Jump to content
baristrs

Ανάλυση χαρτών Αυγούστου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτές τις μέρες έχουμε λιώσει στη βεράντα με το αεράκι. Μιλάμε για εκπληκτικό Αύγουστο μέχρι στιγμής. Λείπουν οι βροχές, αλλά νομίζω είναι η μέση λύση για ένα καλοκαίρι της προκοπής. Και βολτες και όχι καύσωνας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στο ματι του κυκλωνα αυριο Θεσσαλια.Ανατολικη Στερεα κ Ευβοια....για 14 Νοεμβρη μοιαζει οχι.14 Αυγουστου....αντε να δουμε ποσα απτα 60 μμ που ταζει θα ριξει τελικα...

Για Δυτικη Φθιωτιδα μαλλον θα τη.βγαλουμε.με συννεφια κ βροχουλα.ολη μερα οχι ακροτητες.σε υετο αλλα.ισως σε θερμοκρασια κανα 22-23αρι μεγιστη αντε καλο μας.χειμωνα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αύριο εντωμεταξύ συμβαίνει το εξής σπάνιο [τουλάχιστον εγώ δεν θυμάμαι πότε το είδα τελευταία φορα]  Ενώ συνήθως έχουμε ανατολικό στην επιφάνεια, και δυτικών διευθύνσεων από τα 850 mb και πάνω για σοβαρή αστάθεια [πολλές φορές έχουμε ανατολικό στα  850 και εκεί είναι που συνήθως μας δεν έρχονται] τώρα έχουμε δυτικό επιφανειακό και από τα 850 και πάνω ανατολικό.. Ανάποδα όλα.

 

τώρα είδα ότι ο ευρωπαίος δίνει επιφανειακό ανατολικό σε όλη την Θεσσαλία.. Παραξενο, ανάοδα από τον τζίφο

ο τζίφος δίνει επιφανειακό αντικυκλώνα εδώ, για αυτό ο δυτικός, ο ευρωπαίος όχι

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, yiannis_volos είπε:

ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=12

ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=12

ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=12

Μόνο το gfs είναι καθαρά πάνω απ' τους 20 στο μέσο όρο.

Και το περίεργο είναι ότι ακόμα και οι κοντινές μέρες έχουν πολύ διαφορά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τωρα να ρωτησω κι εγω εξειδικευμενα....ειδικα το.φιλο Μιχαηλ

Για Τρικαλα.σημερα.13.00 με 22.00.περιπου θα τη φαω την καταιγιδαρα μου η παιζει.νανφυγει Ανατολικοτερα?,

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, kouvanos είπε:

Τωρα να ρωτησω κι εγω εξειδικευμενα....ειδικα το.φιλο Μιχαηλ

Για Τρικαλα.σημερα.13.00 με 22.00.περιπου θα τη φαω την καταιγιδαρα μου η παιζει.νανφυγει Ανατολικοτερα?,

Μέχρι το απόγευμα 5-6 λογικά μόνο τοπικά φαινόμενα, εδώ και εκεί. Αργότερα θα γενικευτούν, Βέβαια για καταιγιδάρα έχω μικρές προσδοκίες.. Μοιάζει με σύγκλιση, αλλά με μηδέν cape λογικά πάμε σε δυνατές ποτιστικές, ίσως και κανένα ηλεκτρικό από εδώ και εκεί, αλλά καταιγδάρα όχι δεν θα το έλεγα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, kouvanos είπε:

Ευχαριστω Μιχαλαρα.καλες.βουτιες στο MesAngeles

Χαχαχα γύρισα Λάρισα, αλλά ευχαριστώ εκ των υστέρων : )

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το αικον από το 00ζ που ήταν τέλειο κονέυει να εξαφανίσει τον υετό για εδώ πάντως... Ενώ η συνέχεια στα μοντέλα χάλασε πολύ, ειδικά στον τζίφο που εχθές στο 12αρι του έβγαζε μια χαρά καταιγιδούλες αργότερα.... Λογικά το νάουκαστ θα δείξει εν τέλη

 

ευρωπαίος 6αρι 

ecmwfgr-2-15.png?0ecmwfgr-2-18.png?0

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελικά θα βρέξει απόψε ; Δεν έχω καταλάβει!

Βόρεια Εύβοια λιακαδαρα είχαμε από το μεσημέρι και μετά πάντως, ούτε σύννεφο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα διέλυσε όλα ο τζίφος τα φαινόμενα εδώ την νύχτα.. Βέβαια από την άλλη όπως πάει λογικό.. ΄΄Εχει ελάχιστα συννεφάκια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τίποτα ακραίο στον ορίζοντα....ο Αύγουστος θα βγει ένας απόλυτος νορμάλ μήνας οπότε για μένα ο απολογισμός της θερινής περιόδου (απριλιος-αυγουστος) όσο κι αν ήταν τρομερός ο Ιούλιος μάλλον θα βγει με θετικό πρόσημο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Τίποτα ακραίο στον ορίζοντα....ο Αύγουστος θα βγει ένας απόλυτος νορμάλ μήνας οπότε για μένα ο απολογισμός της θερινής περιόδου (απριλιος-αυγουστος) όσο κι αν ήταν τρομερός ο Ιούλιος μάλλον θα βγει με θετικό πρόσημο...

Θα συμφωνήσω. Αυτό που κάνει τις τελευταίες 8 μέρες είναι επικό. Υπέροχο αεράκι, μιλάμε κάθεσαι έξω και αγαλλιάζει η ψυχή σου. Λείπουν οι βροχές, ειδικά για τις καλλιέργειες και για τα δάση δεν είναι καλό αυτό. Ελπίζω αυτή την ανάσα δροσιάς να μην την πληρώσουμε με έναν καυτό και ξηρό Σεπτέμβρη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ ωραίο 18αρι αν εβγαινε. 306 ωρες έβγαλε διάταξη παρόμοια με τον Σεπτέμβρη του 14 που είχαμε tornadic supercell στον νομό 

gfs-0-306.png?18

τότε

archives-2014-9-14-18-0.png

 

78GoC5O.jpegGCq4dj2.jpeg

 

θα έλεγε κανείς, μα καλά δεν είδες αυτό πριν λιγες μέρες?

IMG_20230810_161309.jpg.737eaebed5285785baa749cb882987af.jpg

 

ναι ισχύει, αλλά αν είχα την κάμερα του κινητού τότε , θα καταλαβένατε και οι υπόλοιποι πως αυτό τις προάλλες ήταν ένα τίποτα μπροστά στα πραγματικά τέρατα του κάμπου.!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μάπα τα τρεξίματα. Μόνο ένας Σεπτέβριος που συνδυάζει τον Σεπτέμβριο του 14 και του 16 ξεπλένει ένα απ΄τα πιο βαρετά καλοκαίρια που θυμάμαι.

 

εξαιρείτει ο ευρωπάιος που έτρεξε που έχει ωραία λογικη

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάτι πάει να βγάλει ο ευρωπαίος πάντως προς τα τέλη του μήνα αν και είναι πολύ μακριά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελειώνει αδέρφια....ότι κι αν κάνει ψοφαει!!!έρχεται η εποχή μας στο γα σιγά απλά φέτος ελπίζω πριν το "μαλλιοτραβηγμα" του Αυλώνα 😋 να έχουμε επιτέλους και ένα νορμαλ φθινόπωρο που έχει λείψει σε όλους και μετά από τέλη Νοεμβρίου ας πατήσω τον Νικόλα και το Ταίναρο του  σαν χταπόδι κατω🤣🤣🤣...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ens_image.png.b5b22269771e761fe599c87fe48008bd.png

Μέχρι τις 23 θα έχει απλά φυσιολογική καλοκαιρινή ζέστη. Μετά γίνεται χαμός στα ensembles αλλά πλέον θα έχει μείνει 1 βδομάδα απ΄ τον Αύγουστο και ότι και να κάνει τον Σεπτέμβρη δεν έχει την δυναμική του Ιουλίου. Το κακό είναι ότι χάλασαν οι ελάχιστες. Από 19-20 τις προηγούμενες μέρες, πήγαμε πάλι στα 24αρια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο σεπτεμβρης θα ειναι καυτος και ανομβρος.....

Δεν εχει τελειωσει τπτ ακομα υπαρχει πολυ πολυ δρομος μπροστα μας.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...