Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, thanossnow είπε:

Γκάρυ φασόλια πήρες που σε είπα,?????

αστα φασόλια εσύ και άρχισε να βάζεις τα κάρβουνα 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ απέχω απ' αυτή την μάχη και το παίζω Πόντιος Πιλάτος...Θρακιώτες και Ηπειρώτες μπορείτε να τραβάτε ελεύθερα χαμηλά και συλωνες...χαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, giannis_salonica είπε:

αστα φασόλια εσύ και άρχισε να βάζεις τα κάρβουνα 🤣

Μακάρι αλλά που τέτοια τύχη 🤣🤣...χορτάσαμε από φασόλια φέτος...χαχαχαχ

Επεξεργάστηκε από thanossnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Εγώ απέχω απ' αυτή την μάχη και το παίζω Πόντιος Πιλάτος...Θρακιώτες και Ηπειρώτες μπορείτε να τραβάτε ελεύθερα χαμηλά και συλωνες...χαχαχαχα

Άσε και δεν μας πείθεις..κάτσε να σου βγάλει το ευρωπαϊκό κανένα 990 Εύβοια Βόλο με το μηδέν στα 850 Χαλκίδα και το -4 να μην περνάει τα Τέμπη και θα βγάλεις πάλι νυχάκια 😂😉🐱 

Σου έχω και συμβιβασμό 

xx_model-en-308-0_modez_2021012100_186_17_108_m42.png

xx_model-en-308-0_modez_2021012100_186_17_108_m3.png

Επεξεργάστηκε από nikolas 2365
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

διαγραμμα χιονιου Αθηνα+ θεσσαλονικη απο 6αρι γφσ.. το ευρωπαικο τα βλεπει αναποδα θα δουμε στα 12αρια..

image (22).png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Άσε και δεν μας πείθεις..κάτσε να σου βγάλει το ευρωπαϊκό κανένα 990 Εύβοια Βόλο με το μηδέν στα 850 Χαλκίδα και το -4 να μην περνάει τα Τέμπη 

Α Νικόλα δεν σου τα πανε καλά....το 0 στα 850 να σταματάει στα πόδια της Χαλκιδικής αυτό είναι το ιδανικό....μάλλον δεν διαβάζεις καλά τι γράφεται στο φόρουμ 🤣🤣🤣 Ξέρεις τι ιστορικές πέτσες έχουμε πάρει μ αυτόν τον τρόπο 😂

Επεξεργάστηκε από giannis_salonica
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Άσε και δεν μας πείθεις..κάτσε να σου βγάλει το ευρωπαϊκό κανένα 990 Εύβοια Βόλο με το μηδέν στα 850 Χαλκίδα και το -4 να μην περνάει τα Τέμπη και θα βγάλεις πάλι νυχάκια 😂😉🐱 

Σου έχω και συμβιβασμό 

xx_model-en-308-0_modez_2021012100_186_17_108_m42.png

xx_model-en-308-0_modez_2021012100_186_17_108_m3.png

Πω πω μουφα, τα Γιάννενααααα!!!! 😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επομένως...παίζει το σενάριο που είπε εχθές ένα παιδί (νομίζω ο chemical ) και έκανα κι εγώ σχετική ερώτηση. 

Δλδ να κατέβει νοτιότερα ο αυλώνας εκ ΒΔκων και να δημιουργηθεί χαμηλό πιο νότια και να θάψει τα ημιορεινα Στερεάς, μεταξύ των οποίων και της Αττικής. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, thanossnow είπε:

Μακάρι αλλά που τέτοια τύχη 🤣🤣...χορτάσαμε από φασόλια φέτος...χαχαχαχ

Προσοχή στα φασόλια γιατί δημιουργούν  θερμές και μυρωδικεςαέριες μαζες😁😁😁

Επεξεργάστηκε από thesprotos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

κομοτηνη διαγραμμα 6αρι gfs που ο ευρωπαιος βλεπει πολυ χιονι 2-3 σεναρια πανε προς ευρωπαιο τα αλλα αδεια απο χιονια θα δουμε στα επομενα τρεξιματα

screencapture-www-wetterzentrale-de-en-show_diagrams-php-1611229844514.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Athinaios είπε:

κομοτηνη διαγραμμα 6αρι gfs που ο ευρωπαιος βλεπει πολυ χιονι 2-3 σεναρια πανε προς ευρωπαιο τα αλλα αδεια απο χιονια θα δουμε στα επομενα τρεξιματα

screencapture-www-wetterzentrale-de-en-show_diagrams-php-1611229844514.png

Δε κανουν ετσι σύγκριση....βάλε της Κομοτηνής τα πρωι να σε σχέση με τα μεσημεριανά και να καταλάβεις που θα είναι το απόγευμα ο τζιφος χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

57 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Άσε και δεν μας πείθεις..κάτσε να σου βγάλει το ευρωπαϊκό κανένα 990 Εύβοια Βόλο με το μηδέν στα 850 Χαλκίδα και το -4 να μην περνάει τα Τέμπη και θα βγάλεις πάλι νυχάκια 😂😉🐱 

Σου έχω και συμβιβασμό 

xx_model-en-308-0_modez_2021012100_186_17_108_m42.png

xx_model-en-308-0_modez_2021012100_186_17_108_m3.png

γιατι δεν μου βγαζει αυ τους τους χαρτες?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Πω πω μουφα, τα Γιάννενααααα!!!! 😂😂

Απο τωρα?χαχαχα.Παντως αυτοι οι χαρτες με τα εκατοστα χιονιου σαν ζωγραφια αφηρημενης τεχνης ειναι,Μεχρι και στην θαλασσα της θεσσαλιας - θεσσαλονικης κλπ εκατοστα δειχνουν και στην ηπειρο απο τα γιαννενα μεχρι την θαλασσα του ιονιου νομιζεις οτι ειναι μια πεδιαδα χωρις υψομετρα.Ουτε καν η χιονοστρωση στο μιτσικελι δεν υπαρχει ενω υπαρχουν πολυ ψηλα ψουνα που ως συνηθως τα εκατοστα χιονιου στα χαμηλοτερα υψομετρα δεν εχουν καμια σχεση με τα μεγαλα υψομετρα.Δεν υπζρχουν πιο αναλυτικοι χαρτες για καθε περιοχη?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, fullmoon36 είπε:

γιατι δεν μου βγαζει αυ τους τους χαρτες?

Τι εννοεις αν πας στο ελεύθερο δηλαδη το πρωινό καιοχι στο μεσημεριανό υπαρχουν μαζι με όλα τα αλλα

Πας εδω και αλλάζεις σεναρια

https://meteologix.com/gr/model-charts/euro/greece/m1_snow-depth/20210128-1200z.html

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Τι εννοεις αν πας στο ελεύθερο δηλαδη το πρωινό καιοχι στο μεσημεριανό υπαρχουν μαζι με όλα τα αλλα

Πας εδω και αλλάζεις σεναρια

https://meteologix.com/gr/model-charts/euro/greece/m1_snow-depth/20210128-1200z.html

δεν μου βγαζει τοσο υετο χιονι στον χαρτη σαν τους παραπανω ιδια ημερομηνια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Τι εννοεις αν πας στο ελεύθερο δηλαδη το πρωινό καιοχι στο μεσημεριανό υπαρχουν μαζι με όλα τα αλλα

Πας εδω και αλλάζεις σεναρια

https://meteologix.com/gr/model-charts/euro/greece/m1_snow-depth/20210128-1200z.html

τα βρηκα ξερεις τι ακριβως ειναι αυτα τα σεναρια τα διαφορετικα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, fullmoon36 είπε:

τα βρηκα ξερεις τι ακριβως ειναι αυτα τα σεναρια τα διαφορετικα?

Αυτά είναι τα ανσαμπλ η σεναρια του ευρωπαϊκού...καθένα έχει διαφορετικό υετο...αν για παράδειγμα πας στο σεναρια 42 και αλλάξεις την ωρα τν πας στις 28 του μηνα απογευμα θα δεις στο ύψος χιονιου το χάρτη που ανάρτησε ο Νικόλας πριν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα ensembles του gfs για Αττική δείχνουν οτι ο ΜΟ στα 500 (με οτι θα μπορούσε να συνεπάγεται αυτό - πολλά παιδιά τα ξέρουν καλύτερα) θα κυμανθεί ανάμεσα στο -30 και -35. Αν αφαιρέσουμε κάποια πολύ θερμά σενάρια που μοιάζουν άκυρα αλλά κι αν υποθέσουμε οτι είναι δύσκολο να κάτσει το -35 και -36 που υπάρχει σε ορισμένα, τότε πάμε για κάτω απο -30 και πάνω απο -35. Φαντάζομαι οτι ανάλογα με το πόσο νότια θα είναι η πορεία του αυλώνα και την κλίση του, ένα τέτοιο νούμερο μπορεί να δώσει κυκλογένεση και μπόλικο υετό στα ημιορεινά της Αθήνας. Σωστά?

Αν υποθέσουμε βεβαια οτι πάμε για -4 με -5 στα 850

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...