Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα αλλά δε νομίζω να κάνει κάτι δυνατό πριν τις 10 Δεκέμβρη εδώ πέρα άλλωστε πάντα εκεί περί τις 10-15 Δεκεμβρίου άρχιζε καιρικά ο χειμώνας ενώ και μέχρι 10-15 Μάρτη έχει δυναμική αυτός οπότε έχουμε 3.5 μήνες γεμάτους μπροστά μας κι αν βάλουμε και λίγη τύχη άνετα πάμε 4μηνο. Όλοι τα θέλουμε τα χιόνια άλλωστε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, Winterlove είπε:

 ακριβώς.. δυο - τρεις φορές χιόνισε σε εμάς τη περσμένη δεκαετία αλλά χωρίς να το στρώσει, τουλάχιστον στα πεδινά στα 100 μ. που είμαι εγώ ας πούμε και για μερικές ώρες... και 30 ή 31/12/2014 αλλά για δε το μετράω μιας και για λίγο το γύρισε σε χιόνι απλώς.. μια από εκείνες τις βραδιες... αλλά και πέρυσι αν αυτό μετράει, 30/12/2019 που χιόνισε μετά τις δεκατιανές ώρες κι ως το μεσημέρι εδώ με -4.5 μ -5 περίπου στα 850 hPa.. στα 500 ήμασταν σίγουρα καλύτερα, και το θεωρώ περίπτωση για εμένα το συγκεκριμένο... δε ξέρω αν μετραει και αυτό........ επίσης δε χιόνισε σε όλες τις περιοχές, οπως σε εμένα ας πούμε που με αυτή την υψηλή Τ στα 850 hPa έκανε την έκπληξη!

.... το 2014 και το 2016 είχαμε γύρω στο -5 με -5,5 στα 850 hPa, αν θυμάμαι καλά και πιο κάτω δε θυμάμαι αν ήταν, απλώς το 2016 είχαμε πολύ καλή υποστήριξη στα 500 hPa και ιδανική για εμάς προσήνεμη διάταξη.......... το 2010 είχαμε καλύτερη Τ στα 850 hPa (γύρω στο -10), και μια θεαματική βουτιά της Τ σε σχέση με τη προηγούμενη ημέρα που είχαμε σχεδόν 20 βαθμούς...  δε θυμάμαι περισσότερα..

Αλλά για ιστορικό, συνήθως Γενάρη Φλεβάρη........

Στα νότια ναι εκεί Γενάρης και Φλεβάρης (Δεκέμβριος μετά τις 15-20 και καμιά φορά και μέχρι αρχές Μάρτη). Εδώ όμως διστυχώς είναι αρχές Δεκέμβρη - μέσα Φλεβάρη. Τα καλά χιόνια είναι μέσα Δεκέμβρη - τέλος Γενάρη αντε αρχές Φλεβάρη το πολύ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, Xionoflorina είπε:

Παντως

Φλωρινα μ.ο Νοεμβρίου 1.9 μερες χιονιού- φετος 0

μ.ο Δεκεμβρίου 5.9 μέρες χιονιου - φετος 1-15 θα ναι 0 και με το διαβοητο Δυτικο ρεύμα μαλλον θα φτάσει Χριστούγεννα με 0. Με προσημεμοκρατια να ταν πιο πολλες μερες χιονιού θα ειχε εστω της 1 ωρας χα χα χα

Καλα Θεσσαλονίκη δεν το συζητάω καν με Δυτικό ρεύμα το μονο που θα γίνει είναι  θα βγαλουν μουχλα απο την υγρασια και τα α........α μας. Γιατι χιόνια με τετοια κυκλοφορία μονο στο "Μονος στο Σπιτι" που θα δείξει κλασσικα στις γιορτες.

Συμφωνώ κατά βάθος συνονόματε αλλά μετά από ένα τόσο άθλιο υετικά και καιρικά γενικά φθινόπωρο ...και με τον τεράστιο κίνδυνο να συνεχίσει η ανομβρία και η αντικυκλωνική κυκλοφορία προσωπικά προτιμώ νοτιάδες και βροχές από την πλήρη ανομβρία.....εδώ ούτε συννεφιά δεν είχαμε 28 στις 30 μέρες του μήνα.....ας έρθουν νοτιάδες έστω και τώρα έστω και αργά.. δηλαδή έχουμε τώρα την κυκλφορία που θα έπρεπε να έχουμε αρχές Νοέμβρη...και μετά από τις 10-15 του μήνα σιγά σιγά να ψυχραίνει...ΑΛΛΑ προσοχή όχι με αντικυκλώνες και ξηρό βόρειο ρεύμα που είναι θάνατος καιρικά για όλη σχεδόν την ηπειρωτική χώρα...αλλά με πολλά χαμηλά σε συνδυασμό με βοριάδες στα κεντροβόρεια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, Xionoflorina είπε:

Το θέμα είναι ότι ''μισό μήνα πίσω τουλάχιστον'' είμαστε εδώ και μία δεκαετία κάθε Δεκέμβρη. Για αυτό έχει καταντήσει ο Δεκέμβρης, ο μήνας της Δ. Μακεδονίας  αντί για 5+ να βγαίνει με 0-1 μέρες χιονιού χρόνια τώρα  και σοβαρό χιονι να χει να κάνει από το 2011.  Δεν ανησυχούμε όμως γιατί θα υπάρξει εξισορρόπηση τον ένδοξο Απρίλιο που πλέον είναι ο 2ος πιο χιονιστερός μήνας στα 700μ😂🤣

Στις ΗΠΑ (και ειδικά στις πολιτείες με παρόμοιο με την Ελλάδα κλίμα) έτσι γίνεται. Ο Απρίλιος είναι ψυχρότερος από το Νοέμβριο και αντιστοιχεί στο διάστημα 15 Νοεμβρίου - 15 Δεκεμβρίου κλιματικά ενώ ο χειμώνας αρχίζει ~23 Δεκεμβρίου. Και κρατάει μέχρι ~22 Μαρτίου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάμε στην ζώνη των 18αριών. Εκτός από το τζεμ, που πιστεύω ότι θα διορθώσει, πλέον δεν έχουμε κάποιο μοντέλο που να φοβόμαστε γενικά, δεν θα πάει τόσο δυτικά ο αυλώνας ώστε να μην μας επηρεάσει. Βελτίωσε το 18αρι αικον την πρώτη διαταραχή ευτυχώς, δεν απορροφιέται από τον αυλώνα, οπότε χρειαζόταν το ελαφρύ δυτίκισμα για να κερδίσουμε χιλιοστά. Έτσι και αλλιώς ο ευρωπαίος με αρχικά δυτικότερο σενάριο βγαίνει καλύτερος γιατί έχει σημασία και η συνέχεια..

δεν μου πολυαρέσει το αικον, τέλος πάντων.

καλός ο τζίφος.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ανακατεύει την τράπουλα το 18αρι και δείχνει ένα restart στην κυκλοφορία μετά το πρώτο 10μερο...κάτι ανάλογο έδειξε και χθες πάντως

Επεξεργάστηκε από giannis_salonica
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ

  • Moderators
  •  1.113
  • 680 μηνύματα
  • Τοποθεσία: Καλλιθέα Μυτιλήνης

Γεια σας παίδες......Είπα και φέτος να ανεβάσω, τα όσα σημάδια έμαθα να διαβάζω στην φύση , προϊόν μελέτης πολλών χρόνων απο παππού και μπαμπά.....Ετσι λοιπον σύμφωνα με τις δικές μου φετινές παρατηρήσεις , ο Οκτώβρης φαίνεται βροχερός με νοτιάδες προς τα μέσα του.. Ο Νοέμβριος δείχνει να  μπαίνει με βροχές και το πρώτο κρύο διάστημα  15- 20.. Δεκέμβρης με πρώιμα κρύα και τα πρώτα χιόνια σε ορεινά -ημιορεινά  στο διάστημα   8-12... Αυξημένη πιθανότητα για χιονοεισβολή στο κλείσιμο του... Γενάρης 2021, κρύο και χιόνια στο πρώτο μισό του, ακόμα και σε πολύ χαμηλά υψόμετρα.. Φεβρουάριος , ήπιος θερμοκρασιακά με νοτιάδες και διαστήματα με βροχές..Γύρω στις 20 μεγάλη χιονοκακοκαιρία... Μάρτιος κρύος στο πρώτο μισό του , με εκπλήξεις στο διάστημα  6 με 13..

Για να δούμε, θα επαληθευτεί το μακροπρόθεσμο μου; 🤣 

Καλό μήνα παίδες, με υγεία και... πολλά χιόνια !!!!!!

Επεξεργάστηκε από ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ψιλοχαλαρα το μοντελιγκ από πλευράς μου μιας και δεν υπάρχει χιονο-ενδιαφερον άμεσα.οκ θα έχουμε απ' όσο είδα συννεφιές βροχές κτλ αλλά το πραγματικό ενδιαφέρον νομίζω θα το φέρει ο μπαστακας όταν μετατραπεί σε σιβηρικό και κυλήσει από νότια του το παγωμένο ποτάμι της Αγίας Σιβηρίας...υπομονή κάποιες μέρες και μετά βουρ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απότομη προσγείωση τα πρωινά για την κακοκαιρία μας... Την χάλασαν πάρα πολύ όλα μαζί!!🤬 (για τον Αυλώνα μιλάω, αυτό στις 3 Δεκέμβρη ευτυχώς βελτιώθηκε εκ νέου..)

Τι να πω τώρα πραγματικά... Πάμε για το επόμενο.....πφφ

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

θερμοκρασια πανω απο τα κανονικα επιπεδα και η χθεσινη εκτιμιση ευρωπαιου μεχρι 27 δεκεμβρη...

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καψατε παλι ολο το χειμωνα πριν καν ερθει...Για πείτε γιατι ;καηκε απο τα μακροπρόθεσμα.;;..Για δείξτε μακροπρόθεσμα πριν από 20 μερες και 15 τι εδειχναν για αυτη τη βδομαδα που ερχεται;;;..εδειχναν χιονια δυτικης Ευρώπης; ;; γιατι εγω νομιζω ενα αντικυκλωνα εδειχναν και μονο προς τουρκια κρυο και βγήκε αντιθετο αποτελεσμα για 2 εβδομάδες μπροστά....σιγά τωρα που ξέρουν τι καιρο θα κανει το Δεκέμβριο και το γεναρη

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Καψατε παλι ολο το χειμωνα πριν καν ερθει...Για πείτε γιατι ;καηκε απο τα μακροπρόθεσμα.;;..Για δείξτε μακροπρόθεσμα πριν από 20 μερες και 15 τι εδειχναν για αυτη τη βδομαδα που ερχεται;;;..εδειχναν χιονια δυτικης Ευρώπης; ;; γιατι εγω νομιζω ενα αντικυκλωνα εδειχναν και μονο προς τουρκια κρυο και βγήκε αντιθετο αποτελεσμα για 2 εβδομάδες μπροστά....σιγά τωρα που ξέρουν τι καιρο θα κανει το Δεκέμβριο και το γεναρη

Ακριβώς αυτό που λες φίλε...όπως ακριβώς τα λες....πέραν των 100-120 ωρών ή αλλιώς πέραν των 4-5 ημερών δεν υπάρχει πρόβλεψη....μια ψιλοτάση μόνο έως τις 7-8 μερες και αυτη φέτος ειδικά δεν πάει καλά.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ κρατάω και νομιζω πως το έχουμε δει ολοι μας αυτό πως οι εμμονές που παρουσιαζει η κυκλοφορία κυρίως μέσα στους χειμώνες κρατάνε από ένα μήνα μέχρι και 3,αρα μην περιμενετε ο μπαστακας να ξεκολλήσει ευκολα, η μόνη περιοχη που επηρεάζεται θετικά είναι η δυτική Ελλάδα και το κρατάμε επισης σαν θετικο αυτό γιατι θα μπορουσε να ήταν και χειρότερα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Καψατε παλι ολο το χειμωνα πριν καν ερθει...Για πείτε γιατι ;καηκε απο τα μακροπρόθεσμα.;;..Για δείξτε μακροπρόθεσμα πριν από 20 μερες και 15 τι εδειχναν για αυτη τη βδομαδα που ερχεται;;;..εδειχναν χιονια δυτικης Ευρώπης; ;; γιατι εγω νομιζω ενα αντικυκλωνα εδειχναν και μονο προς τουρκια κρυο και βγήκε αντιθετο αποτελεσμα για 2 εβδομάδες μπροστά....σιγά τωρα που ξέρουν τι καιρο θα κανει το Δεκέμβριο και το γεναρη

Πες τα ρε φιλε...Καλο μηνα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 λεπτά πριν, OLYMPUS MONS είπε:

Εγώ κρατάω και νομιζω πως το έχουμε δει ολοι μας αυτό πως οι εμμονές που παρουσιαζει η κυκλοφορία κυρίως μέσα στους χειμώνες κρατάνε από ένα μήνα μέχρι και 3,αρα μην περιμενετε ο μπαστακας να ξεκολλήσει ευκολα, η μόνη περιοχη που επηρεάζεται θετικά είναι η δυτική Ελλάδα και το κρατάμε επισης σαν θετικο αυτό γιατι θα μπορουσε να ήταν και χειρότερα 

Καιρός δεν είναι να πάθει εμμονή ο καιρός με τα δυτικά? Χρόνια έχει!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ανεβαινει αρκετα πανω ο αζορικος στα σχετικα μακρινα..12αρια και βλεπουμε..

gfs-0-360.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Diagramme GEFS

ποδαρικο με κρυο και χιονακια ο Δεκεμβρης  και  , αν αυτη η ταση ας πουμε για το πρωτο μισο  , με βροχες και χιονια στα ορεινα  προσκαιρα ισως χαμηλοτερα , συνδιαστει και με μια  ψυχρη-υετοφορα εισβολη στο τριτο 10ημερο....για μενα θα αγγιξει το τελειο ❄️❄️ !!!!

καλησπερα και οσο το δυνατον καλο μήνα σε όλους !!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, INUIT είπε:

Diagramme GEFS

ποδαρικο με κρυο και χιονακια ο Δεκεμβρης  και  , αν αυτη η ταση ας πουμε για το πρωτο μισο  , με βροχες και χιονια στα ορεινα  προσκαιρα ισως χαμηλοτερα , συνδιαστει και με μια  ψυχρη-υετοφορα εισβολη στο τριτο 10ημερο....για μενα θα αγγιξει το τελειο ❄️❄️ !!!!

καλησπερα και οσο το δυνατον καλο μήνα σε όλους !!!

Πάντα με θετική διάθεση φίλε INUIT. Καλό μήνα σε όλους και υπομονή. Εγώ κάνω μια αποχή και απλά βλέπω τρεξίματα. Όταν φανεί κάτι θα ασχοληθώ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 minutes ago, thesprotos said:

Καιρός δεν είναι να πάθει εμμονή ο καιρός με τα δυτικά? Χρόνια έχει!! 

Καιρός ήταν συμφωνώ, θυμάμαι μια χρόνια μετά το 2010 με συνεχόμενες χειμερινές κακοκαιριες στα δυτικά της χώρας αλλά με πιο νότια κατευθυνση επηρεάζοντας περισσοτερο τα ορεινά της Στερεάς Ελλάδας και της πελοποννησου, κάθε 2 εβδομάδες γεμίζανε χιόνι τα βουνά νομίζω ήταν τον χειμώνα του 13 αν δεν κάνω λάθος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...