Jump to content
Winterlove

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ οι τελευταιες 5-6 ημερες, με 4 ημερες σερι καταγεγραμμενο υετο, ακομα και εδω στο καρακεντρο της Κουλας....

Θερμοκρασιες ανθρωπινες, φυσιολογικες, ακρως χειμωνιατικες, ενω ο Φλεβαρης δυστυχως βαδιζει στα 2/3 και η Ανοιξη προελαυνει ημερολογιακα....

Σημερα η 1η ημερα που γκαζωσε το μεσημερι, το αισθανεσαι πλεον στον ηλιο οτι τελειωσε, ερχεται η παλιο-εποχη...

Ωστοσο απο τη Δυση και μετα, βραδια αλλα και πρωινα, παραμενουν ομορφα, αρκουντως χειμωνιατικα....

Φοβερη συμμετρια στις διακυμανσεις σημερα, 6,5 με 16,5 ο Παπαγος στα 300 μ, 7,8 με 17,8 ο Βυρωνας στα 150 μετρα και το θερμομετρακι μου 7,9 με 17,2 εδω στα 180 μετρα του Ζωγραφου....

12,4 ηδη και κατρακυλαει μολις πεφτει ο Βρωμιαρης

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να αναφερω εχθες οταν φυγαμε απο την Λαρυμνα και πριν φτασουμε στο χωριο,η θερμοκρασια στο αυτοκινητο εφτασε τους 3.5 βαθμους...Ενω ειχαμε και μια εκπληξη..Περα απο τις αλεπουδες που ετσι κι αλλιως ανεκαθεν συνανταμε,πετυχαμε περιπου 10 αγριογουρουνα να διασχιζουν τον δρομο...Ευτυχως υπεπεσαν στην αντιληψη μας γρηγορα και κοψαμε ταχυτητα...

Παντως ειναι ευτυχημα οτι η συζυγος μου καταγεται απο ενα χωριο που απεχει σχεδον μια ωρα απο την τσιμεντενια Αθηνα..Ειναι μια ωραια εξορμηση..Γεμιζεις μπαταριες..Αλλοι ρυθμοι ζωης...Ειδικα οταν βρισκεις χρονο να κανεις και εξορμησεις στα γυρω βουνα οπως εχθες με τον Μητσακο...

Ολα στο χωριο ειναι διαφορετικα..Ακομα και τωρα που εχουμε πληρη βαρετοκαιρια,τον καιρο στο χωριο τον αντιλαμβανεσαι αλλιως..Το κρυο το νοιωθεις οπως και να χει αλλα και την υγρασια...Σημερα μαλιστα ειχαμε και ομιχλες προς τον καμπο...Νομιζω ανεβασε και ο Μητσος φωτο...

Επιστροφη στην Αθηνα λοιπον και στη ρουτινα..Τουλαχιστον γεμισαμε τις μπαταριες μας,κρατησαμε ομορφες εικονες στο μυαλο μας και τωρα συνεχιζουμε..

Ολυμπος σημερα.

422654736_7659771140723906_1968753261553883986_n.jpg

422657938_7661340877233599_29579726331375480_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το χάλι συνεχίζεται στην Κ.Μακεδονία όπου οχι μονο δεν μπορεί να κρατήσει μια διαταραχή πάνω από 24 ωρες , βασικά θα ξεχάσουμε την λέξη διαταραχή σε λίγο αλλά και θερμοκρασιακά βιώνουμε τις μεγαλύτερες θετικές αποκλίσεις από όλη την Ελλάδα

18 - 19αρια πολλά σήμερα σε πολλές περιοχές με την σίνδο να σπαέι τα κοντερ με 19,6C (18,8 C έγραψε ο σταθμός μου)

... Ειχα δημοσιεύσει παλαιότερα ένα αρθρο κλιματολόγων (του 2021 το άρθρο) που μιλούσε για ερημοποίηση και γενικά μεγάλη μειωση φαινομένων στην Κ.Μακεδονία και τείνει να επιβεβαιώνεται συνεχώς.. επίσης είχε μείωση στις χιονοπτώσεις ανω του 80%!!!

Πιστεύω αν συνεχίσει έτσι θα γίνουμε πρώτοι στην ανάπτυξη κακτοειδών παντώς είδους .

Στον Σταυρό Θεσσαλονίκης που ήμουν σήμερα  καλύτερα τα πράγματα λόγω θαλάσσιας αυρας  με 14,4 C μέγιστη στον σταθμό μου αλλά στον ήλιο καιγόσουν .!! Μόνο για βουτιά ήταν που την έριξα βέβαια και πήγε εξαιρετικά (το ήπια το ουζάκι σήμερα ) για να ξεχάσουμε λίγο το καιρικό και όχι μονο χάλι που βιώνουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, freeze είπε:

Το χάλι συνεχίζεται στην Κ.Μακεδονία όπου οχι μονο δεν μπορεί να κρατήσει μια διαταραχή πάνω από 24 ωρες , βασικά θα ξεχάσουμε την λέξη διαταραχή σε λίγο αλλά και θερμοκρασιακά βιώνουμε τις μεγαλύτερες θετικές αποκλίσεις από όλη την Ελλάδα

18 - 19αρια πολλά σήμερα σε πολλές περιοχές με την σίνδο να σπαέι τα κοντερ με 19,6C (18,8 C έγραψε ο σταθμός μου)

... Ειχα δημοσιεύσει παλαιότερα ένα αρθρο κλιματολόγων (του 2021 το άρθρο) που μιλούσε για ερημοποίηση και γενικά μεγάλη μειωση φαινομένων στην Κ.Μακεδονία και τείνει να επιβεβαιώνεται συνεχώς.. επίσης είχε μείωση στις χιονοπτώσεις ανω του 80%!!!

Πιστεύω αν συνεχίσει έτσι θα γίνουμε πρώτοι στην ανάπτυξη κακτοειδών παντώς είδους .

Στον Σταυρό Θεσσαλονίκης που ήμουν σήμερα  καλύτερα τα πράγματα λόγω θαλάσσιας αυρας  με 14,4 C μέγιστη στον σταθμό μου αλλά στον ήλιο καιγόσουν .!! Μόνο για βουτιά ήταν που την έριξα βέβαια και πήγε εξαιρετικά (το ήπια το ουζάκι σήμερα ) για να ξεχάσουμε λίγο το καιρικό και όχι μονο χάλι που βιώνουμε

Και αυτοι που κοροιδευαν για την ερημοποιηση της ελλαδας αρχιζαν να πιστευουν......και ακομα δεν εχουμε δει τπτ....

Μενουν ακομα να πιστεψουν αυτοι που εξυπηρετουν συμφεροντα και και ονειροπολουν για παγετωνες....

Θερμοκρασιακα 20ρια και κοντομανικα...φυσιολογικα πραγματα πλεον...

Επεξεργάστηκε από Snowparty
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μελίσσια 6,5-15,3οC σήμερα, με έναν ήλιο "θαυμάσιο" όσο μπόρεσε φυσικά και ύστερα από 4-5 μέρες με συννεφιές και βροχές....σε αυτή την περίπτωση είναι αξιαγάπητος....

Δυστυχώς άλλαξαν πολύ τα πράγματα τα τελευταία 5-10 χρόνια, στο πόσο μπορούμε να αντιλαμβανόμαστε απόλυτα και σωστά τον καιρό, τις εναλλαγές του και τις μεταβολές του, τα θετικά του και αρνητικά του, τις λαμπρές του και σκοτεινές του στιγμές, τις ζωγραφιές του και τις ανορθογραφίες του, τα έπη του και τις "προδοσίες" του τεχνικώς κι έχουν από την άλλη δημιουργηθεί πολλές μετεο-κατηγορίες ανθρώπων που δυστυχώς αντί να βάζουν ένα λιθαράκι προς τα εμπρός επιδεινώνουν την γνώση και τα πέριξ αυτής, όπως τα είχε πει άλλωστε και προ ημερών, ο αξιαγάπητος δάσκαλος προς τους επίσημους μετεωρολόγους των καναλιών, στηλιτεύοντας τα κακώς κείμενα και τον τρόπο που κάνουν κακό προς τον ίδιο τους τον εαυτό, τον κόσμο, αλλά και εναντίον της επιστήμης!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα..Μετεωριτης πανω απο την Κατερινη τα ξημερωματα της Κυριακης.

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Και αλλη μια ληψη απο το χωριο Ξινο Νερο της Φλωρινας.

Ήμουν τυχερός και έχω δει και εγώ 2 φορές. Την πρώτη φορά όμως ήμουν δημοτικό, και ήμουν εγώ , αλλά οι άλλοι 5 φίλοι κοιτούσαν εμένα, οπότε το είδα μόνο εγώ και κανένας δεν με πιστεψε!

Την άλλη φορά όμως το είδαμε όλοι, περπατώντας στην γειτονιά!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ανέβηκα στα Χάνια σήμερα. Ομίχλη, 4 βαθμοί και φυσικά ούτε ίχνος χιονιού, ούτε καν ξεχασμένες χιονούρες. Κρίμα. Το θερμόμετρο που βλέπουμε στην κάμερα δείχνει 2 βαθμούς κάτω. Το τσέκαρα σε σχέση με το θερμόμετρο του αυτοκινήτου που σίγουρα είναι σωστό (το έχω τσεκάρει με τους σταθμούς στο Βόλο).

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αποχιονισμος λιγο πανω απο τ Ανωγεια Ρεθυμνου....Οπως εγραψα και πριν λιγες μερες τα βουνα της Κρητης με καιρο βορειου ρευματος δεν εχουν αντιπαλο στην Ελλαδα...Ισως να τα κοντραρε η Διρφυς αλλα δεν εχει το υψομετρο τους...

428622230_7366561423367053_7998566889073961513_n.jpg

428639329_7366561563367039_4855817623687809697_n.jpg

428643281_7366561683367027_892040567371511213_n.jpg

428647337_7366561273367068_2425644119682115857_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φιλικη συμβουλη: εαν δειτε τα διαγραμματα, ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ καθε δευτερολεπτο των ημερων που ζουμε....

Ειδικα για την κακασχημη τσιμεντουπολη, απο βδομαδα, οι μονοψηφιες ελαχιστες θα αποτελεσουν παρελθον, και τα 20-22αρια μας χαμογελανε....

Οχι οτι κανει κανα χιονι εξω, αλλα παραμενει υπεροχα χειμωνιατικο το σκηνικο, με κρυο αρκετο, μολις δυει ο ηλιος και ως το επομενο πρωι και τα μεσημερια την παλευει, ποτε με αερακι, ποτε με λιγη συννεφια....

7,8 εκ νεου χαμηλη η σημερινη ελαχιστη και ομορφο πρωινο εδω στα 180 μ του Ζωγραφου.....14,8 η μεγιστη, δεν μπορεσε παραπανω, χαρη στο ΒΒΑ αερακι και τη συννεφια εδω και καμποση ωρα....

4,6 - 14,6 παλι συμμετρικος ο Παπαγος.....

0,1 - 11,1 η Φλωρινα του νομου Ιπποκρατειος Πολιτεια

Ετσι και ριξει τα μισα απο τα νερακια που δειχνει ως τελος του μηνα (κανα 10-15 mm συνολο), ο Φλεβαρης σωζει την παρτιδα, και απλα κανουμε την προσευχη μας για οσο πιο ηπια και ψυχρη και βροχερη Ανοιξη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να μια ευχαριστη ας πουμε εκπληξη ειναι το 90-95% νεφοκαλυψη τετοια ωρα...απροσμενο πραγματικα...

11.8 ηδη βεβαια θα σταματησει η πτωση τωρα που συννεφιασε  ωραια θα ηταν να εκανε κανα βροχοπερασματακι αλλα δεν βαριεσαι...

Συντομα θα πανηγυριζουμε.για ελαχιστες 11-12αρια οποτε ας χαρουμε με.ο.τι μπορει να μας.δωσει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μελίσσια 8,3-13,8οC σήμερα, με αρχικά ανοιχτό καιρό, αλλά γρήγορα συννέφιασε κι έσβησε ο ήλιος για αρκετές ώρες, ενώ προς μεσημέρι νεφώσεις και ήλιος κονταροχτυπιόνταν και μια πάνω, μια κάτω....Ακριβοθώρητος ο ήλιος την τελευταία εβδομάδα!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απεγκλωβίστηκαν στο Ανατολικό Ζαγόρι από Βωβούσα προς Γυφτόκαμπο στην Πίνδο εκδρομείς από τη Θεσσαλονίκη λόγω χιονόπτωσης!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερες.Κακάκια κάναμε με την γυναικα πριν,αφου στη βολτα μας αναμεσα απο Δροσοπηγη και Κατσιμιδι, περασαν στα 50 μετρα,τεσσερεις λυκοι.😬.Μας κοιταξε ο πρωτος για 2 δευτερολεπτα κι εφυγε και μετα ξεπεταχτηκαν αλλοι τρεις ακολουθωντας τον γρηγορα μεσα στην χαμηλη βλαστηση. 

Λενε οτι δεν πλησιαζουν τον ανθρωπο κι ετσι φανηκε,αφου εφυγαν γρηγορα.Κι αν τους γυρισει το κεφαλι και μας την πεσουν καμια φορα?Μαλλον θα παρω διαδρομο να περπαταω μεσα στο σπιτι.😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...