Jump to content
Beach-snow NG

Αναφορές νέας χιονοκαιρίας 7-9/2....

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Χιών είπε:

Επίσης, επειδή είδα πάνω συζήτηση για τον Υμηττό, να προσθέσω και κάποιες άλλες φορές που έκανε τα μαγικά του:

Αριάδνη, που εδώ και γενικά στα ΝΠ είχαμε ολική 10cm, ενώ στα βόρεια και στα Δυτικά είχε εφημερίδα.

Δεκέμβριος 2019 (Ζηνοβία) που χιόνιζε εδώ κανονικότατα για ώρα και έστρωσε στα 250 μέτρα τον Υμηττό, ενώ Μαρούσι και γύρω έριχνε χιονόνερο

Αυτό παίζει να το θυμάμαι εγώ, αλλά κάποια μέρα το Γενάρη του 2012 (25 νομίζω) εκεί που είχε λιακάδα ο Υμηττός έβγαλε κάτι τρελα χιονοσύννεφα, έκανε μια σύντομη αλλά δυνατή χιονομπόρα και στρώθηκε μέχρι σχετικά χαμηλά. Σε Πεντέλη και Πάρνηθα δεν έκανε απολύτως τίποτα και θυμάμαι που το σχολιάζαμε στο παλιό φόρουμ..

Αυτά μου ήρθανε έτσι γρήγορα χαχαχα

 

Ενταξει παιδες.Μην συγκρινουμε τα ασυγκριτα.Η σειρα ειναι Παρνηθα,Πεντελη,Υμηττος.Και η Μυκονος χιονιστηκε στην Ελπιδα πιο πολυ απο τη Φλωρινα και το Αιγιο πιο πολυ απο την Κηφισια στην Αριαδνη.Δεν θα τα βαλουμε σε συγκριση αυτα τα μερη μεταξυ τους,ειναι αστειο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

@GEORGE SNOWMANβάλε και αυτή την λέξη στις απαγορευμένες γιατί δε την πιάνει και όσο να ναι είναι😂

Γιατι να ειναι απαγορευμενο ρε Τζωρτζ να χυνει καποιος δακρυα χαρας;;;;🤣💦

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@GEORGE SNOWMAN το ξέρω πως είναι οφφ αλλά το ποσταρω εδώ για να το δουν όσοι περισσότεροι φίλοι γίνεται. 

Πιστεύεις πως μπορούμε να οργανώσουμε μια μικρή δενδροφυτευση στα μέρη σου?!🤔  εμείς..εδω του φόρουμ κ όσοι μένουμε κοντά..? 

Με πιάνει η ♥ μου..μαύρη γίνεται ..ήσασταν και πρέπει να ξανά γίνετε ο "αιμοδοτης" της Αττικής μας..

Επεξεργάστηκε από geod
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Γιατι να ειναι απαγορευμενο ρε Τζωρτζ να χυνει καποιος δακρυα χαρας;;;;🤣💦

Άσχετο αλλά σχετικό😂

1399031186_(4).jpeg.9ce8a3275238c7856a52dd7a8823585a.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, geod said:

 @BrainA  χάθηκες σε αυτες τις αναφορες.. .ολα καλα?

αν δεν αιρχαιτε κάτη καλώ δαιν ασχολοισε μου φεναιτε. 

Ειμαι σε εσωτερικό διαλογισμό αυτει την περιωδω φοιλαι μου κε το βραδι σε αιπηκυνωνεια μαι τον ΚΟΓΚΑ 2.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ενταξει παιδες.Μην συγκρινουμε τα ασυγκριτα.Η σειρα ειναι Παρνηθα,Πεντελη,Υμηττος.Και η Μυκονος χιονιστηκε στην Ελπιδα πιο πολυ απο τη Φλωρινα και το Αιγιο πιο πολυ απο την Κηφισια στην Αριαδνη.Δεν θα τα βαλουμε σε συγκριση αυτα τα μερη μεταξυ τους,ειναι αστειο.

Όχι όμως και να τα υποτιμάμε. Άλλωστε είναι άδικο να συγκρίνουμε περιοχές ή βουνά με  υψομετρική διάφορά

Επεξεργάστηκε από Snowy Stathis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Snowy Stathis είπε:

Όχι όμως και να τα υποτιμάμε. Άλλωστε είναι άδικο να συγκρίνουμε περιοχές ή βουνά με  υψομετρική διάφορά

Οχι μωρε,ποιος τα υποτιμαει;;Μια χαρα μερη ειναι και στους μεγαλους χιονιαδες τα πανε περιφημα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Οχι μωρε,ποιος τα υποτιμαει;;Μια χαρα μερη ειναι και στους μεγαλους χιονιαδες τα πανε περιφημα.

Επειδή είδα κάποιο σχόλιο όχι από σένα γι αυτό το είπα αλλά ας μη δωσω συνέχεια. Φυσικά σε κλασικούς δυνατους χιονιάδες το καθένα προσφέρει τα καλούδια του 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λόγω του αέρα έχουν κλείσει η παλαια Αθηνων-Κορίνθου ξεκόλησε πινακίδα βενζινάδικου και η περιφερειακή Αιγάλεω έπεσε μάντρα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, geod είπε:

@GEORGE SNOWMAN το ξέρω πως είναι οφφ αλλά το ποσταρω εδώ για να το δουν όσοι περισσότεροι φίλοι γίνεται. 

Πιστεύεις πως μπορούμε να οργανώσουμε μια μικρή δενδροφυτευση στα μέρη σου?!🤔  εμείς..εδω του φόρουμ κ όσοι μένουμε κοντά..? 

Με πιάνει η ♥ μου..μαύρη γίνεται ..ήσασταν και πρέπει να ξανά γίνετε ο "αιμοδοτης" της Αττικής μας..

Φιλε να σαι καλα,αλλα το δασος θα αφεθει να αναδασωθει φυσικα.Δεν υπαρχει κανενας λογος προς το παρον να μπει ανθρωπινο χερι.Αν σε 3 χρονια που θα εχουν βγει τα πευκακια,κριθει απο τους αρμοδιους οτι καποια μερη χριζουν τεχνητης αναδασωσης,εδω θα ειμαστε,να ειμαστε καλα και να βοηθησουμε.Και σιγουρα θα υπαρξουν τετοια μερη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ακομα χιονιζει εντωμεταξυ μετα απο μια μικρη παυση.16 ωρες κλεινουμε.Θα μπορουσε ανετα να δωσει 30εκ. αυτη η κακοκαιρια αν ειχαμε ενα βαθμο χαμηλοτερη θερμοκρασια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Φιλε να σαι καλα,αλλα το δασος θα αφεθει να αναδασωθει φυσικα.Δεν υπαρχει κανενας λογος προς το παρον να μπει ανθρωπινο χερι.Αν σε 3 χρονια που θα εχουν βγει τα πευκακια,κριθει απο τους αρμοδιους οτι καποια μερη χριζουν τεχνητης αναδασωσης,εδω θα ειμαστε,να ειμαστε καλα και να βοηθησουμε.Και σιγουρα θα υπαρξουν τετοια μερη.

Έχεις απόλυτο δίκιο και είναι σίγουρο πως σε 3-5 χρόνια θα γίνεις πάλι πράσινος!  επίσης συμφωνώ με την παραπάνω "πρακτική" που αναφέρεις..

Εν τω μεταξύ, Εάν θεωρησεις πως ποτέ (τώρα- αύριο -σε ένα χρόνο) θα χρειαστείς χέρια πες μου και κάποιες μέρες από αυτές που έρχομαι θα σου έρθω με τις σκαπανες μου. Μιλάω σοβαρά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, geod είπε:

Έχεις απόλυτο δίκιο και είναι σίγουρο πως σε 3-5 χρόνια θα γίνεις πάλι πράσινος!  επίσης συμφωνώ με την παραπάνω "πρακτική" που αναφέρεις..

Εν τω μεταξύ, Εάν θεωρησεις πως ποτέ (τώρα- αύριο -σε ένα χρόνο) θα χρειαστείς χέρια πες μου και κάποιες μέρες από αυτές που έρχομαι θα σου έρθω με τις σκαπανες μου. Μιλάω σοβαρά.

Να σαι καλα αδερφε.Εννοειται πως θα σε ειδοποιησω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαλάνδρι 4,8 η Τ και 0,7 σδ ...ριχνει κατι σαν χιονονερο ..ιιο πολυ νερο ειναι βασικα

 

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Ειμαι σε εσωτερικό διαλογισμό αυτει την περιωδω φοιλαι μου κε το βραδι σε αιπηκυνωνεια μαι τον ΚΟΓΚΑ 2.

Να δώσεις τα χαιρετίσματα μας στον κύριο κογκαλιδη

Τον περιμένουμε με ανοιχτές αγκάλες πες του .. 

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φευγοντας απο το γραφείο στη Νεα Ιωνία με 5 βαθμούς αυτοκινήτου (μάλλον λάθος επειδή ήταν σβηστό), ανέβαινα προς Μενιδι και έριχνε απίστευτο χιονόνερο απο τα 180μ (μετά τη γέφυρα της Μεταμόρφωσης και προς τα πάνω). Με 3 βαθμούς αυτοκινήτου στα 200. Δρόμοι ποτάμια. Κουβάδες!! Απορώ πώς δεν έμεινε το αυτοκίνητο!! Λεω...δεν πάω λίγο πιο πάνω να δω απο που χιονίζει κανονικά? (ώρα 21.45). Ανεβαινω λοιπόν προς ταβέρνες - τελεφερικ. Καθάρή χιονόπτωση απο τα 390-400μ. Με θερμοκρασία αυτοκινητου 1 βαθμό. Δεν είχε χιόνι κανονικά στρωμένο μέχρι τα 430 που έφτασα, 700 μέτρα πριν το τελεφερίκ, όμως  κάτω είχε χλαπάτσα στρωμένη και μια πέτσα σε ορισμένα δεντρα. (εχω φώτο αλλά την έχω στο κινητό και τώρα γράφω απο pc). 

Υποψιάζομαι οτι είχε κανονική χιονόστρωση στα 400 έστω για λίγη ώρα πιο πριν, η οποία έλιωσε. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Μαλλον σφυριξαμε ληξη.Καληνυχτα παιδες.

Μπραβο ρε Γιωργη! Το χαρήκατε! Κ εμείς πήραμε τη τζούρα μας με ωραία χιονόπτωση! Μου κάνει εντύπωση που με χαμηλότερη θερμοκρασία εδώ το βράδυ βρέχει. Αυτή είναι η μαγεία του ξαιρου! Υπέροχη μέρα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αγιασος Λεσβου..Της κυριας Λυμπερη..

273217358_929195310929965_4646694942384668253_n.jpg

Ποδοχωρι Καβαλας,με φοντο το Παγγαιο..Της κυριας Μοσχοβουδη.

image (2).jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...