Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗΣ ΧΙΟΝΟΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΩΝ ΠΡΟΣΗΝΕΜΩΝ ''Avgi'' 28-31/1/2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Αδερφουλη ελειψες σημερα.

Αλήθεια μου στοίχισε που έτυχε να φεύγω σήμερα.  Κατά κυριο λόγο για τη συνάντηση,  στα του καιρού ούτως ή άλλως θα έπαιρνα τους δρόμους για τα μέρη σας.. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

δειτε καμερα Σεττας τωρα τι ωραιο χιονι ριχνει!

http://www.forecastweather.gr/καμερεσ/καμερεσ-ευβοιασ/σέττα-ευβοιασ.html

Πως θα ανεβει το αδερφακι μας το @ΠΩΓΩΝΙ?😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Πως θα ανεβει το αδερφακι μας το @ΠΩΓΩΝΙ?😅

Mάχιμος ορεσίβιος δεν καταλαβαίνει από τέτοια!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 minutes ago, Gianniskif said:

74FF4854-DD0E-41CC-9338-E35AEAB6E34A.png

43D58E20-1F98-4A13-A883-C8C8C7D944B2.png

Αρνούμαι καν να μπω στην ουσία της "πρόγνωσης"... Ο κάθε πικραμμένος με ένα λογαριασμό στο Facebook κάνει τον μετεωρολόγο... ακόμη χειρότερα υπάρχουν πολλοί που επηρεάζονται και λαμβάνουν αποφάσεις διαβάζοντας τους ανευθυνουπεύθυνους...

Ξαστεριά τώρα με 4.4 βαθμούς (242 μέτρα υψόμετρο).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παραμενουν εξαιρετικα χαμηλες οι θερμοκρασιες κατ` εμε.... Ζωγραφου στα 180 μ, ειμαι πλεον σταθερα στο 5,1 - 5,5, με λιγο ψεκαδοβροχο προ ολιγου.....4,5 - 4,8 τα ψηλοτερα....

Αντε ας μην κανω προβλεψη, αλλα ας αφησουμε να δουμε τι θα γινει το πρωι με 1-1,5 βαθμο και εντονη ραγδαιοτητα φαινομενων με ΒΒΔ ρευμα.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@Soto Weatherβλέπεις την δορυφορική; ένα πρώτο test drive με αυτό το χαζό νεφικό στα ανατολικά του Πηλίου το οποίο φυσικά δεν περνάει από μέσα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 minutes ago, kouvanos said:

Παραμενουν εξαιρετικα χαμηλες οι θερμοκρασιες κατ` εμε.... Ζωγραφου στα 180 μ, ειμαι πλεον σταθερα στο 5,1 - 5,5, με λιγο ψεκαδοβροχο προ ολιγου.....4,5 - 4,8 τα ψηλοτερα....

Αντε ας μην κανω προβλεψη, αλλα ας αφησουμε να δουμε τι θα γινει το πρωι με 1-1,5 βαθμο και εντονη ραγδαιοτητα φαινομενων με ΒΒΔ ρευμα.....

Που στηρίζεις την αναφοράς σου ότι θα έχεις 1 βαθμό το πρωί; Μακάρι προφανώς, αλλά κάτω από 3 δε νομίζω ότι θα πέσεις, δεν υπάρχει τόσο μεγαλύτερη πτώση στα 850 που να δικαιολογεί τόσο μεγάλη πτώση μέχρι το πρωί (και ούτε ξαστεριά θα έχει)

Επεξεργάστηκε από Winter_Addict
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, yiannis_volos said:

@Soto Weatherβλέπεις την δορυφορική; ένα πρώτο test drive με αυτό το χαζό νεφικό στα ανατολικά του Πηλίου το οποίο φυσικά δεν περνάει από μέσα.

ναι αλλα με βαση το gfs εχουμε σε ολα τα σχεδον τα στρωματα βορειο ρευμα... επισης αυτο το νεφικο εχει χαμηλο υψος... αυτα που θα βγουν θα ειναι μεγαλες αναπτυξεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Winter_Addict said:

Που στηρίζεις την αναφοράς σου ότι θα έχεις 1 βαθμό το πρωί; Μακάρι προφανώς, αλλά κάτω από 3 δε νομίζω ότι θα πέσεις, δεν υπάρχει τόσο μεγαλύτερη πτώση στα 850 που να δικαιολογεί τόσο μεγάλης πτώση μέχρι το πρωί (και ούτε ξαστεριά θα έχει)

λογω εξαρσης φαινομενων, οι τ πεφτουν ραγδαια χωρις να εχει ιδιαιτερη πτωση στα 850... θα πεσει αλλους 1-2 βαθμους ουτως η αλλως (στα 850)

Επεξεργάστηκε από Soto Weather
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Winter_Addict είπε:

Που στηρίζεις την αναφοράς σου ότι θα έχεις 1 βαθμό το πρωί; Μακάρι προφανώς, αλλά κάτω από 3 δε νομίζω ότι θα πέσεις, δεν υπάρχει τόσο μεγαλύτερη πτώση στα 850 που να δικαιολογεί τόσο μεγάλη πτώση μέχρι το πρωί (και ούτε ξαστεριά θα έχει)

Με σκαρτο -3,5 στα 850, εχω επιφανεια 5αρι, χωρις καθολου φαινομενα....αυριο, 7.00 - 10.00, με μειον 2 βαθμους στα 850, πολυ καλυτερα 500, 700, και κυριως, ανεμολογιο για κορνιζα, ΒΒΒΑ ψηλα- Β - ΒΒΔ επιφανειας και μπολικο υετο, νομιζω ολα τα 150-200 μ θα παιζουν στο 1-1,5-2 βαθμους, και θα ..... χιονιζονται

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, kouvanos said:

Με σκαρτο -3,5 στα 850, εχω επιφανεια 5αρι, χωρις καθολου φαινομενα....αυριο, 7.00 - 10.00, με μειον 2 βαθμους στα 850, πολυ καλυτερα 500, 700, και κυριως, ανεμολογιο για κορνιζα, ΒΒΒΑ ψηλα- Β - ΒΒΔ επιφανειας και μπολικο υετο, νομιζω ολα τα 150-200 μ θα παιζουν στο 1-1,5-2 βαθμους, και θα ..... χιονιζονται

Μακάρι, αλλά νομίζω ότι ο συλλογισμός σου ξεκινάει από ένα λάθος. Δεν έχει -3,5 τώρα στα 850 αλλά -4,5. Προφανώς αν υπάρξουν φαινόμενα με την έξαρση θα πέσει κάνα βαθμό η Τ, αλλά να πάει κάτω από 3 χλωμό το κόβω. Και πάλι ξαναλέω, μακάρι να κάνω λάθος και να το δούμε το τιμημένο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιος σημερα αποτυπωση στο yr.no για Drosipigi.

5 βαθμοι το μεσημερι με βροχη. 

Πραγματικες συνθηκες περι τις 13:30 χιονοπτωση με 0,8.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Winter_Addict είπε:

Μακάρι, αλλά νομίζω ότι ο συλλογισμός σου ξεκινάει από ένα λάθος. Δεν έχει -3,5 τώρα στα 850 αλλά -4,5. Προφανώς αν υπάρξουν φαινόμενα με την έξαρση θα πέσει κάνα βαθμό η Τ, αλλά να πάει κάτω από 3 χλωμό το κόβω. Και πάλι ξαναλέω, μακάρι να κάνω λάθος και να το δούμε το τιμημένο.

Μπορεί να πέσει και δύο βαθμούς κάτω με τα φαινόμενα, στον Φίλλιπο εδώ έκανε μια δυνατή μπόρα, από εκεί που είχε 2β χωρίς φαινόμενα μέσα σε 10 λεπτά πήγε -0β

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Παιος σημερα αποτυπωση στο yr.no για Drosipigi.

5 βαθμοι το μεσημερι με βροχη. 

Πραγματικες συνθηκες περι τις 13:30 χιονοπτωση με 0,8.

πες τα γιατι σημερα ολοι πεσανεν α εκθειάσουν το ecmwf επειδη ειχε πιο κοντινη Τ στα 850hpa

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

πες τα γιατι σημερα ολοι πεσανεν α εκθειάσουν το ecmwf επειδη ειχε πιο κοντινη Τ στα 850hpa

Αλλο οι θερμοκρασίες στα 2μ και άλλο στην ατμόσφαιρα 

Επεξεργάστηκε από snow_evia
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Ναι, και λογικά θα κάνω και βόλτα προς τα πάνω, να περπατήσω μπας και το δω! Στο όριο είμαι σωστά, είναι και ο άνεμος βέβαια, θα δούμε. Σε κάθε περίπτωση ο κύριος όγκος του υετού για Αττική θα είναι την τρίτη.

Επίσης στο ναουκαστ πάντα κοιτάω ευρωπαϊκό στις Τ. Ο τζιφος υπερεκτιμαει όρος τα κάτω, το γαλλικό υπερεκτιμαει προς τα πάνω. Τζεμ επίσης υπερεκτιμαει όρος τα κάτω.

 

Το Γαλάτσι στα ψηλά όπως και τέρμα άνω Κυψέλη κάνει θαύματα σε σχέση με τις γύρω γειτονιές. Ειδικά στην Μηδεια και στην Ελπίδα είχα μείνει με το στόμα ανοικτό στις διαφορές με τους γύρω. Εγώ πιστεύω θα το δεις Τρίτη. Για αύριο ερωτηματικό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κερατεα αυτή τη στιγμή ωραία βροχουλα με Τ στους 4.9.

Θα ανέβω πανειον όρος σε λιγο κάπου στα 600 μέτρα 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

πες τα γιατι σημερα ολοι πεσανεν α εκθειάσουν το ecmwf επειδη ειχε πιο κοντινη Τ στα 850hpa

άλλο η Τ στα 850 του ίδιου του μοντέλου (η οποία βγήκε σωστή απ' ότι κατάλαβα) και άλλο πως μια σελίδα καιρού αποτυπώνει την Τ εδάφους. ξέρει τώρα το yr.no από ορεογραφία στην Ελλάδα, και πως επιρρεάζει τις Τ; Γενικά λόγω ανάλυσης είναι πολύ χοντροκομμένα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...