Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 minutes ago, [weathermaniac] said:

Ναι το ξέρουμε. Αυτό είναι το κύριο που ζητάμε στα κεντροβόρεια στην κυριολεξία😅

Μαζι σου,αλλο ομως ο αζορογροιλανδικος και αλλο ο γροιλανδικοαζορικος που έψαχνες  πριν λίγες ημέρες στους χαρτες και δεν πρόκειτε να εβγαινε ποτε.😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, bill24 είπε:

μαλιστα εισαι πολυ επεξηγηματικος σε καποια διαφωνουμε και σε καποια αλλα συμφωνουμε,αλλά χαιρομαι που μου λες την γνωμη σου.αλλά να λες αν θελεις και την γνωμη σου σε κατι τρελα που ακουγονται με το -4 να φτανει οριακα ημαθια και να τον βαφτιζουμε πανελλαδικο.επι μηδειας περιοχες τρικαλων καρδιτσας σε πεδινα τμηματα ειχαν πολυ χιονι...βλεπε μουζακι καλαμπακα που ειναι σε παρομοιο πλατος με ιωαννινα ειδικα καλαμπακα που μετρησε και 50 ποντους...επισης βεροια πιερια πολυ δυνατα χιονια[πανω απο 20 εκ

H Καλαμπάκα είχε 50 πόντους? Ομολογουμένως αυτο .. Δεν το θυμόμουν. ϊσως να το πούμε και επιλεκτικό κεντροβόρειο τότε, παράξενη κατανομή χιονοστρωσης. Ναι για αυτό είμαι εδώ, μιας και μου αρέσει πολύ να υπάρχει όσο το δυνατόν ακρίβεια όσο αφορά τις μετεωρολογικές γνώσεις [προφανώς δεν τα ξέρω όλα, αλλά όσα ξέρω θα τα εκθέτω]

ο Τάσος λέει για πλάκα τον παννελαδικό χιονιά έτσι. Ο λόγος είναι ότι πολλές φορές έχει ειπωθεί πανελλαδικός χιονιάς, επειδή έχουν πέσει 2-3 εκατοστά παντού, αλλά σε μικρή σε έκταση έπεσε πραγματικά καλό χιόνι. Θυμάμαι πολλές φορές σε πανελλαδικούς τα Γιάννενα να είχαν μαξ μια πετσούλα, και προσωπικά με εκνεύριζε αφάνταστα αυτό, σαν να μην είναι η Ήπειρος Ελλάδα ας πούμε. Σε κάθε περίπτωση πραγματικοί πανελλαδικοί χιονιάδες από έναν αυλώνα συνήθως έχουν 2+ χαμηλά γα να χιονιστούν σε διαφορετικές φάσεις διάφορες περιοχές, καθώς λόγω γεωμορφολογίας, όλοι μαζί δυνατό χιόνι είναι πρακτικά αδύνατο

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 minutes ago, south coast said:

Ολοι οι χαρτες που ποσταρετε με γροιλανδικο ξεκινάνε παντα με αζορ που ριτζαρει Γροιλανδία.Όταν δεν υπαρχει ο αζορικος ο γροιλανδικος απο μονος του ειναι ενας άχρηστος αντικυκλωνας για οποιοδήποτε μερος στην Ελλαδα..

Μην τα λεμε αυτα. Πρεπει να "αποδειξουμε" οτι η Γροιλανδική απόληξη του Αζορ ειναι το αίτιο των μεγαλων χιονιαδων στα Βορεια λες και αυτος προυπηρχε της καταβασης του αυλώνα. Άρα, προυπηρχε.😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ππετσα για ΚΒ αυτό που ανέβασε ο Μιχαήλ 

Μόνο 3 φάσεις έχει,δεν είναι κάτι 

Επεξεργάστηκε από dimitris27
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, dimitris27 είπε:

Ππετσα για ΚΒ αυτό που ανέβασε ο Μιχαήλ 

Μόνο 3 φάσεις έχει,δεν είναι κάτι 

Συγκεκριμένα η τελευταία φάση [που θα συνέχιζε στις 400 ώρες] θα ήταν και αυτή που θα μας έθαβε λόγω ΝΑ ρεύματος.. Τρομερό σενάριο πραγματικά, και λόγω του κρύου πιο πριν, ότι έπεφτε θα έμενε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 minutes ago, [weathermaniac] said:

animzod9.gifanimvlb6.gifanimqtz5.gif

Η παραπλανω διαταξη με το -12 ταυτοχρονα στη Μαδριτη και στο Κουρσκ πρεπει να ειναι το νο1 στατιστικα χιονιας Μιχαλη. Στις 300 ωρες του τζιφου 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, south coast είπε:

Ευρωπαιος νεκροθάφτης 

κλασσικά πράγματα στα μακρινά. Και στα κοντινά νεκροθάφτης στον υετο. Δεν μας θέλει το μοντελάκι 🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν μου φαίνεται κακό το ευρωπαϊκό, το χαμηλό στον Ατλαντικό θα προκαλούσε την άνοδο του αζορ όπως δηλαδή και στον τζίφο. Η μόνη διαφορά παρατηρείται στο χαμηλό πάνω από την Αγγλία που στον ευρωπαϊκό είναι πιο εκτεταμένο που ίσως σε πρώτη φάση εμπόδιζε να ανέβει ο αζορικος στα επιθυμητά γεωγραφικά πλάτη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Η παραπλανω διαταξη με το -12 ταυτοχρονα στη Μαδριτη και στο Κουρσκ πρεπει να ειναι το νο1 στατιστικα χιονιας Μιχαλη. Στις 300 ωρες του τζιφου 😂

Ας έχει και -12 στην Αθήνα εκτός από το Πάτημα που θα έχει +20 στα 850, και θα βρίσκομαι και εγώ στο σπίτι σου να απολαμβάνω την ζεστούλα, μαζί με κανένα κρεατικό.😘

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ε τι θέλετε ρε μπρος να σας δείξει ο σκουπιδαιος .... Καιρό τα έχει χαμένα ..για αυτό το καλοκαίρι το 112 χτυπούσε όπου να ναι και στα σοβαρά ήταν άφαντο ... Η ΕΜΥ και αυτή ούτε ανοίγει τον βασιλιά για μια δεύτερη γνώμη ... Βέβαια να δούμε και τα ενς του που μπορεί να έχουν ενδιαφέρον   ... Φέτος μόνο πρώτη καρτέλα και μέχρι 150 ωρες Μαξ για τα κύρια όλων των μονδελων

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Σημασία έχει πως ξεκινάει μια κατάβαση. 

 

Αριάδνη, έτσι ξεκίνησε η κατάβαση:

archives-2017-1-4-0-0.png

Δηλαδή ένα τίμιο 1030 mb. Και πους προσωπικούς ορισμούς. Με υψηλά γεωδυναμικά έχεις αντικυκλωνκή κυκλοφορία σε μεγαλύτερα ύψη. Άρα κανένας προσωπικός ορισμός, αλλά η πραματικότητα.

Σοφία. Άλλη μια περίπτωση που η κατάβαση ξεκινάει με υψηλές πιέσεις στα ΝΑ της Γροιλανδίας.

archives-2019-1-1-0-0.png

 

για την Μήδεια τι να γράψω, αφού δεν ήταν σοβαρός κ.β χιονιάς.

Και εδώ είμαστε φόρουμ, όχι επιστημονικό συνέδριο. Αν αρχίζω να γράφω dam και πάχη θα πρέπει κανείς να ψάξει τι είναι αυτό, και απλά θα χάνει τον χρόνο του.

Και όπως είπα πριν ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΣΚΕΤΟ ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΚΟ, ΠΟΤΕ.....

Μιχαηλλλλ μηδεια ρε φιλε ηταν σαν το 2012 εδω 40 ποντους και οαραπανω ειχε και σε ολη τη δυτικη μακεδονια και σε οελλα πιερια ημαθεια ειχε πολυ χιονι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια χαρά είναι ο κωλοτουμπαίος μιας και δεν απλώνει πολύ τον αντικυκλώνα σε πρώτη φάση και τα ενισχυμένα γεωδυναμικά είναι αρκετά πιο δυτικά (στην ισπανία) σε σχέση με τον βασιλιά (στην ιταλία). Το μόνο κακό στον κωλοτουμπαίο είναι ότι στην περιοχή της γροιλανδίας ο τζίφος είναι καλύτερος, οπότε ο άχρηστος αζορικός δεν ξέρω αν θα μπορούσε να σηκωθεί αρκετά βόρεια, φέτος τρώει φάπες κι από την κουτσή μαρία εξάλλου

ECM1-240.GIF?25-0

gfs-0-240.png?12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θεωρώ ότι ο μέσος όρος του ευρωπαϊκού είναι καλύτερος από το 00αρι του. Βήμα βήμα θα πάμε σε βελτιώσεις.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

58 minutes ago, [weathermaniac] said:

Ας έχει και -12 στην Αθήνα εκτός από το Πάτημα που θα έχει +20 στα 850, και θα βρίσκομαι και εγώ στο σπίτι σου να απολαμβάνω την ζεστούλα, μαζί με κανένα κρεατικό.😘

Provatina fun? 😋😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, bill24 είπε:

@salonikatasos σε ευχαριστω πολυ που δεν απαντας στην σαφεστατη εικονα πανω στην οποια σε ρωτησα για το που βλεπεις υψηλες πιεσεις στην γροιλανδια 5 μερες πριν τον χιονια στις 16/12/2010...στην 11/12/2010 δηλαδη.στο εξης θα σε παρακαλουσα να μην μου ξανααπευθυνθεις σε καμια απολυτως αναρτηση μου οπως θα κάνω κι εγω.το ποιος λεει ανακριβειες φανηκε και με το παραπανω.μην μου ξαναεπιτεθεις προσωπικα με αυτον τον τροπο χωρις να σου εχω απευθυνει τον λογο.ζηταω τον λογο να παρουν οι διαχειριστες και να μην αφηνουν τον καθενα ασχετο να λεει οτι του κατεβει και να επιτεθειται σε αλλη μελη

Δυστυχώς φίλε μου για κάποιο λόγο ο Τάσος μπορεί να λέει με ότι τρόπο θέλει, ότι θέλει για κάποιο λόγο. Και είναι ο μόνος που το ύφος του παραπέμπει στις καταστάσεις που ζούσαμε στο παλιό φόρουμ με κάτι τραγικούς προσήνεμους, ονόματα μη λέμε. Χαίρομαι που αυτός που του έβαλε τα γυαλιά δεν είναι προσήνεμος αλλά εσύ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, bill24 είπε:

@salonikatasos σε ευχαριστω πολυ που δεν απαντας στην σαφεστατη εικονα πανω στην οποια σε ρωτησα για το που βλεπεις υψηλες πιεσεις στην γροιλανδια 5 μερες πριν τον χιονια στις 16/12/2010...στην 11/12/2010 δηλαδη.στο εξης θα σε παρακαλουσα να μην μου ξανααπευθυνθεις σε καμια απολυτως αναρτηση μου οπως θα κάνω κι εγω.το ποιος λεει ανακριβειες φανηκε και με το παραπανω.μην μου ξαναεπιτεθεις προσωπικα με αυτον τον τροπο χωρις να σου εχω απευθυνει τον λογο.ζηταω τον λογο να παρουν οι διαχειριστες και να μην αφηνουν τον καθενα ασχετο να λεει οτι του κατεβει και να επιτεθειται σε αλλη μελη

Καμία επίθεση δεν υπήρχε από την πλευρά μου, παρά μόνο αποκατάσταση της πραγματικότητας γιατί επαναλαμβάνεις συνεχώς το ίδιο πράγμα περί γροιλανδίας και πόσο άχρηστες είναι οι υψηλές πιέσεις και τα γεωδυναμικά εκεί σχετικά με τα χιόνια της κεντροβόρειας ελλάδας. Δεν χρειάζεται να έχει 1050 και 1060 η γροιλανδία για να είναι καλό σενάριο για τα βόρεια. Ο παρακάτω χάρτης με υψηλότερα γεωδυναμικά στη γροιλανδία είναι καλύτερος για τα βόρεια σε σχέση με την δεύτερη εικόνα από το τωρινό τρέξιμο του τζίφου που ναι μεν έχει 1060, αλλά με μωβ γεωδυναμικά είναι πρακτικά άχρηστο για την περιοχή μας. 

archives-2010-12-12-6-0.png?

gfs-0-174.png?12

 

Από εκεί και πέρα άμα διαβάσω κάποιο σχόλιό σου που δεν συμφωνώ και μου κάνει κέφι να σχολιάσω επί αυτού, θα το κάνω. Σε φόρουμ είμαστε άλλωστε και όχι στην προσωπική σελίδα κάποιου για να απαγορεύει σε κάποιον άλλο να σχολιάζει σε ό,τι νομίζει ότι είναι άξιο σχολιασμού

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Θεωρώ ότι ο μέσος όρος του ευρωπαϊκού είναι καλύτερος από το 00αρι του. Βήμα βήμα θα πάμε σε βελτιώσεις.

Από του τζίφου φαινομενικά είναι χειρότερος πάντως. Πρέπει να δούμε τα σενάρια ένα προς ένα, σαν μέσος όρος από μόνη της μια εικόνα δε λέει πολλά

EDM1-240.GIF?25-0

gens-31-1-240.png

 

 

Εντωμεταξύ κάποιο από τα 2 μοντέλα ξεκινάει με λάθος αρχικά δεδομένα

gfs-0-6.png?12

ECM1-0.GIF?25-0

Δε γίνεται να έχει το ένα αρχικές συνθήκες 1060 στη γροιλανδία και το άλλο 1025

 

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Copy paste ειναι το δίαγραμμα του ευρωπαϊκού με των προηγούμενων ημερών .Χαλια μαυρα δλδ

Επεξεργάστηκε από south coast
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...