Jump to content
Beach-snow NG

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΑΣΤΑΘΕΙΟ-ΚΑΤΑΙΓΙΔΩΝ 17-20/6....(και φωτο-βίντεο)!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, marios_angelos είπε:

Καλησπέρα! Είναι το πρώτο μου ποστ εδώ αλλά νιώθω οικεία γιατί είμαστε όλοι γνωστοί από το γειτονικό φορουμ! 

Λοιπόν σήμερα στην Αγία Παρασκευή έζησα μια απ τις πιο ισχυρές καταιγίδες! Τέτοια ένταση και διάρκεια ήταν απίστευτη, πλημμύρισε η Μεσογείων και παρέσυρε ένα κάδο σκεφτείτε! Έχω πολλές φώτο και βίντεο, ανέβασα ενδεικτικά αυτό! Μπράβο στην Αττική! Αν ήμουν Ιστιαία θα βλαστιμουσα όπου φυσικά δεν έχει πέσει ΟΥΤΕ ΣΤΑΓΟΝΑ όλο αυτό το διάστημα! 

 

Καλώς ήρθες Αγγελε!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 ώρες πριν, sakis13 είπε:

Τριτη σερι μερα με υετο..Το γκαζι εφτασε μολις τα 2.6mm και το χαροκοπειο ισα που ξεπερασε τα 10 mm..Αυτος ειναι ο απολογισμος τριημερου...Σημερα μονο..Γκαζι 1.2mm και χαροκοπειο 3.6mm. Τραγωδια...

Υπάρχουν και χειρότερα.. Βλέπε Ζερίκι Βοιωτίας:

17/6 0mm
18/6 0mm
19/6 0mm

Γενικά τη Βοιωτία φέτος δεν την προτιμάνε καθόλου οι αστάθειες. Το λεκανοπέδιο της Αττικής τουλάχιστον έστω και σε τοπικό επίπεδο έχει μουσώνες σε καθημερινή βάση. Ειδικά τα βορειοανατολικά και τα νοτιότερα προάστια το χουν τερματίσει.  Στου Παπάγου έχει ξεπεράσει τα 100mm ο υετός για το μήνα. Το λες και ακραίο.

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερες..Σημερα οι προυποθεσεις ειναι σαφως κατωτερες σε σχεση με χθες..Παρολο αυτα ειναι πιθανο να εχουμε και παλι ενα περασμα τις θερμες ωρες της ημερας απο μπορες η και καταιγιδες...Περιεργος ειμαι ποιες περιοχες θα επηρεαστουν..Ειναι σαφες οτι φετος οι καταιγιδες ειναι τοπικες και επιλεκτικες αλλα αφηνουν στο διαβα τους απο το νομο πολλα χιλιοστα...Καμια σχεση ομως με το τι συνεβαινε περσυ που επηρεαζονταν σχεδον ολο το λεκανοπεδιο ειτε απο πυρηνες που δημιουργουσε η ιδια η Αττικη ειτε απο πυρηνες που προερχονταν απο γειτονικους νομους..Καλη συνεχεια..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, Ζερίκιος είπε:

Υπάρχουν και χειρότερα.. Βλέπε Ζερίκι Βοιωτίας:

17/6 0mm
18/6 0mm
19/6 0mm

Γενικά τη Βοιωτία φέτος δεν την προτιμάνε καθόλου οι αστάθειες. Το λεκανοπέδιο της Αττικής τουλάχιστον έστω και σε τοπικό επίπεδο έχει μουσώνες σε καθημερινή βάση. Ειδικά τα βορειοανατολικά και τα νοτιότερα προάστια το χουν τερματίσει.  Στου Παπάγου έχει ξεπεράσει τα 100mm ο υετός για το μήνα. Το λες και ακραίο.

Δεν αντιλεγω φιλε...Οταν βλεπεις την βαρκιζα να εχει μηνιαιο πανω απο 50mm και το ζερικι 0mm..Καταλαβαινουμε ολοι την επιλεκτικοτητα των καταιγιδων και στους δυο νομους...Αυτο που μολις προανεφερα στο προηγουμενο σχολιο μου..Απλα αυτη η εμμονη εχει κουρασει..Αν και εχει εξηγηση..Οταν οι λιμνες ερχονται με λαθος τροπο και δεν ειναι γεματες και η Αττικη και η βοιωτια δεν μπορουν να περιμενουν πολλα...Απλα σε καθαρα τοπικο επιπεδο καποιοι θα φανε κουβαδες και οι περισσοτεροι τα εντερα τους...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα παιδιά! Λογικά σήμερα θα είναι ελαφρώς πιο Δυτικό το stream και θα εχουμε κάποιες αλλαγές, όχι μεγάλες φυσικά αφού πάλι ΒΔ θα είναι.

Φτάσαμε 20 Ιουνίου...Ασχέτως εάν ειμαι αισιόδοξος, θα μπορούσε να ξανάβρέξει και σε δύο μήνες στην Αν. Στερεά ( εννοώ  να βγάλει κάτι γενικευμένο, όχι τοπικό) και να κλείσουμε  4μηνο ανομβρίας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σήμερα είναι καλή μέρα για την Θεσσαλία,. όχι δυνατή, αλλά καλή. βορειοδυτικό στριμ σε όλα τα στρώματα μέτριας έντασης, και σχετικά ικανοποιητικό Cape

showforecast.cgi?lightningmap=yes&fcstfile=2019062106_201906192336_2_stormforecast.xml

 

 

έχουμε ήδη κάποιες μικρές καταιγίδες στον Όλυμπο

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και εγώ έτσι νομίζω Μιχαήλ. Για εμάς εδώ είναι καλή ευκαιρία. Άλλωστε έχουν προκύψει καλές καταιγίδες και με γαλαζοπράσινο CAPE..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 ώρες πριν, Ζερίκιος είπε:

Υπάρχουν και χειρότερα.. Βλέπε Ζερίκι Βοιωτίας:

17/6 0mm
18/6 0mm
19/6 0mm

Γενικά τη Βοιωτία φέτος δεν την προτιμάνε καθόλου οι αστάθειες. Το λεκανοπέδιο της Αττικής τουλάχιστον έστω και σε τοπικό επίπεδο έχει μουσώνες σε καθημερινή βάση. Ειδικά τα βορειοανατολικά και τα νοτιότερα προάστια το χουν τερματίσει.  Στου Παπάγου έχει ξεπεράσει τα 100mm ο υετός για το μήνα. Το λες και ακραίο.

Σημερα το ζερικι δεν πιστευω να μην δει κατι αξιολογο...Απο καμερα βλεπω οτι υπαρχουν προυποθεσεις..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

κλάσεις ανώτερη η αστάθεια σήμερα. Ο Όλυμπος έχει βγάλει καλές καταιγίδες, και οι οποίες δεν θα γίνουν αμόνια.

larissacam.jpgΠαρακαλώ περιμένετε, η εικόνα θα εμφανιστεί σε λίγο / please wait the image will appear soon

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τελικά διαλύθηκαν οι καταιγίδες στον όλυμπο.. ωστόσο βορειοδυτικά έχει φτιαχτεί κάτι νέο. να δούμε αν αντέξει ως εδώ

και νοτιοανατολικά έχουμε πράγμα. νομίζω ότι ο Βόλος θα δει ωραία πράγματα>!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομίζω ότι θα βγάλει μια καταιγίδα προς το κέντρο.Επίσης , μάλλον θα βγει και μεγάλη καταιγίδα στην Φθιώτιδα που θα προχωρήσει στην Βοιωτία .Φυσικά εδώ στην Β. Αττική δεν υπάρχει τίποτα να περιμένουμε.Άντε στην καλύτερη να μας πιάσει στο τελείωμα η καταιγίδα από την Βοιωτία αν και δύσκολο να φτάσει ως εδώ.

Τελικά ότι και αν βγάζει μέσα σε λίγο χρόνο διαλύεται. Πάμε για αλλά...

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καταιγιδες κατα τοπους ειχαμε στον νομο κυριως στο κεντροβορειο τμημα.μολις γυρισα απο την δουλεια(απο τον καμπο),στην επιστροφη ειχε σημεια που εβρεχε.ενω εδω εδεσσα πρεπει να εβρεξε πιο νωρις καθως οι λακκουβες ειχαν αρκετο νερο  και οι δρομοι ηταν βρεγμενοι ενω ψιχαλιζε εως πριν λιγο.δροσια 22c ,αν και εσκασε πριν λιγο ο ηλιος και θα ανεβει.θα δουμε τι θα γινει αν θα εχει συνεχεια σημερα.θα παω μπαλκονι για επισκοπηση του χωρου!χαχα

Επεξεργάστηκε από bill snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 minutes ago, yiannis_volos είπε:

Ψόφια πράγματα μέχρι στιγμής..

είπαμε το διάστημα πεδινών καταιγίδων είναι μεταξύ 5-8 το απόγευμα [η έναρξη]

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελειωσαμε λοιπον με τις μετριοτητες...Ζεστουλα το σκ και απο βδομαδα εχει ο θεος...Επιλεκτικες καταιγιδες αλλα πολυ δυνατες..Μεχρι εκει ομως...Ελπιζω η επομενη λιμνη οποτε και αν ερθει να μπορει να δωσει γενικευμενα φαινομενα και οχι τις τριχες αυτης της εβδομαδας...Ευχαριστη εκπληξη η Αττικη καθως τρεις σερι μερες εβγαζε καταιγιδες ασχετα εαν τις ευχαριστηθηκαν ελαχιστες περιοχες..Τρομερη δυναμικη αλλα προσκαιρα και τοπικα...Καλο απογευμα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...