Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οπως ειπαν ηδη, ευχομαι καλοκαιρι με μουχλα, καταιγιδες καθε πρωι-μεσημερι και παραλιες λασπες.
ευχομαι να μην ανοιξω air condition για ολο το σιχαμενο σκατενιο καλοκαιρι που μας τρωει 9 μηνες ( και το παει για 10 πλεον).
κουραστηκα φετος. 
επανερχομαι σε 10 μερες. μεχρι τοτε απλα θα χαζευω τις εξελιξεις με ελπιδα να αλλαξει κατι ( που δεν θα αλλαξει το ξερουμε)

οποιος θελει να συνεχισει η διαταξη που υπαρχει στο νατλαντικο και θα συνεχισει να υπαρχει εν τελει, προφανως θελει να καει ο χειμωνας. καλη συνεχεια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η γελοιότητα του τζίφου σε όλο το μεγαλείο της, ήδη από τις 72 ώρες. Εδώ όμως φαίνεται στις 120. Δείτε πόσο κοντά είναι όλα τα μοντέλα, και μετά έχεις το τσίρκο.

αικον

icon-0-120.png?12

 

ούκμο

ukmo-0-120.png?12

ευρωπαικό

ECM1-120.GIF?26-0

τζεμ

gem-0-120.png?12

 

τσίρκο

gfs-0-120.png?12

το τσίρκο είναι το μόνο που δίνει δυτικό ορεινό χιονιά Αζορών..

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, bill24 είπε:

Για μενα φαινεται το πραγμα πως κυλαει οταν ολα μαρτυρουν πως μεχρι τις 10-11 δεν υπαρχει τιποτα...μην περιμενεις 12-13 να σου ρθει ξαφνικα χιονιας...τα ensembles τα μυριζουν αυτα.την αποψη μου παραθετω.το ξαναειπα οταν δειχνουν κατι ειναι δυσκολο να συμβει(και απλα ελπιζεις),οταν δεν δειχνουν τιποτα εγω προσωπικα δεν μπορω να ονειροπολω

Δηλαδή τι έπρεπε να δειχνουν ;;;;να πάνε 14 μέρες μετά στο μειον 3?....Τότε θα λέγατε ολοι ειναι για τα προσηνεμα και όχι για μας ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βρε σεις!!! Θα σας μαλώσω! Τι σας φταίει το καλοκαίρι και θέλετε κρύο και βροχές; Ίσα ίσα...με αυτή την οπτική, ουσιαστικά επιβεβαιώνουμε την πλήρη αποδιοργάνωση του κλίματος. Το καλοκαίρι είναι για ζεστή και ήλιο. Ο χειμώνας για κρύο, χιόνια και βροχές. 

Κάθε εποχή πρέπει να έχει τα δικά της. Αυτά που έχει εδώ και πααααρα πολλά χρόνια. Αφήστε τις άλλες εποχες στην ησυχία τους βρε σεις!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω  μια χαρά τα βρίσκω τα ανσμπλ εχει αρκετα καλα σεναρια σε ολα τα  μοντέλα ...Τώρα αν δε κάτσει δεν έκατσε αλλα μη τα ισοπεδώσουμε και όλα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και εμένα μου αρέσει περισσότερο ο μέσος όρος του ευρωπαϊκού ήδη κάνει προσπάθεια για την αναδίπλωση όπως βλέπω. Αλλά εντάξει αν πάει χαμένη και η αναδίπλωση το κλείνουμε το μαγαζί.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βελτιωμένα τα ανσάμπλ του τζίφου στο 12αρι σε σχέση με το 6αρι, όπως και του σκουπιδαίου σε σχέση με το χθεσινό του 12αρι. Ως βελτίωση θεωρώ οποιαδήποτε αύξηση των σεναρίων που ο αζορικός καταφέρνει να σηκωθεί από την αγγλία και δυτικότερα, οπότε μιας και αυτά τα σενάρια είναι αυξημένα σε σχέση με τα τρεξίματα που ανέφερα, τα πράγματα συνολικά βελτιώθηκαν ώστε να υπάρχουν οι προϋποθέσεις μήπως και κατέβει κάτι στα τέλη του πρώτου 10μερου στην περιοχή της κεντρικής ευρώπης-ιταλίας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@BrainA ειμαι σιγουρος οτι θα ζησουμε ενα τρομακτικο μαρτη... το 87 δεν θα ναι τπτ..δεν μας νοιαζει ο γεναρης φλεβαρης...

Επεξεργάστηκε από Delsnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, bill24 είπε:

Προσωπικα θυμαμαι στην μηδεια ηδη απο 1-2 του μηνος που σας διαβαζα εδω ανελλιπως οτι οι σειρηνες της ψυχρης εισβολης ειχαν παραηχησει...υπηρχαν σεναρια απο τοτε ακομα και -15 στα 850 με πολλα μελη επισης να κατεβαινουν το -5 και στο φορουμ να υπαρχει εκστασιασμος.στις 5 μερες εδειχνε ολος ο βορειος πολος να κατεβαινει και το -20 να βρισκεται στην βορεια ελλαδα.μετα τα μαζεψε αρκετα η ψυχρομπαλα εκανε αναστροφη στα σκοπια και ανεβηκε.εφτασε ρουμανια εξασθενησε και ξανακατεβηκε στις 15 στο αιγαιο για τους προσηνεμους.τετοιες εισβολες τις μυριζουν τα μοντελα.εγω τετοιες ψαχνω.τωρα αν ερθει κανα ρεταλι με -2 στις 11 του μηνος και καλα δεν με πολυενοιαξε

Αυτα φαινοταν γιατι η κυκλοφορια ειναι δεδομενη ..Η φετινή κυκλοφορία εχει ασταθμιτους παράγοντες οι οποίοι μπορούν να οδηγήσουν στο μειον 10 αλλα κάι στο συν 10 γι αυτό και δε πέφτει ο μεσος όρος....Ο μέσος όρος φετος δε πέφτει οχι επειδη δεν έχει καλα σενάρια αλλα παντα εχει ακραια ζεστα  αρκετα ..κάποια στιγμή λοιπόν αντί να βγουν οι καύσωνες θα βγουν τα κρυα 

Επεξεργάστηκε από Clapsanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, bill24 είπε:

Θα μου επιτρεψεις να εχω αλλη αποψη και να πω πως φετος εχουμε τον ορισμο της δεδομενης κυκλοφοριας απλα της βαρετοκαιριας δυστυχως αφου εδω και σχεδον 1 μηνα δεν εχει αλλαξει τιποτα...οταν βλεπω πως στις 10 του μηνους δηλαδη 15 μερες μπροστα στα ensembles υπαρχουν 3/50 που κατεβαινουν απλα το -5 δεν βλεπω λογο να αισιοδοξω.

Κοιτα 5 του μηνα η κυκλοφορια πριν τη Μήδεια ηταν αυτη.....

archives-2021-2-5-0-0.png

Άρα απο τις 30 31 Ιανουαρίου ενα μοντέλο ειναι πολυ πιθανό με τέτοιες συνθήκες στις 5 να σου βγάλει στις 11 με 14 πολύ πιο κρυα σεναρια .

Με τους φετινούς χαρτες ημιζωνικης το κρυο θα φανεί το πολυ 10 μερες πριν και αν έρθει θα δυναμώσει 7 μέρες πριν ακόμα περισσότερο ...,αυτά που δείχνουν προς το παρων τα ανσαμπλ ειναι καλα , αν τα μαζέψουν τα μάζεψαν 

Επεξεργάστηκε από Clapsanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Delsnow είπε:

@BrainA ειμαι σιγουρος οτι θα ζησουμε ενα τρομακτικο μαρτη... το 87 δεν θα ναι τπτ..δεν μας νοιαζει ο γεναρης φλεβαρης...

Ε και αν δεν κατσει ουτε φλεβαρης ουτε μαρτης παμε για ψωφοκρυο το Πασχα...θα τουρτουριζει κοσμος στον επιταφιο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, geornik είπε:

Ε και αν δεν κατσει ουτε φλεβαρης ουτε μαρτης παμε για ψωφοκρυο το Πασχα...θα τουρτουριζει κοσμος στον επιταφιο

Κλασσικα εικονογραφημενα 😂😂😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, bill24 είπε:

Θα μου επιτρεψεις να εχω αλλη αποψη και να πω πως φετος εχουμε τον ορισμο της δεδομενης κυκλοφοριας απλα της βαρετοκαιριας δυστυχως αφου εδω και σχεδον 1 μηνα δεν εχει αλλαξει τιποτα...οταν βλεπω πως στις 10 του μηνους δηλαδη 15 μερες μπροστα στα ensembles υπαρχουν 3/50 που κατεβαινουν απλα το -5 δεν βλεπω λογο να αισιοδοξω.

Μα και 45/50 σεναρια να σου δειχνουν -10 θα τα πιστεψεις σε τετοιες ωρες? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, bill24 είπε:

μια ηδονη θα την εχω χαχα.στα σοβαρα θα χαμογελασω και θα πω ναι τωρα παμε πολυυυυ καλα 

Χαχα προσωπικα και εγω αλλα 15 μερες ειναι παρααα πολυ μακρια οπου υπαρχει μηδενικη σημασια. Και μια φιλικη συμβουλη... Μην κοιτας τζιφο στα σοβαρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η εξισορρόπηση δεν έρχεται σε 1-2 μήνες, αλλά σε βάθος χρόνου. Το ότι μπορεί να κάνει τραγικό χειμώνα (δεύτερο σερί) δε σημαίνει ότι θα φέρει κρύα άνοιξη ή δροσερό καλοκαίρι. Άλλωστε το 2006-2007 μετά τον τραγικό χειμώνα (μαζί με τον περσινό οι χειρότεροι της 20ετίας) ακολούθησε το γνωστό καλοκαίρι με τους 3 μεγάλους καύσωνες,1 σε κάθε μήνα εκ των οποίων αυτοί του ιούνη και του ιούλη είναι ίσως οι 2 μεγαλύτεροι καύσωνες της ιστορίας μαζί με εκείνον του 1987. Αντίστοιχα το θερμότερο καλοκαίρι της ιστορίας, το 2012 ακολούθησε ένας χειμώνας-κλόουν, ο 2012-2013.

 

 

Το ίδιο πάνω κάτω ισχύει και με τα νερά. Πρόπερσι και πέρσι έπεσαν πολλά νερά, σε κάποιες περιπτώσεις και τα διπλάσια από τα φυσιολογικά και ήταν λίγο πολύ αναμενόμενο ότι κάποια στιγμή θα γυρίσει η κατάσταση στο πιο ξερό. Αυτά περί ερημοποίησης κλπ είναι περισσότερο για τα κλικ και για το κους κους μιας και τα ακούμε εδώ και 10ετίες και αντί για ερημοποίηση βλέπουμε ρεκόρ σε ταμιευτήρες νερού, λίμνες να ξαναγεμίζουν νερά από εκεί που ήταν χωράφια κλπ

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωστοσο φετος ειμαστε απειρα ατυχοι  αφου εχω ξεχασει το μετρημα οπου βγηκαν τα χειροτερα σεναρια απο τα μοντελα

Πιο πιθανο να βγει το αικον οταν εχει το χειροτερο σεναριο πλεον παρα ο τζιφος στις 48 ωρες 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καληνυχτες απο μενα με την ελπιδα οτι απο αυριο πρωι η αναδιπλωση του καρπαζοεισπρακτορα να παει οσο πιο δυτικα γινεται 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η εξισορόπηση δεν θα έρθει φέτος γιατί θα κάνει το 3/3. Πέρυσι είχαμε έναν από τους καλύτερους χειμώνες της δεκαετίας όπως όλοι γνωρίζουμε. Πρόπερσι άθλιος χειμώνας με ιστορικό. Φέτος άθλιος χειμώνας με ιστορικό. Όλα καλά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...