Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, larissa_mare said:

Όντως καρα-κλασικο κβ έχει απο τότε, αλλά ίσως για να εχει τοσα χρόνια σημαίνει σπάνια περιοδικότητα..

Γεναρη '19 γιατι δεν ειναι κλασσικος κενροβορειος? Χαμηλο πανω απο αττικη με βα πορεια ειχε. Σοφια την λεγανε δεν θυμαμαι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, bill24 said:

απλα νομιζω πως η ψυχρη αυτη λιμνη που μπηκε αιγαιο εδωσε τρομερη διαρκεια στα φαινομενα και τον εκανε για τις περισσοτερες περιοχης πολυ πιο ιστορικο...αδικημενα μονο καποια δυτικα.πολυ καλυτερη για την αττικη απο την παραδοσιακη διαταξη προσηνεμου που κοωονται πιο γρηγορα τα φαινομενα

Αυτο, το κλασσισκο προσηνεμο ισως εχει παραπανω κρυο με ατοφιο αυλωνα αλλα ο υετος πεφτει στα προσηνεμα, η Αττικη ειδικα η νοτια ειναι υπηνεμη απλα ολο και κατι περναει σε καταστασεις με δυνατους συνδυασμους πιεσεων

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Όντως καρα-κλασικο κβ έχει απο τότε, αλλά ίσως για να εχει τοσα χρόνια σημαίνει σπάνια περιοδικότητα..

Προφανεστατα το 2001 και το 88 δεν ειναι βαση συζητησης ειναι εξαιρετικα σπανιο φαινομενο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, bill24 είπε:

11/1/2017 ιστορικοτατο ρε μιχαηλ...παγωνιες απιστευτες -20+ ειχαμε εδω

Το 17 ειναι ιστορικο για την διαρκεια ψυχουν ημερων ολικου παγετου αλλα εκτεταμενες μεγαλες χιονοστωσεις δεν ειχει ολη η κβ χωρα οπως 2001 που ηταν ολα πανω απο 30 ποντους...μονο η θεσσαλια ειχε το 17 ατο μεγαλυτερο μερος της πανω απο 30 εκ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, bill24 είπε:

11/1/2017 ιστορικοτατο ρε μιχαηλ...παγωνιες απιστευτες -20+ ειχαμε εδω

Δεν ήταν κλασσικός κεντροβόρειος όμως. Και εγώ θέλω να πατήσω το μισό μέτρο.. Όλο μέχρι το 40αρι έχουμε μείνει εδώ στην Λαρισα Που προφανώς υπερευτυχισμένος θα ήμουν, αλλά θέλω το κάτι παραπάνω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Δεν ήταν κλασσικός κεντροβόρειος όμως. Και εγώ θέλω να πατήσω το μισό μέτρο.. Όλο μέχρι το 40αρι έχουμε μείνει εδώ στην Λαρισα Που προφανώς υπερευτυχισμένος θα ήμουν, αλλά θέλω το κάτι παραπάνω

half a meter club!! Εδώ το έχουμε κάνει, έξω απ' την πόρτα μου το 2014. Άλλο πράγμα, δεν συγκρίνεται με τίποτα.. Και εδώ που μένω ήταν και λίγο παραπάνω από μισό μέτρο γιατί είμαι στις ΒΔ συνοικίες.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

06ζ

Diagramme GEFS

00ζ

Diagramme GEFS

 

Παρατηρώ την πολύ μεγάλη αλλαγή των ανσαμπλ για 26-27/1 (μεγάλη αύξηση φαινομένων και αρκτές γραμμές <-5 στα 850), είμαι περίεργος τι θα δείξουν τα 12αρια.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 minutes ago, ICELARISSA said:

Τον ειχαν τα ενς του ευρωπαικου πιο πριν...αλλωστε τον εμποδισμο τζεμ ευρωπαικο τον εδειξαν πρωτα σε αυτο το σημειο που σιγουρα δεν θα ειναι και τελικο σημειο βεβαια

Αυλωνα ο.παιος.εδειξε χθες για.πρωτη φορα. Δε με νοιαζει.τι εκανε 1 απο τα....50 αμσαμπλς του. Το κυριο κοιμότανε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Προφανεστατα το 2001 και το 88 δεν ειναι βαση συζητησης ειναι εξαιρετικα σπανιο φαινομενο

Καλα το 88 μπορεί και 50 χρονια μια φορα μην πω 70, με 80 πόντους Σαλονίκη..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, BrainA είπε:

Αυλωνα ο.παιος.εδειξε χθες για.πρωτη φορα. Δε με νοιαζει.τι εκανε 1 απο τα....50 αμσαμπλς του. Το κυριο κοιμότανε. 

Ε αν μιλας για καθαρα αυλωνα ναι ...αλλα σε τετοιες ωρες δεν εχουν και κανα νοημα τα κυρια αλλα τα ενς που στο ευρωπαικο πχ εδειχναν ξεκαθαρα εδω και μερες τι παιζει να ερθει με αυτη την εννοια το λεω...γενικα αυλωνας να ειναι και οποιος τον δεινει μας αρεσει αχχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτός είναι κεντροβόρειος από τα παλιό καθαρός.....τα άλλα στο κουβά.... παίρνει χώρο ο Αζορ β.δ Γροιλανδία Ισλανδια....

Τα κεντροβόρεια μέχρι τώρα είναι εκτός  αουτσάιντερ για κάτι καλό και με θετικό Αο....

ΠΡΟΣΕΥΧΉ νηστεία αγρυπνία μετάνοια να αλλάξει....🙏➡️⏳🥶✌️❤️

gem-0-240(9).png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το '14 εδώ είχε αρκετά παραπάνω απ' ότι το '17. Το '17 ήταν το ακραίο ψύχος και μετά η απίστευτη χιονόπτωση με -6 στην παραλία που προσωπικά δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράγμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

half a meter club!! Εδώ το έχουμε κάνει, έξω απ' την πόρτα μου το 2014. Άλλο πράγμα, δεν συγκρίνεται με τίποτα.. Και εδώ που μένω ήταν και λίγο παραπάνω από μισό μέτρο γιατί είμαι στις ΒΔ συνοικίες.

Ναι το θυμάμαι.. Πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ πως είναι να το ζεις αυτό. Και ππόσες φώτος θα έβγαζα και πόση ώρα θα ήμουν έξω.. Μου έχει λείψει αφάνταστα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, ICELARISSA said:

Ε αν μιλας για καθαρα αυλωνα ναι ...αλλα σε τετοιες ωρες δεν εχουν και κανα νοημα τα κυρια αλλα τα ενς που στο ευρωπαικο πχ εδειχναν ξεκαθαρα εδω και μερες τι παιζει να ερθει με αυτη την εννοια το λεω...γενικα αυλωνας να ειναι και οποιος τον δεινει μας αρεσει αχχαχαχα

Δε διαφωνώ σε αυτο. Αλλα μονον το αν κατεβαινει αυλωνας μας ενδιαφερει. Τα αλλα ειναι θεωρια μετεωρολογιας 😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

half a meter club!! Εδώ το έχουμε κάνει, έξω απ' την πόρτα μου το 2014. Άλλο πράγμα, δεν συγκρίνεται με τίποτα.. Και εδώ που μένω ήταν και λίγο παραπάνω από μισό μέτρο γιατί είμαι στις ΒΔ συνοικίες.

Καλα ο βολος το εχει κανει 2 φορες τα τελευταια 20 χρονια (το 2006 λογω ισχυρου ανεμου η παραλια πχ ειχε 30 αλλα λιγο πιο μεσα στο μεγαλυτερο μερος της πολης εφτανε 50 και οσο πιο πανω πηγαινες ανεβαινε ....νεα ιωνια πρεπει να ειχε και 60+) , Το 2001 δεν ξερω αν εφτασε μισο μετρο μεσα στην πολη νομιζω 30-40

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Ναι το θυμάμαι.. Πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ πως είναι να το ζεις αυτό. Και ππόσες φώτος θα έβγαζα και πόση ώρα θα ήμουν έξω.. Μου έχει λείψει αφάνταστα..

και δεν είναι μόνο οι φώτος. Εγώ γουστάρω να ξεχιονίζω κιόλας το αμάξι ξέρω 'γω, και όταν το χιόνι είναι τόσο πολύ φτιάχνεις κάτι στοίβες 1.5 μέτρο ξέρω 'γω, χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, bill24 είπε:

το 40αρι πλεον ειναι για οποια πεδινη περιοχη πεφτει υπερ-ιστορικοτατο.ποτε ειχε ξανα 40αρι λαρισα?το 2001.βλεπεις ποσο εχουν πεσει οι χιοναδες ανα χρονο...

Και το 2010 κάπου εκεί είχε ρίξει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ναι το θυμάμαι.. Πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ πως είναι να το ζεις αυτό. Και ππόσες φώτος θα έβγαζα και πόση ώρα θα ήμουν έξω.. Μου έχει λείψει αφάνταστα..

46 ωρες ξυπνιος σερι μιχαηλ μονο αυτο εχω να σου πω αχαχαχαχα εβγαινα 2 ωρες εξω και εμπαινα ξανα στο σπιτι για 1 και αντε παλι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, bill24 said:

νομιζω ηταν ιστορικο και για τα δυτικα σε υψομετρο 300-400μ βλεπε γιαννενα[30-35 εκ δεν ξαναεβαλε στα γιαννενα εδω και 20 χρονια].επισης και περιοχες δυτικα της θεσσαλονικης[βεροια,κατερινη,ναουσα].ανατολικα της θεσσαλονικης ισως δεν εκανε ΤΟ χιονι αλλά μπορει μετα το 2001 να ειχε το περισσοτερο.αλλωστε σε δραμα καβαλα σερρες κιλκις πλεον ακομα και θεσσαλονικη καθε ποτε κανει 10-15 ποντους...πολυ σπανια

Δυσκολευομαι να πιατεψω οτι στα Γιαννενα εχει να βαλει πάνω απο 30-35 εκατοστά για κοντά μία 20ετία. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, bill24 είπε:

το 40αρι πλεον ειναι για οποια πεδινη περιοχη πεφτει υπερ-ιστορικοτατο.ποτε ειχε ξανα 40αρι λαρισα?το 2001.βλεπεις ποσο εχουν πεσει οι χιοναδες ανα χρονο...

Το 10 το αγγιξε 35 εκατοστα ειχε...αλλωστε δεν ειναι φυσιολογικο το 40αρι ιστορικο ειναι..αν μιλαμε για λαρισα το φυσιολογικο βαση κλιματολογιας παντα ειναι 5-10 εκατοστα το χρονο οποτε ολα τα υπολοιπα περαν τον 30-35 ιστορικα ειναι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...