Jump to content
Avalanche

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

μπαίνω να διαβάσω . και βλέπω πολλούς να δί νετε το πρώτο λόγο στα κεντροβόρεια. ανοίγω μετά χάρτες και βλέπω μικ΄ρη ανατολίκευση σε ευρωπαικό ούκμο. φοβερό τρέξιμο απο τζίφο και μέσοι ΄όροι ανατολικά ή ιόνιο. παιδιά καλό είναι να μεταφράζουμε την πραγματικότητα. και αυτή λέει ότι μέχρι προχθές χιόνιζς Μαδρίτη και τώρα έχουμε τέρατα ή Ιόνιο ή πάνω μας. Για να το πω και πιο ξεκάθαρα αυτό που φαίνεται μέχρι στιγμής είναι ως φαβορί η ΕΛΛΑΔΑ. Ούτε Ιόνια ούτε Αιγαία ούτε Τουρκιες. Το που θα χιονίσει όμως πιο πολύ στην Ελλάδα θα το μάθουμε απο Δευτέρα. 

 

ΥΓ. Τα επιτελεία έχουν πάρει φωτιά. Ο κάπταιν Κρυονερίτης και το μαθητούδι απο την Χαλκίδα δουλεύουν με τα επιτελεία τους νυχθυμερόν για να ασπρίσει (20ποντο) το Σύνταγμα μετά απο πολλά χρόνια. Stay tuned.

Εσύ βάλε όλες τις δυνάμεις σου για ένα 20ποντο στη Χαλκίδα και άσε το Σύνταγμα (υπάρχουν άλλοι να παλέψουν για αυτό)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, DIMITRIS είπε:

Εσύ βάλε όλες τις δυνάμεις σου για ένα 20ποντο στη Χαλκίδα και άσε το Σύνταγμα (υπάρχουν άλλοι να παλέψουν για αυτό)

έχω μετακομίσει Αθήνα λόγω δουλειας. αλλά αν είναι καλύτερο για Χαλκίδα πήρα το αμάξι και ανέβηκα πάνω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πέρα την πλάκα είμαστε σε καλό δρόμο αλλά μέχρι εκεί...

Έχει πολύ δρόμο ακόμη και θα πρέπει να κάνουμε υπομονή για άλλη μια φορά, πάμε για τα 12αρια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, nikolas 2365 είπε:

έχω μετακομίσει Αθήνα λόγω δουλειας. αλλά αν είναι καλύτερο για Χαλκίδα πήρα το αμάξι και ανέβηκα πάνω

Εάν βγει σε περιμένω να πάμε για καφέ μέσα στην χιονοθυελλα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, fufutos είπε:

Εγώ βρε παίδες δεν ενθουσιάζομαι με τον αυλωνα κ τον τρόπο που θα κατέβει, βέβαια καμία κακοκαιρία δεν είναι ίδια με την άλλη,κ ειναι πολλές ώρες ακομη μέχρι τότε.με τον τρόπο που λειτουργεί ο Άτλαντικος φέτος,θα δούμε αλλαγές μέχρι κ 2 μέρες πριν,κ μην ειναι κ μεγάλες δεν ξέρω...!είναι από τις τελευταίες μας ευκαιρίες για φέτος,ας φάει παπλαμουδα ο πιο τυχερος,αν κ κατοικώ στις Β Σποράδες,θα το πω ξανά ότι θεωρώ φαβορί τους Κεντροβορειους κ μετά ίσως ένα πασπαλισμα προσυνεμα,δεν με χαλάει ακόμη κ αυτο

Εχεις δικιο.

Το τραφ δεν ειναι εντυπωσιακο ασχετα αν δινει αποτελεσματα εν τελει.

Το εντυπωσιακο ειναι ομως πως οι χαρτες και το απλωμα των χαμηλων / υψηλων πιεσεων αφηνει υπονοουμενα για τρομακτικες αλλαγες υπερ μας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Εάν βγει σε περιμένω να πάμε για καφέ μέσα στην χιονοθυελλα...

πάντως στο μυαλό μ έχω σενάριο που κάνει πέρασμα κεντροβόρεια και καταλήγει σε εμάς..  εννοείται καφεδάρα.. 

Επεξεργάστηκε από nikolas 2365
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, salonikatasos είπε:

Diagramme GEFS

 

Από προηγούμενα ανσάμπλ αρκετά καλύτερα αυτά πάντως. Υπάρχουν πολλά σενάρια μέσα πάντως που επειδή ο αυλώνας σκάει πάνω μας,το χαμηλό βγαίνει κατευθείαν στο αιγαίο,το οποίο δεν το θέλουμε,ενώ σε άλλα με χοντροκομμένους αυλώνες φεύγει από πάνω μας και δεν έχουμε ούτε υετό. Θέλουμε αυλώνα δυτικά μας καθαρά,μπότα ιταλίας ή αδριατική μαξ και έπειτα να μην είναι τόσο χοντροκομμένος,τον θέλουμε πιο αδύνατο. ευτυχώς το κύριο είναι ολομόναχο ως προς αυτά τα 2 προς το παρόν

Με την κλίση που έχει αν βγει πιο αδυνατος ο αυλώνας θα είναι και πιο εκφυλισμένο το ψύχος...είναι δίκοπο μαχαίρι..προσώπικα είχα πει εξαρχής ότι στο τέλος ανατολικά θα πάει και με τέτοιο σπρώξιμο απο ατλαντοχαμηλά δεν γίνεται σωστή δουλεια..μακάρι κεντρικοι και προσηνεμοι να πάρουν έστω κάτι...εδώ και με ένα νιφάδιασμα θα είμαι φουλ ικανοποιημένος...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κανετε λιγη υπομονη ρε σεις. Ουτως ή αλλως 99% θα κατεβει ψυχος ΝΑ. Για εδω πανω δεν συζηταμε. Με ΑΟ/ΝΑΟ στο +++++ τερμα η οποια ελπιδα για φετος. Το Netweather απλα εσκισε με την μακροπροθεσμη. Η μονη χωρα στην Ευρωπη με απιστευτο επιπεδο ερασιτεχνων μετεωρολογων. Δειτε εδω απο 2 Δεκεμβριου 100% μεσα: https://www.netweather.tv/weather-forecasts/uk/long-range/seasonal

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, isnow είπε:

Με την κλίση που έχει αν βγει πιο αδυνατος ο αυλώνας θα είναι και πιο εκφυλισμένο το ψύχος...είναι δίκοπο μαχαίρι..προσώπικα είχα πει εξαρχής ότι στο τέλος ανατολικά θα πάει και με τέτοιο σπρώξιμο απο ατλαντοχαμηλά δεν γίνεται σωστή δουλεια..μακάρι κεντρικοι και προσηνεμοι να πάρουν έστω κάτι...εδώ και με ένα νιφάδιασμα θα είμαι φουλ ικανοποιημένος...

παιδιά. όλοι είμαστε στο παιχνίδι. και ειλικρινά ξεκινάτε απο μια πιο καλή αφετηρία εσεις. αλλά οχι φαβορι.. αυτο δεν το εχει κανεις ακομα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, fear777 said:

Κανετε λιγη υπομονη ρε σεις. Ουτως ή αλλως 99% θα κατεβει ψυχος ΝΑ. Για εδω πανω δεν συζηταμε. Με ΑΟ/ΝΑΟ στο +++++ τερμα η οποια ελπιδα για φετος. Το Netweather απλα εσκισε με την μακροπροθεσμη. Η μονη χωρα στην Ευρωπη με απιστευτο επιπεδο ερασιτεχνων μετεωρολογων. Δειτε εδω απο 2 Δεκεμβριου 100% μεσα: https://www.netweather.tv/weather-forecasts/uk/long-range/seasonal

Μάγκα έμπαινα και εγώ netweather forum όσο ζούσα Λονδίνο! Φοβεροί προγνώστες, πολλοί από αυτούς διατηρούν και κανάλια στο youtube όπου προσφέρουν αναλύσεις και μακροπρόθεσμες.

Στα δικά μας, δεν βλέπω την ώρα για τις 17:30. Έχω μπει στη μπρίζα για τα καλά όπως και όλοι μας άλλωστε!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο τροπος που προσεγγιζει ο αυλωνας την ελλαδα ευνοει εξισου και δυτικη Ελλαδα.. Θεωρω οτι θα εχουμε αποκοπη, το ελπιζω. Ακομα ειναι τοσο νωρις μη βαζετε ταφοπλακες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, isnow είπε:

Με την κλίση που έχει αν βγει πιο αδυνατος ο αυλώνας θα είναι και πιο εκφυλισμένο το ψύχος...είναι δίκοπο μαχαίρι..προσώπικα είχα πει εξαρχής ότι στο τέλος ανατολικά θα πάει και με τέτοιο σπρώξιμο απο ατλαντοχαμηλά δεν γίνεται σωστή δουλεια..μακάρι κεντρικοι και προσηνεμοι να πάρουν έστω κάτι...εδώ και με ένα νιφάδιασμα θα είμαι φουλ ικανοποιημένος...

ναι δεν με ενδιαφέρει το ψύχος και αν θα είναι αρκετό ή όχι. ξέρω ότι με τέτοιους χοντροκομμένους αυλώνες δεν υπάρχει η παραμικρή πιθανότητα για εδώ,οπότε ευτυχώς που το κύριο είναι μόνο του. κακό αυτό για αν. προσήνεμα και τα πιο νότια,αλλά τι να κάνουμε,το δικό μου συμφέρον κοιτάω,οπότε ο αυλώνας πρέπει να αδυνατίσει σε σχέση με αυτό που δείχνει ο τζίφος. εδώ και τα ανσάμπλ του σκουπιδαίου για θεσσαλονίκη1054188138_bitmap.thumb.jpg.47e990e87d30a99141b88e533e655153.jpg

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, Dusterakos said:

Ο τροπος που προσεγγιζει ο αυλωνας την ελλαδα ευνοει εξισου και δυτικη Ελλαδα.. Θεωρω οτι θα εχουμε αποκοπη, το ελπιζω. Ακομα ειναι τοσο νωρις μη βαζετε ταφοπλακες.

Δεν μπορει να γινει αποκοπη. Η πιεση του αντικυκλωνα απο νοτιοδυτικα ειναι δεδομενη και επισης θεωρω δεδομενη και την καταρρευση απο ΒΔ με την καναδικη δινη να στροβιλιζεται σαν τον βουτηχτη πεναλτυ Mane στην ΚΒΑ Αμερικανικη ηπειρο.

Επεξεργάστηκε από fear777
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, fear777 είπε:

Δεν μπορει να γινει αποκοπη. Η πιεση του αντικυκλωνα απο νοτιοδυτικα ειναι δεδομενη και επισης θεωρω δεδομενη και την καταρρευση απο ΒΔ με την καναδικη δινη να στροβιλιζεται σαν τον βουτηχτη πεναλτυ Mane στην ΚΒΑ Αμερικανικη ηπςιρο.

Τι βλέπουν οι εκεί προγνώστες? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 minutes ago, nikolas 2365 said:

Τι βλέπουν οι εκεί προγνώστες? 

2 καταβασεις ψυχους τον Φλεβαρη ΝΑ Ευρωπη. Η Τουρκια περισσοτερες πιθανοτητες καθως το pattern συνεχιζει με την μεγαλη πιεση εξ Δυτικων.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, fear777 είπε:

2 καταβασεις ψυχους τον Φλεβαρη ΝΑ Ευρωπη. Η Τουρκια περισσοτερες πιθανοτητες καθως το pattern συνεχιζει με την μεγαλη πιεση εξ Δυτικων.

σε ευχαριστώ πολυ.. διαβασα οτι δινουν θερμοκρασιακές ανωμαλίες προς τα πάνω στη Σκωτία

Επεξεργάστηκε από nikolas 2365
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, fear777 said:

2 καταβασεις ψυχους τον Φλεβαρη ΝΑ Ευρωπη. Η Τουρκια περισσοτερες πιθανοτητες καθως το pattern συνεχιζει με την μεγαλη πιεση εξ Δυτικων.

Γιαβρουμ Ερντογάν σιχτιρ τσογλαν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Περιμένουμε δειλά δειλά το ΜΠΟΥΜ και παίρνω άδεια για τη βάση...ωστόσο έχουμε ακόμα καιρό και πάμε σιγά σιγά κάθε ραν ξεχωσριστά..Αισιοδοξία και τύχη!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...