Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗΣ ΧΙΟΝΟΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΩΝ ΠΡΟΣΗΝΕΜΩΝ ''Avgi'' 28-31/1/2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπαμ και μπου.πανεμορφη  καιρικη ημερα και ας μην ειχε χιονια σε ποιο χαμηλα υψομετρα

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, geornik said:

αυτό που με σόκαρε πιο πολύ είναι αυτή η εικόνα...

stroponescam1.jpg

Χθες ειχε ασπρισει σε καποια φαση. Παντως κατι που συχνα παραβλεπουμε για την Ευβοια λογω της ποσοτητας του υετου που πεφτει ειναι πως η γειτνιαση με το ζεστο και γεματο υγρασια Αιγαιο δεν αφηνει ευκολα το παραθαλασσιο χιονι με βορειοανατολικό. Που σχεδον παντα βορειοανατολικό εχει. Τα μεγαλα παραθαλασσια (μετρο+) χιονια στη βορεια Ευβοια γινονται με χιονια Λαρισας.Στην κεντική με κλασικη προσυνεμη διαταξη αλλά με πολύ χαμηλά 850. Ακομα και η βαρβαρα και η μηδεια  με θετικες χιονιζε. Απλα ειναι τετοια η ενταση που οταν φτασει η χιονοκουρτινα απο τη θαλασσα ξαφνικα νιωθεις πως εισαι στο βουνο.  Και οι Στροπωνες επηρεαζονται φουλ απο το Αιγαιο στα μολις 350 μετρα. Χρειαζοταν ενα γεματο -7. Μονο  Αιδηψο περιμενα χιονι σε μηδενικό υψομετρο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αν ειχαμε -1 εδω τωρα θα μιλαγαμε για τρομερο στρωσιμο με αυτα που εχει κανει απο χθες.

Παντως το Αιγαιο δουλευει καλα (τσεκ), το τεσταρουμε τωρα ωστε να κανει το high performance του στον κογκα του Φλεβαρη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Kibo είπε:

Χθες ειχε ασπρισει σε καποια φαση. Παντως κατι που συχνα παραβλεπουμε για την Ευβοια λογω της ποσοτητας του υετου που πεφτει ειναι πως η γειτνιαση με το ζεστο και γεματο υγρασια Αιγαιο δεν αφηνει ευκολα το παραθαλασσιο χιονι με βορειοανατολικό. Που σχεδον παντα βορειοανατολικό εχει. Τα μεγαλα παραθαλασσια (μετρο+) χιονια στη βορεια Ευβοια γινονται με χιονια Λαρισας.Στην κεντική με κλασικη προσυνεμη διαταξη αλλά με πολύ χαμηλά 850. Ακομα και η βαρβαρα και η μηδεια  με θετικες χιονιζε. Απλα ειναι τετοια η ενταση που οταν φτασει η χιονοκουρτινα απο τη θαλασσα ξαφνικα νιωθεις πως εισαι στο βουνο.  Και οι Στροπωνες επηρεαζονται φουλ απο το Αιγαιο στα μολις 350 μετρα. Χρειαζοταν ενα γεματο -7. Μονο  Αιδηψο περιμενα χιονι σε μηδενικό υψομετρο.

α 350μ είναι μόνο? πολύ χαμηλά οκ...είχα για κάποιο λόγο την αίσθηση ότι ειναι 560μ..δεν ξέρω πως μου είχε κάτσει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Απιστευτη εμμονη με τους κεραυνους 2 ωρες τωρα.Ονειρο.

Δες δορυφορικη μιλαμε για συγκλισαρα καταιγιδων που στοχευουν αττικη

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αδέρφια, ρίγη συγκίνησης... Σκάει κεραυνός την ώρα που τρώω χιονοχαλαζο στη μούρη...

 

ΣΤΗ ΝΙΚΑΙΑ!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα φτασει το ενα μέτρο η Παρνηθαρα μου που θαβεται non stop εδω και ωρες.Εδω πλεον στουπαρα με ασυλληπτα κεραυνιδια καθε 2 λεπτα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, GEORGE SNOWMAN είπε:

Θα φτασει το ενα μέτρο η Παρνηθαρα μου που θαβεται non stop εδω και ωρες.Εδω πλεον στουπαρα με ασυλληπτα κεραυνιδια καθε 2 λεπτα.

Μετράτε πόντους ή όχι ακόμα;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, g_ar είπε:

Μωρέ χρόνο εννοείται έχουμε μέχρι και μέσα Μαρτίου μάξιμουμ, αλλά όλοι γνωρίζουμε ότι από εδώ και πέρα δεν θα ειναι το ίδιο με το να χιόνιζε Δεκέμβρη ή Γενάρη. Ακόμη κι αν ο Φεβρουάριος ή ο Μάρτιος πολλές φορές βγάζουν μεγαλύτερους χιονιάδες και εντονότερες ψυχρές εισβολές, η αίσθηση είναι διαφορετική…

Εγώ μια χαρά αίσθηση είχα πέρυσι πάντως που είχα 30εκ στην πόρτα μου και ας ήταν μέσα Φλεβάρη 😛 O Φλεβάρης μια χαρά Χειμωνιάτικος μήνας είναι κανονικά, και τα τελευταία χρόνια έχει πάρει τα πάνω του. Απλά ίσως ψυχολογικά συνδέουμε το χιόνι το Δεκέμβρη και τα Χριστούγενα και την περίοδο λίγο μετά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσπαθεί να το γυρίσει σε κανονικές στουπονιφάδες εδώ και λίγη ώρα.....Αυτό μου είπαν και πριν μισή ώρα με Σεττα που μιλησα!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...