Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Μαρτίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Συνεχίζει τζίφος για ζεστουλες, ότι πρέπει για ποδηλατο

Μα ετσι κι αλλιως ποδηλατο μας εχει κανει τη ζωη μας τοσο ο τζιφος οσο και ο καιρος..Οχι αλλο ποδηλατο!!!🤣

Τι κανετε μωρε??Οχι αλλο ποδηλατο!!

1601040155856-stigmiotypo-2020-09-25-42148-mm.jpeg

Περα απο την πλακιτσα..Βροχες και περιορισμενη ασταθεια θα εχουμε αυτη τη βδομαδα ενω απο τις 18 του μηνα και μετα μπορει να μπουμε σ ενα αρκετα βροχοφορο διαστημα..Η θερμοκρασια στις αρχες αυτης της εβδομαδας θ ανεβει αρκετα αλλα θα ειναι μια τελειως προσκαιρη ανοδος...Ο Μαρτης τουλαχιστον εχει ενδιαφερον..Ανα 3-4 μερες εχουμε και καποιο συστημα που μας επηρεαζει..Δεν υπαρχει βαρετοκαιρια..Καθε αλλο..Αρκετη κινητικοτητα...Ασχετα απο το πεδινο χιονι που δεν ηρθε και δεν θα ρθει ουτε αυτον τον μηνα. Καλο σκ σε ολους σας..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Συνεχίζει τζίφος για ζεστουλες, ότι πρέπει για ποδηλατο

Και όμως τα πρωινά καμία ζεστουλα δε δειχνουν.... Τούμπα ολα😃

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Καλημέρα! Εγώ μπορεί να λέω πως θέλω αστάθειες κλπ κλπ και με τις αστάθειες να χρειάζομαι και ζεστές, αλλά στο πίσω μερος του μυαλού μου έχω ένα πολύ πιθανό σενάριο για το πώς θα κλείσει αυτή η ανομβρία, ανωμαλία ως προς το + στις Τ...

Άμα.κανει από τον Μάρτη τέτοιες ζεστές, και βράσουν από νωρίς οι θάλασσες και σκάσει μύτη καμία κακοκαιρία φθινώποροχειμερινων θερμοκρασιών σε μορφή λίμνης τρέχα γυρευε... Όχι μόνο deja vu θα έχουμε από τον προηγούμενο Σεπτέμβρη, ένας θεός ξέρει... 

Γιατί η ιστορία επαναλαμβανεται...

Ανομβρία από τον Απρίλη πέρυσι -> πλημμύρα στο τέλος ως ξέσπασμα

Ανομβρία από τον Δεκέμβρη ( για τα κανονικά πόσα υετού που θα έπρεπε να πέσουν ) -> ;;;

Καλές οι βροχές, οι καταιγίδες, όλα τα λατρευω, αλλά πλημμύρες και θύματα ανθρώπων και ζώων και απώλειες περιουσίας, όχι δεν θα πάρω 

Γι'αυτό εύχομαι κάτι τέτοιες ζεστές να ξεσπάνε σιγά σιγά με 1-2 εβδομάδες ασταθειων και δροσίζουν λίγο τα μπετά 😆

Τώρα για αυτά που φαίνονται στα μοντέλα έχουμε μια διαταραχή, με τα τώρα δεδομένα τίποτα το σοβαρό, θα κάνει τα περάσματα του θα κάνει τις αστάθειες του στο διάστημα Δευτέρα - Τετάρτη...

Για μετά τζάμπα κοιτάμε αφού μόνο τάση μπορούμε να δημιουργήσουμε για τις επόμενες 5-6 μερες

 

Επεξεργάστηκε από Soto Weather
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, Soto Weather είπε:

Καλημέρα! Εγώ μπορεί να λέω πως θέλω αστάθειες κλπ κλπ και με τις αστάθειες να χρειάζομαι και ζεστές, αλλά στο πίσω μερος του μυαλού μου έχω ένα πολύ πιθανό σενάριο για το πώς θα κλείσει αυτή η ανομβρία, ανωμαλία ως προς το + στις Τ...

Άμα.κανει από τον Μάρτη τέτοιες ζεστές, και βράσουν από νωρίς οι θάλασσες και σκάσει μύτη καμία κακοκαιρία φθινώποροχειμερινων θερμοκρασιών σε μορφή λίμνης τρέχα γυρευε... Όχι μόνο deja vu θα έχουμε από τον προηγούμενο Σεπτέμβρη, ένας θεός ξέρει... 

Γιατί η ιστορία επαναλαμβανεται...

Ανομβρία από τον Απρίλη πέρυσι -> πλημμύρα στο τέλος ως ξέσπασμα

Ανομβρία από τον Δεκέμβρη ( για τα κανονικά πόσα υετού που θα έπρεπε να πέσουν ) -> ;;;

Καλές οι βροχές, οι καταιγίδες, όλα τα λατρευω, αλλά πλημμύρες και θύματα ανθρώπων και ζώων και απώλειες περιουσίας, όχι δεν θα πάρω 

Γι'αυτό εύχομαι κάτι τέτοιες ζεστές να ξεσπάνε σιγά σιγά με 1-2 εβδομάδες ασταθειων και δροσίζουν λίγο τα μπετά 😆

Τώρα για αυτά που φαίνονται στα μοντέλα έχουμε μια διαταραχή, με τα τώρα δεδομένα τίποτα το σοβαρό, θα κάνει τα περάσματα του θα κάνει τις αστάθειες του στο διάστημα Δευτέρα - Τετάρτη...

Για μετά τζάμπα κοιτάμε αφού μόνο τάση μπορούμε να δημιουργήσουμε για τις επόμενες 5-6 μερες

 

και το πρόβλημα είναι ότι εδώ πλέον δεν χρειάζεται βροχή σαν τον Daniel για να έχουμε πλημμύρες. Ο Ξηριάς είναι κανονικό ποτάμι πλέον, κατεβάζει συνεχώς νερό από την Κάρλα, οπότε και 50-100mm να ρίξει σε σύντομο διάστημα θα κατεβάσει και άλλο νερό και υπάρχουν στενά σημεία στην κοίτη που άνετα σπάει εκεί και bye bye Νεα Ιωνία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Ως καταιγιδάκιας για εμένα είναι σημαντικό να αποφύγουμε το περσινό έκτρωμα με την ψυχρή άνοιξη και το θερμό καλοκαίρι, ου είχε ως αποτέλεσμα την μικρότερη δυνατή αστάθεια. Και φυσικά να έχουμε σε πιο βόρεια θέση τις λίμνες, μην μπλέκουμε με ανατολικούς εδώ και οι καταιγίδες παραμένουν κολλημένες στην Πίνδο. Χειρότερα από πέρσι δεν γίνεται, οπότε περιμένω ενδιαφέρον καταιγιδατο καλοκαίρι φέτος.

Για τρίτη ο τζίφος βελτίωσε τους δείκτες αστάθειας, αλλά πύκνωσε τις ισοβαρεις.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Εσύ δεν είσαι που δεν ήθελες ψυχρή άνοιξη? Τι άλλαξε τώρα?

Ψυχρό Μάρτη θέλω... Απο Απρίλη και μετά, ας έρθουν και οι λίμνες.!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Ψυχρό Μάρτη θέλω... Απο Απρίλη και μετά, ας έρθουν και οι λίμνες.!! 

Θεσπρωτε, ΑιρχΑιτε!!

 

12-30-54-gens-0-0-342.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
3 hours ago, [weathermaniac] said:

Ως καταιγιδάκιας για εμένα είναι σημαντικό να αποφύγουμε το περσινό έκτρωμα με την ψυχρή άνοιξη και το θερμό καλοκαίρι, ου είχε ως αποτέλεσμα την μικρότερη δυνατή αστάθεια. Και φυσικά να έχουμε σε πιο βόρεια θέση τις λίμνες, μην μπλέκουμε με ανατολικούς εδώ και οι καταιγίδες παραμένουν κολλημένες στην Πίνδο. Χειρότερα από πέρσι δεν γίνεται, οπότε περιμένω ενδιαφέρον καταιγιδατο καλοκαίρι φέτος.

Για τρίτη ο τζίφος βελτίωσε τους δείκτες αστάθειας, αλλά πύκνωσε τις ισοβαρεις.

να σκεφτεις ομως περυσι εσυ ανατολικα σου εχεις τον ολυμπο που ολο και μια καταιγιδα της προκοπης μπορει να βγαλει... εγω ειχα το πηλιο που εβγαζε κατι χαζο σωρειτομελανιες που διαλυονταν και εβλεπα καταιγιδαρες να δημιουργουνται κυριολεκτικα διπλα στην πολη ( στο συνηθισμενο νδ της λαρισας σημειο ) και να με χαιρετανε γελωντας😆 Ολο αυτο για 2 βδομαδες συνεχομενα... σκετη λυπη.

φετος πιστευω και εγω θα τα παει καλυτερα, το καλο που του θελω δηλαδη😅

Επεξεργάστηκε από Soto Weather
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με βαση τον τζιφο, και η τεταρτη ειναι στο παιχνιδι, παρολο που εχει λιγοτερο κειπ... μαλλον κατι θα γινεται με τα 500 αρια εκεινη τη μερα, δεν κοιταξα καθολου

Modele GFS - Carte prévisions

Modele GFS - Carte prévisions

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λέτε να αφήσει τίποτα αξιόλογο στον Χελμό ο Μάρτης μπας και ανοίξει για ένα σκ ? Φαίνονται καλά νερακια στα δυτικά κατά περιόδους

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα σε ολους!!!Ενδιαφερουσα εβδομαδα...Θα εχουμε προωρη ασταθεια που μπορει να δωσει καλα φαινομενα σε αρκετες ηπειρωτικες περιοχες...Και στην Αττικη...Αστατος ο καιρος πιθανως και το τριημερο αλλα και ιδιαιτερα βροχερος απ τις 20 και μετα...

Πολυς ντορος για την επικειμενη ζεστη...Ανευ λογου..Διαρκεια μιας μερας θα εχει..Επιπλεον εχει μετριαστει...Και για τα μακρινα ουτε λογος για 30αρια και αηδιες..Μακρυα απο μας τοσο νωρις...Θερμοκρασιες κοντα στα κλιματικα ισως και λιγο παραπανω αλλα μεχρι εκει...Μετα απο ενα τοσο αθλιο χειμωνα δεν γινεται να ξεκινησει η βαρετοκαιρια της μισητης περιοδου απο τωρα...Θα ξεκιναγαμε ολοι τα υπογλωσσια..

Αν μη τι αλλο ο Μαρτης εξακολουθει να εχει καιρικο ενδιαφερον που θα κορυφωθει απο τα μεσα της εβδομαδας..Αρχικα με ασταθειες οπως προανεφερα και μετεπειτα με αρκετα βροχοφορα συστηματα.Χιονια αυστηρα και μονο στα ορεινα...

Αυτα για την ωρα...Καλη Κυριακη σε ολους...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 ώρες πριν, galatsioths είπε:

Λέτε να αφήσει τίποτα αξιόλογο στον Χελμό ο Μάρτης μπας και ανοίξει για ένα σκ ? Φαίνονται καλά νερακια στα δυτικά κατά περιόδους

Ανοικτό είναι έχουν κρατήσει την στυγα ανοικτή. Πιστεύω ένα φρεσκαρισματακι στα ψηλά θα το κάνει. Στην βάση στη την στιγμή που μιλάμε δεν έχει τιποτα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Καλημερα σε ολους!!!Ενδιαφερουσα εβδομαδα...Θα εχουμε προωρη ασταθεια που μπορει να δωσει καλα φαινομενα σε αρκετες ηπειρωτικες περιοχες...Και στην Αττικη...Αστατος ο καιρος πιθανως και το τριημερο αλλα και ιδιαιτερα βροχερος απ τις 20 και μετα...

Πολυς ντορος για την επικειμενη ζεστη...Ανευ λογου..Διαρκεια μιας μερας θα εχει..Επιπλεον εχει μετριαστει...Και για τα μακρινα ουτε λογος για 30αρια και αηδιες..Μακρυα απο μας τοσο νωρις...Θερμοκρασιες κοντα στα κλιματικα ισως και λιγο παραπανω αλλα μεχρι εκει...Μετα απο ενα τοσο αθλιο χειμωνα δεν γινεται να ξεκινησει η βαρετοκαιρια της μισητης περιοδου απο τωρα...Θα ξεκιναγαμε ολοι τα υπογλωσσια..

Αν μη τι αλλο ο Μαρτης εξακολουθει να εχει καιρικο ενδιαφερον που θα κορυφωθει απο τα μεσα της εβδομαδας..Αρχικα με ασταθειες οπως προανεφερα και μετεπειτα με αρκετα βροχοφορα συστηματα.Χιονια αυστηρα και μονο στα ορεινα...

Αυτα για την ωρα...Καλη Κυριακη σε ολους...

Τι ήπιες πρωί πρωί!!?? Πρώτα έρχεται το φθινοπωρινό χαμηλό της Δευτερας, Τρίτης και μετά οι αστάθειες... Όχι αντίστροφα όπως γράφεις🙄😄🤔

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ενδιαφερον καιρικα το διαστημα απο 12 μεχρι και 22 Μαρτιου.....μακαρι να ριξει τα μισα νερα απ` οσα δειχνει, με δροσουλες και εναλλαγες, χιονια στα ορεινα.....μακαρι απλα....ε, μετα θα καλοκαιριασει με την εισοδο του Απριλη, ποσο να αντεξει....αλλα ας μας χαρισει 10-12 ημερες χειμωνιατικες ακομα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, thesprotos είπε:

Τι ήπιες πρωί πρωί!!?? Πρώτα έρχεται το φθινοπωρινό χαμηλό της Δευτερας, Τρίτης και μετά οι αστάθειες... Όχι αντίστροφα όπως γράφεις🙄😄🤔

Το συστημα της Δευτερας ρε Γιαννακη για την περιοχη μου δεν υφισταται γι αυτο δε το ανεφερα..Και γενικα υποβαθμιστηκε αρκετα η φαση μεχρι και την Τεταρτη...Γι αυτο ανεφερα τις ασταθειες απο την Πεμπτη και μετα...

Εσυ αυριο το απογευμα και την Τριτη θα δεις καλο νερο..Αλλα  σ αυτη τη φαση οι διαταραχες ειναι πιο επιλεκτικες...Αυριο την Τριτη και την Τεταρτη κυριως δυτικα και βορεια θα δουν βροχες και καταιγιδες..Τα ανατολικα ηπειρωτικα λιγα πραγματα..Το συστημα αυριο δεν ειναι για μας..Απο Πεμπτη και μετα εχει πιθανοτητες η Αττικη και τα προσηνεμα...

Ο τζιφος εδω και πολλα τρεξιματα επιμενει για πολυ νερο απο τις 19 και μετα..Μακαρι...Αντε παιδες μου καλη συνεχεια.

 

 

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...