Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 Α'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Αν δεις τις 144 ωρες του ευρωπαικου δεν θελει πολυ να ριτζαρει λιγο βορειοτερα ακομα και να αλλαξει το τελικο αποτελεσμα εως τις 144 ωρες που κοιταω ουσιαστικα το θεωρω καλυτερο απο το χθεσινο 12αρι..

Πάντως ο ναο σε κανένα μοντέλο δεν είναι αρνητικός...Πιο κοντά στο 0 μου φαίνεται σε ολα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Πάντως ο ναο σε κανένα μοντέλο δεν είναι αρνητικός...Πιο κοντά στο 0 μου φαίνεται σε ολα

Γι αυτο λεω οτι πρεπει να περιμενουμε μεχρι κυριακη και αν δεν αλλαξει και στο ευρωπαικο ο ναο  σιγουρα θα δυτικισουν λιγο ακομα τα τρεξιματα αν παει και στον ευρωπαιο στο 0 το βλεπουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αντώνη αναμένουμε ενημέρωση με τα ενσεμπλς.

Καλημέρα σε όλους!

Βρε παλικάρια τι είπαμε από εχθές,τα γερμανικά σύνορα πρέπει να μείνουν όρθια από τον οξω από δω Αζορικο και γιατί όχι,στο Στρασβούργο αδέρφια μου,στο Στρασβούργο να τον στείλουμε, αντεπίθεση🤣🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Γατος εισαι...

Το 960 εκτεταμένο 192 ώρες μεταξύ β.Ισλανδίας και α.Γροιλανδίας είναι κακός οιωνός για ριτζ... δεν βοηθάει την κατάσταση για αποκοπές μάζας κτλ πλαγιασματα Αυλώνα μετέπειτα....στο ίδιο έργο θεατές αλλά λίγο καλύτερο τότε...μακάρι να γίνει εκεί το κόψιμο αλλά χωρίς έστω ένα Ψευτο-σκανδιναβικο ο αζορ δυσκολεύεται μόνος του να κόβει τέτοιους μεγάλους αυλωνες ...η εμπειρία μας το λέει από το 99-2000....για προσήνεμου είναι οκ μέσα στο παιχνίδι , Ιόνιο δεν βγάζει χαμηλό σαν προοπτική εκτός αν αλλάξει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Χαχαχα ηρεμήστε βρε με ένα κακό τρεξιμο αρχίζετε ολοι...κοιτάξτε τζιφο χαχαχαααχαχαχ....Ακόμα είναι νωρίς θα δούμε και το απόγευμα...υπομονή...παμε για ανσαμπλ

Αιρχαιτεεεεεε

που ερχεται ο δικος σου λεει προσηνεμα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, bardaris είπε:

λοιπόν μετά από δύο μέρες ξανακοίταξα τους χάρτες....εχουμε και λέμε κατ αρχήν τα δεδομένα

α)Παιχνίδι κάνει μόνο ο Αζορικός αρα αυτον εξετάζουμε.

β)Η διάταξη του στην κεντρική ευρώπη πρέπει να είναι από τα ΒΑ προς τα ΝΔ για να σκάψει Αιγαίο η Ιόνιο (προσήνεμος-ΚΒ αντίστοιχα)

γ)Για να αποκτήσει τέτοια διάταξη πρέπει να προηγηθεί σκάφη -πεδίο χαμηλών πιέσεων στον Βορειο -Αντλαντικό με κατευθυνση ΒΑ ετσι ωστε ο Αζορικός σαν διάδοχη κατάσταση να ριτζάρει ΒΑ

δ)Η ενδειξη της σκάφης προηγείται του ριτζαρίσματος και μάλιστα μπορούμε να την εχουμε αυριο μεθαυριο σε ασφαλείς πρωγνωστικά ωρες.

Με ολα τα παραπάνω δεδομένα

-Ο τζίφος δείχνει τετοια διάταξη με σκαφη στον Βορειο Αντλαντικό αλλά τον εχω τελείως γραμμένο

-Ο ευρωπαιος και το UKMO ΔΕΝ δίνουν ακόμα τπτ.. η τουλαχιστον κατι συγκροτημένο..αρα πρεπει να περιμένουμε.

-Με αυτήν την κυκλοφορία φέτος φάγαμε οχι μία αλλά τρείς φάπες ξεγυρισμένες πρωτοχρονιά-15-19 γενάρη

Επομένως ....χαλαρώστε....δείτε ότι τωρα τελειωσε μια καλή χειμωνιάτικη κακοκαιρία....εγω στην σαλονικα εντωμεταξυ ειμαι κουκουλωμενος με κασκολ κλπ απο τα χριστουγεννα...

Νομίζω πάντως οτι τον φλεβάρη θα χυθεί αιμα......

Καλημερα!!!

ναι   να δεις τι θα γινει τον μαρτιο ΧΑΜΟς!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν τα περισσότερα ανσαμπλ ακολούθησαν το κυριο...Αλλά έχει καμία 15 ανσαμπλ σε Ιταλία και Ιόνιο τα οποία χθες ήταν λιγοτερα , οποτε θεωρω εχουμεελπιδες και οι κεντροβορειοι οι προσηνεμοι εχουν παρπαανω αλλα χαλσαν λιφο τανασαμπλ του σε σχεση με χθες γιατι ακολούθησαν περισσότερα σενάρια το κυριο..βέβαια έχουν παραπάνω από κεντροβορειους ελπίδες οι προσηνεμοι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

xx_model-en-308-0_modez_2022011400_198_1642_310_m0.png

Μήδεια 2 Αττικής....από  Ουκρανία με αγάπη...

Επεξεργάστηκε από Severe_Lover
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως αληθεια είναι χάος τα ανσαμπλ μεχρι και ανσαμπλ σαν το τζιφο έχει χαχαχα..Όλα κρίνονται στις 120 με 130 εκει μεσα ξεκινανε οι μεγάλες διαφορές στα ανσαμπλ ..κα επισης στο σχήμα ρου αυλωνα σημερα αλλαξαν σχημα αρκετα ανσαμπλ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για προσηνεμα είναι χειρότερα τα ανσαμπλς από χθες αλλά όχι σε τραγικό βαθμό. Για πεδινό χιόνι αυτή την στιγμή με αυτά τα δεδομένα ελπίδες είναι ως εξής:

Προσηνεμα 70%

Κεντροβορεια 30% 

( Εννοω αν έρθει Αυλώνας)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είδα τα ανσάμπλ ένα - ένα στις 168 με 192 ώρες (έτσι κι αλλιώς μέχρι εκει έχει πραγματικό νόημα, διότι μετά θα αλλάξουν πάλι) και είναι αρκετά καλά για ανατολικά προσήνεμα σαν προοπτική.

Έχει πάρα πολύ δρόμο ακόμη αλλά υπάρχει σαφής τάση πλέον και απλά χρειάζεται τύχη τωρα. Μέχρι αύριο βράδυ στα 12αρια θα ξέρουμε με σιγουριά αν θα πρέπει να περιμένουμε κάτι για 22-23/1 ή όχι. 

Προσωπική απόψη βάση ανσάμπλ ευρωπαικού στα τελευταία τρεξίματα θεωρώ ότι εμείς στα ανατολικά προσήνεμα έχευμε πάνω από 50% πιθανότητες για πεδινά χιόνια μετά τις 22/1 (και για ΚΒ σαφώς υπάρχουν βάσιμες ελπίδες αλλά είναι σαφώς λιγότερες βάση ανσάμπλ.) Θα δούμε σε 2 μέρες το πολύ εάν σωστά ελπίζω ή όχι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το απόγευμα θα αρχίζει να για έτσι η τάση αν ανατολικευσουν κι άλλοι με αυτά τα ανσάμπλ που έχουν τώρα τα πράγματα δυσκολεύουν για όλους 

Ο μεοσος ορος εμεινε πιο δυτικα γιατξ εχει γυρω στα 15 σενάρια με χιονια κεντροβορεια χώρα απο τον αυλωνα μ εταξυ ελλαδας και Ιταλίας,  αλλιώς θα ταν πιο ανατολικα απο το κύριο...Και μονκ που είναι πιο δυτικα είναι καλό για όλους 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εμένα πάντως δεν μου αρέσει που είναι έτσι τεράστιος και μονοκόμματος ο αυλώνας. Συνήθως αυτοί περνάνε "σαρώνουν" τη χώρα και φεύγουν γρήγορα ανατολικά. Στα κεντρικά και βόρεια δεν χρειαζόμαστε τέτοια τέρατα, αλλά ένα μικρότερο αυλώνα που θα μπορέσει να περάσει στο Αιγαίο Ιόνιο. Από Τ με ένα -7 είμαστε κομπλέ εδώ και οι εσωτερικές πόλεις και με υψηλότερα 850 δεν έχουν θέμα (π.χ. -5 -6)

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...