Jump to content
thanossnow

Αναφορές κεντροβόρειου χιονιά 20-22/1/2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Fotis είπε:

Την καλημέρα μου στην ομάδα από τα Τρίκαλα!  22,4 χιλιοστά μας άφησε η κακοκαιρία, διόλου άσχημα! 
Μας άφησε όμως και μια πικρία, αφού φτάσαμε τόσο κοντά να δούμε το τιμημένο να πέφτει, έγινε ντέρμπι διαρκείας!

Εν τελει μας έμεινε η αγωνία κοιτώντας στις λάμπες μήπως δούμε χιονάκι, αλλά το μόνο π έκανε ήταν κάτι λιωμένες νιφάδες και λίγο ριζοχιονο κατά διαστήματα. 

Δεν πειράζει όμως έτσι ειναι ο καιρός, απρόβλεπτος. 

Ωραίες εικόνες στα βόρεια! Να τις βλέπουμε πιο συχνά, να δούμε και την υπόλοιπη Ελλάδα ντυμένη με το λευκό πέπλο!

1) Δεν υπήρχαν καλά γεωδυναμικα.

2) Όταν είχαμε κατάλληλες θερμοκρασίες στα 850, χαιρέτησε ο υετός.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως μετά τα μεσάνυχτα που το γύρισε σε χιονόνερο αφού εξασθένησαν τα φαινόμενα και το πρωί σχεδόν μόνο ψιλόβρεχε ενώ ακόμα και τώρα έχουμε έξαρση των φαινομένων δείχνει ότι ενώ η κακοκαιρία ήταν αρκετά καλή όσον αφορά το υετικό κομμάτι (πέσανε 20 χιλιοστά υετού μόλις τα 4-6 σε χιόνι) δεν είχαμε υποστήριξη και καλές θερμοκρασίες ώστε να κρατήσει το χιόνι μέχρι και τώρα θα μιλούσαμε για μια μέτριας δυναμικής κακοκαιρίας χειμωνιάτικης για τα πεδινά...τώρα είναι απλά μια μικρή για τα δεδομένα μας χειμωνιάτικη κακοκαιρία...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Πάντως μετά τα μεσάνυχτα που το γύρισε σε χιονόνερο αφού εξασθένησαν τα φαινόμενα και το πρωί σχεδόν μόνο ψιλόβρεχε ενώ ακόμα και τώρα έχουμε έξαρση των φαινομένων δείχνει ότι ενώ η κακοκαιρία ήταν αρκετά καλή όσον αφορά το υετικό κομμάτι (πέσανε 20 χιλιοστά υετού μόλις τα 4-6 σε χιόνι) δεν είχαμε υποστήριξη και καλές θερμοκρασίες ώστε να κρατήσει το χιόνι μέχρι και τώρα θα μιλούσαμε για μια μέτριας δυναμικής κακοκαιρίας χειμωνιάτικης για τα πεδινά...τώρα είναι απλά μια μικρή για τα δεδομένα μας χειμωνιάτικη κακοκαιρία...

Ετσι ακριβως πεσ τα Σωτο με το ονομα τους.Εκτος Φλωρινης  η κακοκαιρια ηταν λιγον ωρων και κατωτερης των προσδοκιων για τα βορεια στανταρ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για να έχει στη Θεσσαλονίκη έστω -1 δίπλα στη θάλασσα τι θα χρειαζόταν δηλαδή; Καλύτερα γεωδυναμικά ή καλύτερα 850; Ή και τα 2; Ή αν είχε πιο καλά φαινόμενα θα έπεφτε τόσο;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Mountain είπε:

Ετσι ακριβως πεσ τα Σωτο με το ονομα τους.Εκτος Φλωρινης  η κακοκαιρια ηταν λιγον ωρων και κατωτερης των προσδοκιων για τα βορεια στανταρ

και η Φλώρινα, ίσως μερικοί το ξεχνάνε επειδή είναι πόλη αλλά είναι σχεδόν στα 700m, και είναι και τέρμα ΒΔ δίπλα στα Σκόπια. Λίγο να πάει κάτω από 0 στα 850 χιονίζει. Δεν χρειάζεται καν ψυχρή εισβολή δηλαδή..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Για να έχει στη Θεσσαλονίκη έστω -1 δίπλα στη θάλασσα τι θα χρειαζόταν δηλαδή; Καλύτερα γεωδυναμικά ή καλύτερα 850; Ή και τα 2; Ή αν είχε πιο καλά φαινόμενα θα έπεφτε τόσο;

Τα φαινόμενα που έταζαν ΟΛΑ τα μοντέλα με ίδιες όλες τις άλλες συνθήκες 850 500 κτλ ..-1 δεν θα είχε λογικά αλλά 0 θα είχε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, winter reign είπε:

άλλη μια φωτογραφία από Καλαμπάκα πριν λιώσει το χιόνι (του Γεωργίου Γούλα)

FB_IMG_1705825697695.jpg

Φαίνεται η δυναμική της Καλαμπάκας! Έχει λίγο μεγαλύτερο υψόμετρο, είναι πιο κοντά σε ορεινούς όγκους και επηρεάζεται από το βοριά περισσότερο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

OK ψιλοχιονιζει ακομα με θετικη θερμοκρασια ομως. Οπως ειπε και ο Σωτος λιγο καλυτερη υποστηριξη να ειχαμε και θα βλεπαμε κατι μεγαλυτερο.
15+ cm λιγο πριν την ληξη
IMG_20240121_103545_639.jpg.a5a93dcc2c65a40f33da369be2e08722.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Pupazzo di Sole είπε:

Νομίζω ότι χιλιοστά έδειχναν έπεσαν στην Σαλονικα..

Όχι...έδειχναν με χιονοθερμοκρασιες λίγο κάτω από 20 συν τα πιο πριν καμία 4-5...έπεσαν αυτά τα 4-5 από πριν και από τα υπόλοιπα 18-19 έπεσαν μόνο 5

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 Πέρασε και δεν ακούμπησε και αυτή η κακοκαιρία στο Καρπενήσι, σε έναν από τους χειρότερους χειμώνες εδώ και χρόνια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 εκατοστά μετρημένα και 18 εκεί που ειναινοονταρα στο δυτικό...άρα καλα υπολόγισα 15 εκατοστά εχει ρίξει εδω 1 χιλιόμετρα έξω από τη πόλη ....τωρα ξανααρχισε να ριχνει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απολογισμός εν μέσω χιονοπτωσης , ανοιχτοί δρόμοι από τη νομαρχία και από τον τοπικό κοινοταρχη 

Αβδελλα Γρεβενών 

 

FB_IMG_1705826573377.jpg

FB_IMG_1705826586154.jpg

FB_IMG_1705826590039.jpg

FB_IMG_1705826602905.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αποτιμηση καοκαιριας

Η καλύτερη για φέτος εδω ...Και καλύτερη οσο και α φαίνεται παράξενο μετα τη μηδεια , ηταν λιγο καλυτερη στις λεπτομέρειες απο το Μάρτιο του 22 

Αρκετα ικανοποιημένος..τη καοκαιρια την κρίνουμε παντα με βάση του τι μπορεί να δώσει οχι τι υποθετικά αν αλλαζε τι θα δίνε,  για αυτά που μπορούσε να δώσει με το χαμηλο νοτια Πελοπόννησο και θερμοκρασιες στα 500 χαλια , εγώ θεωρώ ότι εδωσε  γενικα οχι σε όλους  το μέγιστο που θα μπορούσε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα, νομίζω πάνω κάτω τα αναμενόμενα έδωσε η κακοκαιρία αυτή, δεν νομίζω μπορούσε κάτι παραπάνω. Ειδικά αν σκεφτεί κανεις τα 500αρια και τα γεωδυναμικα που «κουβαλούσε»… Καλά για την Μαγνήσια βέβαια δεν ξέρω πως αλλά κατάφερε να είναι χειρότερη από την προηγούμενη, συγκεκριμένα για τον Βόλο και το Πήλιο. Πάμε για αλλά τώρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, g_ar είπε:

Καλημέρα, νομίζω πάνω κάτω τα αναμενόμενα έδωσε η κακοκαιρία αυτή, δεν νομίζω μπορούσε κάτι παραπάνω. Ειδικά αν σκεφτεί κανεις τα 500αρια και τα γεωδυναμικα που «κουβαλούσε»… Καλά για την Μαγνήσια βέβαια δεν ξέρω πως αλλά κατάφερε να είναι χειρότερη από την προηγούμενη, συγκεκριμένα για τον Βόλο και το Πήλιο. Πάμε για αλλά τώρα.

BA ρεύμα πάλι αλλά χειρότερα γεωδυναμικά από την προηγούμενη φορά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...