Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗΣ ΧΙΟΝΟΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΩΝ ΠΡΟΣΗΝΕΜΩΝ ''Avgi'' 28-31/1/2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακόμα και ο υετός μούφα ήταν εδώ ....3.8mm χθες .....1.6mm σήμερα....γελάνε και τα βροχόμετρα φέτος  ....ελάχιστη θερμοκρασία κατά τη διάρκεια των φαινομένων 2.7 βαθμοί .....Άνω Ιλίσια 197μ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Frostfang8 είπε:

Λογικά ναι . Σίγουρα έχει στρωθεί από τα 500+ στην μεριά της Καισαριανής. Υποθέτω θα είναι ανοικτά έως καλοπουλα και μετά θα έχουν κλείσει πιο πάνω (?) Κάποιος ίσως ξέρει καλύτερα 

Ο δρόμος αν είναι κλειστός κλείνει πάντα από το πυροφυλάκιο της Καισαριανής ...ποτέ παραπάνω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Στα 500 πάνω από μένα έχει στρώσει 

Όπως και να έχει τουλάχιστον είδα το αγαπημένο μου βουνό στρωμένο. Ήλπιζα μέχρι χαμηλότερα για να κάνω πεζοπορία αλλά δεν παίζει θέλει ώρες να ανέβω στα 600+

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, KapelosG είπε:

Κανείς δεν έκανε αυτή την σύγκριση με τις μεγάλες αυτές κακοκαιρίες τουλάχιστον απ' όσο είδα εδώ μέσα. Απλά αλλα περίμεναμε για το πρωί και άλλα ήρθαν δεν είναι κακό να το παραδεχτείτε. Χθες το βράδυ αν σας ρωτούσα θα μου λέγατε ότι το πρωί στα μελίσσια θα περιμενατε στρώσιμο με Τ γύρω στους 0 βαθμούς και αυτό αφήσατε να εννοηθεί μιλώντας για καλουδια και μπούκες, που αυτό δεν είναι καν κοντά στην Βαρβάρα που είχατε στα μελίσσια -1.5 στο πικ. Και γω προσωπικά Γέρακα περίμενα 2 βαθμούς περίπου κατά τις 8-9 το πρωί με χιονοπτωση αλλά τελικά είχα 3-4, το παραδέχομαι ότι είχα λίγο μεγαλύτερες απαιτήσεις για την περιοχή μου έστω να το δω να γυρίζει σε καθαρό χιόνι και δεν είναι ντροπή να πούμε ότι έπεσα έξω. Αλλά μην προσπαθούμε να αποφύγουμε το γεγονός ότι δεν ήρθαν τώρα το πρωί τα αναμενόμενα γιατί όντως δεν ηρθαν. Τελείως φιλικά! 

Ρε φιλε, ρε συνονοματε, πραγματικα συμφωνω λεξη προς λεξη....το εγραψε και πιο πανω ο vorios polos, για εμας οχι τοσο, επειδη ειμαστε ερασιτεχνες - χομπιστες - χιονοαρρωστοι, αλλα για τους επαγγελματιες που εκτιθενται.....ΠΕΣΑΜΕ ΕΞΩ μαγκες...καθαρα, ξαστερα, ντομπρα....γι` αυτο τον γουσταρουμε τον Καιρο, γιατι με 10000 μοντελα 10000000000 ευρω, και παλι, ΔΕΝ προβλεπεται ο ατιμος....μας την εσκασε, και χιονισε 200-250 μ ψηλοτερα....και τι εγινε ??? τι ειχαμε - τι χασαμε.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Ακόμα και ο υετός μούφα ήταν εδώ ....3.8mm χθες .....1.6mm σήμερα....γελάνε και τα βροχόμετρα φέτος  ....ελάχιστη θερμοκρασία κατά τη διάρκεια των φαινομένων 2.7 βαθμοί .....Άνω Ιλίσια 197μ

Κι εγω ειχα προσδοκιες οτι θα το βλεπαμε Γιωργη, εστω στα 230-240 μ μες στην Πανεπιστημιουπολη....

Αλλα με 2.6 στα ψηλα, 2.7 σε σενα και 2.9 ο δικος μου, θελαμε απλα 1-1,5 βαθμο κατω....

Αντε στα επομενα !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στο δρόμο της επιστροφής προς Εύβοια...

Γέφυρα Καλυφτάκη σταματάνε μόνο φορτηγά.

Τέσσερις βαθμοί και κατά διαστήματα το γνωστό.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, OLYMPUS MONS είπε:

Από ότι καταλαβαίνω η ΕΜΥ περίμενε αυτες οι συγκλισιογραμμες να περάσουν από  Αττικη .

IMG_20240130_110011.jpg.99dd20b7e930d813891fb0d7fa24211c.jpg

Οι συγκεκριμένες γραμμές περνάνε νότια της Κερατεας και είναι σκέτη μαυρίλα. Το πρωί είχε και ηλεκτρικα. 

Για λίγα λεπτά πήραμε κάτι και εμείς και έστρωσε αμέσως χιονοχαλαζο παντού.

Πραγματικά θα ήθελα να ξέρω τι γίνεται στην Κάρυστο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πριν 30 λεπτα από τη στάση προαστιακού Κορωπίου. Στο βαθος ο Υμηττός, καλυμμένος από κουρτίνες. 20240130_110342.jpg.8bf97d2ae7c1e2ae74357e413880acbc.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άλσος Βώκου Νίκαια, πριν λίγο που ήμουν..

Δυστυχώς όσο ήμουν Άγιο Φίλιππο έριχνε κολασμένα βροχή οπότε δεν μπόρεσα να κατέβω από το αμάξι...

Υπέροχο τοπίο ... Το χαίρομαι όσο μπορώ πριν επιστρέψουν τα 20αρια από μέρα σε μέρα...

 

IMG_20240130_104757.jpg

IMG_20240130_104800.jpg

IMG_20240130_104718.jpg

IMG_20240130_104621.jpg

IMG_20240130_104551.jpg

IMG_20240130_104909.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Κανείς δεν έκανε αυτή την σύγκριση με τις μεγάλες αυτές κακοκαιρίες τουλάχιστον απ' όσο είδα εδώ μέσα. Απλά αλλα περίμεναμε για το πρωί και άλλα ήρθαν δεν είναι κακό να το παραδεχτουμε. Χθες το βράδυ αν σας ρωτούσα θα μου λέγατε ότι το πρωί στα μελίσσια θα περιμενατε στρώσιμο με Τ γύρω στους 0 βαθμούς και αυτό αφήσατε να εννοηθεί μιλώντας για καλουδια και μπούκες, που αυτό δεν είναι καν κοντά στην Βαρβάρα που είχατε στα μελίσσια -1.5 στο πικ. Και γω προσωπικά Γέρακα περίμενα 2 βαθμούς περίπου κατά τις 8-9 το πρωί με χιονοπτωση αλλά τελικά είχα 3-4, το παραδέχομαι ότι είχα λίγο μεγαλύτερες απαιτήσεις για την περιοχή μου έστω να το δω να γυρίζει σε καθαρό χιόνι και δεν είναι ντροπή να πούμε ότι έπεσα έξω. Αλλά μην προσπαθούμε να αποφύγουμε το γεγονός ότι δεν ήρθαν τώρα το πρωί τα αναμενόμενα γιατί όντως δεν ηρθαν. Τελείως φιλικά! 

Η κακοκαιρία μια χαρά είναι πάντως και έχει τον υετό της με χιόνια στα ορεινά και χαμηλές Τ, θα την λησμονήσουμε σε μια βδομάδα με τα 20αρια

Εγώ λεβεντιά μου Ευχαριστιέμαι με κάθε φαινόμενο δεν εχω θέμα, η μεταβολή αυτή ήταν ορατη κατ εμε νωρίς κι εκανα σκέψεις καλές και στο 80% ό,τι είθχα φέρει στο μυαλό μου ήρθαν και ελπίζω ως το τέλος να έρθουν κι αλλα λίγα ακόμη.....Σ εμενα δεν ειναι να περιμένω εγώ, αλλά ο καιρός τι θα αποδώσει, είναι αλλη η φιλοσοφία μου....κι όλα αυτά που προανέφερα τα πιστεύω απόλυτα.....Αν ερθεις και δεις το προσωπικό μου μέσαντζερ με 100 μηνυματα (Μπααααααμ μπουμμ  παρεμπιπτόντως), να ανεβαζουν τις προσδοκίες τους ψηλά και τους ελεγα παιδιά δεν ερχεται Μηδεια ούτε Ελπίδα αυτά μπορει να μην ξανάρθουν όσο ζουν (μετά το 4/4...χεχεχε).....Ο,τι φέρνει ο καιρός ειναι καλοδεχούμενα.....Και φυσικά όλο το βαρύ υετικό φορτιο τοβλεπα εξαρχής από τώρα το μεσημέρι και μετά ως αύριο πρωί.....Ουτε με τιμες παίζω, ούτε με εκατοστα δεν με νοιάζουν, όσο θέλει ας κάνει....φέεεεεεετα ήταν και είναι για μενα.....Μπορω να πω κι αλλα αλλα ξεφυγαμε αναφορές εχουμε κι ο καιρος εξελίσσεται.....Σορρυ γενικά!!! Εννοείται ιλικά, εσύ τουλάχιστον αυτό το σέβεσαι.....

ΥΓ Ααααα και πολύ εξαρχής είχα βάλει όριο τα 200μ. για χιόνια και τόχα αναφέρει δημόσια εδώ και με΄ρες στο χαλάζι και δεν το άλλαξα, πλην της διακύμανσης 200-250μ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από Κορωπί. Καμία σχέση σήμερα σε σχέση με χτες. Από τα φαινόμενα που είχαμε και τα σύννεφα το χρώμα τους. Χτες ήταν η αίσθηση χιονιά, σήμερα η αίσθηση χειμερινής βροχής.. 

IMG_5024.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, Sotiris said:

Οι συγκεκριμένες γραμμές περνάνε νότια της Κερατεας και είναι σκέτη μαυρίλα. Το πρωί είχε και ηλεκτρικα. 

Για λίγα λεπτά πήραμε κάτι και εμείς και έστρωσε αμέσως χιονοχαλαζο παντού.

Πραγματικά θα ήθελα να ξέρω τι γίνεται στην Κάρυστο.

Μάλλον σε αυτήν την σύγκλιση πονταρανε ,ο ο σκιρων το είχε δει βεβαια ,τώρα τι έβλεπε η ΕΜΥ είναι άλλο θέμα 

015.totpcp.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τρελή άνοδος Κηφισιά 5.3Τ θερμό καθοδικό ρεύμα ;; Μάλλον σφύριξε λήξη. Καλό ήταν. Ραντεβού στο τέρας που έρχεται. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Λογικά ναι . Σίγουρα έχει στρωθεί από τα 500+ στην μεριά της Καισαριανής. Υποθέτω θα είναι ανοικτά έως καλοπουλα και μετά θα έχουν κλείσει πιο πάνω (?) Κάποιος ίσως ξέρει καλύτερα 

μηπως αφησω το αμαξι στην εισοδο στη χειροτερη και ανεβω με τα ποδια μεχρι τα 600

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Εγώ λεβεντιά μου Ευχαριστιέμαι με κάθε φαινόμενο δεν εχω θέμα, η μεταβολή αυτή ήταν ορατη κατ εμε νωρίς κι εκανα σκέψεις καλές και στο 80% ό,τι είθχα φέρει στο μυαλό μου ήρθαν και ελπίζω ως το τέλος να έρθουν κι αλλα λίγα ακόμη.....Σ εμενα δεν ειναι να περιμένω εγώ, αλλά ο καιρός τι θα αποδώσει, είναι αλλη η φιλοσοφία μου....κι όλα αυτά που προανέφερα τα πιστεύω απόλυτα.....Αν ερθεις και δεις το προσωπικό μου μέσαντζερ με 100 μηνυματα (Μπααααααμ μπουμμ  παρεμπιπτόντως), να ανεβαζουν τις προσδοκίες τους ψηλά και τους ελεγα παιδιά δεν ερχεται Μηδεια ούτε Ελπίδα αυτά μπορει να μην ξανάρθουν όσο ζουν (μετά το 4/4...χεχεχε).....Ο,τι φέρνει ο καιρός ειναι καλοδεχούμενα.....Και φυσικά όλο το βαρύ υετικό φορτιο τοβλεπα εξαρχής από τώρα το μεσημέρι και μετά ως αύριο πρωί.....Ουτε με τιμες παίζω, ούτε με εκατοστα δεν με νοιάζουν, όσο θέλει ας κάνει....φέεεεεεετα ήταν και είναι για μενα.....Μπορω να πω κι αλλα αλλα ξεφυγαμε αναφορές εχουμε κι ο καιρος εξελίσσεται.....Σορρυ γενικά!!! Εννοείται ιλικά, εσύ τουλάχιστον αυτό το σέβεσαι.....

ΥΓ Ααααα και πολύ εξαρχής είχα βάλει όριο τα 200μ. για χιόνια και τόχα αναφέρει δημόσια εδώ και με΄ρες στο χαλάζι και δεν το άλλαξα, πλην της διακύμανσης 200-250μ.

Σεβαστα όλα αυτά κύριε Κώστα απλά το μόνο που ήθελα να πω είναι ότι δεν ήμασταν οι περισσότεροι εδώ μέσα σε άλλο πλανήτη να νομίζουμε για Μήδεια ελπίδα και Βαρβάρα που είχαν 4,4 και 5 μέρες αντίστοιχα χιονοπτώσεων θα ταν ιεροσυλία. Απλά πιστεύαμε ότι αντί για όριο 250 θα ταν 150 έστω οριακά αν γινόντουσαν αυτα που αναμένονταν. Τελος πάντων υγεία και πάμε παρακάτω και ότι φέρει καλό είναι ούτως η αλλιώς φέτος πονεσαμε πολύ τον χειμώνα με τα 18αρια ας απολαύσουμε ότι έχει κι ας είναι και λιγότερο απ' αυτό που νομίζαμε!

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

H δορυφορικη ειναι τουμπανη, υετος υπαρχει και θα υπαρχει για ωρες ακομα. Δεν μας εκατσαν οι Τ ουτε οι επιφανειακοι ανεμοι που ελπιζαμε... Προσωπικα ειχα την ελπιδα οτι θα γινει οπως περιπου το Δεκεμβρη του 16 η φαση με λιγο χειορτερες Τ, αλλα οπως φαινεται εχουμε μια κανονικη κακοκαιρια με ΒΑ ρευμα, μια ελπιδα με 5β πανω με λιγα λογια 😂... Δεν πειραζει καλα εινα, καμια βολτουλα σε υψομετρο αργοτερα για ξεχαρμανιασμα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...