Jump to content
Avalanche

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, menidi είπε:

Περίμενε μη σπάσει ο διάολος το ποδαρι του και έχουμε κάνα κουλό χιόνι. Μη βιάζεσαι

Μακαρι Θανασακο μου..Απλα φετος τα χω δει ολα...Καταλαβαινεις...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Καλησπερα παιδιά.. Δεν θα πω κάτι που δεν γνωρίζετε, αλλά έχετε αντιληφθεί οτι τα τελευταία πολλά χρόνια δεν υπάρχουν διακριτές εποχές , έτσι όπως τουλάχιστον οι παλαιότεροι εξ ημών γνωρίσαμε;; Το βαθύ μακρύ ελληνικό καλοκαίρι ξεκινά ενίοτε και απο Μάιο και επεκτείνεται έως και Νοέμβριο κάποιες φορές..Τι μένει λοιπον;; Δεκέμβριος-Ιανουάριος, άντε και 15 μέρες του Φλεβάρη..Για δυόμιση μήνες ουσιαστικά, εμείς οι χιονολάτρες περιμένουμε στωικά το υπόλοιπο διάστημα..Ε λογικό είναι όταν δεν σου κάνει κάτι, να υπάρχει στεναχώρια. απογοήτευση, θυμός , απελπισία, ξενέρωμα... Πολυ δε περισσότερο όταν βλέπεις ολη την Ευρώπη σχεδόν άχιονη. Θέλω να πω οτι τα όποια  στάνταρντς είχαμε κάποιες παλαιότερες περιόδους, δυστυχώς έχουν περάσει ανεπιστρεπτί...Τώρα πλέον θα ελπίζουμε σε φωτοβολίδες και οποιος σταθεί τυχερός...  Προσωπική μου άποψη ειναι οτι κλιματική αλλαγή υπάρχει , και όποιος δεν το αντιλαμβάνεται αυτό, απλά εθελοτυφλεί.. 

Μπαμπινο μου..Χρονια πολλα και απο δω μεσα...Να σαι γερος..Χαρα,τυχη και λιγοτερες σκοτουρες...Ε και με καμια 40αρια εκατοστα στην πορτουλα σου...😁

Για τα προανεφερθεντα...Απλα προσυπογραφω!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sakis13 είπε:

Μπαμπινο μου..Χρονια πολλα και απο δω μεσα...Να σαι γερος..Χαρα,τυχη και λιγοτερες σκοτουρες...Ε και με καμια 40αρια εκατοστα στην πορτουλα σου...😁

Για τα προανεφερθεντα...Απλα προσυπογραφω!!!!

Ευχαριστώ πολυ Σάκη μου , να είσαι πάντα καλά!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

σε σχέση με το πρωί βελτιωμένο το ευρωπαικό για την σύντομη κακοκαιρία, ας ελπίσουμε να βελτιωθεί λίγο περισσότερο. βελτιώνεται το 18αρι αικον.

 

mcenergy_europa_rrr_500_096_202002101200_balkan.pngmcenergy_europa_rrr_500_108_202002101200_balkan.pngmcenergy_europa_rrr_500_120_202002101200_balkan.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λίγο καλύτερο και το 18αρι του τζίφου ως προς την κακοκαιριούλα.

εντυπωσιακό το τέρας του Ατλαντικού!!

λογικά θα μειώσει την ένταση και την διάρκεια του "καύσωνα". Ωστόσο σε καμία περίπτωση δεν θα βγει όπως το ευρωπαικό.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το κυριο του τζιφου απο χτες ξεστρατησε αλλα τα ανσμπλ μενουν ακλονητα..καπου στα κοντα πιστευω θα επανελθει στα ευνοικα σεναρια...22με24 φλεβαρη κατι παιζει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Καλησπερα παιδιά.. Δεν θα πω κάτι που δεν γνωρίζετε, αλλά έχετε αντιληφθεί οτι τα τελευταία πολλά χρόνια δεν υπάρχουν διακριτές εποχές , έτσι όπως τουλάχιστον οι παλαιότεροι εξ ημών γνωρίσαμε;; Το βαθύ μακρύ ελληνικό καλοκαίρι ξεκινά ενίοτε και απο Μάιο και επεκτείνεται έως και Νοέμβριο κάποιες φορές..Τι μένει λοιπον;; Δεκέμβριος-Ιανουάριος, άντε και 15 μέρες του Φλεβάρη..Για δυόμιση μήνες ουσιαστικά, εμείς οι χιονολάτρες περιμένουμε στωικά το υπόλοιπο διάστημα..Ε λογικό είναι όταν δεν σου κάνει κάτι, να υπάρχει στεναχώρια. απογοήτευση, θυμός , απελπισία, ξενέρωμα... Πολυ δε περισσότερο όταν βλέπεις ολη την Ευρώπη σχεδόν άχιονη. Θέλω να πω οτι τα όποια  στάνταρντς είχαμε κάποιες παλαιότερες περιόδους, δυστυχώς έχουν περάσει ανεπιστρεπτί...Τώρα πλέον θα ελπίζουμε σε φωτοβολίδες και οποιος σταθεί τυχερός...  Προσωπική μου άποψη ειναι οτι κλιματική αλλαγή υπάρχει , και όποιος δεν το αντιλαμβάνεται αυτό, απλά εθελοτυφλεί.. 

Μακάρι να ήταν 2 μιση μήνες ο χειμώνας....αλλά με το ζόρι 1 μιση μήνα κρατάει τα τελευταία χρόνια!

Μαρέσει που βάζεις τον Δεκέμβρη στον χειμώνα και όχι ολόκληρο τον Φεβρουάριο.....όταν τα τελευταία χρόνια αν δεν μπούμε στις γιορτές προς το τέλος του μήνα ο χειμώνας δεν ξεκινάει. Φέτος είχαμε 10 μέρες με 18+ μέσα στον Δεκέμβρη στην Αθήνα και σχεδόν σε όλη τη νότια Ελλάδα. και σχεδόν κάθε χρόνο ο Δεκέμβρης ξεκινάει με 18αρια και κλιματικά είναι ζεστότερος του Φεβρουαρίου....

Δυστυχώς η συρίκνωση του χειμώνα είναι μεγάλη και στο ξεκίνημα και στο τέλος του! Αν εμείς εδώ έχουμε πχ 2 βαθμούς πάνω από τα κλιματικά τι να πουν στη βόρεια Ευρώπη που για τα δεδομένα τους καίγονται τα τελευταία χρόνια! Στη Μόσχα ο Ιανουάρος φέτος ήταν 9!!! βαθμούς πάνω από τα κλιματικά....και περιμέναμε εμείς εδώ να κατέβει σοβαρό ψύχος.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

προσωπικά θέλω να εξαφανιστεί η πρώτη κούρμπα του Αζορικού γιατί ότι κατέβει θα είναι ανατολικά πάλι. Ενώ αν μας απασχολήσει το επόμενο θα αφορά σίγουρα εμάς εδώ στα δυτικά και δυτικότερα φυσικά. Εντωμεταξύ το έκανε πάλι το θαύμα ο τζίφος

gfs-1-186.png?18

 

 

αυτόν δεν θέλω να σηκωθεί

image.png.3028430b52f3d3951e99c27ed89bd42d.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

On 4/2/2020 at 9:59 ΜΜ, thanasismtrk είπε:

 

 

Επεξεργάστηκε από xirolivado
Γιατί μου βγάζει μια παλιά παράθεση και δεν μπορώ να γράψω απαντήσεις νεες
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, xirolivado είπε:

εγώ παλι μια ανωμαλία που έχω και θέλω κάθε εποχή να κάνει τα δικά της φυσιολογικά !!!!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εσυ μιχαηλ θες να εξαναγκασει καθοδο αυλωνα ο αζορικος 3 που ισα ισα φαινεται στον χαρτη..κι εγω βασικα το ιδιο θελω...χαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

εσυ μιχαηλ θες να εξαναγκασει καθοδο αυλωνα ο αζορικος 3 που ισα ισα φαινεται στον χαρτη..κι εγω βασικα το ιδιο θελω...χαχαχαχα

ακριβώς. γιατί με λίγες διαφορές ο παίος

ECM1-240.GIF?10-0

 

μπορεί να βγάλει τον περσινό χαμένο δυτικό. Βέβαια για να φτάσουμε εκεί, θέλει τόσα μα τόσα πολλά που λογικά θα κάνει κάτι τελείως διαφορετικό. Το πρώτο ύψωμα του Αζορικού βάση δεικτών και μόνο δεν το εμπιστεύομαι.

 

για να μην ξεχνιόμαστε

Modele GFS - Carte prévisions

 

 

χάλια ραν.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, yiannis_volos είπε:

Ένα υποσενάριο του Βραζιλιάνου δίνει 2 φορές τον Μάρτη 1988 στις 28 Φεβρουαρίου στις 8 το πρωί. Έχει καταντήσει κουραστικό πλέον να ποστάρεται συνεχώς κάποιο σενάριο κάποιου μοντέλου που δίνει χιόνι στις 18000 ώρες. Συγνώμη για το off topic και το rant αλλά ήθελα να το βγάλω από μέσα μου..

Ε ναι ρε παιδια υπαρχει αντίστοιχο θεμα τρελών χαρτων. Στις 5 Μαρτη 12:00 το πρωι δινει ενδεχομενο χιονονερο στην παροδο που μενω το μοντέλο ταδε δεν λέει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 λεπτά πριν, Athinaios είπε:

επιμενει για ψυχρη εισβολη μετα τις 20 του μηνα το gfs ..

gfs-1-294 (1).png

Και πως θα μας φανεί μετά τους 20c στα 850hpa...🤭

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλημέρα, είχα πει ότι δεν ήθελα να σηκωθεί ο συγκεκριμένος ο Αζορικός και αυτό ακριβώς γίνεται στα πρωινά. έλεος.. σε κάθε περίπτωση αν  εξαιρέσουμε το ούκμο, έχιε βελτιωθεί η κακοκαιρία της Παρασκευής

Modele GFS - Carte prévisions

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...