Jump to content
Beach-snow NG

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ψυχρής εισβολής 15-18/12....

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν προλαβαινα λογω αρκετης υπερ-εργασιας τελευταιως, να δω μοντελα, και προβλεψεις, αλλα απο μια πολυ πολυ γρηγορη ματια, ειμαστε στα προβλεπομενα και με ορισμενες εκπληξουλες θετικες ??? καλα καταλαβαινω ???

Αττικη υπερ του δεοντος ευχαριστημενος, ουτε του παπα που λεμε, 20-30-40 mm τοπικα εντος 24ωρου, με πολυωρη ποτιστικη, σε αλλα μερη και καταιγιδα....ονειρο, ποιημα, για το Νομο μας, που ειχε ΚΑΤΑστεγνωσει παλι, με πρωινες υγρασιες 0,2 mm τη βγαζαμε,....

Κρυουλακι ομορφο τωρα, ραγδαια πτωση και δινει γκαζια ο Καθαρος Βοριας πλεον (ΒΒΑ νωριτερα) με ηδη 9,3 στο βορινο μπαλκονι και αισθηση....αστα να πανε...κανα 7αρακι

Το μονο που μου φαινεται OFF προγνωστικα, και καλυτερα κιολας, ειναι η προβλεψη για 8-9 μποφορ και θυελλωδεις ανεμους....μεχρι 50αρα ριπη εχουμε εδω στο ανεμωδες γενικα Ζωγραφου, καμια υπερβολη και κανενας κινδυνος...μακαρι να πεφτει παντα μεσα ετσι η προγνωση και να αστοχει μονο για τον ανεμο !!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κοτυλη Καστοριας σημερα το απογευμα..Συμφωνα με τους ντοπιους το χιονι στ ανεμοσουρια ξεπερνα και το 1μετρο..Στη φωτο..Η επιβλητικη Κρανια Ασπροποταμου.

409219736_730640621892133_24266313556858999_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μ ενημερώνει τώρα φίλος που πήγε πάνω....

Κιθαιρώνας στα 1200μ. βροχή....Από τα 1350μ. και άνω χιονόπτωση....Κορυφή στα 1400 ασθενής χιονοστρωση κύριος σε ευαίσθητες επιφάνειες!!!
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σήμερα προς το χιονοδρομικό στο Βελούχι, όπου ήταν και πρώτη μέρα λειτουργίας του σαλέ!!!

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάμε και στον 'Εβρο, όπου ήδη έχουνε σημειωθεί χιονοπτώσεις σε πεδινά και ημιπεδινά τμήματα.....Συμπληρώνεται το καρέ του χιονιά!!!

ΚΟΡΥΜΒΟΣ στα 240μ. υψόμετρο....

Μπορεί να είναι εικόνα κείμενο που λέει "Κόρυμβος"

ΜΙΚΡΟ ΔΕΡΕΙΟ στα 350μ. υψόμετρο....

Μπορεί να είναι εικόνα κείμενο που λέει "Μικρό Δέρειο"

ΓΙΑΤΡΑΔΕΣ στα 150μ. υψόμετρο....

Μπορεί να είναι εικόνα κείμενο που λέει "Γιατράδες"

ΧΑΝΔΡΑΣ στα 200μ. υψόμετρο....

Μπορεί να είναι εικόνα ομίχλη και κείμενο που λέει "Χανδράς"

ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΣ στα 270μ. υψόμετρο....

Μπορεί να είναι εικόνα δρόμος, οδός και κείμενο που λέει "Πεντάλοφος 1"

Μπορεί να είναι εικόνα κείμενο που λέει "Πεντάλοφος"

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ακομα χιονιζει στα ορεινα της Θρακης...Και μια φωτο απο Αγραφα..

411492782_369003725515962_2816582754188893635_n.jpg

 

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υετικά παντως λιγο πολύ τα μοντελα καλα τα πηγαν. Σε τοπικό επιπεδο υπηρχαν δυνατες αστοχίες αλλά με τις τοπικότητες της Ελλαδασ λογικό ειναι. Η Σκιαθος σημερα 77 mm (και συνεχιζει ) και 19 χθες Η Ιστιαια 55 σημερα και 38 χθες Γαλατσαδες συνολικά 117mm,  Η Σεττα 103 mm  ενω ,με τη θερμοκρασια στους 1,8 ακομα δεν το εχει γυρισει σε καθαρο χιονι. 
Στο αγιο ορος η Σιμωνοπετρα 216,2 mm !!!  
 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Δεν χιονίζει, έχει θετικό σημείο Δρόσου 

Eυκολάκι.....αφού χιονιζε από νωρίς το απόγευμα....έχουμε άνθρωπο απο κει.....Εξάλλου οι θερμοκρασιακές τιμές για Σέττα ειναι θετικές για χιονόπτωση έτσι είναι πολλές φορές.....1,7οC και 0,5οC σημειο δροσου το ριχνει ανετα!!

ΥΓ Εχω βρεθει περιξ του σταθμού με 1,9 θερμ και 1 σημειο δροσου και χιονιζε.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Νυμφαιο..Τ ανεμοσουρια ξεπερνουν το 1 μετρο!!Εντος του χωριου.

411464567_2746891032128578_3706005839092916494_n.jpg

Αχ αυτα ειναι αδερφε μου να πεφτεις με το αυτοκινητο μεσα και να μην μπορεις να βγεις...που να ξαναδουμε τετοια εμεις εδω...πρεπει να μετακομισουμε στα 2000μ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Snowparty είπε:

Αχ αυτα ειναι αδερφε μου να πεφτεις με το αυτοκινητο μεσα και να μην μπορεις να βγεις...που να ξαναδουμε τετοια εμεις εδω...πρεπει να μετακομισουμε στα 2000μ..

Αμα τα δεις συγκριτικα φέτος στα λημέρια σου τι κερνάς? Γιατι με φέεετα θα σε πάω απο Χριστουγεννα και μετά.....🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και αλλη μια απο σοκακι του Νυμφαιου..Δειτε το υψος του χιονιου κυριως στις στεγες και βγαλτε το πορισμα σας...Απο τις πιο αξιολογες χιονοπτωσεις για το χωριο..Σε περιπου 36 ωρες....

411373321_10218777231740686_4152626274256801197_n-750x1000.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Αμα τα δεις συγκριτικα φέτος στα λημέρια σου τι κερνάς? Γιατι με φέεετα θα σε πάω απο Χριστουγεννα και μετά.....🤣

Ξερεις το σπιτι μου ειναι ανοιχτο παντα....αλλα μην με γεμιζεις ψευτικες ελπιδες...

Εχω ημερο και αγριο γουρουνι αφθονο.....

Χιονι δεν εχω να ψησω🤣🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, dimitris27 είπε:

Είχε φουλ υετό πάνω,πέταγε παπλώματα συνέχεια,αλλά δυστυχώς οι Τ ήταν άθλιες ακόμα και για τα 1200+,Θα δοκιμάσω Πυργάκι αύριο να δούμε τι έκανε,ίσως έχει βάλει 30 πόντο εκει μέσα.

Και ένα βίντεο από Καλοσκοπή,στο δρόμο για τα μνήματα.

 

Πυργακι στη κορυφη στα 1600 μπορει και να χει βαλει 30αρι..γενικα σ ολο το διασελο και προς μνηματα-αρβανιτοραχη γκιωνας πανω απ τα 1300 μετρα θα χει καλη πουδρα..απ το νεοχωρι υπατης στα ψηλα εχετε εικονα?.. @dimitris27 @Snowparty

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Snowparty είπε:

Ξερεις το σπιτι μου ειναι ανοιχτο παντα....αλλα μην με γεμιζεις ψευτικες ελπιδες...

Εχω ημερο και αγριο γουρουνι αφθονο.....

Χιονι δεν εχω να ψησω🤣🤣🤣🤣

To σημειώνω και προχωράμε....

Εδώ Μελίσσια λυσσομανά ο ΒΒΑ άνεμος και η θερμοκρασία είναι κολλημένη στο 7,3-7,4οC κάμποσο ώρα τώρα.....Η αίσθηση στους 2οC....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Tolisk20 είπε:

Πυργακι στη κορυφη στα 1600 μπορει και να χει βαλει 30αρι..γενικα σ ολο το διασελο και προς μνηματα-αρβανιτοραχη γκιωνας πανω απ τα 1300 μετρα θα χει καλη πουδρα..απ το νεοχωρι υπατης στα ψηλα εχετε εικονα?.. @dimitris27 @Snowparty

Δεν εχω εικονα φιλε μου..νομιζω καστανια πρεπει να εριξε...εδω απ το σπιτι μου πολυ ψηλα ειδα χιονισμενη τη οιτη....κορυφογραμμη και λιγο πιο κατω....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Snowparty είπε:

Δεν εχω εικονα φιλε μου..νομιζω καστανια πρεπει να εριξε...εδω απ το σπιτι μου πολυ ψηλα ειδα χιονισμενη τη οιτη....κορυφογραμμη και λιγο πιο κατω....

Αυριο που θα μαι βουνο ολη μερα ψηλα εδω..θα προσπαθησω να βγαλω φωτο απο βελουχι οιτη βαρδουσια....

Νομιζω ανοιγει και ο καιρος.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό που συμβαίνει τις τελευταίες 4-5 ώρες δεν το έχω ξαναδεί στα Καλάβρυτα ....

Στο χωριό δεν πέφτει σταγόνα στα 750μ  με 5 βαθμούς και από τα 1300-1400 χιονίζει σφόδρα με τη βάση του χκ να βάζει πολλούς πόντους σε σύντομο χρόνο 

 

index2.php (26).jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραιότατες εκπλήξεις από τα βόρεια και τα ηπειρωτικά γενικά με τα χιόνια! Και την καλή βροχή Αθηνα! Πλέον εφτασε η κακοκαιρία Χανιά όπου βρέχει καταρρακτωδώς εδώ και 1 ώρα 

Επεξεργάστηκε από swordy
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, Tolisk20 είπε:

Πυργακι στη κορυφη στα 1600 μπορει και να χει βαλει 30αρι..γενικα σ ολο το διασελο και προς μνηματα-αρβανιτοραχη γκιωνας πανω απ τα 1300 μετρα θα χει καλη πουδρα..απ το νεοχωρι υπατης στα ψηλα εχετε εικονα?.. @dimitris27 @Snowparty

Τα πήγε καλύτερα η Οίτη στη βόρεια πλευρά,Καστανιά το μεσημέρι είχε 15 από όσο μπορούσα να δω στη κάμερα,και συνεχίζει να ρίχνει ακόμα κ;ι τώρα σε όλη την Οίτη...Δυστυχώς όμως δεν έχουμε χειροπιαστή αναφορά,κανένα 25-30 Άρι θα το έριξε προς Νεοχώρι...Αύριο για μνήματα λέω και όσο βγεί..Να δούμε τι επαξε πάνω...

Τώρα πρέπει να στρώθηκε και Παύλιανη,Καλοσκοπή,Πανουργιάς και όλα τα 900+ χωριά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...