Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και δεν  εχω υετο ευρωπαιου , πρεπει να βγαζει βροχες στην βορεια ελλαδα στις  20-21 

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά το πρόβλημα είναι η ζωνική που επιμένει στην γενική κυκλοφορία....ό,τι πάει να φτιάξει και να χωθεί πχ ο Αζορικός, σπρώχνεται από τους δυτικούς κακούργους φέτος....αν περάσει οποιαδήποτε διαταραχή θα είναι της μιας ημέρας βαριά 2.....μακάρι ν αλλαξει σύντομα.....λεπτομέρειες θα γράψω αργότερα στην προοπτική....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όμως η διαταραχή 20-22/12, θα δώσει αρκετά χιόνια στα χιονοδρομικά και θα είναι ανοιχτά με αυτό τον τρόπο στη διάρκεια των Χριστουγέννων τουλάχιστον....πιθανόν και η λιμνουλα αυτή που βγάζει ανήμερα της γιορτής να δωσει κάτι.....έχουμε άλλη φάση φέτος.....όμως σε ειδικές συνθήκες μπορεί να έχουμε εκπλήξεις!!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, thanasismtrk είπε:

σαν σιγά σιγά να φτιάχνει η κατάσταση? ?

Όχι χεχε. Μόλις τα 12αρια ήταν πρώτη κίνηση, αλλά άνετα αλλάζουν όλα αύριο το πρωί

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

300 ώρες τζίφου

gfs-0-312.png?12

 

200 ευρωπαίου

ECM1-192.GIF?15-0

 

ο ευρωπαίος μοιάζει λες και πήδηξε 100 ώρες μπροστά στον χρόνο

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

κι. ομως το βασικο στο 6αρακι μας δινει  ( μου δινει ) ελπιδες  για τα Χριστουγεννα..... ενα χαμηλο της πλακας που ξεκναει στις 180 ωρες απ τη φλοριντα , διασχιζει το ατλαντικο, θεριευει και μας ανατιναζει το "συμπαν", που κατα τ΄αλλα  και κρυο εχει στα β,ανατολικα και αζορικο που μπορει να παρει καλη θεση ,αν λειψει η βομβα......... 180...200 ωρες  μπορει να μην γεννηθει κα...θο...λου ..........και θα μαστε οι καλυτεροι φιλοι με το τζιφο 🤔!!!!!

καλο μεσημερι και καλο κουραγιο 🙂 !!!!

 

,,ε δεν μπορω...θα το μοστραρω  🙂  Μιχαηλ με νιωθεις ??  ......καλησπερα και μονο βελτιωσεις απο δω και περα  !!!!

Επεξεργάστηκε από INUIT
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλησπερα κ απο εμενα.τα πρωτα θετικα ας πουμε τρεξιματα!!! ο τζιφος σε πολλα ανσαμπμ δινει μπακ ντορ. ας δουμε κ το ευρωπαικο στο τελος τι θα δειξει.... παντως νομιζω οτι τα προσυνεμα εχουν τον πρωτο λογο μιας κ ο αντικυκλωνας θα ειναι αρκετα ανατολοκα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ensembles κεντρικής Εύβοιας. Για εμένα δεν υπάρχει απολύτως τίποτα ακόμη από την συνέχιση των υψηλών για την εποχή θερμοκρασιών. Το ότι κάποιες γραμμές στο τέλος του διαγράμματος είναι καλές δεν μου λέει τίποτα διότι δεν έχουν καμία αξία ακόμη. Ναι μπορεί να αλλάξει η κυκλοφορία και να βλέπουμε άλλους χάρτες σε λίγες μέρες αλλά ακόμη αυτό δεν το ξέρουμε...

Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

240 ώρες 15 βαθμοί διαφορά μεταξύ τζίφου και παίου. Για να δούμε. ο ευρωπαίος με λίγες διορθώσεις θα μπορούσε να βγάλει και χαμηλό που θα έδινε χιόνι μέχρι τα ημιορεινά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αν δεν ηταν το χαμηλακι στις 240 ωρες στην αγγλια θα ηταν τελειο το ραν

τωρα ετσι που το βλεπω κ ο ευεωπαιος μπορει να κανει μπακ ντορ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σαν να ψυχράνανε τα ανσάμπλ σήμερα ή είναι ιδέα μου;Εκτός του ότι έγιναν πιάσε το αυγό και κούρεφτο μιας και ανοίξανε πολύ, βλέπω και κάποια μέλη κάτω του 0.......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το καλό από το κύριο του παιου είναι ότι δε βλέπει πασχούγεννα, αλλά ας δουμε και τον μ.ο. εάν συμφωνεί γιατί το κύριο εύκολα δίνει τα αντι΄θετα από τώρα αυριο πρωι.

ECE0-240.GIF?15-0

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

gfs παρε την ζεστη σου απο την χωρα μας ρε υπνε το ευρωπαικο μας βαζει σε κρυες καταστασεις και υπαρχει χρονος για βελτιωσεις..

ECM0-240.gif

gfs-1-240.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ότι να ναι ο ευρωπαίος....ψυχρή εισβολή ανήμερα Χριστουγέννων ξαφνικά μέσα σε ένα ραν..φυσικά κατά 90% είναι άκυρο το τρέξιμο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν υπαρχουν Πασχουγεννα, το κυριο του τζιφου τρεχει μονο του στο +10. Το πιο πιθανο ειναι να βγει μια μεση κατασταση χωρις βροχες κλπ και θερμοκρασιες λιγο πανω απο τα κανονικα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

συνολικα χιλιοστα βροχης απο ευρωπαικο μοντελο μεχρι 24 του μηνα  δυτικη ελλαδα βλεπει οτι θα ριξει το πολυ νερο..

accprecip_20191215_12_222.jpg

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η συνέχεια του ευρωπαϊκού θα επιφύλασσε και άλλες χειμερινές εκπλήξεις. Το χαμηλό της Αγγλίας θα έμπαινε στην Ευρώπη, ενώ το άλλο ή θα κοβόταν στην μέση και το ένα μέρος του θα έμπαινε στην Ευρώπη και το άλλο θα έμενε εκεί, ή θα έμενε όλο εκεί, και η επόμενη κατεβασιά στην Αμερική θα ήταν καλή ώστε να υψώσει τον Αζορικό ψηλά.. Λόγω του χαμηλού στον Ατλαντικό, η ένωση της κατάβασης στην Αμερική με αυτό θα έκανε τον αντικυκλώνα να βρίσκεται σε κατάλληλη θέση για Ελλάδα και όχι δυτικότερα. Ξέρω ότι δεν έχει σημασία, αλλά μου αρέσει να γράφω πιθανή συνέχεια μοντέλων και ας είναι στις ώρες που θα έχει φτάσει η εντροπία του σύμπαντος στο μέγιστο. 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις είδα τον μέσο όρο του τζίφου..το πρώτο καλό τρέξιμο μετά από πάρα πολλες ημέρες με υποσχέσεις.....για πολύ μετά φυσικά τα Χριστούγεννα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Η συνέχεια του ευρωπαϊκού θα επιφύλασσε και άλλες χειμερινές εκπλήξεις. Το χαμηλό της Αγγλίας θα έμπαινε στην Ευρώπη, ενώ το άλλο ή θα κοβόταν στην μέση και το ένα μέρος του θα έμπαινε στην Ευρώπη και το άλλο θα έμενε εκεί, ή θα έμενε όλο εκεί, και η επόμενη κατεβασιά στην Αμερική θα ήταν καλή ώστε να υψώσει τον Αζορικό ψηλά.. Λόγω του χαμηλού στον Ατλαντικό, η ένωση της κατάβασης στην Αμερική με αυτό θα έκανε τον αντικυκλώνα να βρίσκεται σε κατάλληλη θέση για Ελλάδα και όχι δυτικότερα. Ξέρω ότι δεν έχει σημασία, αλλά μου αρέσει να γράφω πιθανή συνέχεια μοντέλων και ας είναι στις ώρες που θα έχει φτάσει η εντροπία του σύμπαντος στο μέγιστο. 🤣

εκει στις 28 δηλαδή;

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η αγαπημένη μας κούρμπα υψηλών πιέσεων στη δυτική ευρώπη και ταυτόχρονη κατεβασιά στην ανατολική πιθανού αυλώνα και χαμηλών θερμοκρασιών στα 850......αποτυπωμένη στον μέσο όρο του τζίφου..έστω για πολύ μακριά.....

GFSAVGEU12_360_1.png

GFSAVGEU12_360_2.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...