Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 Α'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, tzelilis είπε:

για βορεια ελλαδα θελουμε αζορικο που να κανει ριτζ στην σκανδιαναβια κ να κατεβασει αυλωνα απο β ανατολικα σε ν.δυτικα στην αδριατικη.

Πχ..απο Ρωσία να παει Ιταλία?σωστά κατάλαβα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εγω εχω το ματι μου μονο στο αν θα σηκωθει η οχι ο αζορικος μεχρι καποιο σημειο βορεια.αρκει να εχουμε παγιωμενη ταση πλεον οτι θα σηκωθει,απ εκει και μετα προς το παρον δεν μ απασχολει κατι φυσικα αν δειξει κατι τρελλο θα το μπουμπουνισω μιας και θα κοντευει στην πρωτη καρτελα😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Delsnow είπε:

Παιδια συγνωμη κιολας...επειδη δεν θυμαμαι....η σοφια...ηταν κοντα με την αριαδνη?????

Η σοφία ήταν 2 χρόνια μετά 3-4/1/2019

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Delsnow είπε:

Παιδια συγνωμη κιολας...επειδη δεν θυμαμαι....η σοφια...ηταν κοντα με την αριαδνη?????

ιδια περιοδο με 2 χρονια διαφορα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ΝickVoras είπε:

Πχ..απο Ρωσία να παει Ιταλία?σωστά κατάλαβα?

να παει ο αντικυκλωνας σκανδιναβια κ να ερθει ο αυλωνας απο κατω του..οπως καποια τρεξιματα.διαγωνιος οχι καθετος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, menidi είπε:

Πάντως στους περισσότερους μεγάλους προσηνεμους χιονιαδες, όλα ξεκινούσαν με 2-3 γραμμουλες στα ensembles, περίπου 12-13 μέρες πριν. Και κάποια στιγμή, πριν ακόμα πέσουμε στις 200 ώρες, άρχισε να το πηγαίνει τρένο σχεδόν, με παλινδρομήσεις φυσικά από ραν σε ραν. Δλδ ναι μεν στη βόρεια Ελλάδα έχουμε χιονιαδες που εμφανίζονται σε κοντινές ώρες, όμως στα ανατολικά προσήνεμα συνήθως φαίνεται από νωρίς αυτό που κατεβαίνει, επειδή αυτό είναι κάτι δυνατό, δλδ κατάβαση σημαντικού αυλώνα,  με πολλές προϋποθέσεις να έχουν ήδη δημιουργηθεί από νωρίς.

Η βόρεια Ελλάδα παίζει και με ψυχρές λίμνες και "θολές" και εύθραυστες καταστάσεις λόγω της γεωγραφικής της θεσης. Έτσι νομίζω και θυμάμαι. 

 

Τα κεντροβορεια παιζουν πιο πολυ με χαμηλα νυφιτσες-κυκλογενεσεις στη νοτια Ιταλια-Ιονιο που ακολουθουν προηγουμενη πολικη(προσηνεμη) εισβολη(πχ 2012, Αριαδνη β φαση, Υπατια κτλ)...κατευθειαν με αυλωνα επαιξαν το 2001, 2006, Σοφια κτλ που συνηθως καταληγουν προσηνεμα κ αυτα προς τα τελειωματα...

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομίζω το κατάλαβα..αντικυκλωνας ειναι ο αζορικος που παει Σκανδιναβία έτσι?κ διαγώνιο εννοείς οπως ηταν η φώτο του 2001 σωστά?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ΝickVoras είπε:

Νομίζω το κατάλαβα..αντικυκλωνας ειναι ο αζορικος που παει Σκανδιναβία έτσι?κ διαγώνιο εννοείς οπως ηταν η φώτο του 2001 σωστά?

ο αντικυκλωνας ειναι οι υψηλες πιεσεις κ τα κιτρινοκοκκινα χρωματα. ο αυλωνας ειναι το μπλε χρωμα κ χαμηλεα πιεσεις.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

οποτε μιχαηλ και το γαλλικο ειναι καλο.σωστα?ξερεις μολις μυριστω κουτσουλια υφεσουλα σφηνιτσα καπου στον ατλαντικο που παιζει σημαντικο ρολο ειναι το καλυτερο μου...χαχαχαχα arpegeeur-0-114.png?12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, tzelilis είπε:

ο αντικυκλωνας ειναι οι υψηλες πιεσεις κ τα κιτρινοκοκκινα χρωματα. ο αυλωνας ειναι το μπλε χρωμα κ χαμηλεα πιεσεις.

Ανοιχτό Πανεπιστήμιο, το forum, οχι παίξε- γέλασε ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

οποτε μιχαηλ και το γαλλικο ειναι καλο.σωστα?ξερεις μολις μυριστω κουτσουλια υφεσουλα σφηνιτσα καπου στον ατλαντικο που παιζει σημαντικο ρολο ειναι το καλυτερο μου...χαχαχαχα arpegeeur-0-114.png?12

ναι έτσι, είναι καλό γενικά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

ο τζιφος εχει τρελλες διαφορες στις 60 ωρες ετσι για να καταλαβουμε ποσο ρευστη ειναι η κατασταση

τραγικές διαφορές, περισσότερο μοιάζει μετα χθεσινά στην Σκανδιναβία στις 60 ώρες παρά στο 12αρι.. Σε εμάς δεν θα έχει διαφορά στο αποτέλεσμα, ίσως κάνει περισσότερο κρύο στην Τουρκία

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Ανοιχτό Πανεπιστήμιο, το forum, οχι παίξε- γέλασε ...

μπαμπη ειναι η ευκαιρια μας τωρα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ ποντάρουμε να διαταραχτεί ο Στροβιλος μπας και δούμε κανένα restart στην κυκλοφορία και όπου πάνε οι αυλωνες αρκεί να κατεβαίνουν...

JN204-5.GIF

JN240-5.GIF

JN264-5(1).GIF

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...