Jump to content
Beach-snow NG

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ισχυρής κακοκαιρίας "Μπάλλος" 13-16/10....

Recommended Posts

Τα μεγαλύτερα προβλήματα στην Κέρκυρα υπάρχουν στην Μεσογγη Μωραιτικα στην Νότια Κερκυρα που κυριολεκτικά κατέβηκε το βουνό στην θάλασσα. Ήρθε και σούπερ πούμα αλλά δεν χρειάστηκε να επέμβει.

Επίσης φούσκωσε το ποτάμι της Άφρας και το ρέμα των Βαρυπατάδων με αποτέλεσμα όλο αυτό το νερό να κατέβει Τρίκλινο όπου υπάρχουν εκατοντάδες μαγαζιά με ανυπολόγιστες καταστροφές. 

Επίσης έχουμε πάρα πολλές κατολισθήσεις ακόμα και μέσα στην Κέρκυρα με χαρακτηριστικότερη μέρος των ενετικών τειχών στο γυμναστήριο του Κερκυραϊκού.

Δεν θυμάμαι ποτέ ξανά τόσες καταστροφές. Αυτή η πρωινή βροχή μπορεί να μην είχε τρελές ραγδαιότητες αλλά είχε 3ωρη διάρκεια έντονης βροχόπτωσης σε συνάρτηση με το κορεσμένο έδαφος από την Αθηνά και έγινε ότι έγινε.

4 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Πραγματικά αυτό το πράγμα θα είναι εφιαλτικό. 

IMG_20211014_203915.jpg

εχουμε και τα συστηματα αριστερα που σιγουρα θα ανατροφοδοτηθουν απο την συρτη

6 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Πραγματικά αυτό το πράγμα θα είναι εφιαλτικό. 

IMG_20211014_203915.jpg

https://www.blitzortung.org/en/live_lightning_maps.php?map=14

Συγκρινοντας τον πρωτο χαρτη και  την κεραυνικη δραστηριοτητα οπως φαινεται τωρα, ισως να μην ανεβει βα ολη αυτη η νεφικη μαζα 

σαν να φαινεται καποιο κομματι να φευγει προς ανατολικα (δηλ προς κρητη) η κανω λαθος??

Edited by olaficent

Μόλις τώρα, olaficent είπε:

https://www.blitzortung.org/en/live_lightning_maps.php?map=14

Συγκρινοντας τον πρωτο χαρτη και  την κεραυνικη δραστηριοτητα οπως φαινεται τωρα, ισως να μην ανεβει βα ολη αυτη η νεφικη μαζα 

σαν να φαινεται καποιο κομματι να φευγει προς ανατολικα η κανω λαθος??

Το βλέπω όλο καρφι Αττική Εύβοια φίλε μου 

1 λεπτό πριν, nikolas 2365 είπε:

Το βλέπω όλο καρφι Αττική Εύβοια φίλε μου 

ευχαριστω φιλε μου και μακαρι να μην μας ερθει τοσο τουρμπατο!!!

Μόλις τώρα, olaficent είπε:

ευχαριστω φιλε μου και μακαρι να μην μας ερθει τοσο τουρμπατο!!!

Ειλικρινά νομίζω φτάνει... Αυτό το πράγμα αν ανέβει έτσι όπως το βλέπω θα εχουμε πολύ δύσκολο βράδυ. Και τα περιοχικά μοντελα αύριο όλη μέρα πνίγουν Αττική Εύβοια και Βορειοανατολικό Αιγαίο Χαλκιδική 

Και προς Κάρπαθο και Ρόδο φαίνεται να έχει ενδιαφέρον ο καιρός τις επόμενες ώρες  .Η καταιγίδα στα Ανατολικά της  Κρήτης έχει εκατοντάδες ηλεκτρικά  .

Μιλάω με κόσμο στην Κέρκυρα ....η κατάσταση είναι φρικτή....εκατοντάδες μαγαζιά και σπίτια πλημμυρισμένα ....μεγάλες ζημιές στο οδικό δίκτυο και όλοι σε αναμμένα κάρβουνα απόψε ....το έδαφος δεν τραβάει πια νερό.....μου είπανε πως ερασιτέχνης μετεωρολόγος μέτρησε με το σταθμό του εδώ και 8-9 μέρες που βρέχει ασταμάτητα 500mm στην περιοχή του Αη Γιάννη κοντά στην Aqualand....τρομακτικά πράγματα αφού όλα τα ποτάμια ειναι υπερχειλισμενα 

Αυτό το συνεχόμενο τσικι τσικι μας έφτασε στα 40mm και συνεχίζει να ποτίζει έως αυτήν την ώρα ... 

IMG_20211014_210137.thumb.jpg.1bf96dae394c787c8381e9566657dc45.jpg

2,8 βαθμοι τωρα στην πολη της φλωρινας

Χιονοπτωση  δειχνει το μετεο τωρα με 0,6 βαθμους στο χιονοδρομικο κεντρο ανηλιου (ηπειρος) στα 1660 μετρα

Edited by heavy snow

1 λεπτό πριν, LosAlimos είπε:

Διακοπες ρευματος και εδω. 
Φορουμ: θα κοιμηθειτε αποψε η επαλξεις;

Με αυτό που βλέπω στη δορυφορική σε συνδυασμό με την τηλεργασία για αύριο θα το πάω μεχρι αργά. 

3 λεπτά πριν, LosAlimos είπε:

Διακοπες ρευματος και εδω. 
Φορουμ: θα κοιμηθειτε αποψε η επαλξεις;

Επάλξεις εννοείται....εγώ είμαι και σε διαρκή επικοινωνία με Κέρκυρα οπότε καταλαβαινεις

Μόλις τώρα, GEORGE SNOWMAN είπε:

Με ομιχλη κυλαει η βραδια στον άλλωτε παραδεισο μας.

IMG_20211014_201423.jpg

Γιώργο μεγάλη προσοχή, γτ πολύ φοβάμαι ότι αυτό που έρχεται είναι ακόμα χειρότερο. Όσο ψηλά και να είσαι θέλει πολύ προσοχή το αποψινο βράδυ. Η δορυφορική στέλνει ένα τέρας πάνω μας 

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...