Jump to content
Beach-snow NG

ΑΝΑΦΟΡΕΣ διπλής ψυχρής εισβολής 9-14/1....

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Berdon είπε:

Χαχαχα αυτό ακριβώς. Φοβερό. Πρέπει μιας και δεν εχουμε μαθημα γεωγραφιας να παρει την θέση του μάθημα μετεωρολογίας... Ή απλώς μάθημα που να λέγεται: " Πώς να ξεχωρίσω τη βροχή από το χιόνι "😅 Και εγώ τους έλεγα οτι εχουμε 7+ βαθμους ( για να μην αρχισω τιποτα για επιπεδα παγοποίησης, ΒΔ ρεύματα κτλ... ) αλλά μπα.. χαχαχα

Πολυ θα ήθελα να σε είχα μαθητή... Να συζητούσαμε στα διαλείμματα για τα επίπεδα παγοποιησης και τα ΒΔ ρευμα τα😅😅😅😅😅😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, swter είπε:

Καλημερα Τακη, 1000 φορες καλυτερα απο Τρικαλα που δεν εχουν δει σταλα χιονι , Παρασκευη βραδυ λογικα τα καλυτερα

 

4 ώρες πριν, swter είπε:

Καλημερα Τακη, 1000 φορες καλυτερα απο Τρικαλα που δεν εχουν δει σταλα χιονι , Παρασκευη βραδυ λογικα τα καλυτερα

Αύριο βράδυ προς Παρασκευή το μεγάλο στοίχημα.... Υψόμετρα χιονόπτωσης στα ορεινά της Πελοποννήσου... Ειδικά δε, όταν, όπως αύριο βράδυ δεν υπάρχει συντονισμός ψύχους με υετο..... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ORESIVIOS είπε:

 

Αύριο βράδυ προς Παρασκευή το μεγάλο στοίχημα.... Υψόμετρα χιονόπτωσης στα ορεινά της Πελοποννήσου... Ειδικά δε, όταν, όπως αύριο βράδυ δεν υπάρχει συντονισμός ψύχους με υετο..... 

Σταυρο αγορινα μου ,καλη χρονια να εχουμε. Αντε να δουμε , οντως το εχω κ εγω απορια να δω τι υετο θα βγαλει κ σε τι μορφη. Αν δω Παρασκευη πρωι ομορφιες, εφυγα για πανω καταδρομικη αυθημερον

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, swter είπε:

Σταυρο αγορινα μου ,καλη χρονια να εχουμε. Αντε να δουμε , οντως το εχω κ εγω απορια να δω τι υετο θα βγαλει κ σε τι μορφη. Αν δω Παρασκευη πρωι ομορφιες, εφυγα για πανω καταδρομικη αυθημερον

Σωτηρακο μου χρόνια πολλά και καλή χρονιά με υγεία!! Κάτι θα κάνει φίλε από Παρασκευή, όμως πιστεύω θα χαθεί πολύ υετός σε μορφή χιονόνερου κ βροχής μέχρι να μπει την Παρασκευή το ψύχος... Αν έχουμε ευχάριστες εκπλήξεις, να ξέρετε θα τις πληροφορηθείτε ! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, swter είπε:

Σταυρο αγορινα μου ,καλη χρονια να εχουμε. Αντε να δουμε , οντως το εχω κ εγω απορια να δω τι υετο θα βγαλει κ σε τι μορφη. Αν δω Παρασκευη πρωι ομορφιες, εφυγα για πανω καταδρομικη αυθημερον

Εγώ πιστεύω ότι η Πελοπόννησος θα παίξει καλή μπάλα από Πέμπτη βράδυ και κατά την διάρκεια της Παρασκευής και ειδικά το βράδυ όσο κρατήσει φαινόμενα!Εμένα προσωπικά δεν με νοιάζει να το δω ακριβώς στην πόρτα μου αλλά να χωσουν τα  βουνά ως τα 500 600μ τουλάχιστον 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, swter είπε:

Σταυρο αγορινα μου ,καλη χρονια να εχουμε. Αντε να δουμε , οντως το εχω κ εγω απορια να δω τι υετο θα βγαλει κ σε τι μορφη. Αν δω Παρασκευη πρωι ομορφιες, εφυγα για πανω καταδρομικη αυθημερον

Εγώ πιστεύω θα παίξουμε καλή μπαλίτσα πρώτα ο Θεός εδώ θα είμαστε να ανεβάζουμε φωτο και βίντεο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, gthomasandros είπε:

ΤΟ θεικο β ανατολικο ρευμα κανει και παλι το θαυμα του.....παντα ομωs το κεντρικο και νοτιο λεκανοπεδιο υστερει σε υετο.....αντιθετα τα πιο βορεια και ανατολικα παιρνουν πολυ περισσοτερα.....

Κλασσικά πράγματα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4.7 - 6.4 η σημερινή διακύμανση της θερμοκρασίας ως τώρα 

2mm και 55χλμ/ώρα μέγιστη ριπή 

Ελάχιστη αίσθηση θερμοκρασίας -4

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ORESIVIOS είπε:

Σωτηρακο μου χρόνια πολλά και καλή χρονιά με υγεία!! Κάτι θα κάνει φίλε από Παρασκευή, όμως πιστεύω θα χαθεί πολύ υετός σε μορφή χιονόνερου κ βροχής μέχρι να μπει την Παρασκευή το ψύχος... Αν έχουμε ευχάριστες εκπλήξεις, να ξέρετε θα τις πληροφορηθείτε ! 

Χαζοχαζεψα τζιφο και δειχνει τον υετο να μπαινει νωρις Πελοποννησο ,  για Ανω Τρικαλα στα 1100+ ειμαι αισιοδοξος , καλα εσυ λογικα δεν θα εχεις θεμα . Αν εισαι πανω , θα σου στειλω να πιουμε καφε Ανω Τρικαλα. Απλα το θεμα ειναι να ριξει 5-6εκ , μη ριξει  κανα εσωρουχο see- through και γελαει ο κοσμος ολος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Πελοποννήσιος είπε:

Εγώ πιστεύω θα παίξουμε καλή μπαλίτσα πρώτα ο Θεός εδώ θα είμαστε να ανεβάζουμε φωτο και βίντεο 

Δεν μπορουσε το ρημαδι να ερθει 24 ωρες αργοτερα ? Η να κατσικωθει λιγο παραπανω και να κουβαλησει και λιγο νερακι του Θεου ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Πελοποννήσιος είπε:

Εγώ πιστεύω ότι η Πελοπόννησος θα παίξει καλή μπάλα από Πέμπτη βράδυ και κατά την διάρκεια της Παρασκευής και ειδικά το βράδυ όσο κρατήσει φαινόμενα!Εμένα προσωπικά δεν με νοιάζει να το δω ακριβώς στην πόρτα μου αλλά να χωσουν τα  βουνά ως τα 500 600μ τουλάχιστον 

Υετικα η Πελοπόννησος ευνοείται. Αλλά με την είσοδο του αβαθους χαμηλού, από Πέμπτη απόγευμα, οι Τ μάλλον θα τσιμπήσουν δεδομένης και της ζέστης θάλασσας του νοτίου Ιονίου... Οπότε για χιόνια και πιο χαμηλά, θα περιμένουμε την είσοδο του ψύχους από Παρασκευή - Σάββατο... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, swter είπε:

Χαζοχαζεψα τζιφο και δειχνει τον υετο να μπαινει νωρις Πελοποννησο ,  για Ανω Τρικαλα στα 1100+ ειμαι αισιοδοξος , καλα εσυ λογικα δεν θα εχεις θεμα . Αν εισαι πανω , θα σου στειλω να πιουμε καφε Ανω Τρικαλα. Απλα το θεμα ειναι να ριξει 5-6εκ , μη ριξει  κανα εσωρουχο see- through και γελαει ο κοσμος ολος

Αν ανέβεις, εννοείται να στείλεις.. εγώ θα ανέβω σε κάθε περίπτωση.. πιστεύω είμαι πολύ οριακά παρά τα 1.300 μέτρα... Άλλαξε η ατμόσφαιρα Σωτήρη, βλέπουμε πράγματα από το 2023 πρωτόγνωρα για τα δεδομένα της χώρας μας... για αυτό κ κρατώ μικρό καλάθι..τα 5 εκ ίσως είναι εφικτά την Παρασκευή αλλά είναι πολυ λίγα νομίζω για την περιοχή...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 λεπτά πριν, ORESIVIOS είπε:

Υετικα η Πελοπόννησος ευνοείται. Αλλά με την είσοδο του αβαθους χαμηλού, από Πέμπτη απόγευμα, οι Τ μάλλον θα τσιμπήσουν δεδομένης και της ζέστης θάλασσας του νοτίου Ιονίου... Οπότε για χιόνια και πιο χαμηλά, θα περιμένουμε την είσοδο του ψύχους από Παρασκευή - Σάββατο... 

Καλά το ανέφερα και από 500 και 800 μην να χώνει εγώ ευχαριστημένος θα είμαι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ακομα ριχνει ποτιστικη εδω.  15.4mm συνολικος υετος απο χθες.

Μια χαρα τα πηγαμε, αλλα τοσα το ΣΚ να ριξει να ξεδιψασει η γη. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σε Πορταριά Μακρινίτσα λιγοστό δυστυχώς το χιόνι. Στον δρόμο προς Μακρινίτσα, μετά το Αερικό είχε παραπάνω στην άκρη του δρόμου, άρα υπολογίζω ένα 5 πόντο, ίσως και λίγο παραπάνω.

Οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες γύρω στις 2 το μεσημέρι που είχε λιώσει κιόλας αρκετό.

IMG_20240110_151647.jpg

IMG_20240110_132730.jpg

IMG_20240110_132743.jpg

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λιγο πανω απο την Στενη Ευβοιας(φωτο)..Το χιονι στο καταφυγιο στη Διρφυ φτανει περιπου τους 70 ποντους...Αγγελαρα για σενα πρωτιστως!!!

418563247_7852236674792157_7829142366979356365_n.jpg

418938362_7852237744792050_282364623349299937_n.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέγιστη 9,7 Πατήσια. Μέχρι και εδώ γλυτώσαμε την διψήφια. Η πρώτη μέρα του χειμώνα με μονοψήφια μεγιστη, έστω και αν φτάσαμε στην μέση.

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα..Αναφορες γι αυτη τη κακοκαιρια δεν εδωσα γιατι πολυ απλα στη Καλλιθεα δεν εγινε κατι περα απο το καλοδεχουμενο κρυο..Ορογραφικος ο υετος...Ουτε με τη χθεσινη μπουκα το μεσημερι δεν καταφερε να γραψει το βροχομετρο..

Σημερα στον Ασπροπυργο εριξε αρκετη βροχη on-off..Ειδικα μετα τις 13:00 εκλεισε τελειως ο καιρος..Ανεβηκαμε και μ ενα συναδελφο στα Βιλια να παραδωσουμε κατι φιαλες..Αρκετο νερο μετα τον Αγιο Σωτηρα..Στη διασταυρωση μετα την Οινοη κανοντας αριστερα για Βιλια,ειδαμε τις πρωτες νιφαδες..Αφου παραδωσαμε στον πελατη,ανεβηκαμε μεχρι τον οικισμο Μπελιζα,οπου μας επιασε ισχυρο χιονοχαλαζο..Ο Κιθαιρωνας κλειστος και χαμενος στις χιονοκουρτινες μεχρι την πρωτη μπαρα για οσους ξερουν..Πιο πανω ηταν αδυνατο να ανεβουμε αφου ειμασταν με το φορτηγο..Επιστροφη πλεον στη μιζερη καιρικα Καλλιθεα..Ωραια αισθηση χειμωνα αλλα μεχρι εκει...Οταν δε μπορει να στρωσει ουτε καν στις παραδοσιακες δυναμεις της Αττικης,τι συζηταμε...??Θα σηκωθουν οι πραγματικες ψυχρες εισβολες και θα μας πλακωσουν...Απλα αυτες οι τελευταιες μερες ειναι οαση μπροστα στο συνεχιζομενο σιχαμα...

Λιμνη Πλαστηρα σημερα.

417818107_3761573464114223_3767891049005213786_n.jpg

418596855_3761573440780892_3641102800482023571_n.jpg

417784080_3761573394114230_8965564524069610788_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, swter είπε:

Καλημερα Τακη, 1000 φορες καλυτερα απο Τρικαλα που δεν εχουν δει σταλα χιονι , Παρασκευη βραδυ λογικα τα καλυτερα

Φιλε swter οριακά θα είμαστε αύριο πραγματικά … μπορεί να παίξει από super στουποχιονο που ψαρώνεις … μέχρι χιονονερο … 

Γενικοτερα από τα Τρίκαλα Κορινθίας πάντα είμαστε σε καλύτερη μοίρα … εδώ ειναι πιο κλειστό μέρος και χιόνοβολο… μας πιάνει … και  μάλιστα καλά… κάθε καιρός …

Η καρυα ειναι δύσκολη αντίπαλος … έχει καλό υψόμετρο βλέπεις…

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...