Jump to content
Χιών

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, INUIT είπε:

απο αυτο 

gfs-0-228.png?0

σε αυτο ....μας παιζει ο τζιφος !!! 😂

gfs-0-222.png?6

 

Πάλι δεν ανέβηκε σε σωστή θέση, άφησε χώρο να δημιουργηθεί χαμηλό στην Ιταλία και εμείς έχουμε υποτροπικό 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Πάλι δεν ανέβηκε σε σωστή θέση, άφησε χώρο να δημιουργηθεί χαμηλό στην Ιταλία και εμείς έχουμε υποτροπικό 

...ας πουμε οτι πηγε καλα ...ειναι απλα ενα σεναριο 200+ ωρες...... βγαζει και καλη συνεχεια με κρυο βορειανατολικα και τον ατλαντικο να "σβηνει" , εγω τετοια θελω να βλεπω !!!

 

Επεξεργάστηκε από INUIT
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κορνίζα για Νοέμβρη οι 384 του τζίφου...μακαρι ένα πρώτο μισό χειμώνα από τα παλιά να έρθει,,, πόπο δε κρατιέμαι φέτος χαχαχα

 

gfs-0-384.png

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάτι προσπαθεί να δείξει ο τζίφος στα μακρινα..Το χιονοστερημενο μυαλό μου προσπαθεί να με.πεισει ότι έρχεται η αλλαγή την κατάλληλη στιγμή...Λες μια το καλοκαίρι που καηκαμε ζωντανοί,μια ο καλοκαιρινός περσινός Δεκέμβρης με την πλήρη αχιονια στα χκ μας,και τώρα τα μόνιμα 20+ του Οκτώβρη,στατιστικά λες δεν μπορεί,θα έρθει η λύτρωση!Τουλάχιστον βάση πιθανοτήτων γιατί καλούπια δεν μπαίνουν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξέρω ότι είναι πολύ μακρια, αλλά ο μο του τζίφου κάπου εκει στις 200 ώρες είναι αρκετά ενθαρρυντικός

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσωπικά θα πιστέψω ότι θα το στρώσει για τα καλά, μόνο όταν το βλέπω μπροστάμμου. Ούτε και να μου δίνουν 50 mm χιονιού για την επόμενη μέρα εγώ δεν θα πιστεύω τίποτα με αυτά που έχουμε δει τα τελευταία 4 χρόνια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Προσωπικά θα πιστέψω ότι θα το στρώσει για τα καλά, μόνο όταν το βλέπω μπροστάμμου. Ούτε και να μου δίνουν 50 mm χιονιού για την επόμενη μέρα εγώ δεν θα πιστεύω τίποτα με αυτά που έχουμε δει τα τελευταία 4 χρόνια.

Το καλύτερο είναι όταν ξεκινάει να το ρίχνει φίλε. Ούτε χιλιοστά ούτε τίποτα. Αυτή η ησυχία όταν πέφτει το άτιμο είναι θεϊκή. 

Επεξεργάστηκε από nikolas 2365
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έκατσα ειδα και σεναρια ευρωπαίου πανω απο 300 ώρες και εχω να πω πρώτη φορά μετά από χρόνια βλεπω τοσο καλα σενάρια για νοεμβρη με κρυο με αζορ μαζι....πιστεύω πρώτο καλο διάστημα για κατι χειμερινό στις 20 και αν δε βγει παμε στις 25 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Γαργαλιστικοι οι χάρτες και οι διατάξεις μεσοπροθεσμα...

Κριμας που ειναι ονειρα θερινης νυχτος αυτες οι διαταξεις  ακομα 

Αλλα το μονο που κραταμε την ταση ανυψωσης του αζορικου αντικυκλωνα στο σωστο σημειο, μετα απο (δεν ξερω ποσο καιρο)

Θα τους  παρακολουθουμε,με την ελπιδα να αλλαξει επιτελους αυτη η εμμονικη κυκλοφορια

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπόμπα ο παιος στα μακρινα!!κρύο και χιόνια ακόμα και σε ημιορεινά!! Τέτοια θέλουμεεεεε

Επεξεργάστηκε από dimitris27
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

...δεν "πεταω και τη σκουφια μου" με το 12αρι....βλεποντας τα ενσεμπλς το βασικο στα καλα του σημεια μοιαζει στην κοσμαρα του .. 🙂 ...τελος παντων ενας αχταρμας που μακαρι να  βγαλει κατι καλο  , εχουμε δρομο , αλλα πλεον θελουμε και κατι "συγκεκριμενο" !!!

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραίοι χάρτες... αλλά και πάλι πολυυυ μακριά...

κρατάμε όμως αυτά τα σενάρια δεν είναι καθόλου άσχημα...

ECM0-240.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Μην το ψαχνετε παιδια ενα πραγμα θα μας σωσει για τον Νοέμβρη: Μια  ΑΡΙΑΔΝΗ 

Μετα τον ακραίο Ντάνιελ θέλουμε εναν σχετικά ακραίο χιονιά!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα δούμε στα επόμενα τρεξίματα αν μετά τις 12/11 αλλάξουν κάπως τα πράγματα. Κρατάμε από το σημερινό 12αρι ότι το κύριο τρέξιμο και κάποια μέλη αφήνουν ίχνη αισιοδοξίας για μετά τα μέσα του μήνα (περίπου)

Diagramme ensemble ECMWF/CEP

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επιτέλους μετά από καιρό φαίνεται κάποια αισιόδοξη νότα στον ορίζοντα για πιθανή αλλαγή της κυκλοφορίας....και μάλιστα την κατάλληλη στιγμή χρονικά στα μέσα του μήνα.....αν και δύσκολο, ποτέ δεν ξες.....

φυσικά δεν αναφέρομαι στο κύριο του ευρωπαίου μόνο.. που είναι και μόνο του στα ανσάμπλ του είναι και μόνος του για τις 240 ώρες.... αλλά γενικά από σχεδόν όλα τα μοντέλα σήμερα στα βραδινά παίζει σενάριο για ανασήκωση του αζορικού ή προσπάθεια  έστω μετά τις 11-12 του μήνα  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

χαχαχα αυτό θα ανέβαζα τώρα! Άμα ήταν να συμβεί κάτι τέτοιο θα θυσίαζα μια Μήδεια!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...