Jump to content
teo_73

ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ ΜΟΝΤΕΛΑ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Εγώ όσο τρελαμένος και να είμαι με τους δυτικούς χιονιάδες, για κάποιο λόγο μου έχει καρφωθεί η ιδέα στο μυαλό ότι θα σπάσει η κατάρα των προσήνεμων εκκωφαντικά φέτος. Δεν το λέω ούτε για πλάκα, ούτε για  κατάρα, απλά ποτέ ξανά δεν μου έχει κολλήσει στο μυαλό, κάτι τόσο πολύ ήδη από τις αρχές του καλοκαιριού!

 

Σε κάθε περίπτωση η πρόγνωση του accu είναι πολύ ευνοϊκότερη του Cfs που τάζει παρόμοια πράγματα με πέρσι, με τα βουνά της ηπειρωτικής χώρας να παρακαλάνε για 5 πόντους χιόνι, εν μέσω ατελείωτων ημερών ηλιοφάνειας😭

Γενικά έχω καταλήξει σε έναν χειμώνα κανονικό που όπως λες θα κάνει ένα το πολύ δυο μεγάλα μπαμ. Εγω θέλω όλοι να χαρούμε σταδιακά. Αυτή η προσμονή του απλά να κοιτάς τον χάρτη χιονοστρωσης και όχι αν φτάνει η τενπ στα 850 μου έλειψε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Γενικά έχω καταλήξει σε έναν χειμώνα κανονικό που όπως λες θα κάνει ένα το πολύ δυο μεγάλα μπαμ. Εγω θέλω όλοι να χαρούμε σταδιακά. Αυτή η προσμονή του απλά να κοιτάς τον χάρτη χιονοστρωσης και όχι αν φτάνει η τενπ στα 850 μου έλειψε. 

Ακριβώς τα ίδια, αλλα με το πρόβλημα του υετού εδώ 😭

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αλλαγή της κυκλοφορίας στην Ευρώπη συνεχίζει να δίνει η ανανέωση από το μακροπρόθεσμο του Ευρωπαικού κέντρου από τις αρχές του Νοέμβρη και τουλάχιστον έως και τα μέσα του (15-20 του μήνα) με αντικυκλώνες στη δυτική κυρίως βορειοδυτική Ευρώπη και χαμηλά προς ανατολική Βαλκάνια και Μεσόγειο.....με κανονικό υετό σε εμάς και ελαφρός παραπάνω ειδικά στην αρχή της περιόδου και κανονικές θερμοκρασίες στις περισσότερες περιοχές της χώρας....ελάχιστα θερμότερο το Αιγαίο και η Κρήτη...

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, thanasismtrk είπε:

Τί σημαίνει;

Sotto media: τιμές κάτω από το Μ.Ο

Sopra media: τιμες άνω του Μ.Ο

Καθε χρόνο δείχνει αρκούδες και ανεβαίνουν καμήλες .

Φέτος που δείχνει καμήλες θα κατέβουν αρκούδες..Στανταρακι!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλυτέρεψε και η τάση για την ένταση των ζωνικών ανέμων στην στρατόσφαιρα και τα περισσότερα μέλη του cfs στο τελευταίο τρέξιμο του ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ πάντα κυμαίνονται κάτω από τον μέσο όρο για τον Νοέμβρη και τον Δεκέμβρη πράγμα ενθαρρυντικό αν συνεχίσει γιατί αν βγει κάτι τέτοιο μειώνονται οι πιθανότητες για ισχυρή ζωνική κυκλοφορία και για πολύ συμπαγή πολικό στρόβιλο....αυξάνονται δηλαδή οι πιθανότητες για μεσημβρινή κυκλοφορία και χαλαρό πολικό στρόβιλο....

 

u10serie_cfsRawCorrGefs.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, geornik είπε:

τελικα η lanina  θα ειναι strong, moderate η weak?

Στην ανάλυση των παιδιών της Θεσσαλίας ανέφεραν βάσει μακροπρόθεσμων μοντέλων moderate προς strong κατά μέσο ορο.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με βαση τα παρελθοντα περιστατικα moderate η strong la nina υπαρχει 50% πιθανοτητα για κατι αξιολογο και 50% για γλυκαναλατο κ με τις 2 διαβαθμισεις...αν κ μου φαινονται ενα τσακ πιο αξιολογοι οι χειμωνες με μετρια la nina με εξαιρεση το τραγικο 1970-71

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, geornik είπε:

Με βαση τα παρελθοντα περιστατικα moderate η strong la nina υπαρχει 50% πιθανοτητα για κατι αξιολογο και 50% για γλυκαναλατο κ με τις 2 διαβαθμισεις...αν κ μου φαινονται ενα τσακ πιο αξιολογοι οι χειμωνες με μετρια la nina με εξαιρεση το τραγικο 1970-71

Από τα λίγα που άρχισα να καταλαβαίνω τα τελευταία χρόνια είναι ότι σημαντικό ρόλο παίζει ο συνδυασμός των δεικτών/παγκόσμιων μετεωρολογικών φαινομένων....όπως La Nina ; ή EL Nino , QBO, MJO, ήλιος, ένταση ζωνικών ανέμων στην στρατόσφαιρα , θερμοκρασία στρατόσφαιρας κτλ κτλ........

είναι ποιο πολυσύνθετο το παζλ από ότι νομίζαμε, άλλωστε για αυτό και οι διαφορετικού τύπου χειμώνων  σε κάθε επεισόδιο La nina ή El nino, από μόνο του το La nina  δεν μπορεί να επηρεάσει την ευρώπη...αλλιώς θα ξέραμε κάθε φορά ότι με αυτό το φαινόμενο θα περιμέναμε κάτι ποιο συγκεκριμένο τον χειμώνα....

προς το παρόν από τα λίγα που μπορώ να καταλαβω με την φτωχή μου λογική και εμπειρία....κι επειδή το παρακολουθώ τρία χρόνια τώρα πιθανολογώ, χωρίς κανένα απολύτως επιστημονικό τεκμήριο τελείως και μόνο από προσωπική ερασιτεχνική ενασχόληση με το συγκεκριμένο φαινόμενο ..πιστεύω ότι οι εντάσεις των ζωνικών ανέμων στην στρατόσφαιρα η λογική λέει ότι θα είναι σαφώς ποιο εξασθενημένες κατα τη διάρκεια του χειμώνα μπορεί όχι όλον αλλά ενός μεγάλου μέρους του....σε σχέση με πέρσι που κυμαινόταν συνέχεια σε επίπεδα ρεκορ...μην αφήνοντας τον πολικό στρόβιλο να χαλαρώσει και να διασπαστεί.......και γενικά πιστεύω ότι μετά τον περσινό χειμώνα με έναν εξαιρετικά συμπαγή πολικό στρόβιλο σχεδόν καθόλη τη διάρκεια του ..φέτος θα πάμε σε ένας ποιο χαλαρό πολικό στρόβιλο και διασπασμένο σε λοβούς στο βόρειο ημισφαίριο που θα φέρουν όπου βρεθούν τον χειμώνα...δεν μπορεί δυο σερι χειμώνες να έχουμε τόσο έντονους ζωνικούς ανέμους εκεί πάνω..ίσως μάλιστα συνδυαστούν αυτά τα δύο τεράστια φαινόμενα La nina και χαλαρός πολικός στροβιλος/χαλαροί ζωνικοί στρατοσφαιρικοί άνεμοι....φυσικά το θέμα είναι αν συμβεί αυτό να επηρεάσει και εμάς αλλά αυτό είναι πλέον η λεπτομέρεια της λεπτομέρειας που δεν θα το μαθουμε ποτέ......μόνο ελάχιστες μέρες πριν...απλά πιστεύω ότι θα μας δοθούν ευκαιρίες φέτος....

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντυπωσιακή συμφωνία όλων των μακροπρόθεσμων ....των τελευταίων ανανεώσεων γύρω στις 20-25 του μήνα για τον χειμώνα που έρχεται.....όλα σχεδόν ίδια δείχνουν έναν έντονο πανευρωπαικό αντικυκλώνα με κύρια βάση και έντονα γεωδυναμικά στη βορειοδυτική ευρώπη....να πιάνει όμως μεχρι και τα Βαλκάνια τουλάχιστον το τρίμηνο Νοεμβρίου-Ιανουαρίου....!!! όλα πάνω κάτω με μικροδιαφορές αυτό δείχνουν....αν βγουν εμείς εδώ στην Ελλάδα πάμε για έναν άνομβρο χειμώνα με παγωνιές τα βράδια και τα πρωινά..με περισσότερες πιθανότητες για κατεβασιές στα ανατολικά της χώρας και περισσότερο υετό σε προσήνεμα και νησιά-Κρήτη.....ποιο κρύο χειμώνα στα ανατολικά ποιο ζεστό στα δυτικά......

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Εντυπωσιακή συμφωνία όλων των μακροπρόθεσμων ....των τελευταίων ανανεώσεων γύρω στις 20-25 του μήνα για τον χειμώνα που έρχεται.....όλα σχεδόν ίδια δείχνουν έναν έντονο πανευρωπαικό αντικυκλώνα με κύρια βάση και έντονα γεωδυναμικά στη βορειοδυτική ευρώπη....να πιάνει όμως μεχρι και τα Βαλκάνια τουλάχιστον το τρίμηνο Νοεμβρίου-Ιανουαρίου....!!! όλα πάνω κάτω με μικροδιαφορές αυτό δείχνουν....αν βγουν εμείς εδώ στην Ελλάδα πάμε για έναν άνομβρο χειμώνα με παγωνιές τα βράδια και τα πρωινά..με περισσότερες πιθανότητες για κατεβασιές στα ανατολικά της χώρας και περισσότερο υετό σε προσήνεμα και νησιά-Κρήτη.....ποιο κρύο χειμώνα στα ανατολικά ποιο ζεστό στα δυτικά......

 

Ίσως και λίγο νωρίτερα Σωτο....Έχει ενδιαφέρον πάντως ως προοπτική ...

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Ίσως και λίγο νωρίτερα Σωτο....Έχει ενδιαφέρον πάντως ως προοπτική ...

 

Τα μακροπρόθεσμα αν πέσουν μέσα ακριβώς στους χάρτες σαν κύριες διατάξεις θεωρητικά μόνο τα προσηνεμα και το Αιγαίο έχουν ελπίδες καμία άλλη ηπειρωτική περιοχή αλλά μιλάμε για μακροπρόθεσμα και λογικό είναι δεν μπορεί να εχει 90 μέρες ίδια διάταξη θα αλλάζει .... θα φανεί Μπάμπη... αρκεί να αλλάξει η διάταξη μετά τις 10 του μήνα μπαρ και δούμε λίγο φθινόπωρο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Mε το DWD υπαρχουν ελπιδες για ψυχρες εισβολες...το ecmwf βγαζει τρομερη μουφα μας εχει μεσα στον αντικυκλωνα ολο το χειμωνα-τυφλα να χει το 2007... με meteofrance  δεν συναδουν οι χαρτες των πιεσεων με τις θερμοκρασιες...αλλα γενικα χλιαρο-ανιαρο χειμωνα βγαζει...δεν τα εχουν αλλαξει? Αυτο το βιντεο πριν 1 μηνα δεν ηταν?

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, sotos*snow είπε:

Εντυπωσιακή συμφωνία όλων των μακροπρόθεσμων ....των τελευταίων ανανεώσεων γύρω στις 20-25 του μήνα για τον χειμώνα που έρχεται.....όλα σχεδόν ίδια δείχνουν έναν έντονο πανευρωπαικό αντικυκλώνα με κύρια βάση και έντονα γεωδυναμικά στη βορειοδυτική ευρώπη....να πιάνει όμως μεχρι και τα Βαλκάνια τουλάχιστον το τρίμηνο Νοεμβρίου-Ιανουαρίου....!!! όλα πάνω κάτω με μικροδιαφορές αυτό δείχνουν....αν βγουν εμείς εδώ στην Ελλάδα πάμε για έναν άνομβρο χειμώνα με παγωνιές τα βράδια και τα πρωινά..με περισσότερες πιθανότητες για κατεβασιές στα ανατολικά της χώρας και περισσότερο υετό σε προσήνεμα και νησιά-Κρήτη.....ποιο κρύο χειμώνα στα ανατολικά ποιο ζεστό στα δυτικά......

 

Τέτοια σαπίλα να ζήσουμε πάλι, ειλικρινά θα πέσω σε κατάθλιψη. Όχι άλλο ξηρασία, όχι άλλο άχιονα βουνά!😭

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 Εγώ είμαι πολύ αισιόδοξος για μεγάλα χιονια φετος..κοιτάξτε σε κάποια ανσαμπλ του τζιφου ποσο ευκολα ενα πανευρωπαϊκό αντικυκλωνα τον τρυπάει ενας αυλωνας και με τι ορμή ερχεται μεσα στα μέρη μας ...Μπορεί να είναι τέτοιοι οι αντικυκλωναες και οχι με κοκκινα γεωδυναμικα το χειμωνα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ σαν Μιχαήλ ήμουν πολύ αισιόδοξος για φέτος, αλλά όσο περισσότερα μακροπρόθεσμα βλέπω, τόσο μου κόβονται τα φτερά... Αλλά όχι. Θυμάμαι πέρσι που το Met office Παρουσίαζε έναν χιονοβόλο χειμώνα προς κεντροδυτική Ευρώπη, και τελικά είχαμε λίγο πολύ την άλλη άκρη από αυτό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το μακροπρόθεσμο του ευρωπαικού κέντρου πάντως προς το παρόν δεν βλέπει κάτι που μπορεί να μας χαλάσει την προοπτική εκτός από τον πανευρωπαϊκό αντικυκλώνα....το κυριότερο δεν φαίνεται καμία ενδυνάμωση του Ισλανδικού χαμηλού που θα οδηγούσε σε ποιο ζωνική κυκλοφορία......ίσα ίσα υπάρχουν αρκετές πιθανότητες για ενδιαφέρον κυκλοφορία στην ευρώπη.....και αν και είναι υπερβολικά νωρίς..και μόνο για πλάκα θα το σχολιάσουμε "βλέπει" πολύ δυνατή κυκλοφορία για το πρώτο 15ήμερο του Δεκέμβρη....

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, sotos*snow είπε:

Το μακροπρόθεσμο του ευρωπαικού κέντρου πάντως προς το παρόν δεν βλέπει κάτι που μπορεί να μας χαλάσει την προοπτική εκτός από τον πανευρωπαϊκό αντικυκλώνα....το κυριότερο δεν φαίνεται καμία ενδυνάμωση του Ισλανδικού χαμηλού που θα οδηγούσε σε ποιο ζωνική κυκλοφορία......ίσα ίσα υπάρχουν αρκετές πιθανότητες για ενδιαφέρον κυκλοφορία στην ευρώπη.....και αν και είναι υπερβολικά νωρίς..και μόνο για πλάκα θα το σχολιάσουμε "βλέπει" πολύ δυνατή κυκλοφορία για το πρώτο 15ήμερο του Δεκέμβρη....

 

Σωτο φέτος θα το δεις θα γίνει ιστορικό χιόνι στην Ελλάδα.... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Athinaios είπε:

ανανεωσε το cfs βλεπει χιονια το δευτερο δεκαημερο..

cfs-2-414.png

Μπορείς να βάλεις και υετο?

Δεν θα βγει αλλά έτσι για το ματι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...