Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, bill24 είπε:

Ναι αλλά με την προυποθεση πως εχει χιονισει στην πορταρια δεν θα προτιμουσες να βαλεις 20 ευρω βενζινη και να πας να χιονιστεις εκει να πιεις ενα καφε και να γυρισεις απο το να μην εχει ουτε εκει κατι...

Ε εντάξει ναι, αλλά το ζητούμενο είναι το χιόνι στην πόρτα μου, ειδικά αν είναι πολύ. Αυτό είναι το wow. Να βλέπεις τη γειτονιά σου αλλαγμένη. Στο Πήλιο κάθε χρόνο θα χιονίσει, ακόμη και σε σάπιες χρονιές, και ανεβαίνω κάθε χρόνο άλλωστε, δεν μου λείπει το χιόνι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Την πόρτα μας ψάχνουμε όλοι παιδιά, άλλοι το λένε ξεκάθαρα, άλλοι όχι. Ο βόρειος που λέει ότι θέλει τον αντικυκλώνα και τον αυλώνα στην κεντρική ευρώπη το λέει γιατί έτσι τον βολεύει κι ας δεν βολεύει κάποιους άλλους. Όπου άλλους πάει κυρίως στα ανατολικά προσήνεμα που είναι και πολλοί λόγω πληθυσμού, οπότε υπάρχουν αντιδράσεις. Αντίστοιχα ο ανατολικοπροσήνεμος ζητάει τον αυλώνα στο αιγαίο γιατί έτσι τον βολεύει κι ας μη βολεύει άλλους (ανατολικό αιγαίο) και καταριέται αυλώνες που σκάνε ακόμα πιο ανατολικά και φέρνουν ιστορικούς χειμώνες στις κυκλάδες ή την ανατολική εύβοια και το ανατολικό αιγαίο (2014-2015 θυμόμαστε όλοι πολύ καλά τις κατάρες και τα αναθέματα). Απλά εκεί δεν υπάρχουν παρά ελάχιστοι για να πουν το παράπονό τους. Ας το ξεπεράσουν λοιπόν κάποιοι, το ότι ζητάμε κάποια πράγματα για την περιοχή μας δε σημαίνει ότι δεν θέλουμε να χιονίσει στις περιοχές τους. Προσωπικά έτσι κι αλλιώς έχει πάψει να με απασχολεί τι κάνει στην αθήνα, τη χαλκίδα και αλλού

Ωραια μιλα για την πόρτα σου και τιποτα αλλο. Τις αηδιες ( το λεω πολύ ευγενικά) τυπου " να κανει ή να μην κανει αλλου χιονι " δεν θελουμε . Ουτε αμεσα ουτε έμμεσα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Clapsanto είπε:

Και τότε εριξε πολυ ημουν μικρός αλλα και ο πατέρας μου μου είπε ότι στο Βίκτωρα δεν ειχε ξαναδεί τοσο χοντρό χιονι ποτε στη ζωη του ....μάλλον όμως ήμασταν σε σύγκλιση μεσα γιατι το επόμενο πρωί αν έμπενες Εγνατία ειχαν όλες οι περιοχές 10 με 15 πο τους Χίονι το πολυ και μόνο η πόλη των γρεβενων και ένα μικρό κομμάτι βορεια της πόλης είχε 40 με 50 ποντους,  πουθενα αλλου 

 

Tον Μαρτιο του 2005 (ημουν 25 χρονων) την περιμενα αυτη την χιονοπτωση στα Γιαννενα απο τις προβλεψεις για αργα το βραδυ.Και οντως αργα το βραδυ αρχισε τρομερη στουπαρα τοτε μεσα στα Γιαννενα με γρηγορη χιονοστρωση 10 εκατοστων.Ειχαν ακινητοποιηθει και αμαξια τοτε απο το πολυ γρηγορο στρωσιμο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

To 1987 ηταν  κλασικος προσηνεμος μεταξυ 4-9 Μαρτη...απλα εβγαλε δευτερευουσα υποτροπη στις 5-6 προς τα ΝΔ κ ετσι χιονιζε πολυ σε Μεσσηνια-Λακωνια περιεργως.. στις 10-11 βγηκε χαμηλο-νυφιτσα που εθαψε Βοιωτια-Φθιωτιδα-Θεσσαλια(μεχρι Κατερινη εφτασε προς τα βορεια) κ μετα ξαναγινε προσηνεμος στις 12-13

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Ωραια μιλα για την πόρτα σου και τιποτα αλλο. Τις αηδιες ( το λεω πολύ ευγενικά) τυπου " να κανει ή να μην κανει αλλου χιονι " δεν θελουμε . Ουτε αμεσα ουτε έμμεσα.

Για την πόρτα μου μιλάω και αν εσύ το εκλαμβάνεις ότι αναφέρομαι στην περιοχή σου δεν είναι δικό μου πρόβλημα, αλλά δικό σου. Το "να κάνει ή να μην κάνει αλλού χιόνι" μόνο στη φαντασία σου υπάρχει. Αν βρεις έστω 1 μήνυμά μου που αναφέρομαι άμεσα ή έμμεσα σε αυτό που γράφεις εντός των εισαγωγικών δεν θα ξαναγράψω μέχρι το τέλος του χειμώνα, αλλιώς δεν θα ξαναγράψεις εσύ. Γιατί ωραία τα γλυκόλογα, αλλά υπάρχει κι ένα όριο στην παραποίηση του λόγου από ορισμένους. Συμφωνείς; Αν δεν συμφωνείς, να σταματήσεις να ασχολείσαι με τι σχολιάζω εγώ, μιας και ούτε στο μυαλό μου μπορείς να είσαι, ούτε ξέρεις παραπάνω από μένα για το τι χρειάζεται και τι δε χρειάζεται για να χιονίσει στη θεσσαλονίκη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Tον Μαρτιο του 2005 (ημουν 25 χρονων) την περιμενα αυτη την χιονοπτωση στα Γιαννενα απο τις προβλεψεις για αργα το βραδυ.Και οντως αργα το βραδυ αρχισε τρομερη στουπαρα τοτε μεσα στα Γιαννενα με γρηγορη χιονοστρωση 10 εκατοστων.Ειχαν ακινητοποιηθει και αμαξια τοτε απο το πολυ γρηγορο στρωσιμο.

Πςςςςς φοβερο αυτα ειναι ...και δω το ίδιο έγινε τοτε ηταν και νότιο βαρύ και δε προχωραγανε τα αμάξια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τάσο κανείς λάθος που λες ότι το 87 ήταν πολλές κακοκαίριες,όλες από τον ίδιο παράγοντα ήρθαν(το κρυος της ανατολικής Ευρώπης που ήταν στάσιμο και δεν έκανε πολλές βόλτες).για μένα ήταν πανελλαδικός μιας και χιόνισε παντού σχεδόν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και για να μην ξεχνιόμαστε "Με αντικυκλώνα στις μπαχάμες" (κυριολεκτικά και όχι μεταφορικά) ήταν ο μάρτης του 2005. Μια διαφήμιση έλεγε παλιά "καλύτερα να μασάς, παρά να μιλάς".

archives-2005-3-2-0-0.png?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, salonikatasos είπε:

Δεν χρειάζεται να δικαιολογείσαι σε κανέναν. Ο καθένας ξέρει τι θέλει η περιοχή του. Εμείς λοιπόν που μένουμε στα βόρεια (είτε είμαι θεσσαλονίκη, είτε φρανκφούρτη ο στόχος πάντα είναι να χιονίσει όσο περισσότερο γίνεται στη θεσσαλονίκη άρα αυτές τις διατάξεις ψάχνουμε) ξέρουμε τι θέλουμε. Προφανώς λόγω της ιδιομορφίας της ελλάδας με την πίνδο, αλλά και το αιγαίο που δίνει την υγρασία σε όλες τις περιοχές ανατολικά της πίνδου ανάλογα από που μας έρχεται ο αυλώνας (στα αν. προσήνεμα από την ασία σχεδόν δε φαίνεται στο χάρτη της ευρώπης που ξεκινάει η κάθοδος του αυλώνα, στα βόρεια από την περιοχή της πολωνίας-τσεχίας) ευνοούνται και διαφορετικές περιοχές. Οκ κάποιοι δεν μπορούν να το καταλάβουν αυτό και νομίζουν ότι μας ενδιαφέρει τι κάνει εκεί και ότι ζητάμε κάτι απλά για να μη χιονίσει στις περιοχές τους. Ας συνεχίσουν να το νομίζουν.

 

Εξάλλου εκτός από το να χιονίσει στην περιοχή μας κοιτάμε πως θα αντιμετωπιστεί και το πρόβλημα ξηρασίας που αντιμετωπίζουν με χαμηλά που θα τους δώσουν και 100 και 200 χιλιοστά όταν θα χιονίζει σε εμάς. Δηλαδή με ένα σμπάρο, 2 τρυγώνια

Θ αντινετωπιστει με το τρεμπλ,μην ανησυχεις!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 minutes ago, heavy snow said:

Tον Μαρτιο του 2005 (ημουν 25 χρονων) την περιμενα αυτη την χιονοπτωση στα Γιαννενα απο τις προβλεψεις για αργα το βραδυ.Και οντως αργα το βραδυ αρχισε τρομερη στουπαρα τοτε μεσα στα Γιαννενα με γρηγορη χιονοστρωση 10 εκατοστων.Ειχαν ακινητοποιηθει και αμαξια τοτε απο το πολυ γρηγορο στρωσιμο.

Εσείς που είστε από Γιάννενα και ξέρετε, με τι καιρό χιονιζονται τα Ζαγοροχώρια, και τι θερμ τους πιάνει σε οριακές καταστάσεις στα 850 hpa?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Για την πόρτα μου μιλάω και αν εσύ το εκλαμβάνεις ότι αναφέρομαι στην περιοχή σου δεν είναι δικό μου πρόβλημα, αλλά δικό σου. Το "να κάνει ή να μην κάνει αλλού χιόνι" μόνο στη φαντασία σου υπάρχει. Αν βρεις έστω 1 μήνυμά μου που αναφέρομαι άμεσα ή έμμεσα σε αυτό που γράφεις εντός των εισαγωγικών δεν θα ξαναγράψω μέχρι το τέλος του χειμώνα, αλλιώς δεν θα ξαναγράψεις εσύ. Γιατί ωραία τα γλυκόλογα, αλλά υπάρχει κι ένα όριο στην παραποίηση του λόγου από ορισμένους. Συμφωνείς; Αν δεν συμφωνείς, να σταματήσεις να ασχολείσαι με τι σχολιάζω εγώ, μιας και ούτε στο μυαλό μου μπορείς να είσαι, ούτε ξέρεις παραπάνω από μένα για το τι χρειάζεται και τι δε χρειάζεται για να χιονίσει στη θεσσαλονίκη

έμμεσα αυτό δηλώνεις κάθε φορά που μιλάς έτσι. Οπότε το δικό σου ύφος ειναι το θέμα. δεν έχω τίποτα παραπάνω να προσθέσω. απλά είσαι εριστικός και ειλικρινά φτιάχνεις κακή εικόνα 

Καταγραφή.PNG

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Για την πόρτα μου μιλάω και αν εσύ το εκλαμβάνεις ότι αναφέρομαι στην περιοχή σου δεν είναι δικό μου πρόβλημα, αλλά δικό σου. Το "να κάνει ή να μην κάνει αλλού χιόνι" μόνο στη φαντασία σου υπάρχει. Αν βρεις έστω 1 μήνυμά μου που αναφέρομαι άμεσα ή έμμεσα σε αυτό που γράφεις εντός των εισαγωγικών δεν θα ξαναγράψω μέχρι το τέλος του χειμώνα, αλλιώς δεν θα ξαναγράψεις εσύ. Γιατί ωραία τα γλυκόλογα, αλλά υπάρχει κι ένα όριο στην παραποίηση του λόγου από ορισμένους. Συμφωνείς; Αν δεν συμφωνείς, να σταματήσεις να ασχολείσαι με τι σχολιάζω εγώ, μιας και ούτε στο μυαλό μου μπορείς να είσαι, ούτε ξέρεις παραπάνω από μένα για το τι χρειάζεται και τι δε χρειάζεται για να χιονίσει στη θεσσαλονίκη

Ειμαστε γνωστοι παρεξηγησιαρηδες εμεις εδω στη χαβουζα!!!Συγνωμη Τασο!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και οχι, δεν ειναι καθολου φιλικο προς τους υπολοιπους να ευχεσαι καυσωνες μεσα στον χειμωνα για ολη την ελλαδα αν δεν χιονιζεσαι εσυ. το εχεις αναφερει και αλλες φορες και δεν θα κατσω να τα ψαξω ολα γιατι τσαμπα χρονο χαλαω.
 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

και οχι, δεν ειναι καθολου φιλικο προς τους υπολοιπους να ευχεσαι καυσωνες μεσα στον χειμωνα για ολη την ελλαδα αν δεν χιονιζεσαι εσυ. το εχεις αναφερει και αλλες φορες και δεν θα κατσω να τα ψαξω ολα γιατι τσαμπα χρονο χαλαω.
 

Όταν χιονίζεται ο Τάσος, ΕΣΥ έχεις βροχές..όταν χιονίζεσαι εσύ, ο ΤΑΣΟΣ έχει καύσωνα αλλά από την αντίθετη μεριά θερμοκρασιακά

Επεξεργάστηκε από Kilkis1989
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Kalahari desert είπε:

Αυτά είναι 

Περιμενα πολύ περισσότερο υψος χιονιου να ειμαι ειλικρινής . 

Αλλα σίγουρα ειναι τελεια περιοχή για χιονοτρελαμενους

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, nikolas 2365 είπε:

Είναι κακό κάποιος που ενδιαφέρεται ανιδιοτελώς για την τσέπη μας και να μην καίμε τσάμπα θέρμανση; 😎😂🤐

Ειναι εφόσον κυνηγαω κουνουπια και υπαρχουν καμπιες στα 1000μ της παρνηθας Γενάρη μηνα σχεδόν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Frostfang8 είπε:

Ειναι εφόσον κυνηγαω κουνουπια και υπαρχουν καμπιες στα 1000μ της παρνηθας Γενάρη μηνα σχεδόν 

Βρε Οδυσσέα. Λες να το λέω κυριολεκτικά; 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Περιμενα πολύ περισσότερο υψος χιονιου να ειμαι ειλικρινής . 

Αλλα σίγουρα ειναι τελεια περιοχή για χιονοτρελαμενους

Αν δεις την κάμερα ενώ ρίχνει πολυ είναι πολύ λεπτές οι νιφάδες λόγω των χαμηλών θερμοκρασιών και δεν βάζει εύκολα εκατοστά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, snow_evia said:

Αν δεις την κάμερα ενώ ρίχνει πολυ είναι πολύ λεπτές οι νιφάδες λόγω των χαμηλών θερμοκρασιών και δεν βάζει εύκολα εκατοστά 

Ναι αλλά είναι πανέμορφο το άτιμο! Και σας είναι λεπτές οι νιφάδες!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Αν δεις την κάμερα ενώ ρίχνει πολυ είναι πολύ λεπτές οι νιφάδες λόγω των χαμηλών θερμοκρασιών και δεν βάζει εύκολα εκατοστά 

Λογικο το βρισκω ναι. 

Για ποσες ωρες προβλέπεται να εχει φαινόμενα; Λογικα θα βαλει λιγότερο χιονι απο την προηγούμενη φορα φετος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα παίδες απανταχού της Ελλάδος... Ας περάσουμε ήρεμοι τις γιορτές και ας μην μαλώνουμε για τον καιρό... Από Γενάρη τα κεφάλια μέσα, αλλά μέχρι τότε ας φάμε μελομακάρονα / κουραμπιέδες, ας περάσουμε χρόνο με την οικογένεια και τους φίλους μας (αυτά μένουν, τα χιόνια στην Ελλάδα λιώνουν το επόμενο πρωί) και ας προσευχόμαστε στον πιο ψυχρό Γενάρη της τελευταίας χιλιετίας... Εγώ λέω να κόψω την μοντελοπαρατήρηση (🤥) γιατί πειράζει στα νεύρα και έρχονται Άγιες μέρες και είναι κρίμα... (Αν φανεί κάτι στο εντωμεταξύ εδώ θα είμαστε...😁)... Από τον Άγιο Βασίλη έχω ζητήσει ένα ζευγάρι χιονοπέδιλα (με καρτούλα αλλαγής γιατί ποτέ δεν ξέρεις) και είμαι μια χαρά έτοιμος... ΕΤΟΙΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟ 3/3... Έχουμε τους 3 καλύτερους μήνες του χειμώνα μπροστά μας !! ΞΕΚΟΛΛΑΤΕ!! 😆 όλα θα γίνουν.... 

Καλή συνέχεια και καλές γιορτές προσήνεμοι και ΚΒ!!🎅☀️🎄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Michael είπε:

Δείτε τωρα όσοι ειστε on line  χαμος!!

Ζουγκλοκάμερα; 

Ωχ συγγνώμη, πάω 15 μέρες μπροστά!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...