Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και τα δύο άκρα των αυλώνων χοντρικά. ¨Ενας ιστορικός δυτικός, και ένας ιστορικός προσήνεμος. Απλά δείτε πόσο μακριά ξεκινάει ο κάθε αυλώνας. Για τα προσήνεμα ξέρω ότι το 2008, ότι ήταν γενικά το καλύτερο χοντρικά [κυρίως σε δυτική Αττική?] Για την ήπειρο ο χιονιάς του 2005 είναι ο μεγαλύτερος της 20ετίας/30ετίας + ενώ στα Γιάννενα είχε σημειωθεί μια από τις ισχυρότερες χιονοκαταιγίδες στην ιστορία τους,.

Έναρξη 2008

archives-2008-2-16-6-0.png

Έναρξη 2005

archives-2005-1-23-18-0.png

 

 

 

Κατάληξη 2008

archives-2008-2-17-6-0.png

 

Κατάληξη 2005

archives-2005-1-26-0-0.png

 

Και θερμοκρασίες στα 850, κατά σε εκείνα τα φρειμ

2008

archives-2008-2-17-6-1.png

 

2005 [τα χιόνια σε χαμηλά υψόμετρα ήρθαν στα επόμενα 6ωρα]

archives-2005-1-26-0-1.png

 

Οπότε δικαιολογημένα κάποια περιοχή μεγάλου χιονιά, ακυρώνει σηυνήθως την άλλη.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Μερικά καλά σενάρια από βασιλικό 6αρι. Σε κάποια σενάρια εμφανίζεται συνδυασμό άχρηστου και σκανδιναβικού. Είναι άλλωστε τόσοι πολλοί οι τρόποι που μπορεί να χιονίσει στα βόρεια που η ύπαρξη και δεύτερου αντικυκλώνα, όποιος κι αν είναι αυτός, πέρα από τον άχρηστο αζορικό που μόνος του τρώει φάπες από παντού, που λογικό είναι να εμφανιστούν και τέτοια σενάρια. μακρινά προς το παρόν, μακάρι σύντομα να πολλαπλασιαστούν είτε τα σενάρια αζορικού με γροιλανδικό, είτε εκείνα με σκανδιναβικό. μόνος του άλλωστε ο άχρηστος τις επόμενες μέρες το μόνο που θα φέρει είναι καλοκαιρία. Του κωλοτουμπαίου στη συνέχεια

gens-2-1-384.png

gens-5-1-372.pnggens-19-1-384.png

 

gens-12-1-384.png

gens-13-1-384.png

Πεφτουν και οι ζωνικοι ανεμοι εκεινο το διαστγμα αρκετα οποτε ισως βοηθησουν τον αζορ να σηκωθει και να μεινει η να μετατραπεί και σε σκανδιναβικο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σαν να βλέπει κάτι ο Τζιφός για 1-4 Γενάρη.Τωρα για ορεινά πεδινά κανείς δε ξέρει.Τουλαχθςτονννα βγει κάτι να έχουνε να ασχολούμαστε,δεν παλεύεται η νεκρά μέσα στο καταχείμωνο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, vorios_polos είπε:

Τον μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει το μέγεθος του Αυλώνα..όταν βλέπεις ένα τέρας και μένεις Θεσσαλονίκη ας πούμε ε ναι θες τον αζορικο να σηκώνεται από την θάλασσα και οχι από την στεριά .τι να κάνουμε έτσι είναι γιατί με ένα τέρας που ξέρεις ότι θα περιμένεις μια αναδίπλωση του για να ευνοηθείς αν σου είναι από την αρχή σε στεριά τότε θα βλέπουμε τ άστρα...

Σόρρυ βαγγελη αυτο ήθελα να πω γράψε λάθος μπερδευτηκα ειχα στο μυαλό μου και αζορικους που ηταν  πιο μεσα στην ευρωπη  και ηταν λεπτοι τ αρα για το μέγεθος μίλαγα και όχι σχήμα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Εδώ και τα δύο άκρα των αυλώνων χοντρικά. ¨Ενας ιστορικός δυτικός, και ένας ιστορικός προσήνεμος. Απλά δείτε πόσο μακριά ξεκινάει ο κάθε αυλώνας. Για τα προσήνεμα ξέρω ότι το 2008, ότι ήταν γενικά το καλύτερο χοντρικά [κυρίως σε δυτική Αττική?] Για την ήπειρο ο χιονιάς του 20005 είναι ο μεγαλύτερος της 20ετίας/30ετίας + ενώ στα Γιάννενα είχε σημειωθεί μια από τις ισχυρότερες χιονοκαταιγίδες στην ιστορία τους,.

Έναρξη 2008

archives-2008-2-16-6-0.png

Έναρξη 2005

archives-2005-1-23-18-0.png

 

 

 

Κατάληξη 2008

archives-2008-2-17-6-0.png

 

Κατάληξη 2005

archives-2005-1-26-0-0.png

 

Και θερμοκρασίες στα 850, κατά σε εκείνα τα φρειμ

2008

archives-2008-2-17-6-1.png

 

2005 [τα χιόνια σε χαμηλά υψόμετρα ήρθαν στα επόμενα 6ωρα]

archives-2005-1-26-0-1.png

 

Οπότε δικαιολογημένα κά περιοχή μεγάλου χιονιά, ακυρώνει σηυνήθως την άλλη.

Περασμένα μεγαλεία και διηγωντας τα να κλαις ..Δυστυχώς 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 hours ago, salonikatasos said:

Όχι γιατί δεν χιόνισε παντού, μιας και αφορούσε κυρίως τα κεντρικά και τα νότια, στην υπόλοιπη χώρα απλά είχε κρύο και είναι ακριβώς ίδια περίπτωση με την αριάδνη, δηλαδή πολλές μαζεμένες κακοκαιρίες σε ένα χρονικό διάστημα. Το 2001 χιόνισε σχεδόν σε όλη την ελλάδα στην ίδια κακοκαιρία και από το ίδιο χαμηλό.

 

Προσωπικά έτσι κι αλλιώς το μόνο που μου κάνει είναι να χιονίζει πολύ στη θεσσαλονίκη, άμα θα βρέχει σε άλλες περιοχές ή αν θα έχει ξηρασία με αφήνει αδιάφορο. Όπως και με αφήνει αδιάφορο το αν θα μπορούσε να χιονίσει σε περισσότερες περιοχές εφόσον χιονίσει λιγότερο στη θεσσαλονίκη.  Αν μπορεί να ρίξει έστω κι 1 παραπάνω εκατοστό στη θεσσαλονίκη που θα είχε όμως ως αποτέλεσμα να μη χιονίσει καθόλου σε άλλη περιοχή, θα ήθελα το 1 παραπάνω εκατοστό στη θεσσαλονίκη. Για την άλλη περιοχή αδιαφορώ και ας ασχοληθούν όσοι μένουν εκεί για να δουν τι θα πρέπει να γίνει για να χιονίσει

που ακριβως δεν χιονισε το.1987 δλδ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Clapsanto είπε:

Περασμένα μεγαλεία και διηγωντας τα να κλαις ..Δυστυχώς 

Όχι τίποτε άλλο, αλλά έχουμε και τα γέτι που λένε για διάταξη 1/100 χρόνια και είμαστε στα 18.. Πρέπει να βγει ξανά γμτ.. Το πιο κοντινό ήταν το 2015, αλλά ήτα περισσότερο βροχοκαιρία με παπλαμούδα στο τέλος, και όχι χωρισμένο μισό μισό

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Εδώ και τα δύο άκρα των αυλώνων χοντρικά. ¨Ενας ιστορικός δυτικός, και ένας ιστορικός προσήνεμος. Απλά δείτε πόσο μακριά ξεκινάει ο κάθε αυλώνας. Για τα προσήνεμα ξέρω ότι το 2008, ότι ήταν γενικά το καλύτερο χοντρικά [κυρίως σε δυτική Αττική?] Για την ήπειρο ο χιονιάς του 2005 είναι ο μεγαλύτερος της 20ετίας/30ετίας + ενώ στα Γιάννενα είχε σημειωθεί μια από τις ισχυρότερες χιονοκαταιγίδες στην ιστορία τους,.

Έναρξη 2008

archives-2008-2-16-6-0.png

Έναρξη 2005

archives-2005-1-23-18-0.png

 

 

 

Κατάληξη 2008

archives-2008-2-17-6-0.png

 

Κατάληξη 2005

archives-2005-1-26-0-0.png

 

Και θερμοκρασίες στα 850, κατά σε εκείνα τα φρειμ

2008

archives-2008-2-17-6-1.png

 

2005 [τα χιόνια σε χαμηλά υψόμετρα ήρθαν στα επόμενα 6ωρα]

archives-2005-1-26-0-1.png

 

Οπότε δικαιολογημένα κάποια περιοχή μεγάλου χιονιά, ακυρώνει σηυνήθως την άλλη.

Αυτό του 2005 εγώ δεν βλέπω κανέναν αζορικό μέσα στην Αμερική όπως διάβασα προηγουμένως. Η δική σου λογική είναι πάρα πολύ σωστή, αλλά άλλο να βλέπω ως καλά σενάρια όσα ΙΣΩΣ με χιονίσουν και όσα ΔΕΝ χιονίζουν τα προσήνεμα και άλλο η δική σου τεκμηριωμένη λογική. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Εδώ και τα δύο άκρα των αυλώνων χοντρικά. ¨Ενας ιστορικός δυτικός, και ένας ιστορικός προσήνεμος. Απλά δείτε πόσο μακριά ξεκινάει ο κάθε αυλώνας. Για τα προσήνεμα ξέρω ότι το 2008, ότι ήταν γενικά το καλύτερο χοντρικά [κυρίως σε δυτική Αττική?] Για την ήπειρο ο χιονιάς του 20005 είναι ο μεγαλύτερος της 20ετίας/30ετίας + ενώ στα Γιάννενα είχε σημειωθεί μια από τις ισχυρότερες χιονοκαταιγίδες στην ιστορία τους,.

Έναρξη 2008

archives-2008-2-16-6-0.png

Έναρξη 2005

archives-2005-1-23-18-0.png

 

 

 

Κατάληξη 2008

archives-2008-2-17-6-0.png

 

Κατάληξη 2005

archives-2005-1-26-0-0.png

 

Και θερμοκρασίες στα 850, κατά σε εκείνα τα φρειμ

2008

archives-2008-2-17-6-1.png

 

2005 [τα χιόνια σε χαμηλά υψόμετρα ήρθαν στα επόμενα 6ωρα]

archives-2005-1-26-0-1.png

 

Οπότε δικαιολογημένα κά περιοχή μεγάλου χιονιά, ακυρώνει σηυνήθως την άλλη.

Δεν χρειάζεται να δικαιολογείσαι σε κανέναν. Ο καθένας ξέρει τι θέλει η περιοχή του. Εμείς λοιπόν που μένουμε στα βόρεια (είτε είμαι θεσσαλονίκη, είτε φρανκφούρτη ο στόχος πάντα είναι να χιονίσει όσο περισσότερο γίνεται στη θεσσαλονίκη άρα αυτές τις διατάξεις ψάχνουμε) ξέρουμε τι θέλουμε. Προφανώς λόγω της ιδιομορφίας της ελλάδας με την πίνδο, αλλά και το αιγαίο που δίνει την υγρασία σε όλες τις περιοχές ανατολικά της πίνδου ανάλογα από που μας έρχεται ο αυλώνας (στα αν. προσήνεμα από την ασία σχεδόν δε φαίνεται στο χάρτη της ευρώπης που ξεκινάει η κάθοδος του αυλώνα, στα βόρεια από την περιοχή της πολωνίας-τσεχίας) ευνοούνται και διαφορετικές περιοχές. Οκ κάποιοι δεν μπορούν να το καταλάβουν αυτό και νομίζουν ότι μας ενδιαφέρει τι κάνει εκεί και ότι ζητάμε κάτι απλά για να μη χιονίσει στις περιοχές τους. Ας συνεχίσουν να το νομίζουν.

 

Εξάλλου εκτός από το να χιονίσει στην περιοχή μας κοιτάμε πως θα αντιμετωπιστεί και το πρόβλημα ξηρασίας που αντιμετωπίζουν με χαμηλά που θα τους δώσουν και 100 και 200 χιλιοστά όταν θα χιονίζει σε εμάς. Δηλαδή με ένα σμπάρο, 2 τρυγώνια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Όχι τίποτε άλλο, αλλά έχουμε και τα γέτι που λένε για διάταξη 1/100 χρόνια και είμαστε στα 18.. Πρέπει να βγει ξανά γμτ.. Το πιο κοντινό ήταν το 2015, αλλά ήτα περισσότερο βροχοκαιρία με παπλαμούδα στο τέλος, και όχι χωρισμένο μισό μισό

Δυστυχώς μιχαηλ, τελείωσαν αυτα ..Παλιά συνεχεια χιονοχαμηλα, απο την ιταλια ερχόταν η δημιουργουνταν ....θεωρώ ότι τη μεγαλύτερη αλλαγή τα τελευταία χρόνια την εχουμε φαει οσοι επηρεαζομαστε απο τη κεντρική Μεσόγειο ...Έχει πάει απάτη δυστυχως ...γι αυτο και εχουν μειωθει πολυ τα χιονια τηε ηπειρου που ηθελε δυτικο και τα χιονια της δυτικης μακεδονιας η οποια χιονιζοταν με  χαμηλο απο δυτικα και οριακο κρυο και δε χιονιζε πουθενα αλλου ...

Επεξεργάστηκε από Clapsanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, BrainA είπε:

που ακριβως δεν χιονισε το.1987 δλδ?

Στη θεσσαλονίκη, μεγάλο μέρος της κεντρικής μακεδονίας, την ανατολική μακεδονία κλπ και δεν ξέρω τι έκανε στην δυτική ελλάδα. Σίγουρα πάντως χιόνισε σε μικρότερη έκταση από ότι χιόνισε το 2001. και ξαναλέω ότι αναφέρομαι σε 1 κακοκαιρία, το 87 επί 15 μέρες είχε 3-4 διαφορετικές κακοκαιρίες λόγω της ψυχρής μπάλας που έμεινε πάνω μας (αντίστοιχα και η αριάδνη που είχε 2 διαφορετικές κακοκαιρίες)

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Αυτό του 2005 εγώ δεν βλέπω κανέναν αζορικό μέσα στην Αμερική όπως διάβασα προηγουμένως. Η δική σου λογική είναι πάρα πολύ σωστή, αλλά άλλο να βλέπω ως καλά σενάρια όσα ΙΣΩΣ με χιονίσουν και όσα ΔΕΝ χιονίζουν τα προσήνεμα και άλλο η δική σου τεκμηριωμένη λογική. 

Πιο πάνω μιλάμε για το μέγεθος και την ισχύ του Αυλώνα κυρίως τον 500 Άρι...το 2005 ήταν μπλε τα χρώματα τώρα απ' ότι φαίνεται όλος ο πολικός στρόβιλος θα είναι από Γροιλανδία και ανατολικότερα με τα βαθιά μωβ...οπότε αν γίνει ξανά κουλό και σηκωθεί ο αζορ θέλουμε ακόμη πιο δυτικά από τότε που επηρεάστηκαν κυρίως τα δυτικα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Clapsanto είπε:

Εγω παντως θεωρω της αριαδνη πιο πανελλαδικο χιονια απο ολους ,, αν και σε αλλους χρονους ενας χιονιας ηταν 

Αν το δεις ήταν 2 διαφορετικά χιόνια, ένα στις 6-7 του μήνα που αφορούσε κυρίως τα νότια και ένα δεύτερο στις 10-11 που αφορούσε τα βόρεια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Clapsanto είπε:

Δυστυχώς μιχαηλ, τελείωσαν αυτα ..Παλιά συνεχεια χιονοχαμη, απο τηννιταλια ερχόταν η δημιουργουνταν ....θεωρώ ότι τη μεγαλύτερη αλλαγή τα τελευταία χρόνια την εχουμε φαει οσοι επηρεαζομαστε απο τη κεντρική Μεσόγειο ...Έχει πάει απάτη δυστυχως ...γι αυτο και εχουν μειωθει πολυ τα χιονια τηε ηπειρου που ηθελε δυτικο και τα χιονια της δυτικης μακεδονιας η οποια χιονιζοταν με  χαμηλο απο δυτικα και οριακο κρυο και δε χιονιζε πουθενα αλλου ...

Εμένα ξέρεις τι με ενοχλεί Αντώνη? Ότι είμαστε και άτυχοι. Είδες την θέση του Αζορικού πριν στον χάρτη του 2005. Εγώ αυτό που με τρελαίνει, είναι ότι δεν θέλει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ να ξαναβγει τέτοιος Αζορικός. Αλλά άνετα μπορεί να βγάλει, Ειδικά όταν φέτος έχεις αυτό:

gfs-0-6.png?6

 

Αλλά σε λίγες μέρες θα έχουμε αυτό

gfs-0-132.png?6

 

Τα 2 άκρα δδηλαδή, αλλά όταν θέλουμε το γ@$$νο το ενδιάμεσο, απλά δεν θέλει!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, salonikatasos είπε:

Αν το δεις ήταν 2 διαφορετικά χιόνια, ένα στις 6-7 του μήνα που αφορούσε κυρίως τα νότια και ένα δεύτερο στις 10-11 που αφορούσε τα βόρεια

 Η ίδια μπάλα ήταν όμως ο ίδιος αυλωνας...Ο Βίκτωρας μετα τις 13 ηταν διαφορετικός 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επιστρέφουμε σε σενάρια κωλοτουμπαίου. Αυτά είναι όλα χαχα. Κωλοτουμπαίος είναι βέβαια,οπότε ελπίζουμε να κάνει αυτό που ξέρει καλύτερα από όλους

gens-29-1-360.png

gens-30-1-360.png

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ΕΜένα ξέρεις τι με ενοχελί ΑΝτώνη? Ότι είμαστε και άτυχοι. Είδες την θέση του Αζορικού πριν στον χάρτη του 2005. Εγώ αυτό που με τρελαίνει, είναι ότι δεν θέλει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ να ξαναβγει τέτοιος Αζορικός. Αλλά άνετα μπορεί να βγάλει, Ειδικά όταν φέτος έχεις αυτό:

gfs-0-6.png?6

 

Αλλά σε λίγες μέρες θα έχουμε αυτό

gfs-0-132.png?6

 

Τα 2 άκρα δδηλαδή, αλλά όταν θέλουμε το γ@$$νο το ενδιάμεσο, απλά δεν θέλει!

Συμφωνώ απόλυτα κάποιες φορές ειμαστε τελειως άτυχοι....αν εφευγε πιο ανατολικα ο γροιλανδικος θα χαμε χιονιστει ισως και θα χαμε αλλες διατάξεις...Αλλά δυστυχώς αυτος πηγε στο βόρειο πόλο...γι αυτό δεν το ν θέλω καθόλου σαν ανέφικτο είναι να πάει προς τα εκεί που θέλουμε μονο  αν σηκωθεί ο αζορικος και φτασει εκει πανω μπορουμε να δούμε χαιρι...αλλα κι αυτος ουτε καν πανω μας σηκωνεται 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κανείς δεν έχει ασυλία...υπάρχουν αλτρουιστες στο δημόσιο λόγο τους(ιδιωτικά δεν μας ενδιαφέρει τι λέει ο καθένας)που είναι και το ιδανικό και άνθρωποι που εγωστικα ,πείτε το, ψάχνουν την αυλή τους και την πόρτα τους...όταν ψάχνεις λοιπόν την αυλή σου και την πόρτα σου και ψάχνεις τον τρόπο που αυτή θα χιονιστει καλώς η κακώς δεν σε ενδιαφέρει καμία άλλη διάταξη παρά μόνο αυτή που εννοεί εσένα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι καταριέσαι την διπλανή περιοχή εφ όσον δεν εκφράζεις κάτι τέτοιο στο δημόσιο λόγο σου(δεν μας ενδιαφέρει ο ιδιωτικός).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Clapsanto είπε:

 Η ίδια μπάλα ήταν όμως ο ίδιος αυλωνας...Ο Βίκτωρας μετα τις 13 ηταν διαφορετικός 

Η ίδια ήταν και το 87. Εγω μιλάω για μια κακοκαιρία. Ένα χαμηλό, όπως το 2001 που εκτός με ένα χαμηλό χιόνισε σε περισσότερες περιοχές από ότι χιόνισε και το 87 και το 2017. Και όχι απλά χιόνισε, αλλά όπου κι αν χιόνισε το 2001 θεωρείται ιστορικός χιονιάς από τη θήβα και βορειότερα, σε αντίθεση με το 2017 που εκτός καβάλας και κορίνθου δε νομίζω ότι είναι ιστορικό κάπου αλλού ενώ και το 87 ιστορικό ήταν μόνο στην κεντρική ελλάδα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας βάλω και γω τον πιο  όνειρο  χιονια ...βικτωρρρρρρρ

Στα γρεβενα μισο μετρο σχεδόν και μόλις έφυγες για την Εγνατία προς Σιάτιστα είχε 10 ποντους...χαχαχα

Ένα τέτοιο παλιι θελω 

 

archives-2017-1-18-18-1 (1).png

archives-2017-1-18-18-0 (1).png

archives-2017-1-18-18-7 (1).png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Η ίδια ήταν και το 87. Εγω μιλάω για μια κακοκαιρία. Ένα χαμηλό, όπως το 2001 που εκτός με ένα χαμηλό χιόνισε σε περισσότερες περιοχές από ότι χιόνισε και το 87 και το 2017. Και όχι απλά χιόνισε, αλλά όπου κι αν χιόνισε το 2001 θεωρείται ιστορικός χιονιάς από τη θήβα και βορειότερα, σε αντίθεση με το 2017 που εκτός καβάλας και κορίνθου δε νομίζω ότι είναι ιστορικό κάπου αλλού ενώ και το 87 ιστορικό ήταν μόνο στην κεντρική ελλάδα

Το 2017 για Λάρισα και Θεσσαλια γενικότερα μια χαρά ιστορικός ήταν και από συνολικό ύψος χιονιού και από θερμοκρασίες... Θα έλεγα ένα κλικ πιο κάτω σε σχέση με το 2001

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...