Jump to content
DIMITRIS

Ανάλυση χαρτών Μαΐου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Δυστυχώς η λίμνη της Ισπανίας θα υπάρξει. Και έτσι λογικά η επόμενη λίμνη θα έχει πολύ χαμηλά ποσά cape λόγω θέσης.. 

Η πέμπτη πιο ενδιαφέρουσα είναι, αλλά εγώ πάλι από κάμερες θα κοιταω...

Πράσινα γωδυναμικα τέτοια εποχή είναι ποτιστικουρες...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπάρχει προσπάθεια από τα μοντέλα, ώστε μέρος της λίμνης της Ισπανίας να μπει στην Ευρώπηρωπη. Θα χρειαστεί να γίνει αυτό, προκείμενου η δική μας λίμνη να βγει καλή. Ωστόσο επειδή είναι στο όριο η κατάσταση, και θα είναι σίγουρα αρκετά δυτικά η λίμνη της Ισπανίας, σίγουρα δεν θα έχουμε το τέλειο αποτέλεσμα στάσιμης λίμνης σε εμάς για μέρες, σε σωστό σημείο, δηλαδή ελαφρώς δυτικά; νοτιοδυτικά μας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Σήμερα και αύριο θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον στα βόρεια, και σίγουρα, με βάση το Cape θα είναι πιο ενδιαφέρουσες μέρες, από την επόμενη λίμνη, αν μιλάμε για ένταση καταιγίδων, και φυσικά θέαμα ηλεκτρικών. Ναι θα έχουμε καιρικό ενδιαφέρον και βροχές, αλλά δύσκολα θα δούμε κάτι εντυπωσιακό πιο μετά. Μια λίγο ηπιότερη φάση μοιάζει [λίγο θερμότερη μάλλον] σε σχέση με την λίμνη που είχαμε πέρσι τέλη Μαΐου. Τον χειμώνα τέτοια διάταξη θα ήταν τέλεια.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Σήμερα και αύριο θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον στα βόρεια, και σίγουρα, με βάση το Cape θα είναι πιο ενδιαφέρουσες μέρες, από την επόμενη λίμνη, αν μιλάμε για ένταση καταιγίδων, και φυσικά θέαμα ηλεκτρικών. Ναι θα έχουμε καιρικό ενδιαφέρον και βροχές, αλλά δύσκολα θα δούμε κάτι εντυπωσιακό πιο μετά. Μια λίγο ηπιότερη φάση μοιάζει [λίγο θερμότερη μάλλον] σε σχέση με την λίμνη που είχαμε πέρσι τέλη Μαΐου. Τον χειμώνα τέτοια διάταξη θα ήταν τέλεια.

Τι ώρες αναμένουμε για γίδες ;; ; ; ;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, kilkis1989 είπε:

Τι ώρες αναμένουμε για γίδες ;; ; ; ;

Λογικά αργά το απόγευμα, προς βράδυ μάλλον. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kilkis1989 είπε:

Τι ώρες αναμένουμε για γίδες ;; ; ; ;

Όλο και περισσότερα καταιγιδοφόρα νέφη από το μεσημέρι και μετά. Πρώτες καταιγίδες στα ορεινά, και έπειτα νωρίς το βράδυ θα έχουν κατέβει και στα πεδινά. Μάλιστα από ότι βλέπω το Cape διατηρείται το βράδυ, και επειδή απλευθερώνεται από την ύπαρξη άλλων καταιγίδων, αν δεν υπάρχει ήλιος, σημαίνει ότι μάλλον και μέσα στην νύχτα θα έχετε σόου κατά περιόδους.

Το αικον νυχτιάτικα δίνει στην Μακεδονία 400-700 j.kg που είναι πάρα πολύ για την ώρα. Ενώ αύριο το μεσημέρι-απόγευμα δίνει γενικευμένα 1500αρια πλας σε όλη την Κεντρική Μακεδονία με max~2000 j/kg, σε αντίθεση με σήμερα, που είναι πιο ανατολικά αυτές οι υψηλές Cape. Εγώ το μόνο που έχω να πω, είναι απλά ότι ένα μάθημα είχα όλο και όλο να δώσω στα Γιάννενα, και τότε βρήκαν να έρθουν ενδιαφέρουσες μέρες για κεντρική Μακεδονία και αύριο μέσα και η Θεσσαλία, και πάλι βρίζω μέσα μου...

Αύριο το βράδυ θα είναι κλασσική περίπτωση του Θερμαϊκού on fire

 

 

στο Meteolarm πορτοκαλί αύριο η κεντρική μακεδονία

Προειδοποιήσεις καιρού Ευρώπης: Central Makedonia Show RSS version

aw33.jpg
Ισχύει από 27.05.2021 15:00 CET έως 27.05.2021 23:59 CET
Καταιγίδες Επίπεδο κινδύνου: Πορτοκαλί 
english:
Thunderstorms locally severe.

Ελληνικά:
Καταιγίδες τοπικά ισχυρές. 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για 31-1 εξαφανιζολ ο υετός στο 6αρι του τζίφου...και σύμφωνα με ευρωπαίο επίσης τίποτα..βέβαια θεωρώ ότι καταιγίδες μπορεί να φανούν και 6 ώρες πριν από τα λίγα που ξέρω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Ότι 12αρι έχει ανανεώσει μέχρι στιγμής κινείται σε πολύ καλό δρόμο,και το θετικό είναι ότι γίνονται θετικές αλλαγές σε αρχικές συνθήκες που αύριο μεθαύριο δεν θα μπορούν να αλλαξουν

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Βορειοδυτικά μας η λίμνη στον τζίφο , πολύ καλό σημείο , φέρνει υγρασία στην ατμόσφαιρα από την Αδριατική και το Ιόνιο, οπότε θεωρητικά θα έβγαζε παραπάνω φαινόμενα. 

gfs-0-132.png

Επεξεργάστηκε από thanossnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπάρχει καμια σοβαρη πιθανότητα για βροχες στην αττική ή ολα θα κάτσουν βόρεια;Δεν εχω ορεξη ουτε διάγραμμα να δω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Υπάρχει καμια σοβαρη πιθανότητα για βροχες στην αττική ή ολα θα κάτσουν βόρεια;Δεν εχω ορεξη ουτε διάγραμμα να δω

Είναι πολύ οριακή η Αττική, γενικά φαίνεται ότι το κέντρο της λίμνης θα βρίσκεται περίπου στο ύψος της Θεσσαλίας, με τα περισσότερα φαινόμενα στα βόρεια, αλλά υπάρχει περιθώριο για βελτίωση, που σήμερα ήδη υπήρξε. Μια καλή μύτη να γίνει πχ, αντί να έρθει σαν μαούνα, άνετα βρέχεται καλά η Αττική. Υπομονή 1-2 μέρες ακόμα.

 

Και με αφορμή αυτά που έβγαλε το 12αρι, θέλω να τονίσω για ποους λόγο θεωρώ το παρακάτω

gfs-0-126.png?12

 

κατώτερο από αυτό

gfs-0-384.png?12

 

Πρώτος λόγος, cape πολύ περισσότερο στην δεύτερη περίπτωση [βάζω τον δεύτερο χάρτη μόνο]

gfs-11-384.png?12

 

Και φυσικά ο άλλος σημαντικός λόγος είναι οι άνεμοι.. Ασθενείς άνεμοι στα ψηλά, καθώς και πολύ μικρή διαφορά στο διάνυσμα του ανέμου καθ' όλο το ύψος της τροπόσφαιρας, άρα οι καταιγίδες, και θα Δημιουργούνται πιο εύκολα, και θα διατηρούνται περισσότερο.

Δημιουργούνται πιο εύκολα, μιας και το πρωι σε αντίθεση με μια πολύ βαθιά λίμνη επικρατεί ηλιοφάνεια, καθώς και έχουμε άπνοια ή ασθενείς ανέμους, ενώ διατηρούνται εύκολα, καθώς δεν σπάνε τα μέλη της καταιγίδας όσο ανεβαίνουμε προς τα πάνω.

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ευχαριστώ και ενημέρωνε Μιχάλη και για αττικη αν θες.Μακαρι να ριξει και δω τίποτα.

Κανένα πρόβλημα Γιώργο, κάθε μέρα θα γράφω τα συμπεράσματα των τρεξιμάτων και θα γράφω και για την Αττική πως πάνε τα πράγματα. Εξάλλου είναι η πρώτη σημαντική λίμνη του καλοκαιριού. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ καλό το ευρωπαικό, καλύτερο από πριν, και προσωπικά μου αρέσει περισσότερο από την λογική του τζίφου. Είμαστε πολύ κοντά στο να βγει η λίμνη οριακά δυτικότερα μας, και να αποκοπεί.  Μακάρι πραγματικά. 1 ακόμη μέρα με τέτοια τρεξίματα και πάμε για ωραία πράγματα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Πολύ καλό το ευρωπαικό, καλύτερο από πριν, και προσωπικά μου αρέσει περισσότερο από την λογική του τζίφου. Είμαστε πολύ κοντά στο να βγει η λίμνη οριακά δυτικότερα μας, και να αποκοπεί.  Μακάρι πραγματικά. 1 ακόμη μέρα με τέτοια τρεξίματα και πάμε για ωραία πράγματα.

Γιάννενα. 

graphe3_10000___20.8490566038_39.5546558704_.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το μόνο κακό μοντέλο ήταν το αικον, και πλέον μου αρέσει και αυτό, στο 12αρι και ακόμα περισσότερο τώρα στο 18αρι. Λίγο ακόμα κράτα. Ακόμα και ο μο του τζίφου στο 12αρι, έκανε άλματα σε σχέση με πριν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Πλην του ευρωπαικοού, θα έλεγα ότι τα πρωινά ρανς είναι σαφώς κατώτερα των χθεσινών. 

χαλάει και άλλο το αικον στο 6αρι...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...