Jump to content
Winterlove

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι βροχες συμφωνα με τις προγνωσεις θα ξεκινησουν το βραδυ αλλα το βιντεο δειχνει οτι θα βρεξει τις αμεσως επομενες ωρες ( θεσσαλονικη)...εκτος αν κανω λαθος

IR_c_thess_Topo.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ακόμα μία μικρή ενίσχυση για την κακοκαιρία που βιώνουμε στο 6αρι. Για την συνέχεια το αικον βρήκε την λύση και αργεί να αποκόψει το χαμηλό. Για να δούμε τι θα κάνει το 6αρι τζίφου. Είναι καλό που ο αυλώνας πήγε δυτικότερα γιατί έτσι δεν θα αφήσει την αποκομμένη ψυχρή λίμνη να.. αποκοπεί και θα την τραβήξει πιο εύκολα σε εμάς. Όμως η ψυχρή λίμνη έχει αλλάξει σχήμα. Για να δούμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άντε να πηγαίνει στο διάολο η βρωμοεποχή που φέτος κράτησε 4.5 ολόκληρους μήνες. Διότι από 20 Μαΐου μέχρι 5 Οκτωβρίου τόσο είναι. Πέρσι βέβαια κράτησε και παραπάνω. Γουστάρω τρελά που φεύγει η βρωμοεποχή στα διαολοτσακίδια και πότε να μην ξανάρθει ΠΟΤΈ όμως. Επιτέλους μπαίνει η ωραιότερη μακράν εποχή του χρόνου (μέχρι τώρα καλοκαίρι είχαμε). 500μμ θέλω να ρίξει μόνο τότε θα είμαι ευχαριστημένος. Ειδικά ο Αύγουστος ήταν σκέτη ΦΡΊΚΗ!!! Όπως λέει κι ο Σάκης ντου και ξύλο στο που...ρα τον ήλιο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Άντε να πηγαίνει στο διάολο η βρωμοεποχή που φέτος κράτησε 4.5 ολόκληρους μήνες. Διότι από 20 Μαΐου μέχρι 5 Οκτωβρίου τόσο είναι. Πέρσι βέβαια κράτησε και παραπάνω. Γουστάρω τρελά που φεύγει η βρωμοεποχή στα διαολοτσακίδια και πότε να μην ξανάρθει ΠΟΤΈ όμως. Επιτέλους μπαίνει η ωραιότερη μακράν εποχή του χρόνου (μέχρι τώρα καλοκαίρι είχαμε). 500μμ θέλω να ρίξει μόνο τότε θα είμαι ευχαριστημένος. Ειδικά ο Αύγουστος ήταν σκέτη ΦΡΊΚΗ!!! Όπως λέει κι ο Σάκης ντου και ξύλο στο που...ρα τον ήλιο.

χαχαχχαχαχαχαχχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχχαχ δικαιο έχεις ωραίος 😉😉😉😂😂😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τα κακά στο 6αρι υπερτερούν των καλών στοιχείων δυστυχώς.  Βέβαια για Δευτέρα έδωσε παντού περισσότερο υετό.. Αν και προσπάθησε να συνδεθεί καλύτερα δεν προλαβαίνει πάλι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

τα κακά στο 6αρι υπερτερούν των καλών στοιχείων δυστυχώς.  Βέβαια για Δευτέρα έδωσε παντού περισσότερο υετό.. Αν και προσπάθησε να συνδεθεί καλύτερα δεν προλαβαίνει πάλι.

Τί ακριβώς θελουμε Μιχάηλ;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 ώρες πριν, Spartan είπε:

 gfsnh-1-150.png?18

Σορυ για το ασχετο.Αλλα τι προοπτικη καψιματος είναι αυτή για το βορειοδυτικο κομματι της αμερικης ρε παιδια?

Είναι γνωστό ότι τόσο στην Ευρώπη όσο και στις ΗΠΑ όσο δυτικότερα τόσο θερμότερα...κι όσο ανατολικότερα τόσο ψυχρότερα...η αλήθεια είναι ότι αρχές Οκτώβρη τόση ζέστη στα ΒΔ τμήματα των ΗΠΑ είναι όντως πολύ ασυνήθιστη. Ουσιαστικά στις 5 Οκτώβρη μπαίνουμε στο 2ο φθινοπωρινό μήνα καιρικά και τα ΒΔ τμήματα των ΗΠΑ είναι σαν την Αγγλία και την υπόλοιπη ΒΔ Ευρώπη. Έχουν ήπιο καιρό με πολλές βροχές όμως. Θυμίζει ένα παρόμοιο κύμα ζέστης σε Αγγλία και Ιρλανδία τέλη Απρίλη του 2018.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Άγγελος είπε:

Τί ακριβώς θελουμε Μιχάηλ;

 Αυτό που θέλουμε είναι εξαιρετικά πολύπλοκο. Για να βγει ένα καλό χαμηλό με διάρκεια πάνω από μια μέρα.

πρέπει στον Ατλαντικό το χαμηλό που ενισχύεται και το οποίο θα αποκόψει κομμάτι του ναντικυκλώνα να ενισχυθεί με τέτοιο τρόπο ώστε να μην πάει γρήφορα ανατολικά και κάνει σμπαράλια τον αντικυκλώνα. για να γίνει αυτό στην ενίσχυση, εκεί στις 90 ώρες υπάρχει ένα κομμάτι ψυχρής αέριας μάζας από την Γοριλανδία το οποίο θέλουμε να ρουφηχτεί από το ατλαντικό χαμηλό για να καθυστερήσει την κίνησή του. Το κακό της υπόθεσης είναι ότι δεν πρέπει αν γίνει γρήγορα.. ούτε αργά!! 

 

Μετά υπάρχει ο αυλώνας που θα ενωθεί με την ψυχρόμπαλα. Αυτός θέλουμε να γίνει όσο πιο πεπλατυσμένος γίνεται για να πιάσει καλύτερα την ψυχρόμπαλα και να την φέρει εδώ ώστε να μην αποκοπεί..  Για να γίνει αυτό θέλουμε σχήμα χαμηλού που θα ρουφήξει μέρος του αυλώνα ανατολικά για να τον επιμηκύνει και να είναι πιο εύκολα κινούμενος ο αυλώνας. Αυτό το χαμηλό είναι αυτό το οποίο μας επηρεάζει σήμερα και αύριο το οποίο θα ενισχυθεί όσο πηγαίνει βορειοανατολικότερα.. 

 

Κοινώς δεν συμμαζεύεται!! Πολύ δύσκολα μπορώ να καταλάβω ακόμα και εγώ πως θα βγαίνει ένα ραν  με τις αλλαγές που θα υπάρχουν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ηταν να μην αρχισει .. η μοντελαρα gfs δινει και αλλες βροχες μετα τις 7 του μηνα αττικη και οχι μονο!

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

για το πολύ μετά από τα ακραία δυτικά του παίου στα ακραία ανατολικά του τζίφου. Ο επόμενος αυλώνας έχει την δυναμική για κάτι πολύ μεγάλο. Μόνο που αυτό το μεγάλο μπορεί να είναι και χαμηλό και ζέστες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όσο ζούμε ελπίζουμε Μιχαήλ...μπορεί η λίμνη να πεταχτεί 100 χιλιόμετρα πιο ανατολικά στο τέλος και να γίνει το σώσε...το θέμα είναι ότι μυρίζει φθινόπωρο και τα πρωτοβροχια με τον κλασικό τρόπο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

..απο το πουθενα σημερα εγαλε καταιγιδαρα στην Αττικη.Κι εμεις "αγχωνομαστε" για τις 100φευγα ωρες

GFSOPIT06_30_11.png

Εδώ κοιτα γιωργο για αυριο. Τι τιμες καπε που δινει για αττικη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μου βρωμαει για αυριο εμενα παντως Σπυρο...εντυπωσιακο το cape,εντυπωσιακοι ομως και οι ανεμοι 100χλμ/ωρα που θα πνεουν απο τα 1500μ. και πάνω που θα ειναι ανασταλτικος παραγοντας για δημιουργια καταιγιδων.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Μου βρωμαει για αυριο εμενα παντως Σπυρο...εντυπωσιακο το cape,εντυπωσιακοι ομως και οι ανεμοι 100χλμ/ωρα που θα πνεουν απο τα 1500μ. και πάνω που θα ειναι ανασταλτικος παραγοντας για δημιουργια καταιγιδων.

Ετσι. Αν πανε τα πραγματα αυριο κατευχην.Πιστευω ότι μπορει να δουμε και πιο οργανωμένες καταστασεις στην δορυφορικη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Athinaios είπε:

σεπτεμβριε σιχαμα ελπιζω να καταλαβες πως ειναι το φθινοπωρο μπραβο οκτωβρη συνεχισε ετσι γερα με μπολικο νερο 

Συμφωνώ κι έχεις απόλυτο δίκιο. Μακάρι να μάθει από τον φετινό Οκτώβρη ο Σεπτέμβρης και του χρόνου να μας πάει έτσι. Διότι δεν μπορεί ο Σεπτέμβρης να είναι τόσο ηλιόλουστος και ζεστός τη στιγμή που είναι μήνας του φθινοπώρου. Βέβαια στη νότια Ελλάδα μέχρι τις 15-20 είναι καλοκαιρινός ενώ εδώ πάνω μας δείχνει από νωρίς τα δόντια του συνήθως. Άλλο αν τα τελευταία χρόνια έχει καταντήσει ο 4ος μήνας του καλοκαιριού παλιά δεν ήταν έτσι. Ο Οκτώβρης είναι ταυτισμένος στο μυαλό μου με την καρδιά του φθινοπώρου, τις βροχές και το 1ο χειμωνιάτικο κρύο (δηλαδή την 1η ψυχρή εισβολή). Ειδικά τώρα που Σεπτέμβρη έχω εξεταστική και σα μήνας πάει καμμένος τον Οκτώβρη απολαμβάνω τον καιρό και γουστάρω τρελά αυτόν τον μουντό, βροχερό και ψυχρό καιρό. Έπειτα Οκτώβρη δεν έχω κι εξεταστική (ήδη τελειώνει από τέλη Σεπτέμβρη) οπότε είμαι πιο άνετος κι απολαμβάνω το φθινόπωρο που τόσο πολύ λατρεύω. Όταν ήμουν μικρός ο αγαπημένος μου μήνας ήταν ο Σεπτέμβρης και λόγω γενεθλίων και λόγω του ότι ξεκινούσε το φθινόπωρο. Τώρα ο Σεπτέμβρης έχει καταντήσει τουλάχιστον ως τις 20 του μήνα καλοκαίρι. Έπειτα έχω κι εξεταστική. Λέω λοιπόν από εδώ και πέρα ότι ο Οκτώβρης θα είναι ο αγαπημένος μου μήνας. Άλλωστε γενέθλια γιόρτασα το Σάββατο που μας πέρασε (δηλαδή 28 Σεπτεμβρίου) κι όχι 9/9 λόγω εξεταστικής. Ο Οκτώβρης είναι ολόκληρος φθινοπωρινός άσε που μπορεί να φέρει και ψυχρή εισβολή κάτι που ο Σεπτέμβρης δε μπορεί να κάνει σχεδόν με τίποτα. Για να φανταστείτε φέτος η εξεταστική μου άρχισε 5/9 και τελείωσε 23/9. Αντί ο Σεπτέμβρης να ταυτιστεί με τα πρωτοβρόχια, τις τελευταίες καλοκαιρινές ζέστες και τους δρόμους - ποτάμια και τις πρώτες ψυχρές μέρες (όπως τον ήξερα από μικρό παιδάκι δηλαδή) έχει γίνει ένα σίχαμα. Τα θερινά ξεσπάσματα πάντα τα είχε ο Σεπτέμβρης και το 1ο 5ημερο του Οκτώβρη (όπως κι ο Μάης και το 1ο 5ημερο του Ιούνη άλλωστε) αλλά αυτό το φετινό δεν είχε τελειωμό. Ό,τι ζέστες δεν έκανε μέχρι 20/5 τις έκανε τώρα. Από 20/5 μέχρι 3/10 μας έκαψε φέτος. Ειδικά ο Αύγουστος ήταν σκέτη ΦΡΊΚΗ όπως έγραψα και νωρίτερα. Χειρότερος κι από τον Ιούλιο έχει γίνει ο Αύγουστος κάτι που δεν πρέπει να γίνεται με τίποτα ειδικά εδώ πανω. Τουλάχιστον αφού το καλοκαίρι εεε το κακοκαίρι άρχισε 20/5 ας τελείωνε 15/9 (η ημερομηνία που θερμοκρασιακά και καιρικά αντιστοιχεί στις 20/5 δηλαδή). Τώρα που τελειώνει 4/10 (ημερομηνία που αντιστοιχεί στη 1/5) τι να πω δηλαδή; Ότι μας έκαψε; και λίγα λέω. Πάλι καλά που δεν ξεκίνησε άγρια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

44 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Η Αττικη δεν εχει να φοβηθει τιποτα αυριο...Ακομα και να μην βγουν καταιγιδες,θα πεσει καλο νερο...Δεν χανεται...

Μακάρι για εδώ Σαλόνικα τι λες θα γίνει;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Μακάρι για εδώ Σαλόνικα τι λες θα γίνει;

Δε χρειαζεται να ρωτας φιλαρακι..Μια χαρα θα βραχεις και συ...Οι καταιγιδες ειναι το πικ του θεαματος..Αλλα καποιες φορες χωρις ηλεκρικα μπορει να δεις περισσοτερο νερο...Εγω προσωπικα πιστευω οτι η θεσσαλονικη θα δει καλο νερο και θα βγαλει και καταιγιδα..Ενδεχομενως γενικευμενη...Το περασμα θα ειναι ιδιαιτερα ενδιαφερον για σχεδον ολοκληρη την χωρα...Πιστευω παντως οτι τα πιο εντονα φαινομενα αυριο θα ναι απο θεσσαλια και κατω..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Δε χρειαζεται να ρωτας φιλαρακι..Μια χαρα θα βραχεις και συ...Οι καταιγιδες ειναι το πικ του θεαματος..Αλλα καποιες φορες χωρις ηλεκρικα μπορει να δεις περισσοτερο νερο...Εγω προσωπικα πιστευω οτι η θεσσαλονικη θα δει καλο νερο και θα βγαλει και καταιγιδα..Ενδεχομενως γενικευμενη...Το περασμα θα ειναι ιδιαιτερα ενδιαφερον για σχεδον ολοκληρη την χωρα...Πιστευω παντως οτι τα πιο εντονα φαινομενα αυριο θα ναι απο θεσσαλια και κατω..

Εγώ γουστάρω όμως έντονα φαινόμενα να πλημμυρίσουν όλοι οι δρόμοι γίνεται; Να πνιγούμε στη βροχή! Δεν πάει άλλο τόση ξηρασία και ζέστη. Ο 1ος μήνας του φθινοπώρου κάηκε ολόκληρος και αυτό είναι ΦΡΊΚΗ. Ρωτάω να δω αν ξες τι μας περιμένει. Όχι ότι εγώ δεν ξέρω. Βλέπω πολύ καλό νερό και για εδώ πάνω άλλωστε σε εσάς το φθινόπωρο έρχεται πιο αργά στατιστικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...