Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαλαρώστε παιδιά.Προς το παρόν η φετινή ξενερα όσο πάει και χειροτερεύει.Καλα τα μακρινά σενάρια αλλά η πραγματικότητα που ζούμε φέτος είναι τραγικότερη και από τις ποιο δυσοίωνες μακροχρόνιες προγνώσεις.Δεν με προβληματίζει το ότι τα χιόνια είναι περιορισμένα (το έχω ζήσει παρά μα πάρα πολλές φορές) αλλά αυτές οι θερμοκρασίες όλο αυτό το διάστημα είναι για Γιάννενα τουλάχιστον κάτι το πρωτόγνωρο.Αλλες χρονιές το κιτρίνισμα της φύσης και η πτώση των φύλλων ήτανε στο τελευταίο δεκαήμερο Σεπτεμβρίου με το πρώτο δεκαήμερο Οκτωβρίου και φέτος αυτό συνέβη αρχές Δεκεμβρίου.Μακαρι να είναι κάτι το προσωρινό διαφορετικά μιλάμε για μεγάλη κλιματική αλλαγή

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

εξαρταται που, αν εβγαινε το 06 ο βολος θα ειχε μισο μετρο αλλα η λαρισσα πχ θα χε 5 εκ το πολυ

me τέτοια θερμοκρασία ο Βόλος μάλλον χιονόνερο θα είχε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

me τέτοια θερμοκρασία ο Βόλος μάλλον χιονόνερο θα είχε

με βδυτικο επιφανειας θα ειχε 0 και λογο φαινομενων, εκτος αυτου θεωρω οτι το χαμηλο θα ''ρουφουσε''  περισσοτερο κρυο, ειναι κλασσικη διαταξη βολου δες εδω το 14

με τι θερμ εριξε μισο μετρο, και ο βολος ειχε -2την ωρα των φαινομενων

archives-2014-12-31-12-1.png?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

με βδυτικο επιφανειας θα ειχε 0 και λογο φαινομενων, εκτος αυτου θεωρω οτι το χαμηλο θα ''ρουφουσε''  περισσοτερο κρυο, ειναι κλασσικη διαταξη βολου δες εδω το 14

με τι θερμ εριξε μισο μετρο, και ο βολος ειχε -2την ωρα των φαινομενων

archives-2014-12-31-12-1.png?

δεν ξέρω φίλε, η διάταξη που βάζεις πιο πάνω αν είχε και την σωστή ανάλυση λίγο πολύ θα έδειχνε 2 βαθμούς υψηλότερη θερμοκρασία χοντρικά. Το λέω κιόλας επειδή πχ στην Σοφία είχαμε  με χαμηλό που κανονικά προκαλεί βορειοδυτικό, βορειοανατολικό, οπότε στην αρχή έριχνε χιονόνερο και στην Λάρισα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πολλα τα ωραια σεναρια για μακρινα και ας ελπισουμε αυτο να ειναι το mood στα μοντελα πλεον , βελτιουμενο οσο προχωραμε !!  ...να στρωσει η τσακισμενη μας ψυχολογια πρωτα απ΄ ολα  🙂🙂....  ε και για τα Χριστουγεννα οσο τρεχουν στη δευτερη σελιδα, δεν κλειδωνουμε( κλειδωνω) τιποτα  !!!

καλησπερα με καλυτερη διαθση πια  !!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

δεν ξέρω φίλε, η διάταξη που βάζεις πιο πάνω αν είχε και την σωστή ανάλυση λίγο πολύ θα έδειχνε 2 βαθμούς υψηλότερη θερμοκρασία χοντρικά. Το λέω κιόλας επειδή πχ στην Σοφία είχαμε  με χαμηλό που κανονικά προκαλεί βορειοδυτικό, βορειοανατολικό, οπότε στην αρχή έριχνε χιονόνερο και στην Λάρισα

σου λεω απλα οτι ειναι καθαρα διαταξη βολου, ο βορειοδυτικος θα εριχνε την θερμ γυρω στον 1 βαθμο και με τα φαινομενα θα πηγαινε 0 με -1, στην σοφια ειχε και ο βολος χιονονερο αρχικα, και με το που μπηκε βδυτικος εβαλε 5-10 εκ σε 2-3 ωρες με 0 βαθμους και στα 850 ειχε ενα σαπιο -4

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Γιάννης μασ είπε:

σου λεω απλα οτι ειναι καθαρα διαταξη βολου, ο βορειοδυτικος θα εριχνε την θερμ γυρω στον 1 βαθμο και με τα φαινομενα θα πηγαινε 0 με -1, στην σοφια ειχε και ο βολος χιονονερο αρχικα, και με το που μπηκε βδυτικος εβαλε 5-10 εκ σε 2-3 ωρες με 0 βαθμους και στα 850 ειχε ενα σαπιο -4

οκ. ίσως ναι. απλά θα πίστευα ότι δεν θα είχαμε καλές Τ και στην Λάρισα, αλλά αν θυμάμαι καλά στο μεγάλο θάψιμο του Βόλου είχαμε πρόσκαιρα -3 με ισχυρή χιονόπτωση για 15 λεπτά το καταμεσήμερο, οπότε όντως είχε θερμοκρασίες γύρω στο 0 και χιόνι.

 

Εγώ πάντως κάνω προσευχές για να βγει κάτι παρόμοιο σαν το 6αρι του τζίφου το κύριο χεχε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

οκ. ίσως ναι. απλά θα πίστευα ότι δεν θα είχαμε καλές Τ και στην Λάρισα, αλλά αν θυμάμαι καλά στο μεγάλο θάψιμο του Βόλου είχαμε πρόσκαιρα -3 με ισχυρή χιονόπτωση για 15 λεπτά το καταμεσήμερο, οπότε όντως είχε θερμοκρασίες γύρω στο 0 και χιόνι.

 

Εγώ πάντως κάνω προσευχές για να βγει κάτι παρόμοιο σαν το 6αρι του τζίφου το κύριο χεχε

θα σαι γιαννενα ε ;ρ ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Γιάννης μασ είπε:

θα σαι γιαννενα ε ;ρ ?

Όχι🤣

 

Απλά θέλω να ανέβω σε βουνό για χιόνια κάπου κοντά και αν δεν έχει χιόνια τουλάχιστον θα βρέχει... βαρετοκαιρία δεν μπορώ./ Βέβαια το καλύτερο θα ήταν λίγο πιο ανατολικά τα συστήματα του 6αριού για χιόνι σε πιο χαμηλά υψόμετρα, αλλά το τελευταίο που θα έβγαζε στις 400+ ώρες να το βγάλει  ε γύρω στις 3-4 Γενάρη οπότε το πολύ πολύ γυρνάω πιο γρήγορα . Πάντως το μόνο που ξέρω προς το παρόν είναι 1. Την ημέρα της συνάντησης ή μια μέρα πιο πριν, θα γίνεται κατακλυσμός στα Γιάννενα και εγώ θα είμαι Θεσσαλονίκη.. και αυτή η διάταξη κλείδωσε

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τις χειμωνιατικες διαταξεις απο ακυρα τρεξιματα τις βγαζετε?

Διοτι τα ανσμπλς προς το παρον δεν δειχνουν κατι τετοιο

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Τις χειμωνιατικες διαταξεις απο ακυρα τρεξιματα τις βγαζετε?

Διοτι τα ανσμπλς προς το παρον δεν δειχνουν κατι τετοιο

για κεντροβορεια υπαρχουν αρκετα καλα σεναρια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Όχι🤣

 

Απλά θέλω να ανέβω σε βουνό για χιόνια κάπου κοντά και αν δεν έχει χιόνια τουλάχιστον θα βρέχει... βαρετοκαιρία δεν μπορώ./ Βέβαια το καλύτερο θα ήταν λίγο πιο ανατολικά τα συστήματα του 6αριού για χιόνι σε πιο χαμηλά υψόμετρα, αλλά το τελευταίο που θα έβγαζε στις 400+ ώρες να το βγάλει  ε γύρω στις 3-4 Γενάρη οπότε το πολύ πολύ γυρνάω πιο γρήγορα . Πάντως το μόνο που ξέρω προς το παρόν είναι 1. Την ημέρα της συνάντησης ή μια μέρα πιο πριν, θα γίνεται κατακλυσμός στα Γιάννενα και εγώ θα είμαι Θεσσαλονίκη.. και αυτή η διάταξη κλείδωσε

 

 

Τί να τους κανείς τους κατακλυσμούς Δεκεμβριατικα! 

Κατακλυσμος από χιόνια αν ήταν τότε, οκ! 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, g_ar είπε:

Εξαιρετικοί και οι σημερινοί δείκτες.

Πάμε για 12αρια τώρα...

ανεβασε τους αν ειναι ευκολο 🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Άγγελος είπε:

Τί να τους κανείς τους κατακλυσμούς Δεκεμβριατικα! 

Κατακλυσμος από χιόνια αν ήταν τότε, οκ! 🤣

οι κατακλυσμοί είναι πάντα ευπρόσδεκτοι. Αν μου έκανε καταιγίδα με ανεμοστρόβιλο τα χριστούγεννα θα το προτιμούσα από χιόνι. από πολύ χιόνι μάλιστα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

οι κατακλυσμοί είναι πάντα ευπρόσδεκτοι. Αν μου έκανε καταιγίδα με ανεμοστρόβιλο τα χριστούγεννα θα το προτιμούσα από χιόνι. από πολύ χιόνι μάλιστα.

θα πρεπε να ντρεπεσαι μιχαηλ 😛 τι θα προτιμουσες? καταιγιδα με ανεμοστροβιλο, η χιονοκαταιγιδα ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης μασ είπε:

θα πρεπε να ντρεπεσαι μιχαηλ 😛 τι θα προτιμουσες? καταιγιδα με ανεμοστροβιλο, η χιονοκαταιγιδα ?

καταιγίδα με ανεμοστρόβιλο, αλλά κανονικό και όχι ψείρες. φυσικά ο f5 ότι καλύτερο. εκτός αν υπήρχε f6 φυσικά😈

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αρκετο κρυο βλεπει να μαζευετε βορειοανατολικα  το αικον που μολις ετρεξε για να δουμε ..

icon-1-180.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πολύ ωραίο το αικον. γιατί όμως να πω κάτι τέτοιο εγώ? μήπως κρύβεται κάτι από πίσω? ναι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

πολύ ωραίο το αικον. γιατί όμως να πω κάτι τέτοιο εγώ? μήπως κρύβεται κάτι από πίσω? ναι.

Αινιγματικος... Χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...