Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλό ήταν το 6αρι, αν έβγαινε η πρώτη καρτέλα επακριβώς έτσι, αλλά από ότι φαίνεται η κακοκαιριά στις 6-8 του μήνα μπορεί να δεχθεί ακόμα μεγάλες διαφοροποιήσεις. Κατά τα άλλα το καιρικό ενδιαφέρον φαίνεται επιτέλους συνεχές, αμείωτο, εχθές είδα τους δείκτες, αρκετά χαμηλοί, και για την συνέχεια να δούμε και σήμερα τι θα δείξουν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 ώρες πριν, Xionoflorina είπε:

Ενώ η Μακεδονία πάει καλά το Δεκέμβριο την τελευταία δεκαετία;;Δ. Μακεδονία στον Δεκέμβριο, τον άλλοτε καλύτερο μήνα έχει να χιονίσει από το..... 2011. Πέρασε 2012 τίποτα, 2013 τίποτα, 2014 Βόλο και κάτω, 2015 τίποτα. .. .......... 2019 τίποτα, και πάμε και για 2020 τίποτα.  Στα 700μ δεν μπορεί 9 χρονιές να σταυρώσει χιόνι Δεκέμβρη μήνα..

 Γιάννενα το 2010 χιόνισε τότε με το μεγάλο χιόνι της Λάρισας, τότε χιόνισε τελευταία φορά και Πελλο-ημαθίες. Θεσσαλονίκη δεν χιόνισε καλά ούτε τότε. Σιγά την χειρότερη θέση που είναι η Ήπειρος από την Μακεδονία έτσι πως έχει καταντήσει το Δεκέμβρη. Εκτός και αν εννοείς ότι με τέτοια κυκλοφορία δεν θα χιονίσει φέτος στη Θήβα και τα Βίλια Δεκέμβρη.  

Εγώ το αποτέλεσμα λέω και το αποτέλεσμα λέει ότι 0+0 = 0.  Τώρα αν θα είναι 0 μέρες χιονιού με 500μμ βροχής και 0 μέρες χιονιού με 0μμ βροχής και ήλιο, το χιόνι 0 θα ναι και στις 2 περιπτωσεις😂

Τα καλύτερα χιόνια είναι τέλος Δεκέμβρη, Γενάρη, Φλεβάρη, αρχές Μάρτη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 ώρες πριν, Xionoflorina είπε:

archives-1998-12-8-12-0.png

archives-1999-12-22-12-0.png

archives-2000-12-22-12-0.pngarchives-2001-12-17-0-0.png

archives-2002-12-19-0-0.png

archives-2003-12-16-0-0.png

archives-2004-12-22-0-0.png

archives-2005-12-18-12-0.png

archives-2007-12-15-12-0.png

archives-2008-12-26-12-0.png

archives-2010-12-15-12-0.png

 

Δεν ξέρω αν θα αντέξει να τα σηκώσει όλα αυτά. Δεν υπήρχε σχεδόν χρονιά με εξαίρεση το 2006-07 που να μην ειχε ένα χιόνι 15-25. Άλλοτε ημιορεινό, άλλοτε πεδινό, άλλοτε πιο πολύ προσήνεμο αλλά πάντα ήταν εκεί.  Το 2001 ήταν το σπάνιο το ιστορικό αλλά τα χιόνια εκεί ήταν μέχρι το 2010. Μετά τα χάσαμε και ''ο χειμώνας ξεκινάει τέλος Δεκέμβρη'' που λένε διαφοροι πια

Η έννοια του χειμώνα είναι πολύ σχετική. Και δεν είναι μόνο χιόνια προφανώς. Ναι μπορεί να το εννοείς έτσι εγώ ωστόσο στην εύκρατη ζώνη εννοώ το ψυχρότερο 3μηνο του έτους. Κι αυτό είναι περίπου 21 Δεκ - 21 Μαρ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Η έννοια του χειμώνα είναι πολύ σχετική. Και δεν είναι μόνο χιόνια προφανώς. Ναι μπορεί να το εννοείς έτσι εγώ ωστόσο στην εύκρατη ζώνη εννοώ το ψυχρότερο 3μηνο του έτους. Κι αυτό είναι περίπου 21 Δεκ - 21 Μαρ.

Για μένα Χειμώνας είναι οι μέρες με μονοψήφια μέγιστη. Σήμερα έχουμε την πρώτη μέρα Χειμώνα για φέτος..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν ανατρέξουμε στους χάρτες του 2011 τέτοιας περιόδου περίπου και δούμε τι έδειχναν τα μοντέλα θα μας έπιανε απελπισία και τότε...εκείνος ο χειμώνας εν τέλει(2011-2012) ήταν απ τους πιο χορταστικούς των τελευταίων ετών και απ ότι γνωρίζω ήταν χειμώνας la nina όπως και ο φετινός δηλαδή χωρίς να σημαίνει ότι θα επικρατήσει η ίδια κατάσταση απαραιτήτως...απλά θέλω να πω πως ότι είναι να γίνει θα γίνει και ακόμα δεν μπήκαμε επίσημα στον χειμώνα οπότε οι χάρτες στα μακρινά με αφήνουν παντελώς αδιάφορο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, OLYMPUS MONS said:

Η πολικη δίνη μεταμορφώθηκε σε πολικο αστέρα 

vortice-polare-3bmeteo-111832.jpg

Αστέρι ΜΠΛΟΚ αλλά Τζανετακος

ΟΜΩΣ όλα καλά. Δροσουλα κάνει βροχούλες έρχονται δεν μένουμε και στον Καναδά 

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, OLYMPUS MONS είπε:

Καιρός ήταν συμφωνώ, θυμάμαι μια χρόνια μετά το 2010 με συνεχόμενες χειμερινές κακοκαιριες στα δυτικά της χώρας αλλά με πιο νότια κατευθυνση επηρεάζοντας περισσοτερο τα ορεινά της Στερεάς Ελλάδας και της πελοποννησου, κάθε 2 εβδομάδες γεμίζανε χιόνι τα βουνά νομίζω ήταν τον χειμώνα του 13 αν δεν κάνω λάθος 

Χειμώνας 12-13

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, OLYMPUS MONS είπε:

Καιρός ήταν συμφωνώ, θυμάμαι μια χρόνια μετά το 2010 με συνεχόμενες χειμερινές κακοκαιριες στα δυτικά της χώρας αλλά με πιο νότια κατευθυνση επηρεάζοντας περισσοτερο τα ορεινά της Στερεάς Ελλάδας και της πελοποννησου, κάθε 2 εβδομάδες γεμίζανε χιόνι τα βουνά νομίζω ήταν τον χειμώνα του 13 αν δεν κάνω λάθος 

Χειμώνας 12-13

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΠΑΜΕΓΕΡΑΚΗΔΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΝΟΜΩΝ, ΕΝΩΘΕΊΤΕ!

Μόνο αυτό θα πω πριν με μπαναρει ισοβια ο Βαγγέλης.

Σας αγαπώ όλους αλλά λίγο περισσότερο τον Μιχαλακο 😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, BrainA είπε:

ΠΑΜΕΓΕΡΑΚΗΔΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΝΟΜΩΝ, ΕΝΩΘΕΊΤΕ!

Μόνο αυτό θα πω πριν με μπαναρει ισοβια ο Βαγγέλης.

Σας αγαπώ όλους αλλά λίγο περισσότερο τον Μιχαλακο 😎

Ελα τι εγινε ερχεται?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάλι υποβιβασμός κακοκαιρίας στις 3 του μήνα.. χάνω στον καιρό, αλλά από το ποστ του brainA, τουλάχιστον κερδίζω στην αγάπη 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αυτο που καθε χρονο τα μακροπροθεσμα καινε περιπου τις ιδιες περιοχες με προβληματιζει. ειτε για την αξιοπιστια τους ειτε για την πραγματικοτητα (κλιματικη αλλαγη).

ας περιμενουμε. μεχρι να περασει το πρωτο δεκαημερο δεν ασχολουμαι προσωπικα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 ώρες πριν, sotos*snow είπε:

Συμφωνώ κατά βάθος συνονόματε αλλά μετά από ένα τόσο άθλιο υετικά και καιρικά γενικά φθινόπωρο ...και με τον τεράστιο κίνδυνο να συνεχίσει η ανομβρία και η αντικυκλωνική κυκλοφορία προσωπικά προτιμώ νοτιάδες και βροχές από την πλήρη ανομβρία.....εδώ ούτε συννεφιά δεν είχαμε 28 στις 30 μέρες του μήνα.....ας έρθουν νοτιάδες έστω και τώρα έστω και αργά.. δηλαδή έχουμε τώρα την κυκλφορία που θα έπρεπε να έχουμε αρχές Νοέμβρη...και μετά από τις 10-15 του μήνα σιγά σιγά να ψυχραίνει...ΑΛΛΑ προσοχή όχι με αντικυκλώνες και ξηρό βόρειο ρεύμα που είναι θάνατος καιρικά για όλη σχεδόν την ηπειρωτική χώρα...αλλά με πολλά χαμηλά σε συνδυασμό με βοριάδες στα κεντροβόρεια...

. Έγινε η ζημιά το φθινόπωρο  και θα πάρει η μπάλα και τον πρώτο μήνα του χειμώνα...... Τι να κάνουμε θα το υποστούμε. Απλά ότι ανωμαλία και να κάνει φέτος, ακόμα και 10 χρονιά σερί να μην ξαναχιονίσει Δεκέμβρη, δεν θα αλλάξει ότι τα χιόνια και τα κρύα από τον Δεκέμβρη με έκαναν χιονόφιλο( άντε μαζί με το γνωστό του Νοέμβρη). Άλλη μαγεία και αίσθηση το χιόνι στις 20 Δεκέμβρη, η πιο ωραία εποχή του χρόνου με όλα στολισμένα, με τη πιο χαρούμενη περίοδο της χρονιάς( εκτός από τη φετινή ανωμαλία) με τη πιο μικρή διάρκεια μέρας του χρόνου που κρατάει τη χιονοκάλυψη για βδομάδες. Όπως λέει και ο Ζιακό ο καιρός είναι και  ψυχή και συναίσθημα και σαν το συναίσθημα σε βαρύ Δεκέμβρη δεν μπορεί να δώσει κανένας άλλος μήνας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάει να σηκώσει κεφάλι ο Τζανετάκος στις 200 ώρες. Μου αρέσει που είπα να κάνω αποχή. Ο σβέρκος σαν παντζάρι θα γίνει. 

Επεξεργάστηκε από nikolas 2365
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Συνεχίζεται η υπομονή και τα αδιάφορα τρεξίματα...

Ιώβεια θα πρέπει να είναι. Όταν στραβώνει η φάση έτσι, συνήθως ή μεταξύ Χριστουγέννων-Πρωτοχρονιάς 28-30 κάπου εκεί ή προς τα Θεοφάνεια γίνεται το ανακάτεμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Πάει να σηκώσει κεφάλι ο Τζανετάκος στις 200 ώρες. Μου αρέσει που είπα να κάνω αποχή. Ο σβέρκος σαν παντζάρι θα γίνει. 

Μπα αποχή από τα μοντέλα και να θες δεν γίνεται, εγώ μιας και καταιγιδοφιλος, μόνο το καλοκαίρι μπορούσα να κάνω αποχή για..2 μέρες κατά την διάρκεια σίγουρης 10ημερης βαρετοκαιριας 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Xionoflorina είπε:

Ιώβεια θα πρέπει να είναι. Όταν στραβώνει η φάση έτσι, συνήθως ή μεταξύ Χριστουγέννων-Πρωτοχρονιάς 28-30 κάπου εκεί ή προς τα Θεοφάνεια γίνεται το ανακάτεμα

Διαφωνώ ,φέτος το Στράβωμα είναι εντελώς διαφορετικό με τα προηγουμενα χρόνια.μην καις εύκολα όλο το δεύτερο δεκαήμερο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

οποιος δει ιδια εποχη το 2016 για παραδειγμα τι ψυχος υπηρχε στην ρωσια και πως ηταν η κυκλοφορια γενικοτερα, καταθλιψη θα παθει...

ειναι σαν να ειναι και λιγοτερο το ψυχος γενικοτερα στα 850 hpa...  ισως ειναι η ιδεα μου βεβαια.

και το περιεργο ειναι οτι δεν υπαρχει ουτε στην αμερικη καλη προοπτικη ακομα. μονο η ανατολικη ρωσια κλασσικα εχει ψυχος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

οποιος δει ιδια εποχη το 2016 για παραδειγμα τι ψυχος υπηρχε στην ρωσια και πως ηταν η κυκλοφορια γενικοτερα, καταθλιψη θα παθει...

ειναι σαν να ειναι και λιγοτερο το ψυχος γενικοτερα στα 850 hpa...  ισως ειναι η ιδεα μου βεβαια.

και το περιεργο ειναι οτι δεν υπαρχει ουτε στην αμερικη καλη προοπτικη ακομα. μονο η ανατολικη ρωσια κλασσικα εχει ψυχος.

Οδυσσέα με την τωρινή κυκλοφορία τι να το κάνουμε το ψύχος. Όταν ο Αζορικός αγκαλιάσει μεγάλη Βρετανία και κεντροδυτικη Ευρώπη τότε θέλουμε στα Β.Α τα -20 για να φτάσει εδώ ένα -10. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...