Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Όχι, στην πόλη μόνο νομίζω. 

ειναι σχετικα κρυο μερος εχει απο πανω του το καιμακ τωρα αν θα βγει χιονοκαιρια πεδινα θα εχει κ εκει σιγουρα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, giannis.mar είπε:

Δε μας πειράζει αν είναι μερικώς διασπασμενη, όπως στην τελευταια εικόνα.. Ίσως μια πλήρης διάσπαση να είχε αντίθετα αποτελέσματα.. Οπότε με χαμηλές απλώς δυτικές ταχύτητες να γίνεται πιο έντονη η ατμοσφαιρική ταλάντωση.. Χωρίς φόβο πχ για easterlies 

Δεν θελαμε ΑΣΘ με τιποτα γιατι ειναι γνωστο οτι θα χαναμε κανα 20 ημερο ετσι μας βολευει καλυτερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στα των χαρτών. Ο παρακάτω χάρτης είναι ο χάρτης πιέσεων Λοντρας. 

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ 1η: το πιο ΑΡΝΗΤΙΚΟ σενάριο για εμάς είναι το ΚΥΡΙΟ ΤΡΕΞΙΜΟ στο 00ζ ακολουθούμενο από το Κοντρολ.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ 2: μετά την 30η Ιανουαρίου επικρατεί ΧΑΟΣ, με σενάρια από 1050 έως 950.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ 3: Η τάση στο 00ζ είναι ΤΑΣΗ ΑΝΟΔΟΥ των πιέσεων στη Λόντρα.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ 4: ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ 3Χ3 

Diagramme GEFS

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ICELARISSA είπε:

Δεν θελαμε ΑΣΘ με τιποτα γιατι ειναι γνωστο οτι θα χαναμε κανα 20 ημερο ετσι μας βολευει καλυτερα

Ε βέβαια γιατί έτσι πάνε όλα σφαίρα δυτική Ευρωπη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, bill24 είπε:

Βαση παιου στο κυριο στις 26 πρωι εχω 15mm χιονουετου αλλά αμα δεις ειναι απελπιστικα μονο του οπως κι αυτο στις 30.τα ensembles δεν συμφωνουν κι εγω αυτα εμπιστευομαι

Ναι δεν θα βγει απλα το ανεφερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ICELARISSA είπε:

Δεν θελαμε ΑΣΘ με τιποτα γιατι ειναι γνωστο οτι θα χαναμε κανα 20 ημερο ετσι μας βολευει καλυτερα

Έτσι ναι.. Μεγαλύτερες πιθανότητες για ανάβαση εμποδισμων σε μεγάλα πλάτη, χωρίς όμως να καλύπτουν όλο σχεδόν τον αρκτικό κύκλο.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 minutes ago, weatherforattica said:

Παιδιά καλημέρα σε όλους... 

Είδα ένα μυστήριο όνειρο το βράδυ... 

Ήμουν λέει στο Σύνταγμα και περίμενα ταξί να πάω Θεσσαλονίκη στον Άγιο Δημήτριο να ανάψω ένα κεράκι στον Άγιο μου... Εκεί που περίμενα έπιασε τρελό χιόνι και σε δευτερόλεπτα όλα είχα γίνει άσπρα .. το ταξί μετά βίας με πήγαινε στο δρόμο με αλυσίδες και γύρω γύρω εκχιονιστικα... Αφού πέρναγα φουλ χιονισμένες πόλεις έφτασα Θεσσαλονίκη και εκεί όλα ήταν θαμμένα... Έξω από τον Άγιο Δημήτριο στάθηκα και φώναζα ΗΡΘΕ! 

Η συνέχεια αγνοείται 😂😥

Μαλλον έχω αρχίσει να τρελενομαι αλλά τι να πω😂

Ευχομαι να το πούμε σύντομα με κεφαλαία γράμματα. ΕΙΡΘΑΙ!!!....

 

Καλή συνέχεια σε όλους!

Φίλε αυτό είναι ΟΙΩΝΟΣ, (Omen που λεμε και στο χωριό) της ΕΛΕΥΣΗΣ ΤΟΥ ΑΡΧΙΔΑΜΟΥ!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Στα των χαρτών. Ο παρακάτω χάρτης είναι ο χάρτης πιέσεων Λοντρας. 

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ 1η: το πιο ΑΡΝΗΤΙΚΟ σενάριο για εμάς είναι το ΚΥΡΙΟ ΤΡΕΞΙΜΟ στο 00ζ

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ 2: μετά την 30η Ιανουαρίου επικρατεί ΧΑΟΣ, με σενάρια από 1050 έως 950.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ 3: Η τάση στο 00ζ είναι ΤΑΣΗ ΑΝΟΔΟΥ των πιέσεων στη Λόντρα.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ 4: ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ 3Χ3 

Diagramme GEFS

Ανσαμπλς σπαγγέτι.. Κακό για την προγνωσιμοτητα, καλό από άποψη κάποιας αλλαγής στο γενικότερο παττερν.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

B7E6CB6D-81D6-4132-AD73-22BE2315359D.jpegΠρέπει να κατέβουν οι θερμοκρασίες θα το φάμε σε βροχές αλλιώς 

Επεξεργάστηκε από Weather xanthi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παίδες κακά τα ψέματα! Οι πιτσιρικάδες δεν θα καταλάβετε σε τι αναφέρομαι, αλλά πηγαίνουμε με σύστημα "Αθηναϊκός" τέλη 80s αρχές 90s.

Σπίνουλας από την αμυνα ρίχνει μπροστά και όπου πάει, Τζαλακωστας με κάποιο μαγικό τρόπο παίρνει τη μπάλα, πασάρει σε Μίροσλαβ Μπογκ και γκολ. Μια φάση σε 90 λεπτά και σε όλο το παιχνίδι αδυσώπητη άμυνα.

1 άνοδο σωστή θέλουμε του σκύλου και ο Αρχίδαμος θα είναι γεγονός. 

By the way..... είναι ο μεγαλύτερος προγνωστης όλων των εποχών. Εσωσε την Αρχαία Σπάρτη από τεράστιο σεισμό, προβλέποντας ότι ο σεισμός που έγινε θα ακολουθηθεί από μεγαλύτερο. Όπερ και εγένετο!!

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εννοείται ότι μέχρι τις 5 του μήνα δεν έχει χιονι κανένα πεδινό τμήμα της χώρας. Με τα σημερινά δεδομένα.

Από τις λέξεις πιάνονται μερικοι. Μετά την διαταραχή αυτή, προφανώς, έχει ειπωθεί χίλιες φορές.

Καθολικό χιόνι δεν φαίνεται προς το παρόν πουθενα. Όλο πίσω πηγαίνουμε.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχουμε ορίσει τι εστί "πεδινό"? Η Νάουσα ας πούμε είναι πεδινή; Το Κιλκίς; Η Έδεσσα; 

Γιατί νομίζω ότι αυτές οι πόλεις παίζουν για χιόνι στην επερχόμενη διαταραχή. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, menidi είπε:

Έχουμε ορίσει τι εστί "πεδινό"? Η Νάουσα ας πούμε είναι πεδινή; Το Κιλκίς; Η Έδεσσα; 

Γιατί νομίζω ότι αυτές οι πόλεις παίζουν για χιόνι στην επερχόμενη διαταραχή. 

Εννοείται ότι η Έδεσσα η Νάουσα και το Κιλκίς είναι σχεδόν πεδινα ...ειδικά Έδεσσα και Κιλκίς.... άντε η Νάουσα είναι κάτω από την κορυφή του Βερμίου και λες καμιά φορά ότι έχει μια μικρή βοήθεια από το βουνό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, menidi said:

Έχουμε ορίσει τι εστί "πεδινό"? Η Νάουσα ας πούμε είναι πεδινή; Το Κιλκίς; Η Έδεσσα; 

Γιατί νομίζω ότι αυτές οι πόλεις παίζουν για χιόνι στην επερχόμενη διαταραχή. 

Για να μαι ειλικρινης δεν γνωριζω τον ακριβη ορισμο του "πεδινου". Η Ναουσα συγκεκριμενα εχει ενα ευρος χονδρικα απο 300 εως 450m. Θα ελεγα οτι ειναι ημιορεινη?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, immortalx είπε:

Για να μαι ειλικρινης δεν γνωριζω τον ακριβη ορισμο του "πεδινου". Η Ναουσα συγκεκριμενα εχει ενα ευρος χονδρικα απο 300 εως 450m. Θα ελεγα οτι ειναι ημιορεινη?

Πεδινο ειναι απο 0 εως 200 μετρα οτι διποτε παραπανω δεν ειναι πεδινο προφανως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, nikolasxm είπε:

Πρέπει να γίνει κάτι να πέσει κατά 2 βαθμούς. 🙂

image.png.eb41c4dc54b21423c98a41f6c84673d5.png

Μακάρι να ήταν μόνο 2 βαθμοί. Για Θεσσαλονίκη να υπολογίζεις πάντα φθινόπωρο χειμώνα +2 βαθμούς περίπου απότι λέει το meteociel. Τσεκαρισμένο. Και καλοκαίρι +1. Ήδη αυτή τη στιγμή που δίνει 13 το meteociel έχουμε 15.5 στην πόλη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, immortalx είπε:

Για να μαι ειλικρινης δεν γνωριζω τον ακριβη ορισμο του "πεδινου". Η Ναουσα συγκεκριμενα εχει ενα ευρος χονδρικα απο 300 εως 450m. Θα ελεγα οτι ειναι ημιορεινη?

Εντάξει.....400 δεν είναι πεδινό. Σε καμία περίπτωση. Ημιορεινο ναι!! Αν το πάρουμε βάσει υψομέτρου Νάουσα, Έδεσσα Κιλκίς στα 300μ χοντρικά, ίσως να θεωρούνται οριακά πεδινά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...