Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά ο παπατζης τα εξαφάνισε όλα στο κύριο του. Αλλά όλοι ξέρουμε ότι για εκείνο το χρονικό διάστημα τα ανσαμπλ έχουν τον πρώτο λόγο αυτή την στιγμή. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, bill24 είπε:

Γενικως παντως σαν αισθηση και μονο με βαση σκεπτομενος τα προηγουμενα χρονια συνηθως σε περιοδους μακροχρονιας απουσιας φαινομενων αν εμφανιστει καποια φωτοβολιδα κατι αποτομο το πρωτο λογο εχουν τα προσηνεμα.σε κεντροβορειους χιονιαδες γενικα ολο τον χειμωνα υπηρχε κινητικοτητα με βροχες στα πεδινα και χιονια στα ορεινα...καποια στιγμη καθοταν λιγο καλυτερα ο αυλωνας και το χιονι κατεβαινε.ειχαμε γενικα δηλαδη δυτικη κυκλοφορια δεν εσκαγε απο το πουθενα κεντροβορειος το ειχε γυροφερει πιο πριν 2-3 φορες.οταν η κυκλοφορια κολλαει ετσι οπως τωρα σε ανομβιες θυμαμαι γενικα τα αποτομα να αφορουν προσηνεμα[με πιο πιθανο backdoor σεναριο].καθαρα σαν σκεψη και χωρις να βασιζομαι σε οποιοδηποτε επιστημονικο δεδομενο

Θα συμφωνησω με Βαγγελη δεν ισχυει κατι τετοιο ειδικα σε μπακντορ σεναρια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομίζω ότι τα ενσεμπλς θα βελτιωθούν για την αναδίπλωση.. θα μου πεις, το μόνο λογικό, μιας και το 6αρι ήταν ο απόλυτος πάτος χωρίς καμία διάθεση για αναδίπλωση του αζορικου σε καλό σημείο. Να δούμε αν θα είναι τόσο καλά όσο τα πρωινά, η απλά λίγο καλύτερα από το 6αρι.

Ουκμο Τζεμ έχουν καλές λογικές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το θέμα δεν είναι η φωτοβολίδα κατά εμέ.Σ έναν καλό χειμώνα πεδίνων μπορεί να έρθουν 2 άντε 3 αυλωνες που να χιονιστουν μέχρι και παραθαλάσσια και αυτόματος αυτός ο χειμώνας θα χαρακτηριστεί σούπερ.Αυτο μπορεί να γίνει και φέτος αλλά προφανος άσχετα αν εμείς η οποίοι ευνοηθούν μπορεί να πανηγυρίζουν θα προκειτε στην ουσία για ένα 6μηνο κάκιστο αν το δούμε αντικειμενικά.Φθινοπωρο και χειμώνας σημαίνει υετός κάθε είδους και στο ενδιάμεσο 2-3 χιόνια μέχρι πεδινά.Αλλα αν υπάρχει μόνο αυτό το 2-3 η ακόμη χειρότερα το 1 τότε προφανος και θα είναι μια κάκιστη χρόνια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για κάθε μέρα που περνάει και δεν κινεοτε στα ανσμπλ χρονικά προς τα μπρος κάτι καίμε ένα 10 μερό μπροστά...άρα πλέον έχουμε κάψει και τα φώτα και συνεχίζουμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καθε μερα το τελευταιο run των μοντελων ειναι το καλυτερο για μας..εκτη μερα σημερα που το κανει αυτο...απελπισια-κοροιδια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, bill24 είπε:

αν το δουμε καθαρα καιρικα ναι ισχυει απλα επειδη προσωπικα δεν με ενδιαφερει κανενα αλλο φαινομενο εκτος απο το χιονι.αν εβρεξε και ποσο δεν με απασχολει.ο λογος που σχολιαζω προσωπικα ειναι για συνθηκες πανω σε επικειμενες χιονοεισβολες στην χωρα μας.να πω την αληθεια παντως τα τελευταια χρονια ακομα και σε καλους χειμωνες δεν θυμαμαι ποτε[την τελευταια 10ετια που λογω ηλικιας αυτα θυμαμαι] ας πουμε να εχουν ερθουν 3 αυλωνες σε ενα χειμωνα που να δωσουν και 3 χιονια μεχρι τα πεδινα-παραθαλασσια.αν θυμασαι εσυ και εχεις να παραθεσεις καποιο παραδειγμα θα χαιρομουν να το θυμηθω

Πέρυσι και προπερσι...τα πιο κοντινά...μέρα το 11-12 ,14-15 ,16-17,18-19...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ φαίνεται η καλύτερη αναδίπλωση. Μακάρι να συνεχίσει αυτό και να μην έχουμε πισωγυρίσματα

animull1.gif

Γενικά θα προτιμούσα να είχαμε έναν αυλώνα τύπου Σοφίας, με πολύ μικρή βορειοανατολική κλίση, καθώς συνήθως σε αυλώνες  που έχουν μεγάλη ΒΑ κλίση πιέζει συχνά ο αντικυκλώνας, με αποτέλεσμα και δυτικά να δημιουργηθεί το χαμηλό, να έχουμε σαπιοαέρα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο τζιφος χαλασε δεν βγαζει ουτε ψηφιακο στις 384 ωρες...Τα ανσαμπλ του κολλησαν στις θερμες εισβολες...Το τζεμ και το ουκμο τα ιδια...Ο Ευρωπαιος και μη χειροτερα..Εχει να βρεξει 20 μερες..Στα βουνα παιζουν πετροπολεμο...Η γαλοπουλα αντικατασταθηκε απο αρνι...Πασχαλιτσες στα χωρια..Καμπιες στο Περαμα..Ξωτικα στην Καλλιθεα..Δε συννεφιαζει..Δε βρεχει.Δε χιονιζει.Πασχουγεννα και φετος..Νεα θερμη εισβολη..Καηκαν και τα Φωτα...Οι καιροφιλοι αρχισαν τα χαπια..Ο Καναδας και οι ΗΠΑ θαβονται..Εμεις κοψαμε τις τσοντες..Βλεπουμε Μπαφαλο..Στο Μπαχαλο καταγαλανος ουρανος..Ο Βαγγελης επαψε να αισιοδοξει...Ο Δροσοπηγιωτης εγινε καυσωνακιας..Εγω πινω βενζινη..Ο Μιχαηλ θα γινει παπας...Τι κανετε μωρε???Σταματηστε τον ηλιο...Οχι αλλο ηλιοοοοοο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Ο τζιφος χαλασε δεν βγαζει ουτε ψηφιακο στις 384 ωρες...Τα ανσαμπλ του κολλησαν στις θερμες εισβολες...Το τζεμ και το ουκμο τα ιδια...Ο Ευρωπαιος και μη χειροτερα..Εχει να βρεξει 20 μερες..Στα βουνα παιζουν πετροπολεμο...Η γαλοπουλα αντικατασταθηκε απο αρνι...Πασχαλιτσες στα χωρια..Καμπιες στο Περαμα..Ξωτικα στην Καλλιθεα..Δε συννεφιαζει..Δε βρεχει.Δε χιονιζει.Πασχουγεννα και φετος..Νεα θερμη εισβολη..Καηκαν και τα Φωτα...Οι καιροφιλοι αρχισαν τα χαπια..Ο Καναδας και οι ΗΠΑ θαβονται..Εμεις κοψαμε τις τσοντες..Βλεπουμε Μπαφαλο..Στο Μπαχαλο καταγαλανος ουρανος..Ο Βαγγελης επαψε να αισιοδοξει...Ο Δροσοπηγιωτης εγινε καυσωνακιας..Εγω πινω βενζινη..Ο Μιχαηλ θα γινει παπας...Τι κανετε μωρε???Σταματηστε τον ηλιο...Οχι αλλο ηλιοοοοοο...

Σακαρε καλά που εχουμε εσένα...:) 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Ο τζιφος χαλασε δεν βγαζει ουτε ψηφιακο στις 384 ωρες...Τα ανσαμπλ του κολλησαν στις θερμες εισβολες...Το τζεμ και το ουκμο τα ιδια...Ο Ευρωπαιος και μη χειροτερα..Εχει να βρεξει 20 μερες..Στα βουνα παιζουν πετροπολεμο...Η γαλοπουλα αντικατασταθηκε απο αρνι...Πασχαλιτσες στα χωρια..Καμπιες στο Περαμα..Ξωτικα στην Καλλιθεα..Δε συννεφιαζει..Δε βρεχει.Δε χιονιζει.Πασχουγεννα και φετος..Νεα θερμη εισβολη..Καηκαν και τα Φωτα...Οι καιροφιλοι αρχισαν τα χαπια..Ο Καναδας και οι ΗΠΑ θαβονται..Εμεις κοψαμε τις τσοντες..Βλεπουμε Μπαφαλο..Στο Μπαχαλο καταγαλανος ουρανος..Ο Βαγγελης επαψε να αισιοδοξει...Ο Δροσοπηγιωτης εγινε καυσωνακιας..Εγω πινω βενζινη..Ο Μιχαηλ θα γινει παπας...Τι κανετε μωρε???Σταματηστε τον ηλιο...Οχι αλλο ηλιοοοοοο...

Φτιαξε μας αγορινα μου🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, bill24 είπε:

περυσι ποιες ηταν οι 3 κακοκαιριες που εδωσαν χιονια μεχρι τα παραθαλασσια?

Δεν θυμαμε ονόματα αλλά κάποιος από Λήμνο μπορεί να σου απαντήσει...δεν ήταν προφανος μόνο η ελπίδα η μόνο ο Μάρτιος που εδώ σε δύο αυλωνες...ειδικά πέρυσι οι αυλωνες ήταν πολλοι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, bill24 είπε:

ναι απλα εκτος απο την ελπιδα δεν θυμαμαι αλλη γι αυτο ρωταω

 

Όλος ο Μάρτιος ένας Αυλώνας ήταν...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, bill24 είπε:

ναι απλα εκτος απο την ελπιδα δεν θυμαμαι αλλη γι αυτο ρωταω

 

Αν μιλάς απλώς για χιονοπτώσεις κι όχι στρωσίματα σε παραθαλάσσια ήταν κι ο Φίλιππος 

Επεξεργάστηκε από Snowy Stathis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, bill24 είπε:

ναι απλα εκτος απο την ελπιδα δεν θυμαμαι αλλη γι αυτο ρωταω

 

Εγώ εδώ χιονιστηκα από ελπίδα Φίλλιπο και μια εβδομάδα αργότερα από μια ανώνυμη κακοκαιρία(και ένα χαζοχιονο στον Διομήδη)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, bill24 είπε:

σορρυ ισως φταιω εγω...γενικα απλα εγω με το μυαλο μου οταν λεω χιονισε εννοω να εχει τουλαχιστον ενα στρωσιμο 5-10 εκ...δεν το διευκρινισα εχετε δικιο

Ε σε κάποιες περιοχές είχε στρώσιμο πέρυσι ...ειδικά πέρυσι αρκετά νησιά είδαν έναν από τους πιο δυνατους χειμώνες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, bill24 είπε:

σορρυ ισως φταιω εγω...γενικα απλα εγω με το μυαλο μου οταν λεω χιονισε εννοω να εχει τουλαχιστον ενα στρωσιμο 5-10 εκ...δεν το διευκρινισα εχετε δικιο

Είχε πανω απο 4 αυλωνες απλα εμας στα κεντροβορεια μας έπιασαν λιγο ενας το Μάρτιο και η ελπίδα λιγο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, swthrhs είπε:

Χάλασε και ο μέσος όρος και ποιο πίσω πάλι !

Να εδώ είναι που λέμε οι δρόμοι μας χωρίζουν...για εμάς έφτιαξε και μας αφήνει περιθώρια γιατί τραβιέται ο ευρωπαϊκός αντικυκλώνας δυτικά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...