Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

χαχαχα σκληρός

Καλα οχι οτι ο βολος ειναι και πολυ καλυτερος, αλλα σε μας το πρωι κανει σκια το πηλιο και δενειναι απαραιτητο το αντηλιακο ολες τις ωρες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τουλάχιστον να βγουν ομίχλες να βγάλουμε καμιά φωτό.. ότι πιο κοντά σε όψη το βράδυ με το χιόνι...😑

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με 3 χιλιοστά βροχής μέχρι στιγμής εδώ για τον μήνα Γενάρη 

Και βλέποντας την προοπτική,  καταλαβαίνεις ότι παίζει να καεί και το υπόλοιπο του , με τον ίδιο τρόπο. 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο χειμώνας του 2006 2007, πρέπει να ήταν σούπερ, μπροστά σε αυτό το έκτρωμα 

 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να βγάλει καμία ωραία βροχή για την Αττική τουλάχιστον, εκεί μετά με τον ''εγκλωβισμό'' του χαμηλού... 5 χιλιοστά προχθές δεν μας έκαναν τίποτα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν βγει ετσι και ο φλεβαρης εγω περιμενω πως και πως τον μαρτιο που θα ριξει 10 εκ σε καμια παρνηθα και στο πηλιο και θα το βγαλουν στις ειδησεις με τιτλο (Ο Μαρτης-Γδαρτης επιβεβαιωνει το ονομα του ) που ειναι και λαθος γιατι οταν λεμε μαρτης γδαρτης εννοουμε οτι τοτε ξεφλουδιζουμε γιατι καιγομαστε απο τον ηλιο και πρακτικα η λεξη γδαρτης δεν εχει καμια σχεση με κρυο (καθε αλλο)😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με 2.7 χιλιοστά μέχρι τώρα ο μήνας με τις μισές μέρες πάνω από τα κλιματικά και ζορίζεται να έρθει μια light εισβολή χειμωνιάτικη που με το ζόρι αν δουν χιόνια τα κέντροβορεια αν έχουν φενομενα κτλπ γιατί δεν έχει καμία δυναμική όταν με το ζόρι υπάρχουν 3-4 σενάρια στο -7 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

Αν βγει ετσι και ο φλεβαρης εγω περιμενω πως και πως τον μαρτιο που θα ριξει 10 εκ σε καμια παρνηθα και στο πηλιο και θα το βγαλουν στις ειδησεις με τιτλο (Ο Μαρτης-Γδαρτης επιβεβαιωνει το ονομα του ) που ειναι και λαθος γιατι οταν λεμε μαρτης γδαρτης εννοουμε οτι τοτε ξεφλουδιζουμε γιατι καιγομαστε απο τον ηλιο και πρακτικα η λεξη γδαρτης δεν εχει καμια σχεση με κρυο (καθε αλλο)😛

Η αλήθεια είναι ότι μόνο με ιστορικό φλεβαρη, και μαρτη, θα  ξεπλένοταν το φετινό σίχαμα. 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Spyros Snowstorm είπε:

Η αλήθεια είναι ότι μόνο με ιστορικό φλεβαρη, και μαρτη, θα  ξεπλένοταν το φετινό σίχαμα. 

Θα απαιτησουμε απο την διευθυνση εναν φλεβαρη του 1956 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

Μόλις τώρα, Γιάννης μασ είπε:

Αν βγει ετσι και ο φλεβαρης εγω περιμενω πως και πως τον μαρτιο που θα ριξει 10 εκ σε καμια παρνηθα και στο πηλιο και θα το βγαλουν στις ειδησεις με τιτλο (Ο Μαρτης-Γδαρτης επιβεβαιωνει το ονομα του ) που ειναι και λαθος γιατι οταν λεμε μαρτης γδαρτης εννοουμε οτι τοτε ξεφλουδιζουμε γιατι καιγομαστε απο τον ηλιο και πρακτικα η λεξη γδαρτης δεν εχει καμια σχεση με κρυο (καθε αλλο)😛

Πέρυσι είχαμε ακραία ψυχρό Μάρτιο, πρόπερσι πολύ ψυχρό και το 2020 ήταν φυσιολογικός. Νομίζω ότι, στατιστικά, φέτος περιμένουμε έναν θερμό έως πολύ θερμό Μάρτιο. Φυσικά όμως μπορεί και πάλι να βγει αρκετά χειμωνιάτικος

Εγώ περιμένω το Φλεβάρη να ρεφάρει, βγαίνει από μέτριος έως σάπιος συστηματικά τα τελευταία πολλά χρόνια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Τουλάχιστον να βγουν ομίχλες να βγάλουμε καμιά φωτό.. ότι πιο κοντά σε όψη το βράδυ με το χιόνι...😑

Πλακα πλακα οσον αφορα μονο τιs θερμοκρασιεs οι ομιχλεs μαs εδωσαν πολυ καλη αισθηση χειμωνα φετοs με πτωση τηs θερμοκρασιαs εωs και 10 βαθμουσ τα μεσημερια.

Τωρα κοντευουμε 1 το μεσημερι και εχω ακομα 1,5 βαθμο και παχνη λογο τηs ομιχληs.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Χιών είπε:

 

Πέρυσι είχαμε ακραία ψυχρό Μάρτιο, πρόπερσι πολύ ψυχρό και το 2020 ήταν φυσιολογικός. Νομίζω ότι, στατιστικά, φέτος περιμένουμε έναν θερμό έως πολύ θερμό Μάρτιο. Φυσικά όμως μπορεί και πάλι να βγει αρκετά χειμωνιάτικος

Εγώ περιμένω το Φλεβάρη να ρεφάρει, βγαίνει από μέτριος έως σάπιος συστηματικά τα τελευταία πολλά χρόνια...

Εχεις δικιο απλα καιρος ειναι αυτος...εγω βλεπω οτι δεν υπαρχουν στατιστικες οπως πχ το οτι χιονιζε για 6 σερι χρονια μεσα στις γιορτες 2014-2019 στον βολο και μαλιστα 4 απο αυτες και ιδιες ημερομηνιες 30-31/12.....Οπως μετα απο τον φλεγομενο δεκεμβρη του 20 ηρθε αυτος του 22,οπως και το 2/2 στην αθηνα ;ρ αχαχαχα παντως ισχυει απο το 2012 και μετα δεν εχει κανει  ουτε εναν δυνατο φλεβαρη ...οποτε σιγουρα αυτος ο μηνας συγκεντρωνει περισσοτερες πιθανοτητες να βγει ψυχρος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν χρειαζεται να εκνευριζομαστε για κατι που  δεν μπορουμε να επηρεασουμε... και το 2007 το ιδιο αθλιο ηταν με ελαχιστη βροχη δεκεμβριο/Ιανουαριο με ηλιο και μυγες να κυκλοφορουν παντου στη καρδια του ημερολογιακου χειμωνα. Ακομα και αυτο ομως ειχε τις "ευκαιριες" του στους χαρτες με αναδιπλωσεις αζορικου στην κ. ευρωπη και ψυχρες εισβολες ΝΑ που δεν μας επιασαν για λιγες εκατονταδες χιλιομετρα.

Αντικειμενικα ο χειμωνας με τις λιγοτερες η μαλλον ουσιαστικα καμια ψυχρη εισβολη ειναι ο 13/14 στη συγχρονη καιρικη ιστορια μας.

Οπως ειπαμε και πριν η ταση για ανυψωση αζορικου υπαρχει για το τελος του μηνα. Ψυχραιμια!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ ένα πράγμα βλέπω και με τρομάζει, προχθές συζητούσα με έναν φίλο μου και μου κάνει σήμερα έχει κρύο ρε φίλε. Τον κοιτάω καλά καλά, του λέω τι κρύο ρε 10 βαθμούς έχει έξω. Και μου κάνει εεε 10 βαθμοί κρύο είναι ίσως το αισθάνομαι εγώ πιο λίγο γιατί έχει υγρασία, εντωμεταξύ 10+  βράδυ Ιανουαρίου όλα αυτά...απ' την άλλη το ξανασκέφτομαι και λέω, ο άλλος μέσα έχει συνηθίσει σε εσωτερική 18+, τις προηγούμενες μέρες είχαμε 16-17+ μέγιστες, δεν έχει και άδικο αν το δούμε συγκριτικά, μετά βέβαια ξαναξυπνησα και του κάνω εντάξει τραβά στην ηλεκτρική κουβέρτα σου κρυουλιαρη μην πάθεις τίποτα😂...ο κόσμος έχει χάσει την επαφή με το κανονικό χωρίς υπερβολή

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, alkis91_2.0 είπε:

Δεν χρειαζεται να εκνευριζομαστε για κατι που  δεν μπορουμε να επηρεασουμε... και το 2007 το ιδιο αθλιο ηταν με ελαχιστη βροχη δεκεμβριο/Ιανουαριο με ηλιο και μυγες να κυκλοφορουν παντου στη καρδια του ημερολογιακου χειμωνα. Ακομα και αυτο ομως ειχε τις "ευκαιριες" του στους χαρτες με αναδιπλωσεις αζορικου στην κ. ευρωπη και ψυχρες εισβολες ΝΑ που δεν μας επιασαν για λιγες εκατονταδες χιλιομετρα.

Αντικειμενικα ο χειμωνας με τις λιγοτερες η μαλλον ουσιαστικα καμια ψυχρη εισβολη ειναι ο 13/14 στη συγχρονη καιρικη ιστορια μας.

Οπως ειπαμε και πριν η ταση για ανυψωση αζορικου υπαρχει για το τελος του μηνα. Ψυχραιμια!!

Το 13,14 δεν το θυμάμαι καθόλου ρε συ 

Τόσο χάλια ήταν? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης μασ είπε:

Εχεις δικιο απλα καιρος ειναι αυτος...εγω βλεπω οτι δεν υπαρχουν στατιστικες οπως πχ το οτι χιονιζε για 6 σερι χρονια μεσα στις γιορτες 2014-2019 στον βολο και μαλιστα 4 απο αυτες και ιδιες ημερομηνιες 30-31/12.....Οπως μετα απο τον φλεγομενο δεκεμβρη του 20 ηρθε αυτος του 22,οπως και το 2/2 στην αθηνα ;ρ αχαχαχα παντως ισχυει απο το 2012 και μετα δεν εχει κανει  ουτε εναν δυνατο φλεβαρη ...οποτε σιγουρα αυτος ο μηνας συγκεντρωνει περισσοτερες πιθανοτητες να βγει ψυχρος

Γιαννη μιαs και θυμηθηκα το μισο μετρο που ειχε ο Βολοs το 2014  η Χαλκιδα που ειναι και αυτη παραθαλασσια περιοχη νοτια του Βολου στιs προσηνεμεs κακοκαιριεs δεν βαζει συνηθωs μεγαλυτερα υψη χιονιου απο τον Βολο?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΜΕΤΑΝΟΕΙΤΕ ΠΡΟΛΑΒΑΊΝΕΤΕ ΑΜΕΤΑΝΌΕΙΤΟΙ ΆΠΙΣΤΟΙ ΘΩΜΑΔΕΣ ΚΑΥΣΩΝΑΚΗΔΕΣ ΤΡΟΛΣ ΑΠΑΙΣΙΌΔΟΞΟΙ 

ΑΙΧΕΤΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ΑΣΥΓΚΡΆΤΗΤΟ

ΣΑΣ ΨΆΧΝΕΙ ΙΙΙΙΙΙΙ❄️🥶🥶🥶🥶🥶🙏☢️⏳⏳

FB_IMG_1673607472427.jpg

FB_IMG_1673607478443.jpg

32(30).png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σε κάποιες περιοχές τα ανσαμπλ τζιφου θερμανθηκαν 2 με 3 βαθμους χαχαχα.,σ εμενα σαν ...δε πιστυεω καν οτι θα παεσουμε κατω απ το 0 στα 850

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Γιαννη μιαs και θυμηθηκα το μισο μετρο που ειχε ο Βολοs το 2014  η Χαλκιδα που ειναι και αυτη παραθαλασσια περιοχη νοτια του Βολου στιs προσηνεμεs κακοκαιριεs δεν βαζει συνηθωs μεγαλυτερα υψη χιονιου απο τον Βολο?

Στις προσηνεμες ναι βαζει παντα παραπανω η χαλκιδα (2002,2004,2008,2022) ο βολος σε αυτα βλεπει στην καλυτερη 10 εκ (2002) ....Στον δικο του καιρο ομως δεν νομιζω οτι τον περναει καποια πολη (2006,2014)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...