Jump to content
gthomasandros

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φτηνά την γλυτώσαμε στο 6αρι. Ας βγάζει ότι θέλει το Legacy, εξάλλου είναι το πιο άσχετο μοντέλο, μαζί με το navgem μπαίνει...

 

βελτιώθηκε και το άχρηστο μοντέλο

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας κάνει ότι θέλει τώρα εμείς παίρνουμε δύναμη γιατί πλέον απομένουν μόλις 4 μήνες 124 μέρες για τα Χριστούγεννα 3 μήνες 90 μερεσ για να μπούμε στο κλίμα... και μόλις το πολύ σε 50-60 μέρες ίσως αρχίσουμε να βλέπουμε στα μοντέλα τις πρώτες υποψήφιες ψυχρές εισβολές στον τότε μετεο ορίζοντα  

64E01D34-B141-4BD5-A3B2-2F8F6E74936D.png

004FD9CC-70F9-4137-B56B-D5F17041FDD8.png

234CB1A0-7FF7-4044-809D-BE64AC897103.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, sotos*snow είπε:

Ας κάνει ότι θέλει τώρα εμείς παίρνουμε δύναμη γιατί πλέον απομένουν μόλις 4 μήνες 124 μέρες για τα Χριστούγεννα 3 μήνες 90 μερεσ για να μπούμε στο κλίμα... και μόλις το πολύ σε 50-60 μέρες ίσως αρχίσουμε να βλέπουμε στα μοντέλα τις πρώτες υποψήφιες ψυχρές εισβολές στον τότε μετεο ορίζοντα  

64E01D34-B141-4BD5-A3B2-2F8F6E74936D.png

004FD9CC-70F9-4137-B56B-D5F17041FDD8.png

234CB1A0-7FF7-4044-809D-BE64AC897103.png

Για εμένα μακάρι να ήταν έτσι τα πράγματα.., Εγώ που έχω ως αγαπημένο καιρικό φαινόμενο την ισχυρή καταιγίδα, έφαγα μεγάλη απογοήτευση φέτος.. Και η μεγαλύτερη ήταν ότι επιτέλους είχα όσο χρόνο είχα, και βρήκε να κάνει το χειρότερο καλοκαίρι μετά το 2012 στην Λάρισα...  Ελπίζω του χρόνου να έχω χρόνο και τον Αϋγουστο για καταιγιδοπαρακολούθηση...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τοσο πολυ που μου την εσπασε η ζεστη και σημερα εβαλα παγους απο την καταψυξη πριν κανα 10λεπτο στην ταρατσα και μπαλκονια αντε να δουμε 12αρια αργοτερα !

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sotos*snow είπε:

Ας κάνει ότι θέλει τώρα εμείς παίρνουμε δύναμη γιατί πλέον απομένουν μόλις 4 μήνες 124 μέρες για τα Χριστούγεννα 3 μήνες 90 μερεσ για να μπούμε στο κλίμα... και μόλις το πολύ σε 50-60 μέρες ίσως αρχίσουμε να βλέπουμε στα μοντέλα τις πρώτες υποψήφιες ψυχρές εισβολές στον τότε μετεο ορίζοντα  

64E01D34-B141-4BD5-A3B2-2F8F6E74936D.png

Και σε μόλις 89 ημέρες θα ανάψουν τα φώτα..... των Χριστουγέννων! Τελευταίο ΣΚ Νοέμβρη στολίζω εδώ και 10 χρόνια, είμαι και πρώτος Χριστουγεννοστολιστής να ξέρετε! Κι αφού κάνω τη νύχτα μέρα, μπας και μας δει κανείς κόγκας από μακριά και μας φέρω γούρι... έτσι μπαίνω κι εγώ στο κλίμα της αγαπημένης μου περιόδου κι εποχής!

Για την ώρα θετικό το ότι επιτέλους έχουν ένα ενδιαφέρον τα τρεξίματα, και το οτι φαίνεται μεταβολή του καιρού σε μεγάλο μέρος της Ευρώπης... και με το καλημέρα του Σεπτέμβρη.... με τη κάθοδο ψυχρότερων αερίων μαζών από τα βορειοδυτικά στον Ατλαντικό. Ωστόσο ας κρατάμε μικρό καλάθι ακόμα, δεδομένων των ωρών που είναι μακριά αλλά και πραγμάτων που δεν έχουν ξεκαθαρίσει ακόμα.... η χώρα μας κατ' επέκταση θα επηρρεαστεί απ' αυτή τη μεταβολή, εάν μας ευνοήσει τελικά η συμπεριφορά της όλης φάσης στην Ευρώπη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σημαντική αλλαγή προς το καλό όσο αφορά το τυφωνάκι στον Καναδά. Ακόμα και το αποτέλεσμα να βγει χειρότερο, το να γινόταν το αντίθετο θα είχε πολύ  πιο δραματικά αποτελέσματα

 

καλό το ούκμο

 

χαζό Legacy< πάλι κατάφερε να βγάλει μάπα σενάριο, άσχετα που πήγε νότια το τυφωνάκι. Προφανώς κάτι έκανε με τις μύξες τις γροιλανδίας.. ¨ελα τώρα δεν θα βγει, μιλάμε για το παλιό τζίφο εξάλλου...

 

 

 

πρέπει ακόμα και στο πιο άσχετο μοντέλο να εξαφανιστεί η πιθανότητα ένωσης του εναπομείναντος τυφωνακίου με τέτοιο τρόπο ώστε να δημιουργηθεί τέτοιο χαμηλό τέρας στον Ατλαντικό, και συνέχιση ζωνικής...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ραδιοβοληση που μπορούμε να δούμε ρε παιδιά? Έτσι για τη φανέλα δεν πιστεύω ότι είχε 19 στα 850 από πάνω μας με.τέτοιες Τ επιφάνειας πανελλαδικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ 30/11 θα στολίσω μάλλον φέτος. Πρώτο ΣΚ του Δεκέμβρη. Επειδή όμως φέτος 1/12 πέφτει Κυριακή θα στολίσω Σάββατο 30 Νοεμβρίου. Στα του καιρού τώρα. Κάτι μου λέει ότι το 1ο χαμηλό θα έρθει μεταξύ 10 και 14 Σεπτέμβρη. Έτσι όπως βλέπω εγώ τα τρεξίματα κάτι τέτοιο μου βγαίνει. Μέχρι τις 7/9 καλοκαιρία και μετά από 8-11/9 καταιγίδες στα ηπειρωτικά τις απογευματινές κυρίως ώρες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 minutes ago, kouvanos είπε:

Ραδιοβοληση που μπορούμε να δούμε ρε παιδιά? Έτσι για τη φανέλα δεν πιστεύω ότι είχε 19 στα 850 από πάνω μας με.τέτοιες Τ επιφάνειας πανελλαδικα

Εμείς πάντως στην Λάρισα, όταν ακούς για Θεσσαλονίκη με 39αρια, θα περίμενες εδώ 43+, και όμως δεν φτάσαμε ούτε τους 37. Είναι καθαρά ζήτημα ανέμων

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν δεν είναι αυτό μέσος όρος για μελλοντική κακοκαιρία, δεν είναι κανένας. Κερδίζουμε έδαφος με την θέση του τυφωνακίου με τα μέχρι στιγμής 12αρια. Περιμένουμε τον ευρωπαίο. Αϋριο το βράδυ, κλειδώνουμε την σχετικά ευνοϊκή θέση αυτού του μικρού συστήματος, ώστε να τριπλασιάσουμε τις πιθανότητες κακοκαιρίας.

gens-21-1-240.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

προς δυτικη ευρωπη παει το κρυο ο ευρωπαιος μαλλον θα ερθει και απο εδω αργοτερα ετσι οπως το παει..

6 ώρες πριν, Winterlove είπε:
8 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χάλια ο ευρωπαίος κατεβάζει στην δυτική Μεσόγειο τον αυλώνα τον αποκόπτει σχεδόν και ανεβάζει σε εμάς αναγκαστικά πάλι ζέστη....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια χαρά ο ευρωπαίος, μετά θα έβγαζε κακοκαιρία. το ζήτημα είναι ότι αποκόπτει σωστά το χαμηλάκι, αυτή την στιγμή αυτό προέχει, και μετά πάμε για να δούμε θέση αυλώνα. Εξάλλου το έχω ήδη γράψει ότι αν πάνε όλα καλά σε αυτό, το χειρότερο σενάριο είναι να έχουμε καύσωνα 2-3 μέρες και μετά να έρθει η λύτρωση. το καλύτερο είναι να έρθει κακοκαιρία κατευθείαν όπως το τζεμ.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

σιγα σιγα βαδιζουμε προς το πρωτο στοιχημα της σεζον..την κακοκαιρια που θα διωξει μια και καλη την σιχαμενη εποχη μεταξυ 5 και 10 σεπτεμβριου..το εχω κεντραρει αυτο το διαστημα εδω και καποιες μερες και ολα δειχνουν οτι κατα κει κατι θα γινει..μικρο?μεγαλο?σε συνεχειες?..θα δουμε.Το θεμα ειναι οτι κατι αρχιζει να κινειται....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ο ευρωπαίος βγαίνει έτσι επειδή παραέκανε κίνηση για αποκοπή χαμηλού. Οπότε σενάρια σαν το Legacy και το γαλλικό απομακρύνονται βιαίως. Η μέση λύση είναι κάτι σαν τον τζίφο, είναι καλό σενάριο εξάλλου. Το βέλτιστο είναι το ούκμο θαρρώ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τα 20αρια στα 850 δεν φαίνεται να μας εγκαταλείπουν καθόλου όλο το επόμενο διάστημα. το κερασάκι στην τούρτα. για βροχές φυσικά ούτε λόγος

gfs-1-324.png?0

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα, μια ματία στα διαγράμματα και βλέπω ότι μετά από κάνα διημερο σχετικης δροσιας το σκ ξάνα θερμοκρασίες πάνω από τα κλιματικά στα 850. Το ελληνικό καλοκαίρι συνεχίζεται...

Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εδραιώνεται η αλλαγή κυκλοφορίας στα 00αρια, και η οριστική λήξη το εκτρώματος αρχίζει να μας δίνει ημερομηνίαgens-21-1-192.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλα τα παιδιά! Ίσα ίσα Μιχαηλ το μόνο σίγουρο ως τώρα εινσι η συνέχιση της ζέστης μέχρι την Παρασκευή μετά απλά μπορεί να πέσουμε στα φυσιολογικά για λίγο είδωμεν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sotos*snow είπε:

Καλημέρα σε όλα τα παιδιά! Ίσα ίσα Μιχαηλ το μόνο σίγουρο ως τώρα εινσι η συνέχιση της ζέστης μέχρι την Παρασκευή μετά απλά μπορεί να πέσουμε στα φυσιολογικά για λίγο είδωμεν 

ειμένω. η κυκλοφορία αλλάζει δραματικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, [weathermaniac] είπε:

ειμένω. η κυκλοφορία αλλάζει δραματικά.

Για να επιμενεις κατι βλεπεις :ρ 

απλα εμενα με χαλαει το οτι η δυτικη ευρωπη θα ειναι το επίκεντρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...