Jump to content
Beach-snow NG

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ψυχρής εισβολής 15-18/12....

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, θωμας είπε:

Τύπε καθόλου απαρατήρητες δεν περνάνε οι αναφορές σας, αντίθετα θα έλεγα... Απλά αυτά που ανεβάζετε αφορούν υψομετρα πάνω από 1000 μέτρα, η Σαμαρινα που μας έδειξες πριν είναι στα 1500. Επίσης ποιος αλλοιώνει την εικόνα? Είναι κακό να είμαστε ρεαλιστές δηλαδή? Η Φλώρινα όλη νύχτα δεν έπεσε κάτω απ το μηδέν... Στα 400 μέτρα ούτε στην Σερβία δεν χιόνισε 

Εκεί που πρεπει να έχει χιόνι αυτή την περίοδο και φουλ μάλιστα.....Ποιο το περίεργο;;.....Αυτό ομορφαινει την πλάση γυρω μας.....Εσυ ειδες νιφάδες στα ημιπεδινά της Θεσσαλονίκης ήδη, θα έρθουν και τα πιο χαμηλά, όμως οι ενδιάμεσες κακοκαιρίες του χειμώνα είναι το αλατοπίπεδο....Αν περίμενα μονο 1-2-3 φορές το χρονο να δω νιφάδες ή στρωμένο χιονι στην αυλή μου θα πήγαινα για ψάρεμα.....Ο χειμώνας έχει 90 ημέρες και απ' όλα.....2-4 ημέρες δύναται να εχει χιονόπτωση στα σπιτια μας.....Μετά το απολαμβάνουμε αλλού σε πιο ψηλές περιοχές κι εκεί ειναι μαγεία.....400μέτρα έφτασαν προς ΒΑ κάποιος έβαλε χθες, αλλά καπου εκει και ισως πιο κάτω θα φτάσει ως αύριο.....Χθες ο συνδαιτυμόνας φίλος μας απο Καστοριά βγήκε έξω κι εβγαλε βιντεο με ολική χιονόστρωση από την πόλη του, ο άλλος ανεβασε απο Φλώρινα με ολικη χιονοστρωση.....Το τι έκανε αργοτερα ειναι αλλο θέμα....Εμεις εδώ που ξυπνησαμε απο την βροχή μες τη νυχτα εκεινη την ωρα η Φλωρινα ειχε 0οC και χιονιζε ξανα καλά.....Βίντεο απο τα 650μ. με χιονι απο το Αργος Ορεστικό έβαλα εγώ χθες, που μου εστειλε ενας φιλος μου νοσηλευτης που ειχε αφημερια εκει.....Κι άλλες εικοενς και βιντεο δοξα τω Θεω θα μπουν ακόμη!!! Μην υποτιμάμε τιποτε, αυτο ειναι το νοημα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα από τα Τρίκαλα Θεσσαλίας, έξω έχει χειμωνιάτικο σκηνικό. Ο Κόζιακας και όλα τα γύρω βουνά είναι χιονισμένα, η θερμοκρασία είναι στους έξι βαθμούς και ρίχνει ένα ψιλόβροχο. Τα ημιορεινά- ορεινά του νομού μας ντύθηκαν στα λευκά από τα  700-800 περίπου και πάνω. Έβαλαν καλό χιονάκι ειδικά από το Περτούλι και πιο βόρεια!
   Όσοι είδατε το χιόνι στα πιο χαμηλά είστε από τους τυχερούς!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τωρα πηρε μπρος το πηλιο, λιγο εκτος τα μοντελα οντως και εγωπεριμενα μεχρι τωρα να εχει κανα 5 ποντο
Μεχρι αυριο το πρωι θα βαλει κανα 20αρι. Επίσης πιστεύω θα ρίξει και πορταρια μακρινιτσα αλλα χιονοστρωση λογικα μονο στα ψηλα της μακρινιτσας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Snowparty είπε:

Το πρωι ειχε μονο η ραχη τυμφρηστου στα 1250...και μιλαω για 7 ωρα....10 ωρα χιονισε στα 950 και τωρα σταματησε...τι ειναι αυτο που σε κανει να σηκωνεις τα χερια ψηλα???μηπως μιλαω αλλη γλωσσα...

Σε ρωτησα κατι αν θες απαντησε και οχι ειρωνικα..τι σωτηρη γιαννη νικο και τετοια....

Μιλα με τον σωτηρη...

Δεν φταιμε εμεις οι υπολοιποι αν δεν βγαινουν οι ψυχρες εισβολες....

Να μαστε αντικειμενικοι....

Δεν είμαι γιατρός συγγνώμην Θανασάκη......Δεν έχω κάτι αλλο να πω.....Εξω έχει καιρό και μερικοί αντί να χαιρεστε γκρινιάζετε και εκνευρίζετε όλο το φόρουμ.....Αν το γουσταρετε αυτο συνεχίστε το, απλά είναι κουραστικο......μα δεν ευχαριστιέστε με τιποτε και όχι δεν ειστε αντικειμενικοί με τον παρόντα καιρό, τον διαγράφετε εγκεφαλικα!!!

ΥΓ ΣΑΚΗ σ ευχαριστούμε γι αυτό το πλήθος των εικόνων από όλη την Ελλάδα!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

Τωρα πηρε μπρος το πηλιο, λιγο εκτος τα μοντελα οντως και εγωπεριμενα μεχρι τωρα να εχει κανα 5 ποντο
Μεχρι αυριο το πρωι θα βαλει κανα 20αρι. Επίσης πιστεύω θα ρίξει και πορταρια μακρινιτσα αλλα χιονοστρωση λογικα μονο στα ψηλα της μακρινιτσας

Πάντως ακόμη χλαπάτσα είναι το χιόνι στα Χάνια και δεν φαίνεται και ιδιαίτερη ένταση στην κάμερα, εκτός από κάποιες εξάρσεις. 

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας ελπίσουμε να έρθει για τα καλά ο χειμώνας και να χιονίσει στην Ελλάδα μας από άκρη σε άκρη! Να το δουν όλοι το τιμημένο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Πάντως ακόμη χλαπάτσα είναι το χιόνι στα Χάνια και δεν φαίνεται και ιδιαίτερη ένταση στην κάμερα, εκτός από κάποιες εξάρσεις. 

Καλά βεβαια οι καμερες παντα δειχνουν λιγότερο αποσο ρίχνει αχαχαχ, οντως ακομα χλαπατσα ειναι μεσα στο χωριο.
Βεβαια στο σαλε θα εχει ηδη 10+ , το πλιασιδι δε πρεπει να εχει ηδη 20ποντο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια εικόνα από το χωριό μου στην Κρανια Ασπροποτάμου Τρικάλων στα 1100 μέτρα υψομετρο. 
Η φωτό δεν είναι δικιά μου. 

IMG_7572.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Beach-snow NG είπε:

Δεν είμναι γιατρός συγγνώμην Θανασάκη......Δεν έχω κάτι αλλο να πω.....Εξω έχει καιρό και μερικοί αντί να χαιρεστε γκρινιάζετε και εκνευρίζετε όλο το φόρουμ.....Αν το γουσταρετε αυτο συνεχίστε το, απλά είναι κουραστικο......μα δεν ευχαριστιέστε με τιποτε και όχι δεν ειστε αντικειμενικοί με τον παρόντα καιρό, τον διαγράφετε εγκεφαλικα!!!

Δεν ειναι οτι δεν ευχαριστιομαστε κωστα...ανεβασα 2 φωτο στα ιδια υψομετρα στην μια χιονιζε και στην αλλη οχι.....απντησες στην μια και καλα εκανες οπου θελει ο καθενας...

Εγω απλα ρωτησα και οχι να τρολαρω... αν αυτο περιμεναμε......εγω τουλαχιστον αυτο εβλεπα για παρακατω υψ...η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι δεν ηρθε οπως εδειχναν τα μοντελα.....

Και στην περιοχη μου στα 1000μ. Δεν εστρωσε δρομο....

Τωρα απο κει και περα ας κανει οτι θελει....για μενα δεν ηταν κατι η σημερινη μερα...για αλλους μπορει να ναι και παγετωνας......

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Γιάννης μασ είπε:

Καλά βεβαια οι καμερες παντα δειχνουν λιγότερο αποσο ρίχνει αχαχαχ, οντως ακομα χλαπατσα ειναι μεσα στο χωριο.
Βεβαια στο σαλε θα εχει ηδη 10+ , το πλιασιδι δε πρεπει να εχει ηδη 20ποντο

Και στα 2500 θα έχει 1 μέτρο, χαχαχα. Που καταντήσαμε να ασχολούμαστε με 20cm στα 1500 στις 16 Δεκέμβρη. Αυτή η καημένη η Μακρινίτσα να δεις θα στρωθεί μαζί με το Βόλο, όταν και όποτε. Δεν υπάρχουν κακοκαιρίες ημιορεινών πλέον..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Snowparty είπε:

Δεν ειναι οτι δεν ευχαριστιομαστε κωστα...ανεβασα 2 φωτο στα ιδια υψομετρα στην μια χιονιζε και στην αλλη οχι.....απντησες στην μια και καλα εκανες οπου θελει ο καθενας...

Εγω απλα ρωτησα και οχι να τρολαρω... αν αυτο περιμεναμε......εγω τουλαχιστον αυτο εβλεπα για παρακατω υψ...η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι δεν ηρθε οπως εδειχναν τα μοντελα.....

Και στην περιοχη μου στα 1000μ. Δεν εστρωσε δρομο....

Τωρα απο κει και περα ας κανει οτι θελει....για μενα δεν ηταν κατι η σημερινη μερα...για αλλους μπορει να ναι και παγετωνας......

 

Yπάρχουν κι ενδιάμεσα από ηπιο καιρό και παγετώνες.....Κι οσον αφορά τα μοντέλα, πότε έγινε ό,τι πραγματικά έδειχναν τα μοντέλα....πάντα ειναι άλλες κακοκαιρίες πότε λίγο ή περισσοτερο καλυτερες ή και πιο κάτω των προσδοκιών.....Απλά!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεταξύ Γκιώνας και Οίτης.....Ωραία χιονάκια!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Και στα 2500 θα έχει 1 μέτρο, χαχαχα. Που καταντήσαμε να ασχολούμαστε με 20cm στα 1500 στις 16 Δεκέμβρη. Αυτή η καημένη η Μακρινίτσα να δεις θα στρωθεί μαζί με το Βόλο, όταν και όποτε. Δεν υπάρχουν κακοκαιρίες ημιορεινών πλέον..

αχαχαχα ε καλα , απλα θελω πω οτι δεν ειναι τοσο εκτος τα μοντελα, απλα εμεις ελπιζαμε σε θετικες εκπληξεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

αχαχαχα ε καλα , απλα θελω πω οτι δεν ειναι τοσο εκτος τα μοντελα, απλα εμεις ελπιζαμε σε θετικες εκπληξεις

Εεε κανονικά με βάση τα μοντέλα το 0 στα 850 έμπαινε μέσα στη νύχτα, 3 η ώρα ξέρω 'γω και νωρίς το πρωί είχε και -1. Όλες αυτές τις ώρες στα Χάνια έβρεχε, πως γίνεται αυτό; Άρα είτε η Τ στα 850 ήταν τελικώς υψηλότερη είτε είναι τόσο σάπια τα γεωδυναμικά που το 0, -1 στα 850 δεν επαρκεί για τα 1200μ..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Εεε κανονικά με βάση τα μοντέλα το 0 στα 850 έμπαινε μέσα στη νύχτα, 3 η ώρα ξέρω 'γω και νωρίς το πρωί είχε και -1. Όλες αυτές τις ώρες στα Χάνια έβρεχε, πως γίνεται αυτό; Άρα είτε η Τ στα 850 ήταν τελικώς υψηλότερη είτε είναι τόσο σάπια τα γεωδυναμικά που το 0, -1 στα 850 δεν επαρκεί για τα 1200μ..

με κιτρινα γεωδυναμικα ρε συ τα 850 ειναι ισως και πανω απο τα 1500 μετρα, οποτε οταν μπηκε το 0 ουσιαστικα θα αρχισε να ριχνει πιο σωστα στο πλιασιδι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αφου ολο το πρωι γυρνουσα στα βουνα και εκαψα και ενα 50κο πετρελαιο...ειπα.να αλλαξω νομο για να δω χιονι.....

Ορειαδες.....6χιλιομετρα πανω απ την αγοριανη....φωκιδα...

Υψ...γυρω στα 900 δεν ξερω ακριβως....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης μασ είπε:

με κιτρινα γεωδυναμικα ρε συ τα 850 ειναι ισως και πανω απο τα 1500 μετρα, οποτε οταν μπηκε το 0 ουσιαστικα θα αρχισε να ριχνει πιο σωστα στο πλιασιδι

ε ναι λογικό. δεν είχα δει καν ότι είναι κίτρινα, χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

ε ναι λογικό. δεν είχα δει καν ότι είναι κίτρινα, χαχα

Εγω δεν καταλαβαινω αυτους που λενε οτι καλα παει φετος ο δεκεμβριος επειδη εχει χιονισει 3 φορες φλωρινα και χορτιατη 😛  Για μενα και αυτος ο δεκεμβριος εκτρωμα ειναι

 

υγ.  Τωρα ριχνει ωραια στα χανια και πρεπει σιγα σιγα να περασουν σε αρνητικη

Επεξεργάστηκε από Γιάννης μασ
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ημαθία,χιονόνερο κατα διαστήματα στα 400μ που μένω με 3 β ,χιονόπτωση ξεκινάει πάνω απο κουμαριά στα 700 μ,στο σέλι χώνει καλά με 25-30 cm  χονδρικά.Ουσιαστικά έχουμε 2-3 βαθμούς πάνω απο ότι προβλεπόταν.

20231216_112042.jpg

20231216_110917.jpg

20231216_110901.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στα 1000μ , λίγο πάνω από Επταλοφο , 10+ εκατοστά , χιονόπτωση φουλ , 1 βαθμός.  Έκανα αναστροφη , λογικά στον Έλατο θα έχει εύκολα 20ρι 

20231216_131744.jpg

20231216_131730.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πριν λίγο στην διασταύρωση της Καλοσκοπής στην Οίτη!!,1250μ

Μόλις έφτασα έστρωσε δρόμους ακαριαία,το ευχαριστήθηκα!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...