Jump to content
vorios_polos

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Παιδιά εγώ φοβάμαι μην πάθουμε ότι έπαθε η η δυτική Ευρώπη πέρυσι τον χειμώνα. 

Μήπως ήρθε η σειρά μας φέτος  

Δηλαδή πλήρη ξηρασία και ζέστη όλον τον χειμώνα. 

Αρχίζω και αγχώνομαι. 

Ίσως για εξοικονόμηση 😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το θέμα είναι πως φέτος υπάρχει η τάση να μαζεύεται ψύχος στην Ευρώπη. Δεν είναι μια σεζόν τύπου 2006-2007 ή 2019-2020 που κοιτάζαμε τα -8 με το κυάλι στα Σβάλμπαρντ μέχρι το Φλεβάρη. Ενδεικτικά, ενώ εμείς εδώ βράζουμε, η Στοκχόλμη ζει τον πιο ψυχρό Δεκέμβρη μετά το 2010 και γενικώς έναν από τους ψυχρότερους της 50ετίας. Το ίδιο και αρκετές περιοχές στη Βόρεια Ευρώπη.

Αν μας κάτσει ένας καλός εμποδισμός μπορούμε να διεκδικήσουμε βαρβάτη φωτοβολίδια, και να μην παλεύουμε με χλιαρές θερμοκρασίες. Είναι το μόνο πράγμα που μου προκαλεί αισιοδοξία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Το θέμα είναι πως φέτος υπάρχει η τάση να μαζεύεται ψύχος στην Ευρώπη. Δεν είναι μια σεζόν τύπου 2006-2007 ή 2019-2020 που κοιτάζαμε τα -8 με το κυάλι στα Σβάλμπαρντ μέχρι το Φλεβάρη. Ενδεικτικά, ενώ εμείς εδώ βράζουμε, η Στοκχόλμη ζει τον πιο ψυχρό Δεκέμβρη μετά το 2010 και γενικώς έναν από τους ψυχρότερους της 50ετίας. Το ίδιο και αρκετές περιοχές στη Βόρεια Ευρώπη.

Αν μας κάτσει ένας καλός εμποδισμός μπορούμε να διεκδικήσουμε βαρβάτη φωτοβολίδια, και να μην παλεύουμε με χλιαρές θερμοκρασίες. Είναι το μόνο πράγμα που μου προκαλεί αισιοδοξία.

Ισχύει απόλυτα. Και εδώ Λετονία ο ψυχρότερος μετά το 2010. Στους -19 αυτή τη στιγμή. Το θέμα είναι ότι ζεστάινει απο τη νέα εβδομάδα και εδώ και ερνάμε σε θετικές. Και δεν βλέπω να ξανάρχεται τέτοιο ψύχος. Οπότε μας βλέπω πάλι με ρετάλια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Ισχύει απόλυτα. Και εδώ Λετονία ο ψυχρότερος μετά το 2010. Στους -19 αυτή τη στιγμή. Το θέμα είναι ότι ζεστάινει απο τη νέα εβδομάδα και εδώ και ερνάμε σε θετικές. Και δεν βλέπω να ξανάρχεται τέτοιο ψύχος. Οπότε μας βλέπω πάλι με ρετάλια

Θα ξαναμαζέψει ψύχος μετά τις 22-23 απ'οτι βλέπω στα Βόρεια. Έτσι δείχνουν τα ensembles τουλάχιστον.

Ελπίζω να γυρίσεις έγκαιρα από τον παγωμένο Βορρά για το 3/3 πάντως 😝

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Θα ξαναμαζέψει ψύχος μετά τις 22-23 απ'οτι βλέπω στα Βόρεια. Έτσι δείχνουν τα ensembles τουλάχιστον.

Ελπίζω να γυρίσεις έγκαιρα από τον παγωμένο Βορρά για το 3/3 πάντως 😝

Δεν το χάνω το 3/3. Θα είμαι εκεί στην ώρα μου και θα το κατεβάσω από εδώ:)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο δυτικός αζορικος δεν νομίζω να ορθοποδήσει στον πάιο..Μας κατέστρεψε αυτό το κ@λοχαμηλο στις Αζόρες..Και σηκώνει τον υποτροπικό στο θεό και  καθυστερεί πολύ την ένωση...Αναγουλιαζω μόνο στην ιδέα ότι δεν θα κάνει κάτι μέχρι τα θεοφάνεια,δεν γίνεται τέτοια γκαντεμια μέσα στις άδειες..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, bill24 said:

Συμφωνω απολυτα οσο παραμενει γροιλανδικος δεν προκειται να αλλαξει κατι 

Μιχααααααληηηηη 😂😂😂 Επαιξες το Δεκεμβρη στα ζαρια.

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα γραψω κι εδω την γνωμη μου. Οσο και να κοιταμε χαρτες και να ονειρευομαστε ΑΣΘ,Αζορικους και Γροιλανδικους η' να μας 'ενοχλουν' λιμνιτσες στην Ισπανια,δεν θα αλλαξει τιποτα θετικα για εμας. Το καθενα για τους δικους του λογους θα ηταν καλη συνισταμενη ΕΑΝ υπηρχαν αλλες καλυτερες για εμας συνθηκες και συνδυασμοι! Αυτο που θα πρεπει να αποζητουμε ειναι η ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ του Αζορικου. Με λιγα λογια, αν δεν δουμε ενα Ατλαντικο χαμηλο 945mb να μπαινει στην Ευρωπη απο το υψος του Βισκαικου και να φτανει οσο το δυνατον ανατολικοτερα σαρωνοντας ολη την Γηραια Ηπειρο,δεν θα υπαρξει προκοπη. Μονο ετσι γινεται επανεκκινηση στην κυκλοφορια και θα ηρεμησει η 'κουνελα'!!! Αυτα απο εμενα...Καλες γιορτες να εχουμε με υγεια!!! 

ΥΓ ...  Ξεχασα να δωσω συγχαρητηρια σε γνωστο 'ειδημωνα' της μετεωρολογιας που πετυχε η μακροπροθεσμη του προβλεψη. Ουτε καν το τελευταιο 10ημερο του χρονου δεν πετυχες,φιλε μου!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, south coast είπε:

17/12 και πρωτη φορα στην ζωη μου δεν εχω ανοιξει καλοριφερ μεχρι τωρα.Ιστορικές στιγμες

Μια απ' τα ίδια.μονο κάνα δυο φορές έως τώρα.εδω έχουμε ακόμα μύγες έξω τι να λέμε τώρα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, Kalahari desert said:

Μια απ' τα ίδια.μονο κάνα δυο φορές έως τώρα.εδω έχουμε ακόμα μύγες έξω τι να λέμε τώρα 

Κουνουπια ρε συ και το βραδυ ακους και γρύλλους λες και ειναι 15αυγουστο τι  να λεμε τωρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, BrainA είπε:

Μιχααααααληηηηη 😂😂😂 Επαιξες το Δεκεμβρη στα ζαρια.

Γροιλανδικος όλο τον χειμώνα και κάτι θα βγει, αρκεί, να έχει αζορικό!😆

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Γροιλανδικος όλο τον χειμώνα και κάτι θα βγει, αρκεί, να έχει αζορικό!😆

Έτσι!!!ένα μπλοκ από πάνω μεχρι κάτω εκτός κι αν εμφανιστεί ξαφνικά ο εξαφανισμένος σιβηρικός ...πως το κόβεις το κοντρόλ και τον μέσο όρο του παιου που βγαίνει?νομίζω προσπαθεί να αποκόψει εντελώς το χαμηλό στις Αζόρες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, south coast είπε:

Ποσες φορες εχουν δει καλο πεδινό χιονι τα ΚΒ με αζορογροιλανδικο;

Έχουμε δει κάποιες απλά ρισκάρουμε πολύ με τη διάταξη καθώς μπορεί να βγει πολύ δυτικά...Εγώ προσωπικά δε το προτιμώ καθώς το χειμώνα θέλω κρύο όχι βροχές,,...Καλύτερα να παλεύεις με τα ανατολικά....Αλλά υπό προϋποθέσεις μπορεί να δουν πάρα πολύ μεγάλο χιόνι τα κεντροβορεια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Clapsanto said:

Έχουμε δει κάποιες απλά ρισκάρουμε πολύ με τη διάταξη καθώς μπορεί να βγει πολύ δυτικά...Εγώ προσωπικά δε το προτιμώ καθώς το χειμώνα θέλω κρύο όχι βροχές,,...Καλύτερα να παλεύεις με τα ανατολικά....Αλλά υπό προϋποθέσεις μπορεί να δουν πάρα πολύ μεγάλο χιόνι τα κεντροβορεια 

Συμφωνω,πολυ πιο εύκολη περιπτωση να κατσει ειναι με σκετο αζορικο η και σκανδιναβικό μαζι αλλιως με αζορογροιλανδικο πρεπει να σου κατσει το joker.Για αυτο ρωτησα ποσες φορες εχει γινει γιατι δεν θυμαμαι να ειναι και πολλες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, south coast είπε:

Συμφωνω,πολυ πιο εύκολη περιπτωση να κατσει ειναι με σκετο αζορικο η και σκανδιναβικό μαζι αλλιως με αζορογροιλανδικο πρεπει να σου κατσει το joker.Για αυτο ρωτησα ποσες φορες εχει γινει γιατι δεν θυμαμαι να ειναι και πολλες.

Ούτε εγώ ξερω πολλες τα παιδιά που έχουν αρχείο....Καλά αζορο σκανδιναβικος είναι όνειρο ...ισως οτι καλυτερο για τα κβ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...