Jump to content
DIMITRIS

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΪΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Έχει φάει μία τσαπου ο τζίφος για τά  χιλιοστά που έταζε αυτές τις μέρες, από εδώ έως την Ηγουμενίτσα. 

Κι εδώ τα ίδια φιλε έταζε χιλιοστά και δεν έπεσε σταγόνα σχεδόν πολύ ποιο μέσα ο ευρωπαίος περίεργο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Δεν μου πολύ αρέσει το ευρωπαϊκό, πιο βροχερό παρά ασταθειατο..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, yiannis_volos είπε:

Μείωσε αρκετά το CAPE για αύριο το 12άρι. Παραμύθια θα δούμε πάλι, όπως σήμερα..

28-505GR-1H.GIF?28-12

Καλό παραμένει Γιάννη . Και μας ενδιαφέρει που το μέγιστο του Cape είναι από εκεί που θα μας έρχονται καταιγιδες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Πράγματι, μια χαρά είναι. Είχα δει τον χάρτη που είναι ανά 3 ώρες. Και μου αρέσει που τις επόμενες μέρες νωρίς το πρωί θα έχει CAPE στην έξω μεριά του Πηλίου. Αν βγει τίποτα το παράθυρο μου βλέπει καρφί Α-ΒΑ..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Πράγματι, μια χαρά είναι. Είχα δει τον χάρτη που είναι ανά 3 ώρες. Και μου αρέσει που τις επόμενες μέρες νωρίς το πρωί θα έχει CAPE στην έξω μεριά του Πηλίου. Αν βγει τίποτα το παράθυρο μου βλέπει καρφί Α-ΒΑ..

Άι έτσι είναι και εγώ έτσι το 3 Ώρο έβλεπα, αλλά επίπεδη πάτησα το διάγραμμα και μου έδινε πολύ παραπάνω,υποψιάστηκαν ότι δεν το έδειχνε στον χάρτη του 3 Ώρου, αλλά σε κάποια άλλη ώρα λίγο πιο μετά.

 

Να ξέρεις και σήμερα οι καλές οι καταιγίδες βγήκαν μετά τις 5 το απόγευμα γενικά πάντα σχεδόν υπάρχουν δύο στάδια καταιγίδων. Αυτό που ξεκινάει στις 11 με τις πρώτες αναπτύξεις στα βουνά λόγω πολύ μεγαλύτερης κατακόρυφης θερμοβαθμιδας χάρις το υψόμετρο τους, και άρα όταν κατεβαίνουν από τα βουνά διαλύονται καθώς χάνουν την δυναμική τους και περίπου στις 2 τελειώνει αυτή η φάση καθώς ξοδεύτηκαν οι υπάρχοντες υδρατμοί ( όχι όλοι προφανώς) και πτώσης της επιφανειακής θερμοκρασίας. 

 

Η πεδιάδα συνεχίζει να αυξάνει την θεοκρατία της όμως με Ποτελεσμα σε κάποια φάση το απόγευμα να σπάσει το οποίο ατμοσφαιρικό εμπόδιο και να δημιουργηθούν καταιγίδες στην πεδιάδα. Το μέγεθος τους είναι μεγαλύτερο καθώς η ίδια η πεδιάδα είναι πολύ μεγαλύτερη από τον Όλυμπο πχ. 

Επίσης λόγω εκ νέου θέρμανσης της επιφάνειας των βουνών πάλι έχουμε κάποιες καταιγίδες και εκεί, αλλά είναι μικρότερες των πεδιάδων.

 

Για αυτό λέω πάντα να περιμένουμε το διάστημα 5-8 το βράδυ γιατί τότε συνήθως βγαίνουν οι μεγαλύτερες καταιγίδες της ημέρας στην πεδιάδα 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Ευλογία το διάγραμμα των Ιωαννίνων... 

Για να  δουμε τι θα δώσει η αυριανή μέρα.. 

graphe_ens3_tsw0.gif

..... καθημερινές μπόρες μέχρι 15Αύγουστο ......!!!!!!.....😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

δυστυχώς βάση των 12αριών και του 18αριού αικον, λογικά θα χαλάσει η συνεχόμενη ασταθειοεβδομάδα ποολύ, ιδιαίτερα για τα δυτικά.. ένας χαζοαυλώνας θα ρυφήξει την όμορφή μας λίμνη και θα ρίξει τις θερμοκρασίες.. Ολομόναχος ο τζίφος στο καλό σενάριο. Θα δούμε και αύριο βέβαια..

 

αρχίζει να τουμπιάζει ο τζίφος...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

114-779GR.gif

Χαχαχαχαχαχα το περίμενα η υετοτρυπα σε μένα θα είναι φυσικά 🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπο προυποθεσεις τριτη και τεταρτη μπορουν να βγουν πολυ δυνατες μερες υετικα...Προς το παρον ας απολαυσουμε την σημερινη μερα με οτι δωσει και μεσα στο σκ θα δουμε την ταση πως διαμορφωνεται...Καλη σας μερα και δυνατα φαινομενα σε ολους!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χάθηκε το καράβι από Δευτέρα και έπειτα.. δυστυχώς θα δούμε μεγαλο ψαλίδι στο. Υετό... Ακόμα χειρότερο το ουκμο σε σχέση με εχθές και ο Ευρωπαίος προς τα εκεί το πάει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χειροτερεύει το αικον, και είχα σηκωθεί το πρωί και λέω αφού βελτιώνεται ίσως να έχουμε καλό ξεκίνημα. Αλλά Not... Οπότε ότι κάνει καλό εδώ μέχρι την Κυριακή. Μετά η αστάθεια λογικά θα είναι πιο ανατολικά και όχι τόσο καταιγιδάτη. 

Πάντως για μετά το όποιο θερμό κύμα φαίνεται να διαρκεί λίγο, και να έχουμε νέα λίμνη [με καλύτερο cape] αρκεί να μην μας έρθει καμιά μύξα για λίμνη πάλι και έχουμε φθινόπωρο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Χειροτερεύει το αικον, και είχα σηκωθεί το πρωί και λέω αφού βελτιώνεται ίσως να έχουμε καλό ξεκίνημα. Αλλά Not... Οπότε ότι κάνει καλό εδώ μέχρι την Κυριακή. Μετά η αστάθεια λογικά θα είναι πιο ανατολικά και όχι τόσο καταιγιδάτη. 

Πάντως για μετά το όποιο θερμό κύμα φαίνεται να διαρκεί λίγο, και να έχουμε νέα λίμνη [με καλύτερο cape] αρκεί να μην μας έρθει καμιά μύξα για λίμνη πάλι και έχουμε φθινόπωρο. 

Πάντως το οποιο θερμό κύμα φαίνεται να κορυφώνεται το 3ήμερο του Αγίου Πνεύματος!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Πάντως το οποιο θερμό κύμα φαίνεται να κορυφώνεται το 3ήμερο του Αγίου Πνεύματος!

Τώρα αν σου πω ότι δεν ξέρω κατά πότε πέφτει αυτό θα με πιστέψεις😅

 

Αλλά υποθέτω πως θα είναι  το επόμενο ΣΚ χεχεχεχε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσπαθω να χαιρομαι ολες αυτες τις μερες οσο πιο πολυ μπορω γιατι  το καλοκαιρι φετος δεν θα εχει βροχες, οπως και ολα τα καλοκαιρια εδω στην Αττικη.. 

Γενικα πολυ μεγαλη η λιμνη δεν εχω ξαναδει τετοια εμμονη τετοια εποχη, πολυ ωραιοι οι χαρτες, παμε για 2η φαση 2-4 Ιουνιου απο οτι φαινεται, μετα ανοδος Τ και ζεστη αλλα οχι καυσωνα(παλι καλα).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Εξανεμίστηκε η αστάθεια από τα 12αρια για Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη .... Υπομονή μέχρι την επόμενη Δευτέρα τώρα για κάτι καλύτερο. Ας ελπίσουμε η Κυριακή που έρχεται να μην απογοητεύσει.

Υγ : ο τζιφις όχι την τάση να πιάσει δεν μπορει, αλλά ούτε το π..λι του.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ο τζίφος έτσι εικονικά δίνει οργανωμένο χαμηλό στις άπειρες ώρες

gfs-0-354.png?12

 

βέβαια προσωπικά έχω πει τι προτιμώ.

το ούκμο δεν μου αρέσει σαν συνέχεια μιας και νομίζω θα έβγαζε θερμό κύμα μεγαλύτερης διάρκειας [χωρίς να είναι σίγουρος γιατί οι αυλώνες που κατεβαίνουν από την Γροιλανδία λόγω βάθους δεν μπορούνε να φτάσουν πολύ νότια και ταυτόχρονα ρουφάνε τις όποιες λίμνες στην Ισπανία, άρα και το κύμα ζέστης αποδυναμώνεται για εμάς]

 

Πάντως το πρωί ο ευρωπαίος δεν έδειχνε καν θερμό κύμα. Λογικά θα τουμπιάσει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

πάει να ζεστάνει λίγο νομίζω αλλά πολύ μακριά ακόμη.

gfseu-1-192.png?12

Εγώ το θεωρώ δεδομένο! Απλά η διάρκεια είναι αυτή που προβληματίζει!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για τα κοντινά θα βρίσω γιατί ο τζίφος πάλι μας μείωσε το Cape για Θεσσαλία Γα βόρεια χώρα 800-1000ari. Πάντως θα περιμένουμε λίγο ακόμα για την τελική διάταξη καθώς το ευρωπαικό για την Κυριακή, δεν με νοιάζει τι υετό δίνει, αλλά ξέρω πολύ καλά ότι η διάταξη είναι ταμάμ. Φυσικά το μόνο πρόβλημα της διάταξης όπως το τελευταίων ημερών είναι ότι παραείναι κρύα. Μάλιστα το ευρωπαικό έβγαλε καλή διάταξη και την Δευτέρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...