Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, thesprotos είπε:

Αυτό που θέλουν οι ΚΒορειοι και φωνάζουν τόσο καιρό ο Τάσος, ο Βαγγέλης και ο Μιχαηλ

gem-0-234.png

Αυτό δεν δίνει πεδινό χιόνι...αλλά αυτό είναι ένα τεράστιο βήμα για να έρθει το πεδινό χιόνι...αυτά 😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, vorios_polos είπε:

Αυτό δεν δίνει πεδινό χιόνι...αλλά αυτό είναι ένα τεράστιο βήμα για να έρθει το πεδινό χιόνι...αυτά 😎

ξκαι τεράστιος χιονιάς Ηπείρου πριν το κβ🤩

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

@Γιάννης μασ E αυτό έχουμε φτάσει 8/1 και ακόμη μιλάμε για χάρτες που μπορεί να βγάλουν υπό προϋποθέσεις κάτι αργότερα. Ίσως κιόλας. Ενώ κανονικά θα έπρεπε να λέμε "σε 5-6 μέρες υπάρχει μαζική τάση απ' τα ensebles για πτώση στους -6 και σενάρια στο -10". Κάτι ουσίας βρε παιδιά. Περνάνε οι μέρες, πάει το πρώτο μισό του Γενάρη. Αυτά δεν μπορώ. Τι να πω, μακάρι να γίνει χαμός μετά. 

Απλα και να μην υπαρξει τετοια ταση  ποτε φετος και αν δεν χιονισει πουθενα δεν εγινε και κατι, εμενα ενας απο τους λογους που μου αρεσει τοσο πολυ ο καιρος ειναι επειδη ποτε δεν ξερεις τι μπορει να γινει, μην ξεχνας οτι πριν απο καθε μεγαλο χιονια, απλα ενα μοντελο εδειξε ενα πιθανο σεναριο στις 250 ωρες που δεν το λαμβαναμε σοβαρα και ραν με ραν αρχισαν να το δειχνουν και αλλα και να το εξαφανιζουν μεχρι που στις 150 ωρες συγκλιναν σιγα σιγα καπου. Φετος φαινεται προφανως οτι λογικα δεν θα εχουμε πολλες ευκαιριες (ισως και καμια) αλλα αυτη η μια που μπορει να ερθει, μπορει τα μοντελα να την εμφανισουν 250 ωρες πριν, μπορει και ξαφνικα να την βγαλουν στις 160 ωρες ενω πριν δεν εδειχναν κατι ιδιαιτερο..εδω ειμαστε και θα το δουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Αυτό δεν δίνει πεδινό χιόνι...αλλά αυτό είναι ένα τεράστιο βήμα για να έρθει το πεδινό χιόνι...αυτά 😎

Ε ναι βρε... Για  τη γενική φιλοσοφια της διάταξης μιλαω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μου ήρθε σήμερα στο κινητό από το γνωστό πρόγραμμα με τις φωτογραφίες της google "σαν σημερα". Σαν σήμερα λοιπόν (8 Ιανουαρίου) το 2019 ήμουν Αμπελόκηπους και η ημέρα είχε ξεκινήσει με χιονόστρωση σχεδόν παντού (πλην δρόμων). 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, bill24 είπε:

κοιτα θα σου πω.ουτε εγω κοιταω μονο ενα τρεξιμο και θεωρω πως διαβαζω καλα τον καιρο.πιστευω πολυ πως ο καιρος ειναι 1+1=2 οπως σχεδον ολα τα πραγματα.δεν μιλαω αυθαιρετα οπως μου κατσει.κοιταω στο παρελθον διαταξεις διαβαζω βλεπω μεταβλητες.εγω θεωρω πως τρεξιματα σαν του τζεμ δεν ειναι καλα και ειναι γνωμη μου δεν την επεβαλλα σε κανεναν.ο αζορικος εχει ανεβει πολυ δυτικα και ο αυλωνας πηγαινει κεντρικη μεσογειο χωρις καθολου Τ.η ρωσια ¨καιγεται¨.αμα σχολιαζεις πανω σε προοπτικη βροχων εχεις απολυτο δικιο πως αλλαζει η περιοδος ξηρασιας.προσωπικα δεν με απασχολει.κυνηγαω μονο την προοπτικη χιονιου.δεν με απασχολει αν δεν βρεξει 3 μηνες αρκει να ριξει 1 μερα 20 ποντους χιονι...τετοιοι αυλωνες ομως χιονια δεν φερνουν ουτε εχουν προοπτικη να φερουν.εχω παραθεσει ολους τους χιοναδες που επληξαν την περιοχη μου και οχι μονο τα τελευταια 10 χρονια[τοσα θυμαμαι] και ολα ειχαν καταβαση ρωσικο-ουκρανικου ψυχους ακομα και σε κεντροβορειους χιοναδες.σε προσκαλεσα να μου δειξεις εναν χαρτη που τετοια διαταξη που εσκασε αρχικα αυλωνα κεντρικη μεσογειο εφερε σε διαστημα 4-5 ημερων μετα χιονι. σε μας.δεν ειδα κατι προς απαντηση.ναι καιω διαστηματα γιατι εχω μαθει να διαβαζω τα ενσεμπλς και να βλεπω την προοπτικη.για μενα πρωταρχικη μεταβλητη πριν ακομα και απο τον αζορικο ειναι ψυχος στην ευρωπαικη ρωσια.δεν εχει εμφανστει ολο το χειμωνα[πριν 2 μερες πρωτη φορα εφτασε ενα -20 στα 850 αλλά προσκαιρα]δεν σου στερησα τις ελπιδες σου για αλλαγες χιονια και οτι θελεις.εγω απλα την αποψη μου γραφω οπως ο καθενας εδω μεσα.αμα ενοχλω ή δεν αρεσω υπαρχει η διαθεση να μην ξαναγραψω αλλά με κουραζει απιστευτα να εθελοτυφλω και να παραονειρευομαι.ολα τα λεω καλοπροαιρετα για να ενημερωσω και να υπαρχει ρεαλιστικη προσεγγιση του καιρικης εξελιξης.δεν εχω το αλαθητο και ουτε υποστηριζω κατι τετοιο.μπορει να ριξει 50 ποντους στον καθεναν μας ενω εγω βλεπω ηλιοφανεια.ας το κανει απλα θα συνεχισω να λεω τι βλεπω 

Καλά κάνεις και γραφε ότι θέλεις αλλά 1+1 στον καιρό σε βάθος 15μερου δεν κάνουν 2...δηλαδή εσύ είσαι σίγουρος ότι στις 23 Γενάρη δεν θα χιονίσει σε κανένα πεδινό μέρος της Ελλάδας με λιγα λόγια το οποίο είναι για μένα τόσο ουτοπικό όσο τα να λέει κάποιος ότι θα έχουμε καθολικό χιόνια.Και μάλιστα σε μια νέα κυκλοφορία υπό διαμόρφωση το επόμενο χρονικό διάστημα.Επισης σε βάθος 10+ το ίδιο εθελοτυφλει και το ίδιο παραονειρευεται και αυτός που δεν βλέπει τίποτα με αυτόν που τα βλέπει όλα καλά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Έχω ψηθεί άσχημα,  παρά πολύ καλά και τα ανσαμπλ τζεμ τελειο 

Για τα κοντινά λες εε? Για αυτό σου έλεγα εχθές, μόνο άκυρο δεν είναι το 13, αυστηρά για δ. μακεδονία

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, bill24 είπε:

gem-1-234.png?12

η μεταφραση του ¨ωραιου χαρτη¨ των γεωδυναμικων που μοιαζει με τερας ειναι αυτη...αν αυτη λοιπον προιδεαζει για πεδινο χιονι οκ παω πασο...αλλά κατι τετοιο πρεπει να εχει τεραστια φαντασια για να βλεπει κανεις προοπτικη χιονιου

Όχι φίλε μου φαντασιόπληκτος δεν είναι αυτός που  βλέπει ότι κάπου παρακάτω με τέτοιο στήσιμο των εμποδισμων μπορεί να βγει καλή διάταξη αλλά αυτός που δεν βλέπει ότι η διάταξη είναι καλή και ελπιδοφόρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Για τα κοντινά λες εε? Για αυτό σου έλεγα εχθές, μόνο άκυρο δεν είναι το 13, αυστηρά για δ. μακεδονία

Για πριν ελεγα για τα κοντινά ναι...Για το τζεμ λεω και για τα μακρινα ειναι πολυ ωραίος κοιτα μεσο ορο για δω οτι πρέπει 

Τέλειος με τάσεις αναδίπλωσης και όλα τέλεια 

 

gens-21-1-288.png

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, bill24 είπε:

η προοπτικη αυτην την στιγμη να χιονισει σε καποιο πεδινο μερος στις 23 γεναρη ειναι 0%.με τετοιες πιθανοτητες θεωρω πως ο καθενας θα ελεγε πως δεν υπαρχει κατι...αν γινει καποιο θαυμα θα το δουμε.με την τελευταια προταση σου δεν θα συμφωνησω

υ.γ=δεν πιστευω σε θαυματα

 

Τότε φίλε μου δεν ξέρω τι σπουδάζεις αλλά μπορείς να βγάλεις πολλά εκατομμύρια εάν δίνεις με τόση σιγουριά για μια γεωγραφική περιοχή με κυκλοφορία υπό διαμόρφωση σε βάθος 15 ημερών 0%...Υγ κακός δεν πιστεύεις στα θαύματα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, bill24 είπε:

 

υ.γ=δεν πιστευω σε θαυματα

 

Τα θαυματα και η ελπιδα μας κρατανε φιλε....Στον καιρο καλο ειναι να ειμαστε ρεαλιστες αλλα χωρις ονειρα και ελπιδες δεν παμε πουθενα..Και καπου εκει σκανε και τα θαυματα για το κερασακι στην τουρτα..Ζωη χωρις φαντασια ειναι κοσμος χωρις γηπεδο...😉Φιλικα!!!

Καμια φορα το ταξιδι ειναι πιο ωραιο και απο τον προορισμο...Και οσο ειμαστε καιροφιλοι θα ταξιδευουμε..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, bill24 είπε:

η προοπτικη αυτην την στιγμη να χιονισει σε καποιο πεδινο μερος στις 23 γεναρη ειναι 0%.με τετοιες πιθανοτητες θεωρω πως ο καθενας θα ελεγε πως δεν υπαρχει κατι...αν γινει καποιο θαυμα θα το δουμε.με την τελευταια προταση σου δεν θα συμφωνησω

υ.γ=δεν πιστευω σε θαυματα

 

Η αληθεια ειναι απλη , περα των 5 ημερων το ποσοστο επαληθευσης μιας προγνωσης πεφτει κατω απο 5%, αυτο σημαινει οτι το να πεις οτι δεν θα χιονισει πουθενα μεχρι τις 23/1 ειναι εντελως λαθος (οπως και το να πεις οτι θα χιονισει βεβαια).... Η μετεωρολογια δεν ειναι 1+1=2......ειναι x+y+z+........... =? οπου x,y,z ειναι οι μεταβλητες, οι οποιες αυξανονται οσο αυξανεται και το χρονικο διαστημα που θελουμε να προβλεψουμε....τουτεστιν το να μιλαμε για τις 23/1 ειναι εντελως ανουσιο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, vorios_polos είπε:

Τότε φίλε μου δεν ξέρω τι σπουδάζεις αλλά μπορείς να βγάλεις πολλά εκατομμύρια εάν δίνεις με τόση σιγουριά για μια γεωγραφική περιοχή με κυκλοφορία υπό διαμόρφωση σε βάθος 15 ημερών 0%...Υγ κακός δεν πιστεύεις στα θαύματα...

Μπορεί ν ναι υπερβολικός με αυτό το 0% , και μάλλον δεν βλέπει χρονια τον καιρό οσο εσυ αλλα δεν έχει και άδικο,,, χωρίς ψυχος ανατολικα ουτε εγω δινει πανω απο 15% για μεχρι τις 22 για πεδινα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και στο 6αρι δεν υπήρχε ψύχος από βα, αλλά εμφανίστηκε ξαφνικά προς Σκανδιναβία λόγω του πολικού αντικυκκλώνα, σε συνδυασμό με τον αυλώνα από βδ

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sakis13 είπε:

Τα θαυματα και η ελπιδα μας κρατανε φιλε....Στον καιρο καλο ειναι να ειμαστε ρεαλιστες αλλα χωρις ονειρα και ελπιδες δεν παμε πουθενα..Και καπου εκει σκανε και τα θαυματα για το κερασακι στην τουρτα..Ζωη χωρις φαντασια ειναι κοσμος χωρις γηπεδο...😉Φιλικα!!!

Σωστα τα λες! Αλλωστε και περυσι οι αθηναιοι το 2/2 θαυμα δεν τον θεωρουσατε ; ελα ομως που οχι απλα ειχατε 2η σερι χρονια  ιστορικο χιονια, αλλα σε πολλες περιοχες ηταν και καλυτερος απο την μηδεια.....Δεν νομιζω οτι αν ρωτουσαμε καποιον απο αθηνα περυσι ποσες πιθανοτητες πιστευει οτι υπαρχουν να εχουν παλι μεγαλο χιονια , οτι θα ελεγε πανω απο 1%....κι ομως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Μπορεί ν ναι υπερβολικός με αυτό το 0% , και μάλλον δεν βλέπει χρονια τον καιρό οσο εσυ αλλα δεν έχει και άδικο,,, χωρίς ψυχος ανατολικα ουτε εγω δινει πανω απο 15% για μεχρι τις 22 για πεδινα

Αντώνη έχω παλέψει με το 1%...το 15% για μένα σε τόσο μακρινές ημερομηνίες είναι πάρα πολύ...όσον αφορά το ψύχος μέσα σε δύο αναδιπλώσεις έρχεται σε χρόνο dt...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, vorios_polos είπε:

Αντώνη έχω παλέψει με το 1%...το 15% για μένα σε τόσο μακρινές ημερομηνίες είναι πάρα πολύ...όσον αφορά το ψύχος μέσα σε δύο αναδιπλώσεις έρχεται σε χρόνο dt...

Ναι βαγγελη συμφωνω ερχεται ευκολα αν  σηκωθεί ο αζορικος και μετα αλλα αυτπ θα γινει μετα τις 22 υποθετικά....μα εγώ πιστεύω καλα ειμαστε απο πιθανοτητες τοσο μακρια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, bill24 είπε:

με το μπορει δεν μπορουμε να παμε πουθενα...με το μπορει και αυτα που εχουν δει τα ματια μας θα επρεπε ο καθενας καθε χειμωνα να ετρωγε 1 μετρο χιονι βασει εικονικων διαταξεων...αν αυτο που δειχνει τωρα μεταφερθει πολλες εκατονταδες χιλιομετρα ανατολικα τωρα ισως να του εδινα σημασια ως καλη διαταξη....που και παλι ψυχος δεν εχει

Όχι εδώ είσαι λάθος εφ όσον μιλάμε για τον συγκεκριμένο χάρτη .εφ όσον μένεις Λάρισα και ενδιαφέρεσαι για κεντροβορειο χιόνια μερικές εκατοντάδες χιλιόμετρα ανατολικότερα με αυτό το ψύχος θα ήταν μια πέτσα και στην επόμενη η μεθεπόμενη αναδίπλωση που θα πήγαινε ακόμη ανατολικότερα θα έβλεπες τα άστρα στη Λάρισα.......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και ο ευρωπαιος καλός για τις 13 για Δυτική Μακεδονία

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...