤΟΡΙΚΉ!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μακάρι να βγούνε οι τζίφοι και όχι ο ευρωπαίος. θέλουμε την λίμνη να έρθει από τα βορειοδυτικά σπρώχνοντας όλο το cape πάνω μας. Στον ευρωπαίο δεν γίνεται αυτό με αποτέλεσμα να βγάζει πολύ πιο ήπιες καταστάσεις που δεν τις θέλουμε. Αυτή την φορά επιβάλλεται να βγει!!! Το θέλω περισσότερο από δυτικό ιστορικό χιονιά!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ότι πρέπει ήταν το 00 του τζίφου και για εμάς απ' τις 18 κι έπειτα! Να μας το κάνει Μιχάλη κι όπως είπες κι εχθές χαλάλι οι ζέστες... εμεις το θέλουμε όπως είναι στο 00 κι ακόμη λίγο καλύτερο εάν μπορει... μια χαρά είναι...

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 minutes ago, Winterlove είπε:

Ότι πρέπει ήταν το 00 του τζίφου και για εμάς απ' τις 18 κι έπειτα! Να μας το κάνει Μιχάλη κι όπως είπες κι εχθές χαλάλι οι ζέστες... εμεις το θέλουμε όπως είναι στο 00 κι ακόμη λίγο καλύτερο εάν μπορει... μια χαρά είναι...

FΗρακλή έχω καταγχωθεί μιλάμε!!! Εϊναι οι πιο τέλειοι καλοκαιρινοί χάρτες που έχω δει αυτά τα λίγα χρόνια της μετεοπορείας μου! μιλάμε για ιστορικές καταστάσεις. ΑΝ τουμπιάσει ο ευρωπαίος και πάμε σε κάτι τέτοιο εγώ ανοίγω σαμπάνιες, μιλάμε για όνειρο!! Εντωεταξύ αν βάλει κανείς ανέμους σε όλα τα στρώματα της ατμόσφαιρας στο 00αρι του τζίφου 0.25 μοίρες 186 ώρες την ώρα του supercell θα δει ότι στριφογυρίζουν με κέντρο το κέντρο του supercell. Τι σημαίνει αυτό πρακτικά?? ΑΝ έβγαινε θα είχαμε μια στροβιλιζόμενη καταιγίδα με wall cloud Και στην βάση ανεμοστρόβιλο!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 minutes ago, [weathermaniac] είπε:

FΗρακλή έχω καταγχωθεί μιλάμε!!! Εϊναι οι πιο τέλειοι καλοκαιρινοί χάρτες που έχω δει αυτά τα λίγα χρόνια της μετεοπορείας μου! μιλάμε για ιστορικές καταστάσεις. ΑΝ τουμπιάσει ο ευρωπαίος και πάμε σε κάτι τέτοιο εγώ ανοίγω σαμπάνιες, μιλάμε για όνειρο!! Εντωεταξύ αν βάλει κανείς ανέμους σε όλα τα στρώματα της ατμόσφαιρας στο 00αρι του τζίφου 0.25 μοίρες 186 ώρες την ώρα του supercell θα δει ότι στριφογυρίζουν με κέντρο το κέντρο του supercell. Τι σημαίνει αυτό πρακτικά?? ΑΝ έβγαινε θα είχαμε μια στροβιλιζόμενη καταιγίδα με wall cloud Και στην βάση ανεμοστρόβιλο!! 

Εύχομαι να σταθείς τυχερός αυτή τη φορά... θα βγει και μια φορά δε μπορεί! Ολόκληρος Ζορμπας βγήκε πέρυσι... είχα κι εγώ ένα αγχος χειρότερο και από χιονιά! Το θεωρώ και ιστορικό σε πανελλαδικο επίπεδο... καλά για εδώ βέβαια ο Ζήνων τα πήγε πολύ καλύτερα, ιστορικός για την Αττική, αλλά δυστυχώς θρηνήσαμε θύματα με τις πλυμμήρες στη Μάνδρα! Ώρε καταιγίδες που έβγαλε εδώ εκείνη τη 'βδομάδα... και θυμάμαι που τις σήκωνε από Κύθηρα! Φέρνουν πολύ νερό στην Αττική αρκετες φορές...

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, Winterlove είπε:

Εύχομαι να σταθείς τυχερός αυτή τη φορά... θα βγει και μια φορά δε μπορεί! Ολόκληρος Ζορμπας βγήκε πέρυσι... είχα κι εγώ ένα αγχος χειρότερο και από χιονιά! Το θεωρώ και ιστορικό σε πανελλαδικο επίπεδο... καλά για εδώ βέβαια ο Ζήνων τα πήγε πολύ καλύτερα, ιστορικός για την Αττική, αλλά δυστυχώς θρηνήσαμε θύματα με τις πλυμμήρες στη Μάνδρα! Ώρε καταιγίδες που έβγαλε εδώ εκείνη τη 'βδομάδα... αν θυμάμαι καλά από Κύθηρα μας έφερε τις περισσότερες!

και για τον Ζορμπά ξενυχτούσα!! Και ας μην ήταν να μας πετύχει φαντάσου!! Απλά αυτό είναι το όνειρο, να βλέπεις το κατράμι να έρχεται πάνω σου!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, [weathermaniac] είπε:

και για τον Ζορμπά ξενυχτούσα!! Και ας μην ήταν να μας πετύχει φαντάσου!! Απλά αυτό είναι το όνειρο, να βλέπεις το κατράμι να έρχεται πάνω σου!!

Να ξέρεις εχώ πει πως 3 ταξίδια επιβάλεται να κάνω στη ζωή μου! Ένα κοντά στον Αρκτικό κύκλο, ένα στους τροπικους σε καμιά Καραϊβική απ' Αύγουστο και μετά (για να βγάλει καναν τυφώνα), κι ένα... ναι το ξέρω ίσως να ακούστει παράξενο αφού μισώ τη ζέστη... στο Ντουμπάι καλοκαίρι........ για τις πιο extreme καταστάσεις!!!!!!

Καιρικά θέλω να είμαι extreme😂!!!

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να τα μας.. ο ζίφος στο 6αρι ακολούθησε το ευρωπαικό, το Cape έκανε φτερά και απλά εξαφανίστηκαν τα supercells.. πφ.. Αυτός ο ευρωπαίος φέτος μας έχει καταστρέψει όνειρα,....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

βελτιωμένο το παράλληλο.. κάτι είναι και αυτό.. Πρέπει πάσι θυσία να βγει ! ρέπει να βγει!!  Σε κάθε περίπτωση μέχρι να οριστικοποιηθεί οτιδήποτε εγώ μάλλον τις επόμενες μέρες θα ξυπνάω τα χαράματα για να βλέπω το τρέξιμο του τζίφου.. απαπαπα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ο στόχος μας...

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

 

 

 

θα πάθω κανένα εγκεφαλικό.. και ας είμαι 23.... Δεν μπορώ το θέλω όσο τίποτε άλλο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

ο στόχος μας...

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

 

 

 

θα πάθω κανένα εγκεφαλικό.. και ας είμαι 23.... Δεν μπορώ το θέλω όσο τίποτε άλλο...

Οντως φαινεται οτι μετα τις 15 μπορει να εχουμε ενα πολυ δυνατο καταιγιδοδιαστημα. Στα τωρινα ομως, πως την βλεπεις την Τεταρτη Μιχαηλ; Να παμε τοτε για μπανακι Χαλκιδικη η την Πεμπτη; Να ξεκουραστουμε και λιγο απο την εξεταστοκη χεχε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
10 minutes ago, MenNaousa11 είπε:

Οντως φαινεται οτι μετα τις 15 μπορει να εχουμε ενα πολυ δυνατο καταιγιδοδιαστημα. Στα τωρινα ομως, πως την βλεπεις την Τεταρτη Μιχαηλ; Να παμε τοτε για μπανακι Χαλκιδικη η την Πεμπτη; Να ξεκουραστουμε και λιγο απο την εξεταστοκη χεχε

Axa φίλε  πιστεύω πως η Πέμπτη θα είναι καλύτερα από την Τετάρτη σε πανελλαδικό επίπεδο, αλλά και πάλι η τετάρτη δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα στην Χαλκιδική. Θα περιοριστούν εκείνες τις ημέρες οι καταιγίδες στα ηπειρωτικά, και αν φτάσουν προς θάλασσα θα έχουν διαλυθεί.  Όποια και από τις 2 μέρες και να διαλέξεις δεν θα απογοητευτείς πιστεύω, αλλά καλύτερα Πέμπτη

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

καταστροφή το ούκμο.. είναι να μην βάλω μάτι την  διάταξη και την εξαφανίζει κατευθείαν....

 

 

χειρότερο το παράλληλο .. [όλα αυτά για την επόμενη εβδομάδα πάντα, αύριο και μεθαύριο θα είναι καλές μέρες για Την Θεσσαλία, ενώ αύριο γενικευμένα στα ηπειρωτικά]

 

και το τζεμ, και όλα τα 12αρια συνολικά χειρότερα.. πφ... υπάρχει χρόνος, αλλά κρίμα κρίμα να χαθεί τέτοια ιστορική ευκαιρία!!!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αττικη αυριο...

GFS...Θα δυσκολευτει πολυ ακομα και να συννεφιασει ενω και οι υγρασιες θα ειναι φυσικα χαμηλες.

ΕCMWF...Βροχες και καταιγιδες.

ΙCON...Λιγα πραγματα απο βροχες.Κυριως τοπικες και μετα το απογευμα.

GEM...Βροχες μετα το μεσημερι.

UCMO...Βροχες απο τα ξημερωματα κυριως στα νοτια του νομου.Το μεσημερι βρεχει το μεγαλυτερο μερος του νομου.

WRF...Βροχες απο τις προμεσημβρινες ωρες και μετα.

Ποσειδωνας...Τιποτα

Σκυρωνας...Βροχες κυριως κεντρονοτια απο τις προμεσημβρινες ωρες.

Μετεο (δικο του ραν) Ηλιος με συννεφα και λιγες τοπικες βροχες το απογευμα.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 minutes ago, [weathermaniac] είπε:

καταστροφή το ούκμο.. είναι να μην βάλω μάτι την  διάταξη και την εξαφανίζει κατευθείαν....

Χαχαχα στο γρουσουζεψα εγώ τώρα μάλλον... με το που είπα για το 00!! Έτσι έγινε και με την Ωκεανίς που τη κλαίω ακομα μη σου πω, χάσαμε ιστορικό... ήταν Τριτη πρωί και τη δείχναν όλοι πλην ευρωπαίου (ίσως κι ουκμο)... ε το ίδιο απόγευμα μας πήρε τους συμμάχους κι ως τ' άλλο πρωί μας κατέστρεψε το μοντέλο!!

Τεσπα... δώσε μια ανταλλαγή σεναρίων τώρα μεταξύ ευρωπαίου - τζίφου 00 τώρα που τη χρειαζόμαστε να ελπίζουμε...

Χειρότερο και για την Αττική το 12αρί τζίφου... αν και πάλι κάτι λιγότερο αλλά καλό το βγάζει... μιλάμε και για μια 'βδομάδα μετά σχεδόν...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Winterlove είπε:

Χαχαχα στο γρουσουζεψα εγώ τώρα μάλλον... με το που είπα για το 00!! Έτσι έγινε και με την Ωκεανίς που τη κλαίω ακομα μη σου πω, χάσαμε ιστορικό... ήταν Τριτη πρωί και τη δείχναν όλοι πλην ευρωπαίου (ίσως κι ουκμο)... ε το ίδιο απόγευμα μας πήρε τους συμμάχους κι ως τ' άλλο πρωί μας κατέστρεψε το μοντέλο!!

Τεσπα... δώσε μια ανταλλαγή σεναρίων τώρα μεταξύ ευρωπαίου - τζίφου 00 τώρα που τη χρειαζόμαστε να ελπίζουμε...

Χειρότερο και για την Αττική το 12αρί τζίφου... αν και πάλι κάτι λιγότερο αλλά καλό το βγάζει... μιλάμε και για μια 'βδομάδα μετά σχεδόν...

καλά εκείνο με την ωκεανίς τρομερό, μιλάμε ούκμο ευρωπαίος ήταν αμετακίνητοι και οι τζίφοι και κυρίως ο απερχόμενος τζίφος ήταν κανονικό σκυλάκι.. τώρα ναι μεν έχουμε χρόνο μπροστά ακόμα, αλλά σιγά μην μου κάνει την χάρη.. Ακριβώς όπως με δυτικές χιονοδιατάξεις που δεν βγαίνουν ποτέ, έτσι θα με κάνει και με τα supercells... Μην ανησυχείς, δεν είσαι εσύ ο γκαντέμης.. εγώ είμαι η προσωποποίηση της γκαντεμιάς. Ή τα έχω φτιάξει με την  ατυχία από τότε που γεννήθηκα δεν ξέρω..  Εξάλλου η πρώτη προσπάθεια να με σκοτώσεις στην κυριολεξία ήταν μια λάμπα που έπεσε στο θρανίο μου όταν πήγαινα πρώτη δημοτικού ....

 

 

Αλλά άσε ας μην μιλήσουμε για ατυχία, γιατί και ο Σάκης πλέον καταλαβαίνει, αφού κάθε φορά που κανονίζουμε κάτι όλο κάποιο θέμα υγείας παθαίνουμε χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, [weathermaniac] είπε:

Μην ανησυχείς, δεν είσαι εσύ ο γκαντέμης.. εγώ είμαι η προσωποποίηση της γκαντεμιάς. Ή τα έχω φτιάξει με την  ατυχία από τότε που γεννήθηκα δεν ξέρω..  Εξάλλου η πρώτη προσπάθεια να με σκοτώσεις στην κυριολεξία ήταν μια λάμπα που έπεσε στο θρανίο μου όταν πήγαινα πρώτη δημοτικού ....

Αχαχαχαχα δηλαδή δε φτάνει κανείς την ατυχία σου μιλάμε... χαχαχα

Να δούμε αύριο και στην Αττική αν θα μας κάνει κάτι γιατί για αύριο, έχουμε πιθάνοτητες και μπορώ να ονειρευτώ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Winterlove είπε:

Αχαχαχαχα δηλαδή δε φτάνει κανείς την ατυχία σου μιλάμε... χαχαχα

Να δούμε αύριο και στην Αττική αν θα μας κάνει κάτι γιατί για αύριο, έχουμε πιθάνοτητες και μπορώ να ονειρευτώ...

ε εντάξει 8 δισσεκατομμύρια είμαστε στον κόσμο σίγουρα υπάρχουν πολύ χειρότερες περιπτώσεις από εμένα χαχαχαχαχα

 

 

Αϋριο προσωπικά πιστεύω ότι η Αττική έχει δυνατότητες για καταιγίδα, αλλά όχι κάτι ισχυρό..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...