Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Φωτοαναφορες κακοκαιρίας Μήδεια 13/2/2021-17/2/2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, menidi είπε:

Αυτό είναι και το μεγάλο παράπονο από τη Μήδεια. Η θερμοκρασία. 1.5 βαθμό πιο κάτω θελαμε για το 50% του λεκανοπεδίου, ώστε να γίνει πραγματικά μεγάλος ιστορικός χιονιάς. Δλδ να μπει στο πάνθεον μαζί με τους άλλους 3 (αφήνω έξω το 06 που ήταν χιόνιας ΒΠ). Ιστορικός πάντως ήταν, από την άποψη ότι έσπασε η 13ετια! 

Αλλά οκ. Μην ήμαστε αχάριστοι. Με τέτοια διάταξη, είναι θαύμα το ότι θαφτηκαμε, είτε για περισσότερο είτε για λιγότερο (από κέντρο και κάτω). 

Εμένα με "πείραξαν" 2 πραγματα ώστε να μην κατατάσσω τη Μήδεια στους μεγάλους ιστορικους (και έχω κάθε δικαίωμα να το εκφράζω κι ας ξενερώσουν μερικοί φίλοι): 

1. Το ότι ανέβηκαν οι θερμοκρασίες και άρχισε να λιώνει από τα 100μ και κάτω, ήδη από τις 11 το πρωί 

2. Το ότι δεν το πάγωσε και έλιωσε με τρομερά γρήγορο ρυθμο από το επόμενο κιόλας πρωινό. 

 

 

Συμφωνώ, με 1-1.5 βαθμό κάτω θα ήταν ειδικα για το κεντρο ίσως ο μεγαλύτερος χιονιας μεταπολεμικά! Το 30 ποντο θα το ειχε χαλαρά το Σύνταγμα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, Snowthunder είπε:

Συμφωνώ, με 1-1.5 βαθμό κάτω θα ήταν ειδικα για το κεντρο ίσως ο μεγαλύτερος χιονιας μεταπολεμικά! Το 30 ποντο θα το ειχε χαλαρά το Σύνταγμα...

Ε ναι!!! Όσο δλδ περίπου έριξε εδώ που είχαμε αυτόν τον 1.5 βαθμό πιο κάτω. Γιατί σε υετό....δε νομίζω να υστέρησε το κέντρο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, menidi είπε:

Ε ναι!!! Όσο δλδ περίπου έριξε εδώ που είχαμε αυτόν τον 1.5 βαθμό πιο κάτω. Γιατί σε υετό....δε νομίζω να υστέρησε το κέντρο. 

Σταμάτα την κλάψα.Εχω καλο ψυχολόγο απο μενιδι αν θες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, menidi είπε:

Ε ναι!!! Όσο δλδ περίπου έριξε εδώ που είχαμε αυτόν τον 1.5 βαθμό πιο κάτω. Γιατί σε υετό....δε νομίζω να υστέρησε το κέντρο. 

...... πάντα θα υπάρχει παιδιά κάτι για να ''παραπονιόμαστε '' ..... γιατί αυτό το πράγμα που λέγεται χιόνι δεν χορταίνεται με τίποτα...... τουλάχιστον εγώ δεν το χω χορτάσει και μάλλον δεν πρόκειται .....

..... η Μήδεια ήταν για την Αττική , κατά τη γνωμη μου , ιστορικότατη από πολλές απόψεις που λίγο πολύ έχουν αναφερθεί ..... δεν ήταν του επιπέδου του 1911 ούτε του 1987 ούτε του 2002 ή του 2004 ..... ήταν όμως ανάλογη του 2008 ,τουλάχιστον για τις περισσότερες περιοχές της Αττικής ..... και όπως και να'χει και μόνο που ακόμη ''κατεβαίνουν'' νέες photos απ'αυτήν ένα σχεδόν μήνα μετά , και μόνο που εξακολουθούμε να συζητάμε γι'αυτήν ακόμη ......!!!!!!..... αυτό και μόνο σημαίνει πολλά ...... (..... πάντα κατά τη γνώμη μου ..... )

ΥΓ..... ορκίζομαι οτι το χιονιά του 1911 δεν τον έζησα 🤣 .....αλλά είμαι σίγουρος ότι κι αν τον ζούσα θα ήθελα λίιιιιιιιιιιιιιιιιιιγο παραπάνω ...... κανά δυό μέτρα ακόμη ας πούμε ........😂 ......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η αλήθεια είναι ότι δεν το περιμένα κι εγώ να μπω στο μιρλοκλαμπ. Δεν ξέρω γιατί τραβάω ζόρι με τη Μήδεια. Κάτι ψυχοπαθολογικο μάλλον κρύβεται από πίσω. 🤣 

Ίσως το χαλασμένο μυδοπιλαφο που έφαγα στα 8 μου???? Η χλαμύδα του Αγαμέμνονα όταν κάναμε την Ιλιαδα κι εγώ υποστήριζα τους Τρώες; (προσηνεμοι κι αυτοί. Μην το ξεχνάμε) 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Μήδεια ως προς θερμοκρασίες και είδος χιονιού είναι ένα κράμα 2002-2006...δηλαδή αν το 2006 είχε πολύ υετό θα ήταν δίδυμο αδελφάκι της Μήδειας...το 2002 είχε λίγο χαμηλότερες θερμοκρασίες και μεγαλύτερη διάρκεια ως κακοκαιρία γενικά αλλά όχι την ίδια ένταση...τα 2004 και 2008 είναι αρκτικές εισβολές με πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες και ως εκ τούτου δεν έπαιξε κανένα ρόλο το υψόμετρο τότε για τις χιονοστρώσεις(ανατολικές ακτές Αττικής το 2004 και βόρειες ακτές Σαρωνικού μεταξύ Πειραιά και Ελευσίνας το 2008 τα έσπασαν κυριολεκτικά)

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αν δείτε την ημερήσια διακύμανση 16.2.2021 και 25.1.2006 σε Ελληνικό και Θησείο είναι πολύ μεγάλη η ταύτιση σε μέγιστη και ελάχιστη τιμή...5 και 6.1.2002 ήταν ψυχρότερες μέρες ειδικά ως προς τις ελάχιστες...τα 2004 και 2008 δεν συγκρίνονται με τίποτα...

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πάντως γενικά θα είχε ενδιαφέρον να γράψει ο καθένας για την περιοχή του πώς ιεραρχούνται σαν ποσότητα χιονιού τα 2002-2004-2008 και 2021 αλλά και το 2006 γιατί σε ορισμένες περιοχές άκουσα ότι ήταν σχεδόν ίδιο με τη Μήδεια...η κάθε περιοχή έχει άλλη κατάταξη σίγουρα...

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συγκινητικά συγκλονιστικό και θεϊκό το βίντεο πιο πάνω του Δημήτρη (Καμπόλης).....δεν περιγράφεται πλέον η ηδονή....δακρύζεις από χαρά!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

44 λεπτά πριν, geornik είπε:

πάντως γενικά θα είχε ενδιαφέρον να γράψει ο καθένας για την περιοχή του πώς ιεραρχούνται σαν ποσότητα χιονιού τα 2002-2004-2008 και 2021 αλλά και το 2006 γιατί σε ορισμένες περιοχές άκουσα ότι ήταν σχεδόν ίδιο με τη Μήδεια...η κάθε περιοχή έχει άλλη κατάταξη σίγουρα...

Το 2006 ήταν πάρα πολύ δυνατό για βορειοδυτικό λεκανοπέδιο. Μενιδι πρέπει να είχε την ίδια ποσότητα με Μηδεια. Ελειπα φαντάρος τότε. Αλλα γύρισα αρκετές ημέρες μετά και το χιόνι που ήταν ακόμα στο δρόμο ξεπερνούσε τα 10 εκατοστά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, geornik είπε:

πάντως γενικά θα είχε ενδιαφέρον να γράψει ο καθένας για την περιοχή του πώς ιεραρχούνται σαν ποσότητα χιονιού τα 2002-2004-2008 και 2021 αλλά και το 2006 γιατί σε ορισμένες περιοχές άκουσα ότι ήταν σχεδόν ίδιο με τη Μήδεια...η κάθε περιοχή έχει άλλη κατάταξη σίγουρα...

..... αν και το έχω ξαναγράψει ,η σειρά εδώ στο Άνω Χαλάνδρι για τα τελευταία 20 χρόνια είναι .....

...... 2002 ..... πρώτο με διαφορααααααααά .......!!!!!!!!......(.... η μεγαλύτερη χιονόστρωση για την περιοχή μου όσο θυμάμαι ...... ξαναλέω το 1911 δεν το πρόλαβα ...... ) επίσης το 1987 είναι λόγω εποχής και διάρκειας εκτός συναγωνισμού (.... εξαιρετικά σπάνιο .....)

.......2004 ..... δεύτερο αλλά πολύ σφοδρό .....!!!!!!

..... 2008 & 2021 ......

......2006 (.....το έλεγες και μούφα για εδώ σε σχέση με τα προηγούμενα.......).....

....... τέλος ''Τηλέμαχος'' 2019 με μικρή διαφορά χιονόστρωσης από το 2006 .....

..... τις μετρήσεις τις έχω ξαναγράψει ..... βαριέμαι ..... δεν περιγράφω άλλο ......

 

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στην περιοχη μου σαν μεσο υψος χιονιου:

1. 2008 με μεγαλη  διαφορα 

2.  2021

3. 2002 και 2004( δεν θυμαμαι καλα αν στις 5.1.2002 το πρωι ειχε περισσοτερο απο 2004)

4. Αριαδνη

5. 2006

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βλέπω πιάσατε ιστορική αναδρομή, παιδιά τουλάχιστον για τη περιοχή μου το 91-92 δεν υπάρχει. Νιώθω πολύ τυχερός που έζησα τέτοιο ιστορικό χειμώνα. Μετά ακολουθούν αυτά που είπε και ο φίλος από Χαλάνδρι δλδ. 2002 και 2004 με διαφορά, 2021 και 2008, Τηλέμαχος και 2006.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

59 λεπτά πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

..... αν και το έχω ξαναγράψει ,η σειρά εδώ στο Άνω Χαλάνδρι για τα τελευταία 20 χρόνια είναι .....

...... 2002 ..... πρώτο με διαφορααααααααά .......!!!!!!!!......(.... η μεγαλύτερη χιονόστρωση για την περιοχή μου όσο θυμάμαι ...... ξαναλέω το 1911 δεν το πρόλαβα ...... ) επίσης το 1987 είναι λόγω εποχής και διάρκειας εκτός συναγωνισμού (.... εξαιρετικά σπάνιο .....)

.......2004 ..... δεύτερο αλλά πολύ σφοδρό .....!!!!!!

..... 2008 & 2021 ......

......2006 (.....το έλεγες και μούφα για εδώ σε σχέση με τα προηγούμενα.......).....

....... τέλος ''Τηλέμαχος'' 2019 με μικρή διαφορά χιονόστρωσης από το 2006 .....

..... τις μετρήσεις τις έχω ξαναγράψει ..... βαριέμαι ..... δεν περιγράφω άλλο ......

 

Γείτονα θα διαφωνησω ως προς την κατάταξη 😛

Εφόσον το κριτηριο ενός χιονιά είναι κατά κύριο λόγο το ύψος χιονόστρωσης για εδώ Χαλάνδρι η Μήδεια ειναι ανώτερη απο το 2004. Φετος το χιόνι κυμάνθηκε από 30 εως 35cm ενώ το 2004 απο 25 εως 30 cm όπως και το 2008. Το 2004 και το 2008 ηταν ανωτερο σε διατηρησιμότητα και ποιοτητα χιονιου λόγω θερμοκρασίας.

Οπότε εχουμε : 1) 2002 (πρωτο με διαφορα) -->50 cm

                          2) 2021 (Μήδεια) --> 30 -35 cm

                          3) 2004 --> 25-30 cm

                          4) 2008 -->25-30 cm (Ελάχιστη διαφορά ως προς το τελικό ύψος χιονόστρωσης σε σχεση με το 2004) 

                          5) 2006 --> 15-20 cm

                          6) 2019 (Τηλεμαχος) --> 15 cm

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, geornik είπε:

πάντως γενικά θα είχε ενδιαφέρον να γράψει ο καθένας για την περιοχή του πώς ιεραρχούνται σαν ποσότητα χιονιού τα 2002-2004-2008 και 2021 αλλά και το 2006 γιατί σε ορισμένες περιοχές άκουσα ότι ήταν σχεδόν ίδιο με τη Μήδεια...η κάθε περιοχή έχει άλλη κατάταξη σίγουρα...

Για εδώ: 1ο.2004 (απλησιαστο 60-65 ποντοι), 2ο. 2002 ( επίσης απλησιαστο 35-40 ποντοι), 3ο. 2008, 4ο. 2006. 5ο. 2021 πολυ κατω απο 2006 που ειχε 10 πόντους στην αμμουδιά ενω τωρα απλο πασπαλισμα. 3 ποντους εβαλε εδω που ειμαι κανα χιλιόμετρο απο τη θάλασσα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για Χαλκίδα έχουμε τα παρακάτω: (με βάση προσωπική μου εκτίμηση από 2000 και μετά διότι πριν δεν ήμουν Χαλκίδα.)

1) 2002 (απίστευτη ποσότητα χιονίου)

2) 2004 (λιγότερη ποσότητα χιονιου αλλά απίστευτες (αρτικές) θερμοκρασίες. o χιονιάς που νοσταλγώ περισσότερο από όλους.)

3) 2008 

4) 2006

5) Αριάδνη

6) Τηλέμαχος

7) Μήδεια

Υ.Γ. Τον χειμώνα 91-92 τον έζησα Αγιο Στεφανο Αττικής...από τότε έγινα χιονόφιλος...

 

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για μένα είναι πιο σημαντικό το τι αφήνει κάθε χιονοκακοκαιρία στο τελείωμα της από το αν θα διατηρηθεί λίγο περισσότερο το στρώσιμο λόγο θερμοκρασίας. Οκ δεν ήταν πολύ καλές οι θερμοκρασίες στη Μήδεια αλλά εκεί που έβαλε πόντους δεν εξαφανίστηκαν σε λίγες ώρες αφού δεν ακολούθησε και καμιά βροχή.

Στα πεδινά της Αττικής από κέντρο και κάτω ξέρουμε ότι χάνεται πολύ γρήγορα και εύκολα το χιόνι με το που τελειώνουν τα φαινόμενα και έχουμε θετικές σε όλους τους ιστορικούς χιονιαδες με την εξαίρεση μιας μέρας το 2004.

Βλέπω επίσης να γράφονται υπερβολές μόνο και μόνο λόγο θερμοκρασιών για κακοκαιρίες όπως το 2004 που στις περισσότερες περιοχές δεν συγκρίνεται σε ποσότητα χιονόστρωσης με τη Μήδεια.

Στην Τερψιθέα στην  Άνω Γλυφάδα τουλάχιστον σε ότι αφορά την χιονόστρωση η Μήδεια ήταν πολύ ανώτερη από το  2004 και οριακά ανώτερη από το 2002 και το 2008.

Και για όσους θεωρούν πολύ σημαντικό το χρονικό διάστημα που παρέμεινε το χιόνι στο έδαφος εγώ θα τους έλεγα ότι για μένα είναι πολύ πιο σημαντική η συνεχόμενη στούπα για ώρες της Μήδειας που την ζήσαμε με το φως της ημέρας και όχι μέσα στη νύχτα όπως το 2004.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φερυ μποτ στα Παλουκια Ελευσινας...Απο τις πιο εντυπωσιακες φωτο που βρηκα...Η δευτερη ειναι απο τις Αφιδνες και η τριτη απο μαρινα ζεα..

151181604_732249823957849_5336954577881118657_o.jpg

150404912_732155503967281_2874077647488840111_o.jpg

150539139_732420403940791_860589906588722180_o.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, weatherfan είπε:

Για μένα είναι πιο σημαντικό το τι αφήνει κάθε χιονοκακοκαιρία στο τελείωμα της από το αν θα διατηρηθεί λίγο περισσότερο το στρώσιμο λόγο θερμοκρασίας.

Πολυ σωστά.Καμιά χιονοκαιρία παγκοσμίως δεν μετρίεται βασει του ποσο θα διατηρηθει η χιομοστρωση,ειναι αστειο αυτο.Ολες μετριουνται βασει του χιονουετου που πεφτει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, weatherfan είπε:

Για μένα είναι πιο σημαντικό το τι αφήνει κάθε χιονοκακοκαιρία στο τελείωμα της από το αν θα διατηρηθεί λίγο περισσότερο το στρώσιμο λόγο θερμοκρασίας. Οκ δεν ήταν πολύ καλές οι θερμοκρασίες στη Μήδεια αλλά εκεί που έβαλε πόντους δεν εξαφανίστηκαν σε λίγες ώρες αφού δεν ακολούθησε και καμιά βροχή.

Στα πεδινά της Αττικής από κέντρο και κάτω ξέρουμε ότι χάνεται πολύ γρήγορα και εύκολα το χιόνι με το που τελειώνουν τα φαινόμενα και έχουμε θετικές σε όλους τους ιστορικούς χιονιαδες με την εξαίρεση μιας μέρας το 2004.

Βλέπω επίσης να γράφονται υπερβολές μόνο και μόνο λόγο θερμοκρασιών για κακοκαιρίες όπως το 2004 που στις περισσότερες περιοχές δεν συγκρίνεται σε ποσότητα χιονόστρωσης με τη Μήδεια.

Στην Τερψιθέα στην  Άνω Γλυφάδα τουλάχιστον σε ότι αφορά την χιονόστρωση η Μήδεια ήταν πολύ ανώτερη από το  2004 και οριακά ανώτερη από το 2002 και το 2008.

Και για όσους θεωρούν πολύ σημαντικό το χρονικό διάστημα που παρέμεινε το χιόνι στο έδαφος εγώ θα τους έλεγα ότι για μένα είναι πολύ πιο σημαντική η συνεχόμενη στούπα για ώρες της Μήδειας που την ζήσαμε με το φως της ημέρας και όχι μέσα στη νύχτα όπως το 2004.

Αν μου επιτρέπεις φίλε weatherfan, μια διόρθωση. Το 2004, δεν είχε να κάνει με μέρα ή νύχτα. Οποτε και να το έριχνε, οι θερμοκρασίες ήταν τρομακτικές. Δεν έχει καμία μα καμία σχέση με τη Μηδεια θερμοκρασιακά. Το 2004 έβγαλε ήλιο απο τις 11 το πρωί περίπου, κι όμως η μέγιστη ήταν -3. Και μιλάμε για 14 Φλεβάρη. Δλδ η μέρα είχε ήδη μεγαλώσει. 

Τη νυχτερινή στούπα την έριχνε με -7 εδώ σε μένα (τα ξημερώματα) . Και Πεντελη στα 500 είχε -10. Εκεί ας πούμε που είναι ο Snowman και τα υπόλοιπα παιδιά απο Ιπποκράτειο, λογικά θα έφτασε -11 ή και -12 εν μέσω χιονόπτωσης.  Μιλάμε για τρομερά πράγματα που δεν τα βλέπεις ΟΥΤΕ σε Καρδίτσα Τρίκαλα

Στη Μηδεια, η πρωινή ασύλληπτη χιονόπτωση (δλδ τα χαράματα), οδήγησε το θερμόμετρό μου στο -1,4 και η μέγιστη, εν μέσω ανελέητης χιονόπτωσης και χωρίς καθόλου ήλιο έφτασε στο +0.6 (μετά έπεσε πάλι σε οριακά αρνητική). Οκ, δεν το λές και άσχημο, αλλά φυσικά δεν μπορεί να συγκριθεί με το -7 και το -3 στις 2 το μεσημέρι με λιακάδα. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδω (Δροσοπηγη)ολοι οι μεγαλοι χιονιαδες του 2000(02-04-06-08-21) ηταν γυρω στο ενα μετρο.Εφοσον δεν εμενα στην ευρυτερη περιοχη πριν το 2011 δεν μπορω να τους καταταξω,εκτος βεβαια απο το σιγουρο 2002 που το χιονι εφτανε το 1,5μ.

Υπηρξε φυσικα ο εντυπωσιακοτατος Τηλεμαχος το 19' που αφησε 60-70 ποντους σε ενα 14ωρο(40-45 στο Κρυονερι σε 12 ωρες).Υπηρξε το επισης εντυπωσιακο χιονι του Δεκεμβριου του 10' που αφησε σε ενα 24ωρο 50 με 60ποντους(35 στο Κρυονερι).Φυσικα πολλα 40ποντα σε διαφορες χρονιες που στο Κρυονερι ειχαμε 25ποντα.

Η Μηδεια με λιγα λογια ειναι ενας απο τους 5 μεγαλυτερους χιονιαδες της 20ετιας.

Υπηρξε τελος μια χρονια(12-13 ή 13-14) που δεν χιονισε καθολου!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...