Jump to content
thanossnow

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2020

Recommended Posts

26 λεπτά πριν, Athinaios είπε:

τιποτα απο κρυο αρχες δεκεμβρη χαμενο το πρωτο δεκαημερο για χιονια μαλλον..για βροχες καλο τρεξιμο..

gfs-2-300.png

επειδη εχω παρατηρησει οτι κοιτας συνεχεια χαρτες 240+ ωρων..........μια το ενα μια το αλλο θα δειχνουν.....εγω θα σου προτεινα να μην τους δινεις σημασια γιατι πρακτικα δεν εχουν κανενα νοημα αυτα που δειχνουν....γενικα οτι δειξουν για 150 ωρες και μετα χανει την αξια του γιατι εξαρταται απο πολλους ασταθμητους παραγοντες που θα καθοριστουν στο μελλον....ουσιαστικα αν θελουμε να εχουμε μια εικονα για την ταση πρεπει να περιοριζομαστε μεχρι τις 180 ,απο εκει και μετα ειναι χαος και  αν ασχολουμαστε με το τι θα γινει σε 10 μερες μετα θα απογοητευομαστε και θα ενθουσιαζομαστε ανα 6 ωρες....τουλαχιστον ετσι τα αντιμετωπιζω εγω (νταξει ριχνω και μια ματια στα μακρινα αλλα χωρις να δινω την παραμικρη βαση...απλα απο περιεργια)

Ότι να ναι τα ενσεμπλς τζιφου και ευρωπαιου...Εχουν στις 1 με 3 Δεκέμβρη 4 βαθμους διαφορα οι μέσοι οροι

Σε γενικές γραμμές τα μοντέλα συμφωνούν ότι 29-30 θα έχουμε βροχές .Όπως ήδη γράφτηκε εάν κατέβει το -30 από ΒΑ θα κάνουμε πάρτυ  ,εάν όχι θα αρκεστούμε σε ότι δώσει.

Η συνέχεια έχει ενδιαφέρον θεωρώ. Τα μοντέλα συμφωνούν ότι ο Καναδάς αδειάζει από ψύχος , αυτό θα εντοπίζεται στην Σιβηρία και γενικά η Β. Αμερική θα έχει υψηλές πιέσεις.. Από την μια πλευρά αυτό είναι καλό για να αλλάξει το μοτίβο του καιρού ( είναι ώρα εξάλλου ) , από την άλλη όμως είναι δυνατόν να κατέβει σοβαρό ψύχος σε εμάς με τέτοια διάταξη ; Οι χαμηλές πιέσεις λογικά θα μετακομίσουν προς Λονδίνο οπότε στην καλύτερη να είμαστε σε τροχιά χαμηλών που θα έρχονται από τα ΒΔ . Αυτή νομίζω είναι η γενική εικόνα του καιρού και του τι θα πρέπει να περιμένουμε βάσει αυτών που βλέπουμε τώρα.

Αυτό το οποίο πρεπει να συνειδητοποιησουμε  είναι πως δεν υπήρχε αζορικος ουτε προκειται να υπαρχει μεχρι και τελη Δεκέμβρη τουλάχιστον έτσι οπως τον θέλουμε στο κατάλληλο σημείο , η κλήση του πολικου στροβιλου είναι τέτοια που δεν αφήνει περιθωρια να αναπτυχθουν υψηλές πιέσεις στην Δυτική ευρωπη , τα μακροπροθεσμα δεν μας δίνουν ελπιδες για καποια αλλαγή ίσως απο τις αρχες του Δεκεμβρίου μάλιστα  να έχουμε ανάπτυξη υψηλών πιεσεων  στην κεντρική Ευρώπη με την χώρα μας να βρίσκεται στην καλυτερη των περιπτώσεων στις παρυφές του αντί κυκλώνα..

Άρα στην χειρότερη για τους προσηνεμους τρώμε τον αντικυκλωνα στον κεφάλι και ίσως τα δυτικά να βρέχονται με δυτικο ρευμα κατά διαστηματα και χιόνια στα πολυ ψηλά και στην καλυτερη για εμάς και χειρότερα για τους δυτικούς μια πιο δυτική μετατόπιση του αντικυκλωνα φέρνει μόνιμο βόρειοανατολικο ρευμα στα ανατολικά με συννεφιές κρυο χιόνια χαμηλα έως και ημιορεινες περιοχες και πολυ υγρασία και ξηρασία στις δυτικές και βόρειες περιοχες της χώρας 

Edited by OLYMPUS MONS

ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=6&
Πολύ καλό και υετικά και από Τ. Μετά τις 10-15/12 θα αρχίσουμε να ψάχνουμε την βουτιά για 2-3 μέρες στο -7 -8, αλλά έχουμε ακόμη..

Δεν θα βγει άκρη με την λίμνη παιδιά ακόμη και στις 72 ώρες.Τα μοντέλα με υψηλή ανάλυση έχουν πλεονέκτημα στην συγκεκριμένη κυκλοφορία οπότε αυτόματος όπως είπα και χτες το γιουκμο είναι ακόμη εκτός ότι κι αν δείχνει.

8 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Δεν θα βγει άκρη με την λίμνη παιδιά ακόμη και στις 72 ώρες.Τα μοντέλα με υψηλή ανάλυση έχουν πλεονέκτημα στην συγκεκριμένη κυκλοφορία οπότε αυτόματος όπως είπα και χτες το γιουκμο είναι ακόμη εκτός ότι κι αν δείχνει.

Βαγγελη να σε ρωτήσω κάτι...αν ο αο μεινει οριακά εκει που ειναι 0 με -1 εξηγεί τοο οτι η λιμνη φευγει στη γαλλια;;; δε θα πρέπε να ερθειε καπως προς τα εμας  ..Η δε παιζει καποιο ρολο;;

Edited by Galanto

17 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Βαγγελη να σε ρωτήσω κάτι...αν ο αο μεινει οριακά εκει που ειναι 0 με -1 εξηγεί τοο οτι η λιμνη φευγει στη γαλλια;;; δε θα πρέπε να ερθειε καπως προς τα εμας  ..Η δε παιζει καποιο ρολο;;

Η αρκτική ταλάντωση είναι δείκτης που αναφέρεται σε όλο το βόρειο ημισφαίριο κυρίως βορειότερα από 20 μοίρες βόρεια. Δεν πρόκειται μικρές διακυμάνσεις αυτού του δείκτη να σου πούνε τίποτα για την κίνηση αυτής της λίμνης, γιατί αφορά και την Αμερική και την Ασία, οπότε μην σου πω ότι μπορούν να υπάρξουν περιπτώσεις που θα βγάζεις ανάποδα συμπεράσματα. Ο ΑΟ δείχνει μόνο την μεσημβρινότητα της κυκλοφορίας του βόρειου ημισφαιρίου. Αν η λίμνη μείνει Ουκρανία η πάει  Γαλλία ο δείκτης δεν θα έχει κάποια αλλαγή.

Έπεσαν αρκετά οι δείκτες σήμερα. Το περίμενα για να πω την αλήθεια. Η λίμνη στην Αμερική θα βγει, ο τζίφος κάνει τα βήματα, όλοι την βγάζουν και επιτέλους πιθανώς να μπούμε σε υετοφόρα περίοδο με χειμωνιάτικες πινελιές.

https://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/precip/CWlink/pna/nao.sprd2.gif

https://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/precip/CWlink/daily_ao_index/ao.sprd2.gif

Edited by [weathermaniac]

8 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Η αρκτική ταλάντωση είναι δείκτης που αναφέρεται σε όλο το βόρειο ημισφαίριο κυρίως βορειότερα από 20 μοίρες βόρεια. Δεν πρόκειται μικρές διακυμάνσεις αυτού του δείκτη να σου πούνε τίποτα για την κίνηση αυτής της λίμνης, γιατί αφορά και την Αμερική και την Ασία, οπότε μην σου πω ότι μπορούν να υπάρξουν περιπτώσεις που θα βγάζεις ανάποδα συμπεράσματα. Ο ΑΟ δείχνει μόνο την μεσημβρινοτητσ της κυκλοφορίας του βόρειου ημισφαιρίου. Αν η λίμνη μείνει Ουκρανία η πάει  Γαλλία ο δείκτης δεν θα έχει κάποια αλλαγή.

Έπεσαν αρκετά οι δείκτες σήμερα. Το περίμενα για να πω την αλήθεια. Η λίμνη στην Αμερική θα βγει, ο τζίφος κάνει τα βήματα, όλοι την βγάζουν και επιτέλους πιθανώς να μπούμε σε υετοφόρα περίοδο με χειμωνιάτικες πινελιές.

Μιχαηλ ο ναο δε μας βολεύει που μάλλον πέφτει αρκετα; ;

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Μιχαηλ ο ναο δε μας βολεύει που μάλλον πέφτει αρκετα; ;

Ε καλά ποτέ δεν μένει τόσο χαμηλά, συνήθως ανεβαίνει. Βέβαια ναι, αυτοί οι δείκτες δείχνουν καθαρά χειμερινές κατεβάσεις στην δυτική Ευρώπη ίσως και κεντρική. Βέβαια εμένα μου αρέσει η εξέλιξη εφόσον περιέχει την λέξη υετό μεσα😁 δεν θα γίνω πιο συγκεκριμένος, παρόλο που είμαι Λάρισα μην γκαντεμιασω τίποτα που λέει ο λόγος😉

25 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Αντώνη οι δείκτες για γεγονότα όπως αποκομενοι συλωνες που οδηγουν σε λίμνη δεν προσφέρουν κάποιος βοήθεια.Παντως σήμερα δείχνουν ξεκάθαρα ότι μπαίνουμε σε φάση εμποδισμου στην περιοχή του β.ατλαντικου  και ταυτόχρονα κάθοδο Αυλώνα.

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ε καλά ποτέ δεν μένει τόσο χαμηλά, συνήθως ανεβαίνει. Βέβαια ναι, αυτοί οι δείκτες δείχνουν καθαρά χειμερινές κατεβάσεις στην δυτική Ευρώπη ίσως και κεντρική. Βέβαια εμένα μου αρέσει η εξέλιξη εφόσον περιέχει την λέξη υετό μεσα😁 δεν θα γίνω πιο συγκεκριμένος, παρόλο που είμαι Λάρισα μην γκαντεμιασω τίποτα που λέει ο λόγος😉

Δυτική Ευρώπη?δε νομίζω...κοντά στο 0 προς το αρνητικό είναι ο ΝΑΟ

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

Δυτική Ευρώπη?δε νομίζω...κοντά στο 0 προς το αρνητικό είναι ο ΝΑΟ

Ο ναό είναι μόνο μια αφαίρεση δύο τιμών πιέσεων και κανονικοποιημενες ώστε να βγαίνουν αυτές οι μικρές τιμές. Αυτές είναι στο Ρέικιαβικ και στην Μαδρίτη. Έτσι ενώ μπορεί να μην επηρεάζεται οριακά η Μαδρίτη από χαμηλές πιέσεις , να επηρεάζεται η Ισλανδία και να σου δείχνει από κοντά στο 0 . Το σενάριο του Ευρωπαίου στις 240  ώρες πχ είναι κοντά στο 0 .

Αυτό δυστυχώς κάνει τον δείκτη όχι και τόσο αξιόπιστο για μακροπρόθεσμες προβλέψεις κυκλοφορίας, πάρα μόνο πάρα πάρα πολύ γενικά.

Χειρότερη η αμερικανική λίμνη από αικον. Τι να πω αν και ξέρω ότι δεν κλείδωσε, ελπίζω να μην φάω σφαλιάρα τελευταίας στιγμής. Βέβαια και ο Τζιφός δεν βγάζει κακη συνέχεια για να είμαστε ειλικρινείς , αλλά θέλω να βεβαιωθω ότι μπορούν να βγούνε τέρατα και όχι χαζομαριτσες. Υετικα τέρατα.

Για τα κοντινά στον Θεό το ψύχος βορειοανατολικά. Τουλάχιστον θα φέρει πιο καλά το χαμηλό.

Μέτριο και αδιάφορο το αικον και ευτηχως όχι σταθερό ...

Έφτασε η ώρα του τζίφου να τουμπιασει στην Αμερική νομίζω. Για τα κοντινά, έτσι όπως το βλέπω θα πάει πιο δυτικά το ψύχος, για να δούμε όμως τη πορεία του χαμηλού που θα εξαρτηθεί και από την επόμενη ισπανική αποκοπη.

Τελικά παρα την πιο αργή ανατολικού μπλοκ νησί έμεινε πιο ανατολικά το κρύο. Αφού δεν κινδυνεύουμε από καταπιόνας οκ. Ο Τζιφός την έκανε την τούμπα στην Αμερική. Η λογική νίκησε...

Τώρα εισέρχεται β επόμενη μεταβλητή η οποία είναι ο τρόπος με τον οποίο θα γίνει η ψυχρή εισβολή στις ανατολικές ΗΠΑ 

Από τέρμα ανατολικά το ουκμο εχθές τέρμα δυτικά τωρα

Από την στιγμή που μάλλον θα μπει στην κυκλοφορία ύφεση από τον Ατλαντικό πρέπει να γίνει αποκοπαρα μπας και ενωθούν τελικά αζορικος και σκανδιναβικές.επιδης καλό ότι η λίμνη στα β.ανατολικα εκτός του αικον δεν φαίνεται να είναι γίγας.

Εκτός εντελώς το αικον ευτηχως .Ο Τζιφός πάει να κάνει το τέλειο μιας και έκανε απόλυτη αποκοπή στο δεύτερο χαμηλό της Μεσογείου και τα διαχώρισε με το άλλο που είναι κοντά μας οπότε πιστεύω ότι η ψυχρή μπάλα θα στρίψει προς τα εμάς και δεν θα τραβήξει δυτικά...

4 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Από την στιγμή που μάλλον θα μπει στην κυκλοφορία ύφεση από τον Ατλαντικό πρέπει να γίνει αποκοπαρα μπας και ενωθούν τελικά αζορικος και σκανδιναβικές.επιδης καλό ότι η λίμνη στα β.ανατολικα εκτός του αικον δεν φαίνεται να είναι γίγας.

Πω ρε δεν γίνεται διαφωνούμε παντού χαχα

Τώρα στο άλλο ποστ συμφωνώ, να γίνει διαχωρισμός αποκοπων

Ωραίο το ουκμο!

UW120-21.gif.93f670dba84d4e016a609f1fc3856791.gif

Και ο τζίφος καλός με μέτριος  είναι, σχεδόν ίδιος με το 6αρι του. Το αϊκον λίγο με ανησυχεί, αλλά γενικά έως τώρα τα 12αρια είναι οκ...

Edited by g_ar

πρωτα πραγματικα αισιοδοξα σεναρια!!!! μακαρι να επαλυθευτουν!!!

Πολύ καλό γιουκμο που από την στιγμή που συμφωνεί με τζιφο ίσως να έπιασε πλέον την πραγματικότητα και ν αρχίσουμε να το κοιτάμε και αυτό.

Ωραία τα πάνε τα 12αρια, υετικα και με σωστές αλλαγές στις μεταβλητές για ενδιαφέρουσα συνεχεια.  Από το χειρότερο στο καλύτερο σενάριο το ουκμο, σοβαρό χτύπημα αξιοπιστίας για το μοντέλο.

καλο για Αττικη το 12αρι μπολικο νερο 29+30 του μηνα..

150-779GR.gif

Edited by Athinaios

φτιαξε μας ρε τζιφε......ενα τσακ μενει να ερθουν τα πανω κατω  .............😂

gfsnh-1-240.png?12

Edited by INUIT

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...