Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗΣ ΧΙΟΝΟΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΩΝ ΠΡΟΣΗΝΕΜΩΝ ''Avgi'' 28-31/1/2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, south coast είπε:

War zone οτι και να πεις δε περιγράφεται 

Έχεις απόλυτο δίκιο δεν περιγράφεται φίλε μου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οπως "διαβαζουμε" απο την δορυφορικη, υπαρχουν 3 νεφικα μονοπατια απο το Αιγαιο....Το 1ο πηγαινει προς Μαγνησια και σβηνει σταδιακα....Το 2ο παει β.Ευβοια κ Βοιωτια....Και το 3ο προς κεντρονοτια Ευβοια και βορεια κ ανατολικη Αττικη.....Πολυ χοντρικα.....Αυτα θα δινουν τοπικα φσινομενα ως τις πρωινες ωρες, με πιθανες και 1-2 μπουκες πιο εκτεταμενες!!

Το φαινομενο ολοκληρωνεται αυριο κι ως Πεμπτη ορωι στην Κρητη, οπου θα πεσουν πολλα χιονια συμπληρωματικα, στα πιο νοτια βουνα της Ευρωπης!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Πω πω πω blizzard κανονικό! Ξερνάει όλο το Αιγαίο πάνω σας!

Ακόπα και συνεχίζει με αμείωτη ένταση 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 minutes ago, ΠΩΓΩΝΙ said:

Συνεχίζονται με αμείωτη ένταση τα φαινόμενα στην Σέτα @EVIA 1987!! είχες απόλυτο δίκιο στην πρόβλεψη σου,είμαστε στους 50+πλεον

 

Νομιζω πως με 2 βαθμους κατω η Σεττα θα ειχε τωρα κοντα στο μετρο. Eιναι σχετικά βαρύ χιονι και καθεται χωρις να ειναι η κλασική πουδρα που εχει πχ το -3. Σαν υετος αν κρινω απο Πισσωνα και Στενη πρεπει να ειναι κοντα στα 100mm .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα ήταν μεγάλη μου παράλειψη να μην αναφερθώ και στον φίλο μου πλέον Δημήτρη που γνωριστήκαμε εδώ στην Σέτα εν μέσω κρασοπαιδακιων και συγκατοίκο μας μας στον πανέμορφο ξενώνα ΣΕΤΑ ΑΛΩΝΙΑ με τους καταπληκτικούς Παναγιώτη Αναστασία και Κωστα να τον προχωράνε σε τοπ επιπεδο φιλοξενίας και παροχής. Ο Δημήτρης λοιπόν είναι ένας από εμάς χιονοτρελαμενος και πλήρης καταρτισμένος με χάρτες και όλα τα συναφή ο οποίος έφυγε από την Αγόριανη που μένει για να έρθει στην Σέτα να απόλαυση αυτή την war zone που ζούμε τώρα, εννοείται ότι θα γίνει και επίσημα ένας από εμάς.IMG_20240130_201627.jpg.8295291ed45d117a3cdb7ed7cfda0772.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Kibo είπε:

Νομιζω πως με 2 βαθμους κατω η Σεττα θα ειχε τωρα κοντα στο μετρο. Eιναι σχετικά βαρύ χιονι και καθεται χωρις να ειναι η κλασική πουδρα που εχει πχ το -3. Σαν υετος αν κρινω απο Πισσωνα και Στενη πρεπει να ειναι κοντα στα 100mm .

Ακριβώς έτσι όπως το περιγράφεις είναι με μια ματιά τις πρωινές ώρες ο σταθμός της Αμπουδιωτισας ήταν στα 60 χιλ.απο την έναρξη της κακοκαιρίας,με ένα συμβατικό θερμόμετρο τώρα είμαστε στις -1β.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ΠΩΓΩΝΙ είπε:

Θα ήταν μεγάλη μου παράλειψη να μην αναφερθώ και στον φίλο μου πλέον Δημήτρη που γνωριστήκαμε εδώ στην Σέτα εν μέσω κρασοπαιδακιων και συγκατοίκο μας μας στον πανέμορφο ξενώνα ΣΕΤΑ ΑΛΩΝΙΑ με τους καταπληκτικούς Παναγιώτη Αναστασία και Κωστα να τον προχωράνε σε τοπ επιπεδο φιλοξενίας και παροχής. Ο Δημήτρης λοιπόν είναι ένας από εμάς χιονοτρελαμενος και πλήρης καταρτισμένος με χάρτες και όλα τα συναφή ο οποίος έφυγε από την Αγόριανη που μένει για να έρθει στην Σέτα να απόλαυση αυτή την war zone που ζούμε τώρα, εννοείται ότι θα γίνει και επίσημα ένας από εμάς.IMG_20240130_201627.jpg.8295291ed45d117a3cdb7ed7cfda0772.jpg

Καλως να ερθει το παλικαρι Τζορτζ. Φιλια στο κοριτσι,καλα να περνατε💗

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Καλως να ερθει το παλικαρι Τζορτζ. Φιλια στο κοριτσι,καλα να περνατε💗

Ευχαριστούμε Θοδωρή μου και από εκείνη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ειναι τρομερο οτι ακομα εμμενει και επιμενει.....στις συγκλισιογραμμες που ειπε κι ο Κωστας πιο πανω, ο,τι εχει θα δινει, μεχρι αυριο αργα τα ξημερωματα....

Ζωγραφου εριξε νωριτερα και ανοιξε, τωρα εκ νεου ξανακλεισιμο....

Παπαγος - Βυρωνας φθανουν τα 10 mm για σημερα, επομενως, δεν ειναι λαθος να λεμε οτι χασαμε για 1 βαθμο στα 850 το 15-20ποντο.....χαχαχα

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ κρυα παγωμενη ημερα, θερμοκρασια μεγιστη 5,5 εδω στα 180 μετρα, αλλα διαρκως μεταξυ 3,9 - 4,4 το τελευταιο 3ωρο με αισθηση αρνητικη.....ξυριζει εξω....

Χειμωνας ρε !!!!!!! Αντε στο επομενο να ντυθει ολη η τσιμεντουπολη στα λευκα !!!!!!!

ΥΓ: Παρνηθαρα σοβαρα και χωρις υπερβολες να ναι καλα τα παιδια απο Μπαφι-Φλαμπουρι με τις καμερες, αυριο πρωι, παιζει να εχει 1 ΜΕΤΡΟ.....ριχνει απιθανα και απιστευτα και συνεχομενα, δεν εχει χασει χιλιοστο μιλαμε....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παίζει να είναι η 1η φορά που η Αραχωβα είδε πιπ πολύ χιόνι από Αγοριανη .Βασικά δεν εχω δει καθολου φώτο από Αγοριανη , αλά θεωρώ πως αν είχε ρίξει εκεί θα κυκλοφορούσαν φώτο στα μέσα δικτύωσης.  

Σεττα το βιολί της, ή μάλλον τη στούπα της 

 

 

Screenshot_20240130_200230_Samsung Internet.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

βλεπουμε τι υετο δινουν τα καλα 500αρια...μπορει να ειχαμε -10 στα 850 

και να κυνηγουσαμε χιονομυγακια......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομίζω πως για εμάς στα χαμηλά υψόμετρα η κακοκαιρία αυτή ήταν  πραγματικά υπέροχη... 

Έριξε κατά πολύ τις θερμοκρασίες, κάτσαμε 2 μέρες με 80% συννεφιά, μας έριξε νεράκι να το δούμε να το χαρούμε, πήραμε το χιονοχάλαζο μας, πήραμε τα ΚΡΑΟΥΥ μας, είδαμε κουραμπιέ την Πάρνηθα, την Πεντέλη και τον Υμηττό στα ψηλά.... Απ' όλα...

Μόνο που έτσι θα έπρεπε να είναι μια οποιαδήποτε μέρα ενός ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥ χειμώνα....

Από τη στιγμή που αυτά όμως έχουν χαθεί προ πολλού, τότε κοιτάμε να χαιρόμαστε ακόμα και τη συννεφιά...

Καληνυχτίζω.... Πάω να την πέσω γιατί δύο μέρες τώρα δεν έχω κάνει σωστό ύπνο😅

ΠΛΗΡΗΣ ΑΝΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΝΙΚΑΙΑ:

Τ: 5.3°C , DP: 2.6°C, ΥΓΡΑΣΙΑ: 83% --> Σπαστός ουρανός με ψιχάλες... / ΑΝΕΜΟΣ: Δ - ΒΒΔ ( κοντά στα 15χλμ η ένταση...)

Αχνίζει το στόμα με το που βγει από τη μπαλκονόπορτα και γύρω γύρω ήχοι από νερό που τρέχει μαζί με μυρωδιά από φρεσκοαναμμένο τζάκι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Mια φωτογραφία που τράβηξα το μεσημέρι από το χιόνοχαλαζο και τη στιγμή της μεγαλης μπούκας ..

Η τέλεια σφαίρα χαχαχα

IMG_20240130_210802.jpg.de93370a4dc2f0825c71c2b6df9a3bd0.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...