Jump to content
g_ar

Σχολιασμός παλιών χιονιάδων-κακοκαιριών (Photo+vid)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, g_ar είπε:

Σαν σήμερα ξεκινούν δύο ιστορικοί χιονίαδες για την κεντροβόρεια χώρα.

archives-2001-12-16-12-0.png.e3163280a7a5d48d10acd85264d0c2c2.png

archives-1988-12-16-12-0.png.ed4f0cf3ab20ad1802068dfcc1540dbf.png

Ξέρεις τι έγινε το 88 βολο ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

Ξέρεις τι έγινε το 88 βολο ?

Δεν έχω ιδέα, καθώς δεν ζούσα τότε αλλά ούτε από τους γονείς μού ή τους συγγενείς μου έχω ακούσει κάτι. 😛

Πάντως η διάταξη θυμίζει την φετινή Σοφία, αλλά σε λίιιιγο χειρότερη έκδοση θερμοκρασιακα και λίγο καλύτερη υετικά. 17 του μήνα πρέπει να έπεσε αρκετό χιονι στον Βόλο. Το χαμηλό μετακινείται από Ιόνιο σε Αιγαίο και κάθεται στον Αιγαίο για αρκετή ώρα. Φέτος(στις 3/1) ενώ το χαμηλό ακολούθησε παρόμοια πορεία δεν έμεινε στο Αιγαίο για να παρέχει υετό, έτσι έχασε έναν πιθανόν ιστορικό χιονιά ο Βόλος. 

Επεξεργάστηκε από g_ar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, g_ar είπε:

Δεν έχω ιδέα, καθώς δεν ζούσα τότε αλλά ούτε από τους γονείς μού ή τους συγγενείς μου έχω ακούσει κάτι. 😛

Πάντως η διάταξη θυμίζει την φετινή Σοφία, αλλά σε λίιιιγο χειρότερη έκδοση θερμοκρασιακα και λίγο καλύτερη υετικά. 17 του μήνα πρέπει να έπεσε αρκετό χιονι στον Βόλο. Το χαμηλό μετακινείται από Ιόνιο σε Αιγαίο και κάθεται στον Αιγαίο για αρκετή ώρα. Φέτος(στις 3/1) ενώ το χαμηλό ακολούθησε παρόμοια πορεία δεν έμεινε στο Αιγαίο για να παρέχει υετό, έτσι έχασε έναν πιθανόν ιστορικό χιονιά ο Βόλος. 

ναι οντως,και μειναμε με τα 7 εκ στο χερι ;ρ...γενικα θελω να δω  τι εγινε βολο και το 86,94 και μερικες χρονιες ακομα που βλεπω ωραιες διαταξεις....το προβλημα ειναι οτι οσοι δεν ασχολουνται τα χιονια των 5,10,15 εκατοστων τα ξεχνανε ευκολα, θυμουνται μονο τα μεγαλα χιονια τυπου 91,01,06,14 κτλπ

Επεξεργάστηκε από Γιάννης μασ
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Ποτε αραγε θα ξαναεχουμε 70-90 εκ. χιονοστρωση στην Θεσσαλονικη...?

σιγουρα θα ξαναγινει, αλλα πολυ δυσκολα, νομιζω οτι τοσο μεγαλους χιονιαδες τυπου 88 βλεπει πολυ σπανια η θεσσαλονικη....εκτος αυτου δεν νομιζω οτι ειχε 80 εκ ποτε στο κεντρο (μονο το 36 πρεπει να χε οντως κοντα στο μετρο) , εγω απο οτι εχω δει απο φωτος κτλπ 50-60 ειχε κεντρο και παραθαλασσια....το θεμα με την θεσσαλονικη ειναι να μπει στους κανονικους της ρυθμους και να ριχνει ενα 10ποντο καθε χειμωνα τουλαχιστον και οχι να κανει 10 χρονια να δει 5 εκ, παντως απο την αριαδνη και μετα φαινεται να ξαναπηρε μπρος επιτελους

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

σιγουρα θα ξαναγινει, αλλα πολυ δυσκολα, νομιζω οτι τοσο μεγαλους χιονιαδες τυπου 88 βλεπει πολυ σπανια η θεσσαλονικη....εκτος αυτου δεν νομιζω οτι ειχε 80 εκ ποτε στο κεντρο (μονο το 36 πρεπει να χε οντως κοντα στο μετρο) , εγω απο οτι εχω δει απο φωτος κτλπ 50-60 ειχε κεντρο και παραθαλασσια....το θεμα με την θεσσαλονικη ειναι να μπει στους κανονικους της ρυθμους και να ριχνει ενα 10ποντο καθε χειμωνα τουλαχιστον και οχι να κανει 10 χρονια να δει 5 εκ, παντως απο την αριαδνη και μετα φαινεται να ξαναπηρε μπρος επιτελους

Απο τι εχω διαβασει το 1988 ειχαμε  70-80 και κατα τοπους ακομα και 90 εκ. στα προστεια...Εγω θελω να κανει ενα 50ποντο φετος

ΥΓ. Γνωριζει καποιος τα ακριβη mm που επεσαν στην θεσσαλονικη απο Αριαδνη , Σοφια , Υπατια και Ωκεανιδα?

ΥΓ 1 θελω η πρωτη χιονοκακαιρια να συνδυαζεται απο γυναικειο ονομα γιατι μονο ετσι βλεπουμε... Επισης δεν ειναι τυχαιο οτι με την πρωτη ονοματοποιηση κακοκαιριας χιονισε ( αξιολογα ) στην Θεσσαλονικη μετα απο πολλα χρονια οποτε εχουμε γουρι στα γυναικεια ονοματα

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Απο τι εχω διαβασει το 1988 ειχαμε  70-80 και κατα τοπους ακομα και 90 εκ. στα προστεια...Εγω θελω να κανει ενα 50ποντο φετος

ναι εχω διαβασει και εγω αλλα στις φωτο παραλια βλεπω 50-60, εχω δει βεβαια και φωτο απο προαστια που φαινεται να ειχε ενα μετρο οντως....γενικα πολυ μεγαλος χιονιας τι να λεμε, δεν  βλεπει ευκολα πεδινο  αστικο κεντρο τοσο χιονι ειδικα αν ειναι παραθαλασσιο, μονο τρικαλα καρδιτσα ισως βλεπουν συχνοτερα.....και βολο πχ πανω απο 30-40εκ ριχνει μια  το πολυ 2  φορες σε 10 χρονια κατα μεσο ορο, υπαρχουν βεβαια και εξαιρεσεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

ναι εχω διαβασει και εγω αλλα στις φωτο παραλια βλεπω 50-60, εχω δει βεβαια και φωτο απο προαστια που φαινεται να ειχε ενα μετρο οντως....γενικα πολυ μεγαλος χιονιας τι να λεμε, δεν  βλεπει ευκολα πεδινο  αστικο κεντρο τοσο χιονι ειδικα αν ειναι παραθαλασσιο, μονο τρικαλα καρδιτσα ισως βλεπουν συχνοτερα.....και βολο πχ πανω απο 30-40εκ ριχνει μια  το πολυ 2  φορες σε 10 χρονια κατα μεσο ορο, υπαρχουν βεβαια και εξαιρεσεις

Και απο αποψη υετου να το παρουμε αφου 1 εκ. Χιονοστρωσης ειναι 1 mm υετου , εδω βλεπουμε πολυ σπανια τοσο μεγαλα υψη υετου... Τοτε εριξε 70+ σε ενα τριημερο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Χρηστος είπε:

Και απο αποψη υετου να το παρουμε αφου 1 εκ. Χιονοστρωσης ειναι 1 mm υετου , εδω βλεπουμε πολυ σπανια τοσο μεγαλα υψη υετου... Τοτε εριξε 70+ σε ενα τριημερο...

δεν ισχυει παντα η αναλογια 1 εκ= 1mm  ειναι αναλογα το χιονι και τις θερμοκρασιες....ναι τοτε η διαταξη ηταν ταμαμ για θεσσαλονικη...παντωςκοιτα πχ σε αυτη την εικονα που ειναι απο το 88,Η εικόνα ίσως περιέχει: ουρανός, χιόνι, υπαίθριες δραστηριότητες και φύση

 

ειναι εμφανες οτι το χιονι φτανει στο καθισμα απο το παγκακι δηλαδη ~50 εκ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Και απο αποψη υετου να το παρουμε αφου 1 εκ. Χιονοστρωσης ειναι 1 mm υετου , εδω βλεπουμε πολυ σπανια τοσο μεγαλα υψη υετου... Τοτε εριξε 70+ σε ενα τριημερο...

Εντάξει δεν είναι και κανόνας το 1mm να ισούται με 1 εκατοστό χιονόστρωσης. Παίζει ρόλο η θερμοκρασία, η Θεσσαλονίκη με τον βαρδάρη έχει έντονη μεταφορά επιφανειακού ψύχους από τα βόρεια και μπορεί να βάλει αρκετούς πόντους χωρίς να χρειάζεται να ρίξει πολλά χιλιοστά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

δεν ισχυει παντα η αναλογια 1 εκ= 1mm  ειναι αναλογα το χιονι και τις θερμοκρασιες....ναι τοτε η διαταξη ηταν ταμαμ για θεσσαλονικη...παντωςκοιτα πχ σε αυτη την εικονα που ειναι απο το 88,Η εικόνα ίσως περιέχει: ουρανός, χιόνι, υπαίθριες δραστηριότητες και φύση

 

ειναι εμφανες οτι το χιονι φτανει στο καθισμα απο το παγκακι δηλαδη ~50 εκ

Εδω πρεπει να ειναι πρωτος γυρος που περασε... Πρεπει να ειναι 17 Δεκ. το πρωι και απο τι φαινεται χιονιζει πυκνα και συνεχισε μεχρι το αλλο πρωι

Τα δεντρα σε αυτην την φωτογραφια τα λενε ολα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Εδω πρεπει να ειναι πρωτος γυρος που περασε... Πρεπει να ειναι 17 Δεκ. το πρωι και απο τι φαινεται χιονιζει πυκνα και συνεχισε μεχρι το αλλο πρωι

Τα δεντρα σε αυτην την φωτογραφια τα λενε ολα...

αν ειναι ετσι τοτε μπορει να χε απολογισμον >60 εκ, αυτο το ξερει καποιος που το εζησε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παραθετω μερικες φωτος - ντοκουμεντο απο τον χιονια της 16ης Δεκεμβρη 2010. Οι φωτος ειναι απο το χωριο Πλατανος, 3,5 χλμ απο τον Αλμυρο...

DSC-0143.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ακομα ενας καλουτσικος χιονιας ειναι αυτος στις 30/1 εως 2/2 του 2012 ο οποιος χαρισε στον βολο 4 μερες χιονοπτωσης και 3 μερες χιονοστρωσης , να μια φωτο απο τοτε

Click image for larger version  Name: volos.jpg Views: 1 Size: 32,3 KB ID: 2481137

 

γενικοτερα τοτε ο βολος πηρε λιγοτερα απ οσα μπορουσε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 ώρες πριν, Γιάννης μασ είπε:

αν ειναι ετσι τοτε μπορει να χε απολογισμον >60 εκ, αυτο το ξερει καποιος που το εζησε

Λοιπόν, για να σας φύγει κάθε απορία από τον χιονια του 88.  Τον έζησα από την πρώτη νιφάδα μέχρι την τελευταία, ήμουν 24 τότε, την πρώτη μέρα του χιονια, στην Καλαμαριά που εμενα τοτε , χιόνιζε πυκνά από το πρωί με -0.5 έως -1 ,το βραδάκι που ξαστερωσε είχε σε πάρκο μέχρι το γόνατο μου, που είναι 50 εκατοστά μαζί με το παπούτσι χαχα, στο κέντρο λευκό Πύργο είχε λίγο κάτω από το γόνατο δηλαδή γύρω στα 40 εκ, .Την άλλη μέρα ξεκίνησε να χιονίζει πάλι από το πρωί, προς μεγάλη μου έκπληξη και χαρά, με θερμοκρασία γύρω στο 0c με πιο χοντρές νιφάδες, αργά το απόγευμα που σταμάτησε με θερμοκρασία -2 είχε στο πάρκο λίγο πάνω από το γόνατο ,δηλαδή 60 CM, στο κέντρο πάλι ,λευκό Πύργο μέχρι την εγνατια που έκοβα βόλτες είχε μέχρι γόνατο δηλαδή 50CM, αυτά είναι ,ΟΥΤΕ, μέτρα μέσα στην πόλη και γύρω από αυτην,ουτε δίμετρα που κάποιοι λένε.  Από κάστρα και πάνω δεν ξέρω δεν πήγα,  ΥΓ. Καλαμαρια, κέντρο υποψιν ,πήγα με τα πόδια, δεν κυκλοφορούσαν λεωφορεία,, μου έχει μείνει αναλειωτη η αναμνηση τόσα χρονια.ΑΥΤΑ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, weatherlover 64 είπε:

Λοιπόν, για να σας φύγει κάθε απορία από τον χιονια του 88.  Τον έζησα από την πρώτη νιφάδα μέχρι την τελευταία, ήμουν 24 τότε, την πρώτη μέρα του χιονια, στην Καλαμαριά που εμενα τοτε , χιόνιζε πυκνά από το πρωί με -0.5 έως -1 ,το βραδάκι που ξαστερωσε είχε σε πάρκο μέχρι το γόνατο μου, που είναι 50 εκατοστά μαζί με το παπούτσι χαχα, στο κέντρο λευκό Πύργο είχε λίγο κάτω από το γόνατο δηλαδή γύρω στα 40 εκ, .Την άλλη μέρα ξεκίνησε να χιονίζει πάλι από το πρωί, προς μεγάλη μου έκπληξη και χαρά, με θερμοκρασία γύρω στο 0c με πιο χοντρές νιφάδες, αργά το απόγευμα που σταμάτησε με θερμοκρασία -2 είχε στο πάρκο λίγο πάνω από το γόνατο ,δηλαδή 60 CM, στο κέντρο πάλι ,λευκό Πύργο μέχρι την εγνατια που έκοβα βόλτες είχε μέχρι γόνατο δηλαδή 50CM, αυτά είναι ,ΟΥΤΕ, μέτρα μέσα στην πόλη και γύρω από αυτην,ουτε δίμετρα που κάποιοι λένε.  Από κάστρα και πάνω δεν ξέρω δεν πήγα,  ΥΓ. Καλαμαρια, κέντρο υποψιν ,πήγα με τα πόδια, δεν κυκλοφορούσαν λεωφορεία,, μου έχει μείνει αναλειωτη η αναμνηση τόσα χρονια.ΑΥΤΑ

Ξερεις ποσα mm επεσαν σε Σοφια και Υπατια? Και ποση ηταν η χιονοστρωση? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Ξερεις ποσα mm επεσαν σε Σοφια και Υπατια? Και ποση ηταν η χιονοστρωση? 

Για εδώ που μένω τώρα ξέρω, για Θεσσαλονίκη ουχί.  Μουδανιά ,στο σοφάκι 10mm,με χιονοστρωση 18cm μετρημένα τα mm με τον σταθμο,και τα εκατοστά με μέτρο, και στην Υπατία νεράκι με 5 mm στα μουδανια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια από τις σοβαρότερες κακοκαιρίες που έχουν πλήξει την Μαγνησία για Δεκέμβρη μήνα την τελευταία δεκαετία.

29-31/12/12

archives-2012-12-29-12-0.png.3641cb92f035ae51c0a1b2f0cdc11ad1.png

Το χαμηλό στην τέλεια θέση στις 29 του μηνός.

Τα ποσά υετού για το τριήμερο σε περιοχές της Μαγνησίας

Βόλος: 68.2mm

Ζαγορά: 203.6mm

Λαύκος: 152.8mm

Μακρινίτσα: 237mm

 

Δεν υπάρχουν δεδομένα για την Δυτική Μαγνησία, καθόλου πρωτότυπο...

Μόνο ένα βίντεο έχω βρει από τότε. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...