Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗΣ ΧΙΟΝΟΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΩΝ ΠΡΟΣΗΝΕΜΩΝ ''Avgi'' 28-31/1/2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Sotiris είπε:

Ανέβηκα πανειο όρος και χιονιζε από τα 400 μέτρα περιπου με εξάρσεις. Κάτω στο χωριό συνεχίσει βροχη με 4.5 βαθμους.

Αυτό πως γίνεται;; Η Κερατέα είναι στα 200 μ. Αν είχε 4.5 βαθμούς, πως γίνεται από τα 400μ να χιονίζει;; Απλά ρωτάω από απορία..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, ORESIVIOS είπε:

Τα τελευταία χρόνια η ΒΔ Αττική δίνει ρεσιτάλ στις χιονοκακοκαιριες... Ιδέα μου είναι ή το έχετε προσέξει και εσείς;; 

Τα τελευταία 3 χρόνια στα 190μ στου Ζωγράφου έχω 103cm χιόνι .....αυτό είναι άξιο προσοχής .....όπως βέβαια και όλες οι περιοχές στους πρόποδες του Υμηττού 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δροσιά Αττικής, 385 μ. υψόμετρο και είμαστε ακόμα με κάτι λιγότερο από 3.5 βαθμούς... Έχουμε δρόμο μπροστά μέχρι να δούμε νιφάδες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ORESIVIOS είπε:

Αυτό πως γίνεται;; Η Κερατέα είναι στα 200 μ. Αν είχε 4.5 βαθμούς, πως γίνεται από τα 400μ να χιονίζει;; Απλά ρωτάω από απορία..

Με 2.5 βαθμούς πρέπει να χιονιζε. Το αμαξι έδειχνε 3 εκείνη την ώρα. Στην κορυφή έδειχνε 1 και όταν ανέβηκα είχαν κόψει τα φαινομενα.

Πάντως πολύ λάθος οι εκτιμήσεις των μετεορολογων καθώς για νοτιοανατολικη αττικη δίνουν ενδεικτικά υψόμετρα για χιονοπτώσεις 500-600 μέτρα την Τρίτη, ενώ ήδη από Κυριακή βράδυ που δεν έχει μπει ακόμη το πολύ κρύο χιονιζει σε αυτά τα υψομετρα και πιο κάτω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Τα τελευταία 3 χρόνια στα 190μ στου Ζωγράφου έχω 103cm χιόνι .....αυτό είναι άξιο προσοχής .....όπως βέβαια και όλες οι περιοχές στους πρόποδες του Υμηττού 

Στην κακοκαιρία της 22/1/2022, ήσασταν ο ορισμός της σύγκλισης. Μαζί με Γέρακα. Αγία Παρασκευή κλπ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Sotiris είπε:

Με 2.5 βαθμούς πρέπει να χιονιζε. Το αμαξι έδειχνε 3 εκείνη την ώρα. Στην κορυφή έδειχνε 1 και όταν ανέβηκα είχαν κόψει τα φαινομενα.

Πάντως πολύ λάθος οι εκτιμήσεις των μετεορολογων καθώς για νοτιοανατολικη αττικη δίνουν ενδεικτικά υψόμετρα για χιονοπτώσεις 500-600 μέτρα την Τρίτη, ενώ ήδη από Κυριακή βράδυ που δεν έχει μπει ακόμη το πολύ κρύο χιονιζει σε αυτά τα υψομετρα και πιο κάτω.

Επίσης στην κορυφή πάρα πολύ δυνατές ριπες ανέμου που με τα βίας άνοιγες την πόρτα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Sotiris είπε:

Με 2.5 βαθμούς πρέπει να χιονιζε. Το αμαξι έδειχνε 3 εκείνη την ώρα. Στην κορυφή έδειχνε 1 και όταν ανέβηκα είχαν κόψει τα φαινομενα.

Πάντως πολύ λάθος οι εκτιμήσεις των μετεορολογων καθώς για νοτιοανατολικη αττικη δίνουν ενδεικτικά υψόμετρα για χιονοπτώσεις 500-600 μέτρα την Τρίτη, ενώ ήδη από Κυριακή βράδυ που δεν έχει μπει ακόμη το πολύ κρύο χιονιζει σε αυτά τα υψομετρα και πιο κάτω.

Μακάρι να είναι έτσι... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Ψιλόβροχο την τελευταία ώρα και σύνολο 6 χιλιοστά μέχρι στιγμής, δεν είναι άσχημα αλλά περιμένουμε τα καλύτερα από ξημερώματα...😉

image.png.0d507790b8f01c880a8e62abe6c97929.png

Περιμένουμε αναφορές για χιονόπτωση αύριο στην Ριτσώνα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

-1β στην Σέττα και συνεχίζει να πέφτει επιτέλους η θερμοκρασία. Όλη την ημέρα ήταν κολλημένη λίγο πάνω από τους 0β. Μπαίνει το κρύο από τα βορειανατολικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ORESIVIOS είπε:

Μακάρι να είναι έτσι... 

Δεν έχω λόγο να πω ψέματα, αν δω την δορυφορική να ξαναφορτωνει, θα ξανανέβω για να βγάλω και βίντεο. Τώρα δεν πρόλαβα γιατί μέχρι να φτάσω κορυφή και να βγω από το αμαξι, είχαν κόψει τα φαινόμενα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και μια ωραία φώτο από την κορυφή με την σκιά μου από τους προβολείς του αυτοκινήτου να χτυπάνε στα σύννεφα.20240128_223245.jpg.798a325d8d80b7315aedc825302efbf1.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το απόγευμα λιγο μια μυτουλα των χαμηλών 500αριων έπιασε Αιγαίο και έκανε εδώ 5 χιλιοστά χιονονερο για πλάκα στις 6.30 με 7.00. 

Δε φοβάμαι τίποτα για αύριο όσον αφορά τον υετο . Αυτο που με φοβίζει είναι ο άνεμος που μπορεί να κρατήσει τις Τ ανεβασμενες και τελικά να μη δούμε εύκολα χιόνι. 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Sotiris said:

Και μια ωραία φώτο από την κορυφή με την σκιά μου από τους προβολείς του αυτοκινήτου να χτυπάνε στα σύννεφα.20240128_223245.jpg.798a325d8d80b7315aedc825302efbf1.jpg

Αυτή η σκιά είναι άνθρωπος με πόδια μόνο εγώ το είδα? 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Dusterakos είπε:

Αυτή η σκιά είναι άνθρωπος με πόδια μόνο εγώ το είδα? 😂

Ναι η σκιά μου είναι χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Dusterakos είπε:

Πώς γίνεται να έχει ηλεκτρικά η Σκύρος χωρίς να έχουν μπει τα 500αρια ακόμα και χωρίς αίτιο? 

5 ηλεκτρικα πέταξε, μπορεί να ήταν και λάθος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

κεραυνοι στην σκυρο. μαλλον αρχιζει το lake effect

Δεν είναι λεικ εφφεκτ αυτό, πιο πολύ μοιάζει με καιρό βόρειου ρευματος, την τρίτη θα έχουμε ισχυρό λεικ εφφεκτ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, cptbill είπε:

8c Βόλος αυτό τη στιγμή και το μετεο μας υπόσχεται χιόνι τα ξημερώματα.

Καλά θα πάει και αυτό 😛

δεν υπάρχουν τίποτα χιόνια εδώ αύριο. Δεν ξέρω από που τα σκαρφίστηκε το meteo. Τώρα αν εννοεί ότι κάνα νεφικό του Αιγαίου μας ακουμπάει και πέφτουν 18 νιφάδες με 60% υγρασία, ε καλα. μέσα στη νύχτα προς Τρίτη ότι γίνει. Μπόρες δηλαδή.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...