Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Καλημέρα και χρόνια πολλά μικρέ μας δάσκαλε!! Ωραίο το ukmo, το παλεύει ο τζίφος και το icon, ζορίζεται ο Ευρωπαίος!! 

χαχαχα εχθές ήταν τα γενέθλια μου φίλε, πάνε πέρασαν αυτά, αλλά ευχαριστώ😀  Ακριβώς έτσι είναι η περιγραφή των πρωινών σήμερα για τον αυλώνα όσο αφορά την Ήπειρο, με λακωνικό τρόπο😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Πολύ μικρή η μετακίνηση του ευρωπαϊκού... Τουλάχιστον ήταν προς την σωστή κατεύθυνση..  αξίζει να πουμε πως αν έβγαινε το ουκμο τα χιόνια θα επεφταν κάτω από τα 1000 μέτρα.

Χρόνια πολλα λεβεντόπαιδο ,   υγεια και ότι επιθυμεις !!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ανύπαρκτος χειμώνας, χάρτες για τον .....τσο . Τέτοια ξεφτίλα από το 06-07 κ το 2009/10. Καλά το γράφει ο ζιακο, είμαστε δονκιχωτες μιας άλλης εποχής που τότε ναι χιόνιζε... Την καλημέρα μου κ καλό χειμώνα τουλάχιστον με υγεία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Tο εγραψα σε μια ομαδα στο fb, το αντιγραφω και εδω γιατι βλεπω πολυ γκρινια ενω το ημερολογιο δειχνει 30 Νοεμβρη. 

"Δε ψαχνουμε τη σουπερ ντουπερ μεγαλη ψυχρη εισβολη, καποτε καπως ετσι ξεκινουσανε η χειμωνες. Πρωτα τα ορεινα, καμια Φλωρινα και επειτα επαιραν σειρα και τα χαμηλοτερα. Φυσικα οχι παντα σε αυτη την ακολουθια και οχι παντα την ιδια περιοδο. Φετος αργησε λιγο να παρει μπρος ο καιρος και το πρωτο 15ημερο του Δεκεμβριου θα ειναι σχετικα ηπιο, αλλα χαλαλι αν εχει σταματησει οριστικα η αντικυκλωνικη αρρωστια των τελευταιων μηνων. Οποιοι περιμενετε καθε μηνα να κατεβαινει ενα - 15 και να χιονιζει μεχρι την Κρητη, θα απογοητευτειτε, ενας κανονικος χειμωνας δεν εχει ουτε 3 μηνες βοριαδες ουτε απο μια τεραστια εισβολη καθε μηνα. Μακαρι να υπαρξει ποικιλια και να επιβεβαιωθουν σε αρχικο χρονο οι βροχες και τα χιονια στα βουνα. Μετα βλεπουμε."

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ανανέωση αικον.. προς ευρωπαικό έστω και ελαφρώς δυστυχώς. και δεν είχε και το καλύτερο σενάριο... εντωμεταξύ κοιτάω χάρτες ούκμου ευρωπαίου, τα 2 άκρα, και μέχρι τις 72 ώρες είναι σχεδόν ίδιοι..  Μια διαφορά εντόπισα εκεί, που ενισχύεται στις 96 ώρες, αυτό σημαίνει ότι θα κουραστούμε και άλλες μέρες όπως φαίνεται...

 

και ο τζίφος τουμπιάζει σε αυτά τα πρώτα που βλέπω δυστυχώς. και καλά και κακά στοιχεία βλέπω στις 72, έχω απορία τώρα.

 

θα χαλάσει η πρώτη διαταραχή στον τζίφο.. πάνε τα 500αρια της απορροφώνται από το μεγάλο αυλώνα, όπως πρωτοέδειξε εχθές το αικον.. δεν υπάρχει... Τι έμεινε? να χαλάσει και το άλλο, και τελικά τζάμπα αλλαγή κυκλοφορίας..

 

Μη δινετε βάση στο υετό του τζίφου. Η διάταξη της Παρασκευής έχει υποβιβαστεί πολύ με βάση τα 500αρια. Δεν εξηγείται η διατήρηση του υετού.

 

Πιο ανατολικά ο Τζιφός, οι καλές αλλαγές καπέλωσαν τις κακές, απίστευτο 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

χαχαχα εχθές ήταν τα γενέθλια μου φίλε, πάνε πέρασαν αυτά, αλλά ευχαριστώ😀  Ακριβώς έτσι είναι η περιγραφή των πρωινών σήμερα για τον αυλώνα όσο αφορά την Ήπειρο, με λακωνικό τρόπο😁

Μιχαήλ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ χιλιόχρονος !! Με υγεία και όλα θα 'ρθουνε μετά....

.. στα καιρικά.. προσωπικά και με βροχές είμαι ικανοποιημένος αυτή τη περίοδο και παρ' ότι μπαίνουμε Δεκέμβρη αύριο.. εδώ ξεχάσαμε τελευταία και το τι θα πουν βροχές.. ας κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε τουλάχιστον κι ας πάρουμε το καλύτερο δυνατό από αυτή τη κυκλοφορία... που με αυτήν το έχω καταλάβει..  για χιόνια πεδινά, τουλάχιστον για εμάς εδώ ούτε λόγος..... ας μη ζητάμε πολλά, τουλάχιστον τα στοιχειώδη για να κρύβεται κι ο ήλιος λίγο, που μας έχει μια ιδιαίτερη συμπάθεια απ' ότι φαίνεται.. άλλωστε η χώρα μας είναι γνωστή για καλοκαίρι της και για ποιον άλλο? τον ήλιο της φυσικά...

.. μέχρι τα μέσα της περασμένης δεκαετίας είχα την εντύπωση πως οι πεδινοί χιονιάδες είχαν γίνει δυσκολότερη υπόθεση στο να συμβούν εδώ.. για ιστορικό έχουμε 13 χρόνια..  αλλά ειδικά τα τελευταία 5 χρονια, έχω την αίσθηση πως και οι μέρες με βροχοπτώσεις έχουν μειωθεί αισθητά εδώ κι όχι μόνο φαντάζομαι..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ένα τσακ ήθελε ο Τζιφός να βάλει το -28 στα 500 στην Ήπειρο και να δώσει χιόνια πρόσκαιρα στα 800 μέτρα. Μπράβο που κράτησε, και πάμε στα 12αρια, με ελπίδες.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, MenNaousa11 είπε:

Tο εγραψα σε μια ομαδα στο fb, το αντιγραφω και εδω γιατι βλεπω πολυ γκρινια ενω το ημερολογιο δειχνει 30 Νοεμβρη. 

"Δε ψαχνουμε τη σουπερ ντουπερ μεγαλη ψυχρη εισβολη, καποτε καπως ετσι ξεκινουσανε η χειμωνες. Πρωτα τα ορεινα, καμια Φλωρινα και επειτα επαιραν σειρα και τα χαμηλοτερα. Φυσικα οχι παντα σε αυτη την ακολουθια και οχι παντα την ιδια περιοδο. Φετος αργησε λιγο να παρει μπρος ο καιρος και το πρωτο 15ημερο του Δεκεμβριου θα ειναι σχετικα ηπιο, αλλα χαλαλι αν εχει σταματησει οριστικα η αντικυκλωνικη αρρωστια των τελευταιων μηνων. Οποιοι περιμενετε καθε μηνα να κατεβαινει ενα - 15 και να χιονιζει μεχρι την Κρητη, θα απογοητευτειτε, ενας κανονικος χειμωνας δεν εχει ουτε 3 μηνες βοριαδες ουτε απο μια τεραστια εισβολη καθε μηνα. Μακαρι να υπαρξει ποικιλια και να επιβεβαιωθουν σε αρχικο χρονο οι βροχες και τα χιονια στα βουνα. Μετα βλεπουμε."

Παντως

Φλωρινα μ.ο Νοεμβρίου 1.9 μερες χιονιού- φετος 0

μ.ο Δεκεμβρίου 5.9 μέρες χιονιου - φετος 1-15 θα ναι 0 και με το διαβοητο Δυτικο ρεύμα μαλλον θα φτάσει Χριστούγεννα με 0. Με προσημεμοκρατια να ταν πιο πολλες μερες χιονιού θα ειχε εστω της 1 ωρας χα χα χα

Καλα Θεσσαλονίκη δεν το συζητάω καν με Δυτικό ρεύμα το μονο που θα γίνει είναι  θα βγαλουν μουχλα απο την υγρασια και τα α........α μας. Γιατι χιόνια με τετοια κυκλοφορία μονο στο "Μονος στο Σπιτι" που θα δείξει κλασσικα στις γιορτες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Xionoflorina είπε:

Παντως

Φλωρινα μ.ο Νοεμβρίου 1.9 μερες χιονιού- φετος 0

μ.ο Δεκεμβρίου 5.9 μέρες χιονιου - φετος 1-15 θα ναι 0 και με το διαβοητο Δυτικο ρεύμα μαλλον θα φτάσει Χριστούγεννα με 0. Με προσημεμοκρατια να ταν πιο πολλες μερες χιονιού θα ειχε εστω της 1 ωρας χα χα χα

Καλα Θεσσαλονίκη δεν το συζητάω καν με Δυτικό ρεύμα το μονο που θα γίνει είναι  θα βγαλουν μουχλα απο την υγρασια και τα α........α μας. Γιατι χιόνια με τετοια κυκλοφορία μονο στο "Μονος στο Σπιτι" που θα δείξει κλασσικα στις γιορτες.

Αφου το εγραψα, καιρικα ειμαστε μισο μηνα τουλαχιστον πισω. Απο μεσα Δεκεμβρη και μετα βλεπουμε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, Xionoflorina είπε:

Παντως

Φλωρινα μ.ο Νοεμβρίου 1.9 μερες χιονιού- φετος 0

μ.ο Δεκεμβρίου 5.9 μέρες χιονιου - φετος 1-15 θα ναι 0 και με το διαβοητο Δυτικο ρεύμα μαλλον θα φτάσει Χριστούγεννα με 0. Με προσημεμοκρατια να ταν πιο πολλες μερες χιονιού θα ειχε εστω της 1 ωρας χα χα χα

Καλα Θεσσαλονίκη δεν το συζητάω καν με Δυτικό ρεύμα το μονο που θα γίνει είναι  θα βγαλουν μουχλα απο την υγρασια και τα α........α μας. Γιατι χιόνια με τετοια κυκλοφορία μονο στο "Μονος στο Σπιτι" που θα δείξει κλασσικα στις γιορτες.

Όμως μπαίνουν και άλλες περιοχές που τα πήγαν χάλια τα τελευταία χρόνια, που η αντικυκλωνική ροή έδινε όμορφες ανοιξιάτικες  μέρες μέσα στον... Δεκέμβριο και τώρα αν πάνε όλα καλά ετοιμάζονται για πραγματικό χειμωνα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Όμως μπαίνουν και άλλες περιοχές που τα πήγαν χάλια τα τελευταία χρόνια, που η αντικυκλωνική ροή έδινε όμορφες ανοιξιάτικες  μέρες μέσα στον... Δεκέμβριο και τώρα αν πάνε όλα καλά ετοιμάζονται για πραγματικό χειμωνα.

Με χιόνια στα 2500 μ. Και τα πεδινά εκτός. Νορμάλ για Δεκέμβριο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν υπάρχει τίποτα στους χάρτες..τι να λέμε τώρα..ούτε εικονικός στις 1.000ωρες..πόνεσαν τα ματια μου..

Επεξεργάστηκε από Snow sick
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, nikolas 2365 είπε:

Με χιόνια στα 2500 μ. Και τα πεδινά εκτός. Νορμάλ για Δεκέμβριο. 

1000 μέτρα κάτω από αυτό που λες τουλάχιστον αν έβγαινε Τζιφός, Ουκμο.. και λίγα λεω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπέροχοι χάρτες με διαρκείς διαταραχές σε βάθος χρόνου! Δεν ξέρω τι άλλο θα πρέπει να περιμένει κανείς γι αυτή τη χρονική περιοδο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 νοεμβριου εχουμε παιδια.Ο χειμωνας ξεκιναει τελος δεκεμβριου

Ας ριξει πρωτα και λιγο νερακι,

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=6&

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να θυμίσω ότι την τελευταία 20ετια χιονιά πεδινων οπουδήποτε στη χώρα τον Δεκεμβριο εγώ θυμάμαι 3 φορές. Αν κανω λάθος ας με διορθώσει κάποιος και ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη.

Αυτό σημαίνει 1 φορά ανα 7 χρόνια χοντρικά.

Ας απολαύσουμε λοιπόν τις επερχόμενες διαταραχές γιατι κι αυτό χειμώνας είναι ρε παιδιά 

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Spartan είπε:

30 νοεμβριου εχουμε παιδια.Ο χειμωνας ξεκιναει τελος δεκεμβριου

ο ποιος? ανυπαρτκους χειμωνες κανει τα τελευταια χρονια ειδικα για πεδινο χιονι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Υπέροχοι χάρτες με διαρκείς διαταραχές σε βάθος χρόνου! Δεν ξέρω τι άλλο θα πρέπει να περιμένει κανείς γι αυτή τη χρονική περιοδο

αυτο εδω περιμενουμε οπως το 2001 :

archives-2001-12-18-12-2.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Athinaios είπε:

ο ποιος? ανυπαρτκους χειμωνες κανει τα τελευταια χρονια ειδικα για πεδινο χιονι...

Ε τι να κανουμε ρε φιλαρακο?δεν ειμαστε και ροβανιεμι.Για να εχουμε το πεδινο χιονι καθε χρονο στο τσεπακι μας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Athinaios said:

αυτο εδω περιμενουμε οπως το 2001 >

archives-2001-12-18-12-2.png

Ασφαλως. Καθε 20 χρονια συμβαίνει περίπου στατιστικά κάτι τέτοιο. Και χωρίς άνοδο των Τ παγκοσμίως τα 20.χρόνια. Θέλει υπομονή 

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Να θυμίσω ότι την τελευταία 20ετια χιονιά πεδινων οπουδήποτε στη χώρα τον Δεκεμβριο εγώ θυμάμαι 3 φορές. Αν κανω λάθος ας με διορθώσει κάποιος και ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη.

Αυτό σημαίνει 1 φορά ανα 7 χρόνια χοντρικά.

Ας απολαύσουμε λοιπόν τις επερχόμενες διαταραχές γιατι κι αυτό χειμώνας είναι ρε παιδιά 

Δεν ξέρω για την 20ετια, αλλά την δεκαετια  αυτή να έκανε μια φορά νομίζω. 

Αλλά έχει σημασία και πότε μέσα στον Δεκέμβριο. Αν πάμε μέχρι τέλους έχει κάνει κάποιες φορές,αλλά πρώτο 15 ήμερο μόνο τον χιόνια της Αττικής τον Δεκέμβριο του 2010 8-9 του μήνα νομίζω, όπου είχα την τιμή να τον ζησω μιας και σας είχα επισκεφτεί με το σχολείο.

Ε μετά από 8 ήμερο τότε είχαμε και τον κεντροβορεια χιόνια που μας είχε στην Λάρισα πολύ καλή χιονόστρωση περίπου 40 πόντους.

Από εκεί και πέρα  για όλο τον μήνα είναι ο κλασσικός χαμός του Βόλου το 2014 παραμονές Πρωτοχρονιας.

Ο προσήνεμος τέλη Δεκέμβρη του 16 που ζήτησα να με φιλοξενήσει κάποιος, και τον έζησα, και τελος ένα χιόνι που έδωσε σχετικά καλή χιονόστρωση στην Λαμία νομίζω 22 Δεκεμβρίου του 17

Α ναι και τα περσινά πάλι στην Ζηνοβία.

 

Τώρα δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος Θρακιώτικος χιονιάς αυτή την δεκαετία που πέρασε 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ε και περισυ είχε χιονίσει καλά τέλη Δεκέμβρη,πολλές περιοχές της Βοιωτίας είδαν ιστορικά χιόνια,πχ Λεοντάρι,Θήβα,Θεσπιές κτλπ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...